0
ویژه نامه ها

لبخند، راز شادکامی همسران

اگر لبخند بهترین دارو برای سلامتی نباشد، قطعاً یکی از بهترین داروهاست. با این حال، شاید شما از مزایای لبخند زدن برای حفظ سلامتی رابطه‌تان آگاه نباشید. در این نوشتار به بیان رازهای لبخند برای شادکامی همسران می پردازیم.
لبخند، راز شادکامی همسران
 گاه، یک لبخند نجات بخش یک رابطه عمیق است.
 
چکیده: اگر لبخند بهترین دارو برای سلامتی نباشد، قطعاً یکی از بهترین داروهاست. با این حال، شاید شما از مزایای لبخندزدن برای حفظ سلامتی رابطه‌تان آگاه نباشید. در این نوشتار به بیان رازهای لبخند برای شادکامی همسران می پردازیم.

تعداد کلمات 759 / تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه 
 
لبخند راز شادکامی همسران

شادکامی همسران

همسرانی که سال‌های زیادی از ازدواجشان می‌گذرد در هنگام بروز تعارض و اختلاف به‌خوبی از راه‌حل‌های سازنده به‌جای راه‌حل‌های مخرب استفاده می‌کنند. در راه‌حل‌های سازنده شما به‌جای تمرکز بر فرد، بر روی مشکل تمرکز می‌کنید؛ اما در راه‌حل مخرب شما مسئله را شخصی کرده و به طرف مقابل حمله می‌کنید. زوج‌های شاد می‌دانند که چطور می‌توانند دو نفره از شادی خود لذت ببرند و به زندگی لبخند بزنند. 
بدیهی است که قسمت‌کردن شادی با همسرتان رابطه‌ شما را محکم‌تر می‌کند.  هنگامی‌که با همسرتان می‌خندید به او بازخورد مثبت می‌دهید. به همین دلیل، همسرتان برای دریافت این بازخوردهای مثبت بیشتر به سمت‌تان می‌آید؛ درواقع، شما به او انگیزه می‌دهید تا وقت بیشتری را با شما سپری کند. در این بین، هرچه او بیشتر به سمت شما می‌آید، شما نیز بازخوردهای بیشتری به او می‌دهید پس لبخند فراموش نشود.
 

احساسات مثبت همسران

تأثیر احساسات مثبت فقط به آرامش روانی ختم نمی‌شود. طبق بررسی‌های انجام‌شده در دانشگاه لندن، لبخندزدن  یکی از راه‌های ابراز احساسات مثبت است؛ راهکاری که باعث کاهش واکنش فیزیولوژیک در هنگام شرایط استرس‌آور از قبیل ترس، عصبانیت، نفرت و… می‌شود. این راهکار در مقایسه با روش‌های دیگر برای کنترل احساسات منفی مؤثرتر است؛ به عبارت دیگر، لبخند هم برای ذهن و هم برای بدن شما مفید است. کنترل احساسات به معنای حس خوب دادن به خود هنگام ناراحتی است. اگر شما قادر به کنترل احساسات‌تان باشید، می‌توانید ترمز احساسات منفی، از قبیل عصبانیت، سرخوردگی و خشم را بکشید. البته می‌توانید شوخ‌طبعی‌تان را نیز کنترل کنید و با توجه به موقعیت به صورت مناسب آن را بروز دهید.
 

شادکامی و رضایت زناشویی

«لیان بلانچ» روان‌شناس دانشگاه استنفورد و همکارانش گروهی از زوج‌های میانسال را به مدت سیزده سال تحت نظر گرفتند. این فرایند سیزده‌ساله به آن‌ها اجازه می‌داد که رضایت زناشویی آن‌ها را پیش‌بینی کنند. در جلسات آزمون این تحقیق، هر زوج در آزمایشگاه، به مدت پانزده دقیقه درباره اتفاقات روزمره صحبت می‌کردند. سپس یکی از موضوعات همیشگی اختلاف را مطرح می‌کردند و بعد درباره موضوعی خوشایند یا فعالیتی دو نفره به صحبت می‌پرداختند. در این راستا، واکنش فیزیولوژیک آن‌ها زیر نظر قرار می‌گرفت و همسران احساساتشان را درجه‌بندی می‌کردند. همسران همچنین کیفیت توانایی خود را برای حل مسئله ارزیابی می‌کردند؛ این‌که آیا روششان سازنده است یا مخرب.

سؤال اساسی مطرح‌شده این بود:
آیا می‌توان رضایت زناشویی را با توجه به کنترل احساسات پیش‌بینی کرد؟
و دومین سؤال مهم به تبیین این مسئله می‌پرداخت: کنترل احساسات کدام‌یک از همسران اهمیت بیشتری در سلامت رابطه دارد؟

در نهایت شاه‌ کلید تحقیق این بود : نقش زنان فراتر از همسربودن است!
در حقیقت، کنترل احساسات خانم‌هاست که رضایت زناشویی را تضمین می‌کند. توانایی زنان در ایجاد ارتباطی سازنده نقش بسیار مهمی در رقم‌خوردن اتفاقات خوب زندگی دارد.
 

کنترل احساسات منفی

بر اساس نتایج این تحقیق، کنترل احساسات منفی مخصوصاً از طرف خانم‌ها، در حفظ استحکام و صمیمیت در رابطه مؤثر است؛ اما این تحقیقات درباره تقسیم شادی‌ها چه می‌گوید؟ آیا فعالیت‌های لذت‌بخش دو نفره برای همسران مفید است؟ بر پایه این تحقیقات، همسرانی که احساسات مثبت را تجربه می‌کنند از نظر فیزیولوژیکی بیشتر قادرند که آرامش خود را حفظ کنند. احساسات مثبت در بیانی کوتاه، احساسات مثبت به معنای توانایی خنثی‌کردن برانگیختگی فیزیولوژیک است.
بی‌شک لبخندزدن یکی از قوی‌ترین واکنش‌ها در قبال احساسات مثبت است. وقتی حس خوبی دارید لبخند می‌زنید، اما فقط هنگامی می‌خندید که موضوعی صددرصد جالب و خنده‌دار اتفاق بیفتد. در تحقیقات انجام‌شده، زوج‌ها اغلب در جلسات ده دقیقه‌ای پنج‌بار می‌خندیدند. طبق این تحقیقات، افراد معمولاً به آنچه خودشان می‌گویند بیشتر از صحبت‌های دیگران می‌خندند؛ زیرا به‌نظر می‌رسد که افراد خنده را ابزاری برای انتقال افکارشان می‌دانند.
بر اساس نتیجه این تحقیقات، شما با خندیدن می‌توانید حال و هوای احساسی رابطه‌تان را کنترل کنید. در وهله اول، شاید برایتان عجیب یا غیرعادی باشد، اما با گذر زمان متوجه می‌شوید که شما و همسرتان موضوعات دو نفره بیشتری برای خندیدن پیدا می‌کنید.
 پیش از بحرانی شدن تعارضات مکث کنید و همه چیز را بررسی نمایید. کسی چه می‌داند شاید با انجام‌دادن این کار همان موضوع هم به نظرتان خنده‌دار بیاید. در روزهای اول، کنترل احساسات سخت است، اما بعدها به همان میزان شیرینی‌اش را در رابطه‌تان احساس خواهید کرد.
و در یک کلام؛ با لبخند زندگی زیباتر است.
 
نوشته : دکتر سوزان کراس                             
برگردان: الهام نادعلی
 

بیشتر بخوانید:
رازهای شادکامی برای شاد زیستن
لبخند بزن ، حتی در سختی
لبخند را فراموش نکنید
فواید لبخند زدن
راز شادکامی برای دستیابی به بالاترین لذت زندگی

ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما