حفظ صمیمیت و عشق در زندگی مشترک (بخش اول)

همسران در یک ازدواج سالم و پویا همواره به دنبال روش هایی برای حفظ صمیمیت، عشق و محبت طی سال ها هستند؛ حفظ عشق نیازمند به­ کارگیری اصولی در زندگی مشترک است. با ما همراه باشید
شنبه، 23 تير 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
حفظ صمیمیت و عشق در زندگی مشترک (بخش اول)
در یک زندگی سالم همراه با عشق، هر دو جنبه عاطفی و فیزیکی عشق با هم ترکیب می­ شود.
 
چکیده : همسران در یک ازدواج سالم و پویا همواره به دنبال روش هایی برای حفظ صمیمیت، عشق و محبت طی سال ها هستند؛ حفظ عشق نیازمند به­ کارگیری اصولی در زندگی مشترک است. با ما همراه باشید

تعداد کلمات 1081 /  تخمین زمان مطالعه 5 دقیقه

حفظ صمیمیت و عشق در زندگی مشترک

مقدمه

به اولین روزهای آشنایی با همسرتان فکر کنید. آیا آن لحظات جادویی را که کم‌کم عشق به یکدیگر کشف کردید به یاد می‌آورید؟
 ما در ابتدای نامزدی مان در دو شهر مختلف به دانشگاه می‌رفتیم. همه فکر ما این بود که پایان هر هفته یکدیگر را ببینیم. تنها چیزی که می خواستیم این بود که با یکدیگر باشیم. منتظر شروع زندگی مشترک و یک عشق مادام العمر بودیم.
 وقتی ازدواج کردیم، همه چیز تغییر کرد. مجبور نبودیم برای بودن با یکدیگر برنامه ریزی کنیم، پس دیگر عشق به معنای «فقط با هم بودن» نبود. ما هم مانند بسیاری از زوج ها، با پس زمینه ها، نگرش ها و ناشناخته های متفاوتی وارد زندگی مشترک شدیم. علاقه شدیدی که قبل از ازدواج به بودن در کنار هم داشتیم جای خود را به نیازها و علائق پیچیده‌تری داد. حفظ عشق و صمیمیت کار ساده ای نبود.
 آلیسون و رندی قرار ازدواج گذاشته اند، اما نگرانند که پس از ازدواج، چه بر سر عشق آنها خواهد آمد. بسیاری از دوستان آنها که زندگی مشترک خود را آغاز کرده اند، به موجودات کسل کننده و بی احساسی تبدیل شده اند که به نظر می رسد هیچ عشق و محبتی نسبت به یکدیگر ندارند. آلیسون و رندی می‌ترسند که ازدواجشان مرگ عشق فعلی شان آن باشد.
 اگر شما هم نامزد شده اید و قرار است به زودی ازدواج کنید، احتمالاً مانند آلیسون و رندی نگران هستید. ما می‌خواهیم برخی اصول را که صمیمیت، عشق و محبت را طی سالها حفظ می کنند، با شما در میان بگذاریم. همچنین فرصت خواهید داشت تا درباره چگونگی حفظ عشق و انتظارات متفاوت خود در خلوت خود و چگونگی اختصاص زمانی به دوست داشتن یکدیگر صحبت کنید.
 

یکی شدن با یکدیگر

آنها دیگر دو تن نیستند، بلکه یکی شده اند.
در قرار قبلی به این موضوع که چگونه از خانواده خود جدا شویم و به یکدیگر بپیوندیم، صحبت کردیم. وقتی این دو اصل را دنبال می‌کنیم، رابطه خود را در اولویت قرار می‌دهیم و به استفاده از مهارت های مفید ارتباطی و حل مشکلات می‌پردازیم.
 ما تفاوت هایمان را ارج می نهیم و به دنبال راه هایی برای تشویق یکدیگر هستیم. یک رابطه سالم و رو به رشد، اساس محکمی برای ایجاد یک زندگی عاشقانه خلاقانه است. عشق بخشی از ازدواج است و خداوند عشق را وسیله ای برای بقا قرار داد.
 ما در زندگی مشترک یکی می‌شویم. به راحتی می توان فهمید که در مورد جداشدن از خانواده و پیوستن به یکدیگر به تلاش نیاز داریم، اما در مورد رابطه نزدیک در زندگی مشترک نیز باید تلاش کرد. بسیاری از زوج ها که به تازگی ازدواج کرده اند معتقدند که عشق به طور طبیعی وجود دارد، اما این مسئله تنها زمانی صادق است که احساسات عاشقانه در حد بسیار بالایی است. وقتی زندگی به مرحله عادی و روزمره آن می رسد (که قطعا اینطور خواهد بود) عشق نیز کمرنگ می‌شود. اما اگر شما اصل یکی شدن را به طور جدی در پیش گیرید، الزام چنین نخواهد شد.
 این لطف خداست که عاشق می شویم و نسبت به هم عشق و محبت می‌ورزیم، البته اگر فقط برای اولین سال های زندگی مشترک نباشد. در بسیاری از کتاب‌های مذهبی زن و شوهر تشویق می‌شوند که جنبه‌های حسی و عاطفی عشق خود را حفظ کنند. می توانید از برخی شعرها و ترانه های عاشقانه استفاده کنید که به نامزد یا همسرتان حس خوبی میدهند.
 پایه‌های نزدیکی عاطفی، فکری و روحی، اساس تجربیات عالی عشق هستند. برای آنکه بتوانید هر دو جنبه ی عشق را در زندگی مشترک خود حفظ کنید، باید بپذیرید که یک زندگی سالم همراه با عشق هر دو جنبه عاطفی و فیزیکی عشق را با هم ترکیب می کند و مانند ستاره ای درخشان است که چند وجه دارد.
 

وجوه مختلف ستاره زندگی همراه با عشق

در یک نظرخواهی از زوج ها می پرسیدیم که چه چیزی بهترین جنبه زندگی عاشقانه آنهاست. پاسخ ها متنوع بود و چند مورد به عنوان اجزای اصلی یک زندگی عاشقانه سالم بیان شد: اعتماد، ارتباط دو طرفه، صداقت، صمیمیت، محبت و رابطه جنسی. در این قرار به هرجا به نگاهی نزدیکتر می اندازیم. امیدواریم که این مطلب مطالب به شما کمک کند به زندگی همراه با عشق خود را بسازید.
 

 اعتماد- احساس امنیت در کنار یکدیگر

 اعتماد اصل هر نوع دوستی است و در یک رابطه عاشقانه جزء ضروری است. وقتی شما در کنار همسرتان احساس امنیت کنید، اعتماد به وجود می‌آید. اگر اعتماد از بین رفته است، باید قبل از آنکه روی هر جنبه دیگری از عشق کار کنید، آن را بازسازی کنید. وقتی اعتماد وجود دارد، آن را بسیار عادی و طبیعی می‌دانیم و زمانی که از بین می‌رود ویرانگر است. پیوندهای اعتماد، اساس صمیمیت هستند. توصیه می‌کنیم به طور مستمر اعتماد ایجاد کنید و اعتماد بین خود را مستحکم نمایید.

در اینجا چند روش برای ایجاد اعتماد ارائه شده است:
* وقتی همسرمان تحت فشار زیادی است به او کمک کنیم.
* بگویید که کمک خواهید کرد اعتماد ایجاد شود (مانند تماس تلفنی وقتی که قرار است برسید) و واقعا به آن عمل کنید.
* پذیرفتن عذر خواهی همسر بدون آن که بگویم: «من که به تو گفتم!»
* داشتن حس شوخ‌طبعی وقتی مشکلی پیش می‌آید.
 

صداقت- بیان آزادانه احساسات واقعی تان

صداقت برای یک زندگی همراه با عشق سالم به همان اندازه ضروری است که نور خورشید برای گل ها. اگر همسران نتوانند بدون فریبکاری و از راه درست به نیازها و علائق شان دست یابند، پایه های زندگی شان در طول مسیر تضعیف می شود. با ان که گاهی صراحت لهجه و رک بودن ممکن است به روابط دوجانبه اسیب جدی بزند اما صادق بودن و شفاف صحبت کردن کار بسیار پسندیده  و با ارزشی است. بزرگی می گوید: «یک پاسخ صادقانه مانند بوسه است.»
در اینجا به نکاتی می پردازیم که طرف مقابل مان را تشویق می کند پاسخ های صادقانه ای ارائه دهد.
  • جمله هایتان را با کلمه «من» شروع کنید
  • از عباراتی که با «تو» یا «چرا» شروع می شوند، اجتناب کنید.
  • عبارات «هرگز» یا «همیشه» را به کار نبرید.
  • درازای هر جمله منفی، پنج جمله مثبت به کار برید.
  • سخاوتمندانه از کلمات «لطفا» و «متشکرم» استفاده کنید.
  • زبان محبت امیز راز گونه مخصوص به خود را ایجاد کنید.
 
ادامه دارد...

منابع: ده قرار مهم در زندگی
نویسنده : دیوید آرپ و دیگران و...
ترجمه : خانم اکرم قیطاسی .
انتشارات : موسسه انتشارات صابرین، چاپ چهارم، قم.

بیشتر بخوانید:
زندگی مشترک شما در اولویت است!
عشق محور زندگی
همسران و چگونگی ایجاد روابط مناسب با دوستان
همسران و چگونگی ایجاد روابط مناسب با خانواده ­هاارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.