آشنایی با شادی های کاذب دوران جوانی

معضل ارتباطات اجتماعی نامشروع جوانان روز به روز در حال افزایش است و از جمله شادی های کاذب در دنیای جوانی است. شادی های حاصل از این روابط شاید تنها تا مدت کوتاهی بعد از رابطه جنسی ادامه پیدا کند و همین که جوان وارد خانه می شود به دلیل محدودیت هایی که دارد به فردی پرخاشگر تبدیل شده و بدتر از آن به این روابط اعتیاد پیدا می کند. در ادامه با شادی های کاذب در دنیای جوانی بیشتر آشنا شویم.
يکشنبه، 4 خرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
آشنایی با شادی های کاذب دوران جوانی
متاسفانه یکی از رایج ترین شادی های کاذب در دنیای جوانی گرایش آن ها به الکل و مشروبات الکلی است.
 

مقدمه

نشاط و طراوت در جوانان از مهمترین و اساسی ترین زمینه ها برای رسیدن به موفقیت است. بدون داشتن روحیه این امر غیرممکن است. در تمام ادیان شادی و نشاط جوانان و زمینه سازی برای آن تاکید می شود. اما بهتر است شادی های واقعی و شادی های کاذب در دنیای جوانی را تشخیص دهیم. شادی در واقع همان احساس مثبتی است که به انسان امید داده و راه پیشرفت را به آن ها نشان می دهد.

بر اثر شادی های واقعی ترس و اضطراب از انسان دور می شود ولی با شادی های کاذب پس از مدتی خوشحالی جوان افسرده تر از قبل خواهد شد. به همین دلیل اهمیت شناسایی شادی های کاذب دو برابر احساس می شود. در ادامه با شادی های کاذب در دنیای جوانی بیشتر آشنا شویم.
 

آشنایی با شادی های کاذب دوران جوانی

1. سیگار و مواد مخدر :
از مهم ترین و کشنده ترین شادی های کاذب در دنیای جوانی، گرایش به مواد مخدر و اعتیاد است. جوانان با مصرف مواد مخدر و سیگار دچار یک نوع دگرگونی خاص و کاذبی می شوند که تنها تا زمان مصرف و چند لحظه پس از مصرف در بدن آن ها باقی می ماند. افزایش بیش از حد هورمون اوکسی توسین در بدن آن ها از این راه علاوه بر مشکلات جسمی که برای بدن آن ها از این راه علاوه بر مشکلات جسمی که برای بدن آن ها دارد متاسفانه عوارض روحی شدیدی نیز به دنبال خواهد داشت.
 
عوارض سیگار و مصرف مواد مخدر
به عنوان مثال بعضی از جوانان با مصرف مواد مخدر دچار هذیان و سرگیجه و سردردهای شدید و دوبینی خواهد شد. علاوه بر آن برخی از دختران و زنان برای کاهش وزن به مصرف شیشه و مواد مخدر روی می آورند تا سریع تر به اهداف خود برسند. این معضل در نتیجه بی توجهی و بی تفاوتی خانواده ها و بی اطلاعی آن ها از مشکلات و مسائل روز جوانان اتفاق خواهد افتاد.
 
2. الکل و مشروبات الکلی و قرص های روان گردان :
متاسفانه یکی از رایج ترین شادی های کاذب در دنیای جوانی گرایش آن ها به الکل و مشروبات الکلی است. به دلیل مشکلات و موانع کنونی در جوامع امروزی مانند بیکاری و افسردگی و بی انگیزگی و مشکلات خانوادگی، جوانان سعی می کنند به سمت چیزهایی بروند که حتی به مدت کوتاه آن ها را مدتی از مشکلات دور کند. دریغ از اینکه حتی یک لحظه هم به عوارض این ماده مخرب فکر نمی کنند و نمی دانند چند سال دیگر چه عوارضی برای بدن آن ها ایجاد خواهد کرد. اما وظیفه والدین و مسئولین است که آن ها را با خطر این مواد آشنا کنند و تمهیداتی بیاندیشند که به جای مصرف این گونه مواد به سمت شادی های واقعی و تفریح های سالم و ورزش روی بیاورند.
 
عوارض مصرف مشروبات الکلی چیست؟
- کبد چرب
- سرطان
- ناراختی های دستگاه گوارش
- افسردگی های حاد
- اعتیاد به الکل
- مشکلات روحی و روانی مغز
 
3. رفتن به مهمانی های نامناسب:
به دلیل کاهش سطح نشاط اجتماعی و توجیه نشدن نسبت به تعریف و مفهوم شادی متاسفانه این نسل آسیب پذیر، ناخودآگاه به سمت مجالس و مهمانی های خاص و پارتی های شبانه سوق داده می شوند. این گونه مجالس و رقصیدن با آهنگ های خشن و سر و صدای زیاد جز اینکه آثار مخربی در ذهن جوان می گذارد تاثیر مثبتی ندارد.
 
عوارض رفتن به این نوع مهمانی ها
فرض کنید این جوانی به یکی از این مجالس برود و با جنس مخالف آن هم با لباس نامناسب برقصد. فکر نمی کنید قدرت تمرکز این جوان به هم خواهد خورد؟ 100 درصد همینطور است. فکر و ذهن او تنها به سمت این مجالس می رود و دوست دارد مدام دراین مهمانی ها شرکت کند و علاوه بر این از لحاظ جنسی نیز بسیار فعال تر شده و همه عوامل دست دردست یکدیگر می دهند تا او به هدفش نرسد.

این معضل بسیار بزرگی است که باید توسط خانواده ها کنترل شود. البته ناگفته نماند علاوه بر تحریک شدید جوانان این مجالس پر از مشروبات الکلی و قرص های اکستازی و شادی آور و قرص های روان گردان و فعال کننده های جنسی است و متاسفانه دیده شده بعد از این مراسم ها جوانان روبه روابط نامشروع نیز می آورند.
 
4. ارتباطات اجتماعی نامشروع و شادی های حاصل از این روابط:
معضل ارتباطات اجتماعی نامشروع جوانان روز به روز در حال افزایش است و از جمله شادی های کاذب در دنیای جوانی است. منظور از روابط نامشروع همان روابط جنسی است که ممکن است حاصل آن تنها ابتلا به بیماری های جنسی و افسردگی های عاطفی باشد. علاوه بر این دیده شده بسیاری از پسران و دختران مدام روابط خود را تغییر می دهند و به نوعی دست به دست می شوند. شادی های حاصل از این روابط شاید تنها تا مدت کوتاهی بعد از رابطه جنسی ادامه پیدا کند و همین که جوان وارد خانه می شود به دلیل محدودیت هایی که دارد به فردی پرخاشگر تبدیل شده و بدتر از آن به این روابط اعتیاد پیدا می کند.
توصیه ما به شما این است اگر به دنبال شادی واقعی هستید شخصی را بیابید که با همین شرایط با شما ازدواج کند. در آن زمان است که شادی و آرامش واقعی را تجربه خواهید کرد. علاوه بر آن زندگی برای تان جهت و هدف پیدا خواهد کرد. خانواده های عزیز لطفا در این مورد مراقب فرزندشان باشند. ممکن است زمانی متوجه شوند که دیر شده و آینده جوان شان به هم خواهد خورد.
 

به جوانان یاد بدهیم که با هم بخندیم نه به هم بخندیم

متاسفانه به علت نبود تفریح درست و صحیح جوانان، معمولا دست به مسخره کردن یکدیگر می زنند. این نوع شادی کاذب در دنیای جوانی بسیار رایج است. خصوصا زمانی که درجمع با همسن و سالان خود هستند این شادی ها را بیشتر شاهد هستیم. متاسفانه این معضلی است که بر عهده خانواده و اجتماع و مسئولین موظف هستند تا جوانان را با اینگونه مشکلات رفتاری و عواقب آن آشنا کنند. کسی با شادی و نشاط و فعالیت جوانان مشکلی ندارد. اگر در جامعه ای شعور جوانی نباشد چطور می توان از آن جامعه انتظار موفقیت داشت.

به جوانان بیاموزیم که علاوه بر انتخاب درست مسیر و اجتناب از رفتن به مسیر های بیراهه و غلط سعی کنند خود زمینه شادی همسن و سالان خود را فراهم کنند. نه اینکه افراد دیگر وسیله ای برای شادی او باشند. می توانید برای راهنمایی های بیشتر از مشاوران و روان شناسان کمک بگیرید.

منبع: مرکز مشاوره رهیاب - معصومه راهی


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.