دوستی های پیش از ازدواج و معایب آن

در این مطلب قصد داریم در مورد نقش دوستی های پیش از ازدواج در ازدواج و زندگی آینده بپردازیم. آیا این دوستی ها به ازدواج ختم می شود؟ و اینکه اگر به ازدواج ختم شد آیا ازدواج موفقی خواهد بود یا خیر. با ما همراه باشید.
جمعه، 23 خرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
دوستی های پیش از ازدواج و معایب آن
دوستی های پیش از ازدواج باعث می شود یک نوع وابستگی شدید در دختر و پسر ایجاد شود.این نوع وابستگی در زندگی آینده بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
 

مقدمه

انسان موجودی اجتماعی است و برحسب نیاز خود با اجتماع و انسان های اطراف در ارتباط است. بالطبع این فرد در اجتماع دوستان بسیاری دارد. از میان دوستان خود افرادی هستند که با آن ها رابطه نزدیک تری دارند. در واقع این افراد سنگ صبورش هستند. این دوستان گاهی هم جنس هستند و گاهی نیز از جنس مخالف. گاهی روابط آنها از مرز دوستی های معمولی گذشته و به روابط عاشقانه ختم می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد نقش دوستی های پیش از ازدواج در ازدواج و زندگی آینده بپردازیم. آیا این دوستی ها به ازدواج ختم می شود؟ و اینکه اگر به ازدواج ختم شد آیا ازدواج موفقی خواهدبود یا خیر.
 

دوستی های قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

در این مورد روانشناسان نظریات متفاوتی دارند. عده ای اعتقاد دارند که دوستی های قبل از ازدواج باعث شناخت بیشتر دو طرف شده و این شناخت برای داشتن ازدواج موفق لازم است. عده ای دیگر هم معتقدند که بر اساس آموزه های دینی و اسلامی دوستی های پیش از ازدواج توصیه نمی شود. این دوستی ها مزایا و معایبی دارد که در این بحث به آن می پردازیم.
 

مزایای نقش دوستی های پیش از ازدواج

قبل از بحث در مورد مزایای نقش دوستی های پیش از ازدواج در ازدواج و زندگی آینده، این موضوع را خاطر نشان کنیم که این دوستی ها باید از روی منطق و عقل باشد تا نتیجه بدهد. دوستی های کوتاه مدت و هدفمند که به زودی به ازدواج ختم شود.
 
داشتن شناخت کافی از یکدیگر
یکی از مزایای مهم دوستی های پیش از ازدواج این است که دو طرف می توانند شناخت کاملی از یکدیگر داشته باشند. این دوستی ها می تواند باعث شود که از نکات مثبت و منفی اخلاق همسر آینده خود بیشتر اطلاع پیدا کنید. چون در حین دوستی ها بالاخره شرایطی به وجود می آید که فرد از مساله ای ناراحت شود و عکس العمل نشان دهد. شما می توانید به راحتی او را ارزیابی کنید.
 
هماهنگی مسائل و خواسته ها قبل از ازدواج
دیگر مزیت نقش دوستی های پیش از ازدواج در ازدواج این است که در بعضی ازدواج های سنتی به دلیل عدم شناخت کافی دختر و پسر، نمی توان تمام مسائل را بررسی کرد. در دوستی های هدفمند دختر و پسر وقت آن را دارند تا در مورد تمام مسائل با هم گفتگو کنند. موضوعات مهمی از قبیل محل زندگی، تایین میزان مهریه، خواسته ها و علایق زندگی، نوع برخورد با خانواده های دوطرف و مسائلی از این دست می تواند در سبک و کیفیت زندگی تاثیر خوبی داشته باشد.
 

معایب نقش دوستی های پیش از ازدواج

اگر این نوع دوستی ها طولانی شود و هدف آن تنها سوء استفاده باشد و به زور به ازدواج ختم شود بهتر است هر چه زودتر از آن جلوگیری کنید. در ادامه با معایب این نوع ازدواج ها آشنا شوید.
 
آسیب های روحی روانی
یکی از معایب دوستی های پیش از ازدواج این است که گاهی دختر ممکن است به پسر بسیار نزدیک شده و با او رابطه داشته باشد. این دختر به نیت ازدواج سعی می کند پسر را مال خود کند. اما غافل از آنکه پسر بسیار تنوع طلب بوده و دختر را ترک می کند. ممکن است برعکس این قضیه نیز اتفاق بیافتد. این رابطه ها حتی اگر به ازدواج ختم شود، ازدواج موفقی نخواهد بود. به همین دلیل نقش دوستی های پیش از ازدواج در ازدواج در این مورد بسیار منفی است و جز آسیب فایده دیگری ندارد.
 
آسیب های انسانی و معنوی
یکی از نقش های پیش از ازدواج در ازدواج و زندگی آینده، آسیب های معنوی و انسانی است. در این گونه دوستی ها شخص مدام احساس ترس و اضطراب از گناه کردن دارد. خصوصا این که در خانواده مذهبی نیز تربیت شده باشد. این دختر یا پسر پس از ازدواج هر لحظه ممکن است ترس این را داشته باشند که در دعوا، پدر و مادرشان از دوستی آنها پیش از ازدواج با خبر شوند. این موضوع اضطراب آن ها را زیاد کرده و اجازه نمی دهد زندگی خوبی را داشته باشند.
 
انتخاب از روی احساس نه عقل
دوستی های پیش از ازدواج باعث می شود یک نوع وابستگی شدید در دختر و پسر ایجاد شود. این نوع وابستگی در زندگی آینده بسیار تاثیر گذار خواهد بود. زیرا شخصی که عاشق است همواره از سر احساس تصمیم می گیرد. او مشکلات اخلاقی همسر آینده اش را نادیده خواهد گرفت. برای زندگی آینده اش کورکورنه تصمیم می گیرد و در زندگی به مشکل بزرگی خواهد خورد.
 
بی آبرو شدن
یکی از موارد مهمی که در دوستی های قبل از ازدواج مهم است ترس از بی آبرو شدن در اجتماع است. به دلیل نوع فرهنگ و هنجارهای جامعه دوستی دختر و پسر به هیچ وجه در هیچ زمینه ای پسندیده نیست. به همین دلیل حتی پس از ازدواج آنان ممکن است این مطلب در اقوام و فامیل و یا حتی همسایه ها بر سر زبان ها بیافتد. در این صورت آسیب جدی خواهید خورد مخصوصا دختران که در جامعه کنونی آسیب پذیر تر هستند.
 
مشکوک شدن پس از ازدواج
نقش دوستی های پیش از ازدواج به همین جا خلاصه نمی شود. بسیاری از دختران و پسرانی که پیش از ازدواج با هم دوست بودند به هم بی اعتماد هستند. این افراد همیشه می ترسند که همسرشان با شخص دیگری نیز دوست شود و تجربه دوستی های بیشتر را داشته باشد. این حس برای دو طرف بسیار آزاردهنده است. هر لحظه باید به دنبال همسرشان باشند یا آن را چک کنند که دست از پا خطا نکند. در این صورت نه خود از زندگی مشترک لذت می برند و نه اجازه می دهند همسرشان راحت باشد.
 

نکاتی در مورد دوستی های پیش از ازدواج

اگر می خواهید با کسی دوست بشوید این نکات را در نظر بگیرید:
- هدف تان از این رابطه چیست؟
- از طرف مقابل چه می خواهید؟
- آیا قصد ازدواج دارید یا سوء استفاده؟
- آیا حرمت ها و چهار چوب های اخلاقی را رعایت کردید؟
- آیا قصدتان دوستی های طولانی مدت است یا اینکه دوست دارید به زودی به ازدواج ختم شود.
- سعی کنید همیشه خود را جای دیگران بگذارید و برای فرد مورد نظرتان ارزش و احترام قائل باشید. سوء استفاده از دیگران تحت هیچ شرایطی و در هیچ دینی پسندیده نیست. بهتر است با نیت خیر با شخص مورد نظر دوست شوید و حرمت او را حفظ کنید.

منبع: مرکز مشاوره رهیاب - معصومه راهی


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.