تصویب قطعنامه صلح خاورمیانه بدون اشاره به فاجعه قریب‌الوقوع غزه

شورای امنیت سازمان ملل بدون اشاره به محاصره تحمیلی علیه یک و نیم میلیون نفر از اهالی نوار غزه، قطعنامه حمایت از مذاکرات صلح خاورمیانه را تصویب کرد.
پنجشنبه، 28 آذر 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تصویب قطعنامه صلح خاورمیانه بدون اشاره به فاجعه قریب‌الوقوع غزه
دشورای امنیت سازمان ملل بدون اشاره به محاصره تحمیلی علیه یک و نیم میلیون نفر از اهالی نوار غزه، قطعنامه حمایت از مذاکرات صلح خاورمیانه را تصویب کرد.
 شبکه خبری الجزیره قطر گزارش داد: شورای امنیت سازمان ملل در نشست وزارتی روز سه شنبه خود، پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا و روسیه با هدف حمایت از فرایند صلح خاورمیانه را تصویب کرد.
 قطعنامه شماره 1850 با 14 رای مثبت و یک رای ممتنع عصر روز سه شنبه در شورای امنیت به تصویب رسید. لیبی تنها عضو غیردائم عربی این شورا بود که به این قطعنامه رای ممتنع داد.
 شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی قطعنامه حمایت از مذاکرات صلح خاور میانه را از تصویب گذراند که در این قطعنامه از اقدام رژیم صهیونیستی در ادامه شهرک سازی یا از محاصره تحمیلی این رژیم علیه یک و نیم میلیون اهالی غزه اشاره‌ای نشده است.
 این قطعنامه از دستیابی به یک معاهده صلح بر اساس تشکیل 2 دولت مستقل حمایت می‌کند.
 در این نشست کاندولیزا رایس، سرگئی لاوروف ، دیوید میلیبند وزیران امور خارجه آمریکا، روسیه، انگلیس و نیز بان‌کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد حضور داشتند.
 بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که آمریکا تلاش دارد با این قطعنامه آبروی از دست رفته خود را که پیش از این وعده برقراری صلح در خاورمیانه را داده بود و کاری در زمینه از پیش نبرد در این مدت یک ماه باقی مانده از عمر دولت کنونی حفظ کند.
 کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا قبل از تصویب این قطعنامه طی سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل گفت: 2 طرف اسرائیلی و فلسطینی مسئولیت دارند که به توافقی دوجانبه دست یابند.
 رایس همچنین از مجامع بین المللی خواست که حمایت‌های لازم را در این زمینه از تلاش‌های 2 طرف فلسطینی و اسرائیلی بعمل آورند.
 از سوی دیگر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این نشست گفت: این قطعنامه از تمامی‌ طرف‌ها می‌خواهد که به تعهدات خود در قبال "نقشه راه" به ویژه آن بخش که خواهان پایان دادن به اقدامات تروریستی و نیز توقف شهرک سازی است، پایبند باشند.
 این در حالی است که کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه پیش از برگزاری این نشست که دیروز در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، ضمن حمایت از پیش‌نویس قطعنامه آمریکا و روسیه اعلام کرد که از روند صلح بین اسرائیل و فلسطین حمایت می‌کند.
 این در حالی است که "مصطفی البرغوثی" رئیس ابتکار ملی فلسطینی از مخالفت نکردن تشکیلات خودگردان فلسطین با این قطعنامه ابراز تعجب کرد و گفت این قطعنامه هیچ فایده و سودی به حال ملت فلسطین ندارد.
 وی افزود: تصویب این قطعنامه فقط بر اساس روند آناپولیس است که پیش از این شکست آن به اثبات رسیده است و نیز پوششی برای تجاوزات به اسرائیل و توجیه‌ای برای وقت‌کشی این رژیم به حساب می آید.
 وی به شبکه خبری الجزیره گفت: این قطعنامه دربرگیرنده هیچ کلمه‌ای مبنی بر متوقف کردن گسترش شهرک‌سازی یا اجرای قطعنامه‌های گذشته بین‌المللی در این زمینه نیست.


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.