واقعیات انقلاب روسیه

گردآوری برخی واقعیت‌های جالب در مورد انقلاب روسیه نشان می‌دهد که آن چگونه خط سیر تاریخ کل دنیا را تغییر داده است.
يکشنبه، 3 آبان 1394
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
واقعیات انقلاب روسیه
واقعیات انقلاب روسیه

 

مترجم:حمید وثیق زاده انصاری
منبع:راسخون
 

گردآوری برخی واقعیت‌های جالب در مورد انقلاب روسیه نشان می‌دهد که آن چگونه خط سیر تاریخ کل دنیا را تغییر داده است.
عبارت انقلاب روسیه یک عبارت جامع برای سری انقلاب‌هایی است که در روسیه بر علیه استبداد تزاران در سال 1917 به روی صحنه آمده‌اند. این انقلاب بود که زمینه را برای خلق اتحادیه جماهیر شوروی فراهم کرد. به معنای کلی، این عبارت برای اشاره به انقلاب‌های سال 1905 و انقلاب سوم روسیه در سال 1918 نیز به کار می‌رود.

علل انقلاب روسیه :

عواملی که در انقلاب روسیه سهم داشتند به طور گسترده به عوامل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی طبقه بندی می‌شوند. جنگ جهانی اول روسیه را در وضعیت شومی قرار داد چون افراد مختلفی به ارتش پیوستند در نتیجه بخش‌های دیگر با تعداد ناکافی کارگران مواجه شدند. کار کردن در شرایط نسبتاً رقت انگیز باعث شد که کارگران صنعتی برای برخی تقاضاهای خود به اتحادیه خود فشار بیاورند. اما تزار در حالت روحی نبود که به وضعیت آنها بپردازد و کارگران هیچ انتخابی نداشتند در نتیجه اعتصاب کردند.
فشار اجتماعی در اوایل قرن بیستم در اوج خود بود و شرکت در جنگ جهانی فقط اوضاع را بدتر کرد. روستاییان مختلفی به مناطق صنعتی حرکت کردند چون صنایع به دنبال پر کردن نیروی انسانی خود بودند که در طول جنگ از دست داده بودند. تزار نیکولاس دوم و قانون استبدادی او همان طور که زمان می‌گذشت، شوم و بدنام می‌شد. شرایط بعداً بدتر شد وقتی که او تصمیم گرفت که ارتش را تحت کنترل مستقیم خود درآورد. در این زمان، دولت دوما وارد عمل شد و به تزار هشدار داد. این کنترل ناشایسته و با بی‌عرضگی اوضاع توسط نیکولاس دوم بود که روسیه را به مرز طغیان کشید.

جدول زمانی انقلاب 1917 روسیه :

22 فوریه: شروع انقلاب فوریه با اعتصاب کارگران در کارخانه پوتیل اوف در پتروگراد مشخص می‌شود.
23 فوریه: سری تظاهرات تقاضای پایان دادن به استبداد در روسیه و عقب نشینی از جنگ جهانی اول را داشتند.
25 فوریه: نیروهای ارتشی برای پایان دادن به شورش به پتروگراد فرستاده شدند اما پرسنل غمگین ارتش خودشان به شورشیان ملخق شدند.
27 فوریه: شوروی پتروگراد به عنوان رهبران منشویک که از قلعه نظامی پیتر و پائول در سنت پیترزبورگ آزاد شده بودند، شکل گرفته است.
2 مارس: نیکولاس دوم سلطنت را رها کرد.
15 مارس: دولت موقت عنان کشور را در دستان خود گرفت.
3 جولای: یک تظاهرات برنامه ریزی نشده پیش - شوروی، در پتروگراد به وقوع پیوست.
6 جولای: شورشیان سرکوب شدند و رهبران بولشویک متعددی دستگیر شدند.
27 آگوست: دولت موقت بعد از دستورات ژنرال لاور کورنیل اوف به لشکر ارتش برای تسلط بر پتروگراد، برای حمله آماده شد.
31 آگوست: ژنرال لاور کورنیل اوف به دستور دولت موقت دستگیر شد.
4 سپتامبر: تحت فشار عمومی خیلی زیاد، دولت موقت مجبور به آزادی رهبران بولشویک شد.
25 اکتبر: حکومت دولت موقت روسی خاتمه یافت چون سربازان کمیته انقلابی و نظامی، کاخ زمستانه را گرفتند. (این داده، که پایان انقلاب اکتبر را مشخص می‌کند هم چنین اعلان روسیه شوروی را نیز بیان می‌کند)
26 اکتبر: حکم صلحی که توسط دومین کنگره تماماً روسی شوروی امضا شد به شرکت روسیه در جنگ پایان داد.
انقلاب 1905 روسیه یک آشوب در بخش‌های مختلف امپراطوری روسیه بود که – اگر چه تمام آن نه – بر حکومت اعمال می‌شد. آن منجر به پادشاهی قانونی و سیستم چند بخشی در روسیه شد. تقریباً یک دهه بعد، انقلاب 1917 یک تصویر مشابه از آشوب اجتماعی در کشور ایجاد کرد. دو تا از برجسته‌ترین حادثه‌های انقلاب 1917 در ماه مارس و اکتبر رخ دادند. در مارس 1917، دولت موقت روسیه بعد از این که تزار خلع شد، عنان آن را در دستان خود گرفت. در اکتبر همان سال، دولت موقت با بولشویک‌ها جایگزین شد. چیزی که ما به آن به عنوان انقلاب سوم روسیه اشاره می‌کنیم در واقع تلاش شکست خورده برای براندازی بولشویک‌ها در سال 1918 بود.
انقلاب 1917 روسیه خط سیر تاریخ را نه تنها برای روسیه بلکه برای کل دنیا تغییر داد. از طرف دیگر، انقلاب سوم که بولشویک‌ها در آن پیروز شدند، منجر به ویرانی و تخریب در مقیاس بزرگ در کشور شد و در نتیجه به عنوان یکی از تاریک‌ترین فصل‌های تاریخ روسیه محسوب می‌شود. 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.