نقش اسباب بازی در تربیت کودکان

در این مطلب به بررسی نقش اسباب بازی در تربیت کودک می پردازیم.
پنجشنبه، 11 مهر 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
نقش اسباب بازی در تربیت کودکان
از دنیای کوکان دیروز تا عصر متنوع و پویای امروز، زمان زیادی گذشته است و بازی ها نیز همانند جنبه های دیگر زندگی، دچار تغییرات و تحولات خاصی شده اند.

مفاهیمی که در بازی کودکان نهفته است بسیار فراتر از مفهوم واژه هایی چون تفریح و سرگرمی اند. بازی و اسباب آن ممکن است آموزش دهندۀمفاهیم اساسی به کودک باشد و با آموزش زندگی اجتماعی کودک را از خودمحوری برهاند. کودکان به کمک بازی، نیروی اضافی خویش را تخلیه کرده و مسائل و مشکلات عاطفی خود را حل می کنند و برای خوب زیستن در محیط اجتماعی آماده می گردند.

امروزه بازی های انفرادی جایگزین بازی های گروهی قدیمی شده و این موضوع موجب می شود انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک بیش از پیش اهمیت پیدا کند. بنابراین اسباب بازی ها یا ابزارهایی که کودکان برای بازی های مختلف از آن ها کمک می گیرند نیز به اندازه بازی برای کودک اهمیت دارند.

 کارشناسان تربیت کودک معتقدند در انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان باید به این نکته توجه کرد که حتماً اسباب بازی متناسب با سن کودک تهیه نمود تا پاسخگوی نیاز ها و انتظارات کودک بوده و زمینۀمناسبی را برای افزایش توان یادگیری کودک، استدلال و افزایش مهارت های فکری و شناختی کودک فراهم کند.

این فرموده مولای متقیان امام علی (علیه السلام) خطاب به فرزندشان که: «قلب نوجوان چونان زمین کاشته نشده، آماده پذیرش هر بذری است که در آن پاشیده شود. » این نکته را گوشزد می کند که بازی ها و آموزش های دوران کودکی اسباب و ابزار آن به منزله این بذر بوده که در دوران کودکی در نهاد دختران و پسران کاشته می شود و در هنگامۀجوانی و میان سالی در کالبد رفتارهای اجتماعی آن ها خود را بروز می دهد.

متأسفانه در جوامع کنونی الگوهای مطرح ورزشی و سینمایی با همه ناهنجاری های اخلاقی که دارند به کمک رسانه های ارتباط جمعی به اسطوره های فرامرزی تبدیل شده اند و مرجع بسیاری از دختران و پسران گردیده اند و هرگونه حرکت و تحرک این افراد و الگوها خیل عظیمی از مریدان را به دنبال خود کشانده است. این اثرگذاری نشان می دهد اسباب بازی برای کودکان به مثابه الگویی است که مؤلفه های فرهنگی، تربیتی، اخلاقی را با ظریف ترین شکل و صورت ممکن بر روح و روان کودک نقش زده و براحتی، مفاهیم مورد دلخواه طراحان و سازندگان را به کودک و دنیای او انتقال می دهد، زیرا فهم محدود کودکان مانع از آن می شود که بتوان همه مفاهیم را به وسیله الفاظ و لغات به آن ها منتقل کرد. کودکان به راحتی با عروسک ها انس می گیرند و چون الگویی دوست داشتنی، مدل آن ها را مورد تقلید قرار می دهند که این رویکرد به تربیت آن ها ختم می شود.

روان شناسان و کارشناسان کودک معتقدند بازی و اسباب بازی نقش بسیار مهمی در پرورش ذهن و همچنین رشد شخصیت کودک دارد، اما این در صورتی است که در خرید اسباب بازی مناسب برای کودک دقت کرد و اینجا اهمیت هوشیاری والدین در انتخاب نوع اسباب بازی برای کودکان بیش از پیش آشکار می شود که با انتخاب بازی های مناسب و اسباب بازی های مفید و سازنده کودکان خود را در مسیر صحیح تربیت قرار داده و از آسیب های روانی و اخلاقی ناشی از فرهنگ غلط تربیت غرب مصون دارند.


منبع: حوزه نت


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط