بهترین داروهای ضد احتقان

انتخاب یک داروی ضد احتقان مهم است و فرد باید بر اساس شرایطی که دارد از داروهای ضد احتقان مناسب استفاده کند. در این مقاله اطلاعاتی درباره بهترین ترکیبات ضد احتقان ارائه می‌گردد.
پنجشنبه، 21 آذر 1398
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: علی رضایی میر قائد
موارد بیشتر برای شما
بهترین داروهای ضد احتقان
داروهای ضد احتقان رگ‌های خونی درون بینی را تنگ کرده و این موضوع باعث کاهش مقدار جریان خون از طریق بینی شده، به طوری‌که تورم بافت بینی را کاهش داده و امکان عبور آسان هوا از درون مجاری هوایی را فراهم می‌سازد. به واسطه عمل ترکیبات ضد احتقان، این داروها به باز شدن سریع مجاری هوایی کمک کرده و هنگامی‌که عفونت‌های بینی در طول شب مشکل‌‌زا می‌شود، این داروها به کمک فرد بیمار آمده و باعث داشتن خوابی راحت می‌گردد. با این‌حال، مصرف مداوم داروهای ضداحتقان مانند اسپری‌های بینی می‌تواند باعث اعتیاد به این داروها شده و بعد از یک دوره خاص، پزشکان به بیمار توصیه می‌کنند که مصرف چنین داروهایی را متوقف کنند. با این‌حال، برخی از درمان‌های طبیعی خانگی مانند بخار درمانی یا سونا درمانی بسیار مفید بوده و می‌تواند به میزان بیشتری در مقایسه با داروهای ضد احتقان مورد استفاده قرار گیرد.

بهترین داروهای ضد احتقان
 

اثرات داروهای ضد احتقان بینی

در این‌جا برخی از رایج‌ترین انواع داروهای ضد احتقان و شرایطی که نوع این داروها مؤثرتر واقع می‌شوند را ذکر خواهیم کرد.
 
اسپری‌های بینی
اسپری بینی حاوی نمک دارای اثرات تسکین دهنده سریع است، اما این اثرات پایدار و طولانی مدت نیستند. اسپری‌های بینی حاوی نمک برای نوزادان و کودکان امن می‌باشند. با این‌حال، مهم است که شما از اسپری‌های بینی برای بیش از سه روز استفاده نکنید، چون این کار باعث ایجاد عادت می‌گردد. همچنین، هنگام استفاده از اسپری بینی باید مراقب بود، چون این اسپری‌ها می‌توانند واکنش‌های آلرژیک مانند خارش را در برخی افراد ایجاد کنند.
 
سونا درمانی
استنشاق بخار یا سونا درمانی یکی از بهترین شیوه‌های درمان طبیعی ضد احتقان بوده و برای درمان عفونت‌های گلو و عفونت سینوسی بسیار مفید می‌باشد. همچنین این شیوه به صورت امن برای کودکان استفاده شده و بهترین شیوه درمان احتقان برای کودکان می‌باشد. به منظور استفاده از سونا درمانی، آب جوش در یک ظرف قرار داده می‌شود. برای این کار آب را در یک ظرف ریخته، یک قاشق غذا خوری پماد ضد احتقان را به آن اضافه کرده و سر خود را با حوله پوشش داده و بخارات آن را استنشاق کنید.
 
نتی پات
آبریزش بینی با استفاده از نتی پات نیز جالب می‌باشد. با این‌حال، هیچ کس ایده آبریزش بینی را ایده‌ای جالب نمی‌داند. اما، برخی افراد از نتی پات به طور منظم به منظور رهایی از گرفتگی بینی استفاده می‌کنند. برای آبریزش بینی، شما باید وسیله نتی پات را از یک داروساز خریداری کنید. با استفاده از برگه داخل جعبه نتی پات، شما می‌توانید دستورالعمل نحوه استفاده از آن را بفهمید. بر همین اساس، به منظور استفاده از نتی پات، یک محلول نمک و آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک فرد برای استفاده از این دستگاه باید در نزدیک سینک دستشوئی قرار گرفته و سر خود را به یک سمت بالای سینک قرار دهد. سپس این محلول را به آرامی با استفاده از نتی پات وارد یکی از سوراخ‌های بینی خود کند و محلول همراه با جریان مخاطی از سوراخ دیگر بینی خارج شود. این کار مؤثرترین شیوه پاکسازی سینوس‌ها می‌باشد. برای استفاده از نتی پات، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های داخل جعبه آن را به دقت خوانده‌اید و مطابق با آن عمل کرده‌اید.

بهترین داروهای ضد احتقان
 
داروهای ضداحتقان خوراکی
این داروها برای افرادی که از گرفتگی بینی ناشی از آلرژی رنج می‌برند، بسیار مؤثر می‌باشد. این داروهای ضد احتقان اغلب با آنتی هیستامین‌ها و ضد دردها ترکیب می‌شود. بسیاری از داروهای تجویز شده در این رابطه حاوی سودوافدرین می‌باشند. با این‌حال، باید در رابطه با مقدار مصرفی سودوافدرین احتیاط‌های لازم را انجام داد.
 
پمادهای ضد احتقان
این پمادها در واقع داروهای ضد احتقان خوبی بوده و در انواع متعددی موجود بوده و هنگامی‌که فرد از سرماخوردگی و سرفه رنج می‌برد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از انواع گیاهی این پمادهای ضداحتقان نیز در داروخانه‌ها موجود می‌باشد. نحوه استفاده از این داروها بسیار آسان بوده و تقریبا هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارند، تنها نیاز به مالش این پمادها بر روی پیشانی، سینه، کمر و گلو جهت باز شدن مجاری هوایی بینی می‌باشد. این پمادهای ضد احتقان بدون نسخه پزشک موجود بوده و بسیار هم ارزان قیمت هستند.
 
چسپ‌های بینی
این ضداحتقان‌ها محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند و به منظور تمیز کردن مجاری بینی در موارد عفونت بینی و توقف خر و پف مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توانید یک بسته از چسپ‌های بینی را بدون نسخه پزشک از داروخانه‌ها خریداری کرده و درست قبل از رفتن به رختخواب به منظور رهایی از گرفتگی بینی آن‌ها را بر روی بینی بچسپانید. این کار باعث تسکین سریع اما کوتاه مدت گرفتگی بینی می‌گردد.
 
شربت سرفه
شریت سرفه خاصی وجود دارد که می‌تواند به پاکسازی مجاری بینی و کاهش سرفه کمک کرده و به انجام تنفس راحت نیز کمک کند. شما می‌توانید این شربت سرفه را بدون نسخه پزشک از داروخانه خریداری کنید. قبل از خرید این شربت‌ها، دستورالعمل‌های نوشته شده بر روی برچسپ دارو را به دقت مطالعه کنید، چون برخی از این داروها دارای عوارض جانبی هستند.
 
این موارد ذکر شده انواعی از داروهای ضداحتقان و نحوه کار با آن‌ها می‌باشد. برخی از بهترین برندهای داروهای ضد احتقان شامل قرص‌های سودافد، پمادهای ویکس وپوراب، چسپ‌های بینی برید رایت و غیره می‌باشد. داروهای ضداحتقان باعث کاهش گرفتگی بینی می‌شود، با این‌حال، در صورتی‌که این شرایط تداوم پیدا کرد و یا بدتر شد، بهتر است بلافاصله با یک پزشک تماس بگیرید.
به طور خلاصه معمولا گرفتگی بینی به علت تورم مخاط ظریف و ترشح خلط در اثر التهاب ایجاد می‏شود. التهاب نیز ناشی از عفونت یا آلرژی است. در اکثر مواردِ سرماخوردگی نیازی به مصرف این داروها نیست؛ زیرا معمولا معالجات خانگی (مثل بخور) مؤثر واقع می‏‌شوند. داروهای ضد احتقان رگ‌های خونی درون بینی را تنگ کرده و این موضوع باعث کاهش مقدار جریان خون از طریق بینی شده، به طوری‌که تورم بافت بینی را کاهش داده و امکان عبور آسان هوا از درون مجاری هوایی را فراهم می‌سازد. اما در مواردی که این اقدامات مؤثر نبوده یا عدم درمان احتقان، خطراتی در برداشته باشد (مثلا عود سینوزیت یا عفونت‏های گوش میانی) از این داروها استفاده می‏شود.
 
هشدار: اگر مصرف داروهای ضد احتقان به مدت طولانی ادامه یافته و ناگهان قطع شود، شدت احتقان به طور ناگهانی افزایش می‏یابد. مثلا اگر به مدت طولانی از قطره‏های بینی استفاده شود، قطع مصرف دارو موجب گشاد شدن عروق مخاط بینی و تشدید مسئله احتقان خواهد شد.

متداول‏ترین داروهای این گروه عبارتند از:
فنیل افرین Phenylephrine پزودوافدرین Pseudoephedrine کتوتیفین Ketotifenا
یپراتروپیوم بروماید Ipratropium Bromide
زایلومتازولین Xylometazoline
فنیل پروپانولامین Phenylpropanolamine
 

منبع: Buzzle


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط