مشکلات یادگیری کودکان (قسمت دوم)

کودک می تواند برنامه‌های مفید رادیو و تلویزیون را ببیند اما نباید زمان بازی و مطالعه او مختل شود
سه‌شنبه، 3 دی 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
مشکلات یادگیری کودکان (قسمت دوم)
وقت خواب برای نابغه در حال شکوفایی:وقت خواب باید بسیار آرام و آسوده باشد، می توانید برایش با صدای بلند قصه بخوانید یا از خودتان قصه بسازید. وقت خواب کودک را در آغوش بگیرید و نوازش کنید تا او احساس امنیت کند. سرزمین عجایب تکالیف شب میز و صندلی و با نورکافی برایش تدارک ببینید. می توانید یک تابلو اعلانات چوب پنبه ای برایش تدارک ببینید که بر روی آن بریده روزنامه ، عکس ها یا هر چیز مورد علاقه اش را بچسانید.درس خواندن در کنار تلویزیون و رختخواب توصیه نمی شود.
 
مراجع آماده : کتابهای مرجع برای او بخرید، آنها برای پژوهش او خوب هستند نظیر : فرهنگ لغت، دایره المعارف ، اطلس جهان ، کتاب سال .
 
رادیو و تلویزیون : کودک می تواند برنامه های مفید رادیو و تلویزیون را ببیند اما نباید زمان بازی و مطالعه او مختل شود. سعی کنید درباره برنامه های جالب تلویزیون با کودک بحث کنید و حتی درباره موضوعات مورد بحث کتاب بخرید.
 
کودک را ترغیب کنید اسباب بازی بسازد: او می تواند از جعبه های مقوایی ،در پوش ، پیت حلبی ، قوطی ،ماسوره ، چوب ماهیگیری ، قلاب و میخ چوبی ، چسب و هر چیز کهنه و قابل استفاده دیگر برای ساختن اتوموبیل چراغ راهنما ، عابر پیاده و از این قبیل استفاده کند. ساخت اسباب بازی نبوغ بچه را افزایش می دهد و این اقدام قدرت تخیل او را افزایش می دهد. ساخت اسباب بازی با کودکان دیگر سبب می شود و تقسیم مسوولیت را فرا گیرد و درس تصمیم گیری مشترک را فرا می گیرد. چگونه به نیاز های دوستش پاسخ بدهد و هنر ارتباط گیری چند جانبه را یاد می گیرد.
 
تصمیم گیری : کودک شما با هر نوع اسباب بازی که بازی کند، به تمرین عمل ارزشمند تصمیم گیری خواهد پرداخت. والدین به عنوان راهنما و همبازی ،خودتان یک بچه شوید و با بچه‌ها به ارتباط بپردازید تا او رابطه برقرار کردن را فرا گیرد. فعال باشید، یک بازی به بچه بیاموزید و آنگاه اجازه دهید او باقی راه را بپیماید.
 
شریک او باشید: با فهمیدن علایق او و بر اساس آن فعالیتهای مختلف را برای او طراحی نمایید. باید سرمشق خوبی برای بچه‌ها باشید
 
مهربان باشید: بچه‌ها تنها در آغوش پر محبت والدین و احساس امنیت می توانند پیشرفت کنند. کودکانی که زیاد با اسباب بازی، بازی می کنند اغلب از کودکانی که به میزان محدودی اسباب بازی در اختیار دارند خلاق ترند و قوه تخیل قوی تری دارند و کودکانی که به طور مرتب ، با والدینشان بازی می کنند در بزرگسالی از سطوح عالی تری از خلاقیت برخوردار می شوند.
 
ملاکهای لازم جهت خرید اسباب بازی : بازی جسمانی فعال را در پی داشته باشد. با کمک آن عضلات و بدن کودک هماهنگ عمل کنند نظیر توپ ، سه چرخه ، وسایل ورزشی از قبیل توپ و راکت و بدمینتون ؛بازی‌های ابتکاری و سازنده : بازی‌هایی که خلاقیت مثبت را در کودک بیدار می کند ، مکعب های ساختمانی ، لگو ، وسایل نقاشی، کاغذ و مداد رنگی ، گل مجسمه سازی ، آلات موسیقی، اسباب بازی‌های علمی و..
 
بازی‌های اجتماعی : مهارتهای اجتماعی کودک را فعال می کند .در این موارد جوانمردی و کار گروهی را یاد می گیرند. بازی‌های روی صفحه ،بازی با ورق یا کلمات ، معما ، بازی‌های خروج از خانه بازی‌های گروهی اسباب بازی نیروی مقتدر تخیل را فعال می کند.
 
کنفوسیوس : طولانی ترین راهها با اولین قدم آغاز می شود. کودک برای قدم گذاشتن در اقیانوس وسیع دانش باید از جای پا.

استفاده کند : ؛ کنجکاوی خلاقانه ؛ تخیل الهام گرفته از درون ؛ استقلال .وقتی نگرشهای ثابتی را بر کودک خود تحمیل می کنید زمانی که فرزندتان عقل رس شود، آنچنان مقید حرف مردم خواهد بود که پیش از دست زدن به هر کاری تامل خواهد کرد تا ببیند کاری که می کند در چشم اجتماع درست است یا غلط. اما اگر شما آماده دور ریختن الگوهای فکری و رفتاری کهنه باشید ،فرزندتان هرگز از نشان دادن خلاقیت های خود هراس نخواهد داشت. در این صورت خواهید توانست برای بیرون کشیدن نیروهای درونی فرزندتان که متضمن فردیت ، تواناییهای منحصر به فرد و نبوغ اوست ، روشهای خاصی بیابید. چنین نابغه ای برای خود در اجتماع و در جهان نقشی یگانه حک خواهد کرد. بی اعتنایی بزرگترها به کودکان تاثیر نامطلوبی بر روی آنها دارد. سعی کنید هنگامی که در خیابان با کودک خود می روید از او سوالات مختلفی کنید و کنجکاوی او را برانگیزید.
 
تخیل الهام گرفته از درون : کاش در هر مدرسه موضوعی را تحت عنوان تخیل الهام گرفته از درون تدریس می کردند مانند گربه‌های پرنده ، سرزمین چگونه از فرزند خود یک نابغه بسازیم؟ کودکان ، حیوانات سخنگو تخیلات یک بچه را ، هر قدر هم داستانش ظاهرا عجیب و بی معنی باشد هرگز مسخره نکنید. در صورت مسخره شدن کودک ، احتمالا در آینده گوشه گیر خواهد شد و جرات نخواهد کرد از تخیلاتش استفاده کند.
 
اجازه دهید کودکتان در فراخوانی ابزاری که از جنس رویاست ،آزاد باشد ،بسیاری از اندیشه‌های بزرگ ریشه در تخیلات عجیب دارند.
 
استقلال : استقلال به نبوغ قدرت می بخشد. فرد باید احساس امنیت کند تا دست به کار تازه بزند. برای نبوغ فرزند خود به نکات زیر نیز توجه داشته باشید: برانگیختن برتر؛ تشویق در گوش کودک مانند موسیقی است ، بزرگترین لطمه یک معلم به کودک آن است که با جوهر قرمز در کارنامه اش بنویسد « بی دقت » ، که در نهایت با رفتن این کارنامه در خانه و توبیخ توسط والدین ، این تصویر منفی در ذهن کودک حک می شود. اولین قدم در راه ایجاد تمرکز برتر آن است که در کودک تصویر مثبت از خود ایجاد کنید، موفقیت های او را تاکید کنید. همواره کودکتان را ترغیب کنید که بگوید ، من می توانم .
 
- درک برتر: جان هالت ( John Holt) نویسنده و متخصص تعلیم و تربیت آمریکایی در کتاب خود با نام علت ناموفقیت کودکان می نویسد « منظور ما از هوش ، سبک خاصی از زندگی است ، طرز رفتاری خاص در همه شرایط آزمون هوش این نیست که تا چه حد می دانیم ، چه باید کرد » بلکه این است که در شرایطی که نمی دانیم چه باید کرد ، چه رفتاری داریم. نابغه کسی است که می تواند دانش خود را در شرایط مناسب آن به کار گیرد. برای آن که به کودکتان کمک کنید در کی برتر به دست آورد، استراتژی زیر را به او یاد بدهید:
 
- اطلاعات : برای رسیدن به هر هدف اطلاعات کافی کسب کند
 
- روش : برای رسیدن به هدف روش درستی انتخاب کند - هدف : برای انجام درست هر کاری ، هدف خود را درست تعیین کند.
 
- حافظه برتر: عبارت است از توانایی نگه داری و ذخیره آن تصاویر در چشم ذهن شما می توانید با برانگیختن کودک به بحث های زنده ، هدیه گرانبهای حافظه برتر را به کودکتان عطا کنید. بخاطر داشته باشید بحث ها نباید برای او تنش آفرین باشد. برای مثال من عکسی دارم که شاهزاده تیراندازی با تیر و کمان را یاد می دهد.
 
منبع: کودکان نابغه و باهوش، فاطمه تقدسی‌نیا، نوید حکمت،صص245-239، چاپ دوم، قم، 1396


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.