0
ویژه نامه ها

همه چیز درباره آلرژی به شیر ، آلرژی به شیر چیست؟

آلرژی به شیر بسیار رایج است. آیا می دانید شیر یکی از رایج ترین مواد حساسیت زای غذایی است؟ تخمین زده شده است که بین 2-3 درصد از کودکان زیر 3 سال به شیر حساسیت دارند. متخصصان تصور می کردند اینها فقط آلرژی های موقتی کودک یا آلرژی نوزادان هستند و بچه ها بعد از 3 سالگی از آلرژی لبنی خود پیشی می گیرند.
همه چیز درباره آلرژی به شیر ، آلرژی به شیر چیست؟
آلرژی به شیر بسیار رایج است. آیا می دانید شیر یکی از رایج ترین مواد حساسیت زای غذایی است؟ تخمین زده شده است که بین 2-3 درصد از کودکان زیر 3 سال به شیر حساسیت دارند. متخصصان تصور می کردند اینها فقط آلرژی های موقتی کودک یا آلرژی نوزادان هستند و بچه ها بعد از 3 سالگی از آلرژی لبنی خود پیشی می گیرند. اما تحقیقات نشان داده است که لزوما اینگونه نیست و آلرژی به شیر می تواند ادامه داشته باشد.

در حقیقت، یک مطالعه نشان داده است که کمتر از 20 درصد کودکان با رسیدن به 4 سالگی آلرژی به شیر خود را پشت سر می گذارند. در حالی که 80 درصد ممکن است در 16 سالگی از آن رشد کند، اما هنوز هم بزرگسالانی که با آلرژی به شیر روبرو هستند تا پایان عمر باقی مانده است. خبر خوب این است که بسیاری از روش های طبیعی برای مقابله با این آلرژی غذایی معمول وجود دارد.

آلرژی به شیر چیست؟
قبل از اینکه آلرژی به شیر را تعریف کنیم، که به آن آلرژی لبنی نیز گفته می شود، بیایید در مورد اینکه شیر چیست صحبت کنیم؟ شیر را می توان به عنوان مایعی سفید ترشح شده از غدد پستانی پستانداران ماده تعریف کرد که به طور معمول پستانداران نوزاد را برای مدتی از بلافاصله پس از تولد تغذیه می کند.

 مواد تشکیل دهنده شیر چیست؟ شیر به طور طبیعی یک امولسیون چربی و پروتئین در آب، همراه با قند محلول (کربوهیدرات)، مواد معدنی و ویتامین ها است. بیشتر شیر و فرآورده های شیر مصرفی در کشورهای غربی از جمله آمریکا از گاوها تهیه می شود.

آلرژی به شیر هنگامی که در معرض شیر یا محصولات حاوی شیر باشد، یک واکنش غیر طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن است. شخصی که به شیر گاو حساسیت دارد به یک یا چند پروتئین موجود در آن واکنش بد نشان می دهد. پروتئین شیر آزار دهنده می تواند کازئین یا آب پنیر باشد. برخی از افراد مبتلا به آلرژی به شیر هم به کازئین و هم به آب پنیر حساسیت دارند.

همه چیز درباره آلرژی به شیر ، آلرژی به شیر چیست؟

شیر گاو علت اصلی حساسیت بیشتر مردم به شیر است، اما شیر ناشی از گوسفند، بز، بوفالو و سایر پستانداران تولید کننده شیر نیز می تواند علائم آلرژی به شیر را ایجاد کند. هر زمان کسی که به آلرژی به شیر یا محصولات شیر ​​مصرف کند، بدن پروتئین ها را به عنوان مزاحم خطرناک می بیند. سیستم ایمنی بدن برای تلاش برای دفع متجاوز بیش از حد تلاش می کند. این همان چیزی است که باعث واکنش آلرژیک و علائم ناخوشایند آلرژی می شود زیرا مواد شیمیایی مانند هیستامین در بدن ترشح می شود. واکنش آلرژیک به شیر معمولا طی چند دقیقه تا چند ساعت پس از مصرف شیر یا محصولاتی که حاوی شیر هستند، اتفاق می افتد.

ایمونوگلوبولین E یا IgE، آنتی بادی است که به طور معمول در انسان یافت می شود و علائم آلرژی را ایجاد می کند. آزمایش خون ایمونوگلوبولین E (IgE) مخصوص آلرژن می تواند برای تعیین حساسیت کودک یا بزرگسال به ماده خاصی مانند شیر انجام شود.

آیا حساسیت، به شیر است یا عدم تحمل شیر؟
هم آلرژی و هم عدم تحمل شیر می توانند شکایات گوارشی ناخوشایندی ایجاد کنند. چگونه می توانید بفهمید که واقعا به شیر و لبنیات حساسیت دارید یا فقط تحمل یا حساسیت ندارید؟ به طور معمول، آلرژی غذایی به طور ناگهانی ظاهر می شود و می تواند بسیار خطرناک تر و حتی کشنده باشد. با آلرژی به شیر، مصرف فقط کمی لبنیات می تواند واکنش ایجاد کند در حالی که عدم تحمل نیاز به خوردن لبنیات زیاد دارد.

بنابراین ممکن است به شیر حساسیت نداشته باشید اما عدم تحمل پروتئین شیر یا عدم تحمل لاکتوز داشته باشید. علائم عدم تحمل لاکتوز یا عدم تحمل پروتئین شیر می تواند شامل شکایات گوارشی زیر پس از مصرف شیر یا محصولات حاوی شیر باشد که می توان به نفخ، گاز یا اسهال اشاره کرد.

تمام شیرهای پستانداران به طور طبیعی شیر لاکتوز است به این معنی که حاوی شیر لاکتوز قند است. افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز اغلب شیرهای بدون لاکتوز مصرف می کنند. افرادی که آلرژی به شیر دارند حتی نمی توانند شیر بدون لاکتوز را تحمل کنند.

فردی که آلرژی به شیر دارد دارای سیستم ایمنی است که با محصولات لبنی به عنوان مهاجمین خطرناک رفتار می کند. در همین حال، عدم تحمل لاکتوز سیستم هضم را درگیر می کند. فردی که عدم تحمل لاکتوز در نظر گرفته می شود، دچار کمبود آنزیم لاکتاز است که مسئول تجزیه قند شیر به نام لاکتوز است. فردی با حساسیت یا عدم تحمل پروتئین شیر در تجزیه پروتئین موجود در شیر به نام کازئین مشکل دارد.

همه چیز درباره آلرژی به شیر ، آلرژی به شیر چیست؟

علائم و نشانه های رایج آلرژی به شیر
هنگامی که آلرژی به شیر دارید، فقط در عرض چند دقیقه پس از مصرف لبنیات ممکن است علائم ناخوشایند مشاهده کنید. یا ممکن است چند ساعت طول بکشد. پاسخ آلرژیک به لبنیات می تواند بسته به فرد متفاوت باشد. در هر صورت علائم آلرژی به لبنیات خوشایند نیست. افراد مبتلا به آلرژی به شیر گاو نیز ممکن است به شیر سایر پستانداران اهلی مانند شیر بز یا شیر گوسفند حساسیت داشته باشند.

علائم فوری آلرژی به شیر را که باید جستجو کنید و این علائم بلافاصله پس از نوشیدن شیر یا یک محصول دیگر حاوی لبنیات ظاهر می شود:
 
 • خس خس
برخی از علائم آلرژی به شیر فوری نیستند و ظاهر شدن آنها زمان بر است. این علائم آلرژی لبنی که بعدا بروز می کند می تواند شامل موارد زیر باشد:
 
 • گرفتگی شکم
 • مدفوع شل، که ممکن است حاوی خون باشد
 • سرفه یا خس خس سینه
 • آبریزش بینی
 • چشمان خیس
 • بثورات خارش دار روی پوست که معمولا در اطراف دهان دیده می شود
علل و عوامل خطر آلرژی به شیر
بنابراین دقیقا چه چیزی باعث آلرژی به شیر می شود؟ آلرژی به شیر، مانند تمام آلرژی های غذایی، به دلیل عملکرد سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود. با حساسیت به شیر، سیستم ایمنی بدن پروتئین های شیر را به عنوان مهاجمین خطرناک می داند. هنگامی که یک محصول شیر مصرف می شود، سیستم ایمنی بدن باعث آزاد شدن آنتی بادی های IgE با هدف خنثی سازی مواد حساسیت زا می شود.

شیر گاو حاوی دو پروتئین است که در یک آلرژی به شیر نقش دارند، که عبارتند از کازئین و آب پنیر.

وقتی آلرژی به شیر دارید می توانید فقط به یکی یا هر دو پروتئین شیر حساسیت داشته باشید. کازئین کشک یا قسمت جامد شیر است در حالی که آب پنیر، آن قسمت مایع شیر است که پس از سفت شدن و صاف شدن شیر باقی می ماند.

در هنگام بروز آلرژی به شیر چهار عامل اصلی خطر وجود دارد:
برخی عوامل ممکن است خطر ابتلا به آلرژی به شیر را افزایش دهند از جمله:

سن: بیشتر در کودکان حساسیت به شیر وجود دارد.

سابقه خانوادگی: اگر یک یا هر دو والدین شما آلرژی غذایی یا نوع دیگری از آلرژی شامل تب یونجه، اگزما یا آسم داشته باشند، خطر ابتلا به آلرژی غذایی مخصوصا آلرژی به شیر بیشتر است.

آلرژی های دیگر: بسیاری از کودکان به شیر حساسیت های دیگری نیز دارند. آلرژی به شیر اغلب اولین حساسیتی است که ایجاد می شود.

درماتیت آتوپیک: کودکانی که درماتیت آتوپیک دارند که به اصطلاح اگزما نیز شناخته می شود، احتمال بروز آلرژی غذایی بسیار بیشتر است.

همه چیز درباره آلرژی به شیر ، آلرژی به شیر چیست؟


درمان آلرژی به شیر
در حال حاضر هیچ درمانی برای آلرژی به شیر وجود ندارد. روش های ایمنی درمانی با آلرژی برای درمان آلرژی های غذایی در حال انجام است، اما ایمونوتراپی خوراکی تاکنون برای هیچ گونه حساسیت غذایی در آمریکا و ایران تایید نشده است. محققان قبلا موفقیت هایی را در مورد چگونگی ایمونوتراپی خوراکی برای درمان حساسیت به شیر آزمایش کرده اند.

توصیه می شود با پزشک خود در مورد میزان بد بودن حساسیت به شیر و مصرف غذاهایی صحبت کنید. منابع پزشکی متداول همچنین به شما خواهند گفت که در وهله اول تنها راه جلوگیری از واکنش آلرژیک به شیر، پرهیز از محصولات شیر ​​است. بنابراین برای جلوگیری از علت آلرژی بهترین روش درمانی است. شدت حساسیت به شیر نیز می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. به عنوان مثال، برخی از مبتلایان به آلرژی به شیر می توانند شیر را به اشکال خاصی مانند ماست یا شیر گرم شده در غذاهای پخته شده تحمل کنند. اگر شما یا فرزندتان حساسیت به شیر دارید، در صورت مصرف تصادفی شیر، آنتی هیستامین ها برای علائم ملایم حساسیت به شیر توصیه می شود.

اگر نظر ما را بخواهید، برای نوزادان، بهترین گزینه آلرژی به شیر گاو، همیشه شیر مادر است، اما پزشکان معمولی به شما پیشنهاد می دهند که فرمول های غنی شده با ویتامین و مواد معدنی سویا استفاده کنند.

2 روش طبیعی برای کنترل آلرژی به شیر

1. رژیم بدون لبنیات را دنبال کنید
پیروی از یک رژیم غذایی کاملا بدون لبنیات مطمئن ترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی به شیر است. طبق کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا، اجتناب از شیر یا مواد حاوی محصولات شیر ​​تنها راه کنترل آلرژی به شیر است. به علاوه، مزایای رژیم غذایی بدون لبنیات وجود دارد حتی اگر حساسیت به شیر نداشته باشید.

بنابراین بهترین راه برای مقابله با آلرژی به شیر از نظر معمولی و طبیعی این است که از مصرف لبنیات و همچنین سایر محصولات حاوی پروتئین شیر خودداری کنید. اگر مطمئن نیستید که از چه چیزهایی اجتناب کنید، دیدن لیست محصولات لبنی می تواند مفید باشد. همانطور که قبلا اشاره کردیم، همیشه مهم است که برچسب های مواد غذایی، حتی غذاهای فاقد لبنیات را بخوانید، زیرا همه آنها واقعا فاقد لبنیات هستند.

همه چیز درباره آلرژی به شیر ، آلرژی به شیر چیست؟

2. موارد واضحی را که باید از آنها اجتناب کنید
این موارد همراه با یک رژیم غذایی بدون لبنیات، بهترین راه برای مقابله با آلرژی لبنیات است. اگر خود را در مورد مواردی که باید اجتناب کنید، نمی توانید رژیم بدون لبنیات را دنبال کنید، باید از آن خودداری کنید تا آلرژی به شیر، بیشتر از قبل نشود. برای مثال کره لبنی، محصولات زیادی وجود دارد که ممکن است انتظار داشته باشید یا در لیست غذاهایی که حاوی لبنیات هستند، قرار نداشته باشید. اگر می خواهید از واکنش آلرژیک جلوگیری کنید، همچنین باید از محصولاتی که حاوی شیر یا هر یک از مواد زیر هستند خودداری کنید.

اگر حساسیت به شیر دارید، باید از غذاهایی که حاوی شیر یا هر یک از این مواد هستند خودداری کنید:
 • چربی کره
 • روغن کره
 • اسید کره
 • کره استر
 • آب دوغ
 • کازئین هیدرولیزات
 • کازئینات ها
 • کرم رنگ
 • دی استیل
 • فسفات لاکتالبومین
 • شیر به تمام اشکال از جمله تغلیظ شده، مشتق شده، خشک، تبخیر شده، شیر گاو و شیر حیوانات دیگر، کم چرب، مالت، چربی شیر، بدون چربی، پودر، پروتئین، بدون چربی و جامدات
 • هیدرولیزات پروتئین شیر
 • کازئین مایه پنیر
 • خامه ترش
 • آب پنیر
همانطور که ذکر شد، اگر شما آلرژی به شیر دارید، به شما پیشنهاد می شود تا از لبنیات ذکر شده دوری کنید تا آلرژی به شیر شما تشدید نشود و بتوانید زندگی سالم تری را تجربه کنید.
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
اگر فکر می‌کنید ذاتا خلاق نیستید این روش ها را امتحان کنید
اگر فکر می‌کنید ذاتا خلاق نیستید این روش ها را امتحان کنید

اگر فکر می‌کنید ذاتا خلاق نیستید این روش ها را امتحان کنید

تمرینات عجیبی که شما را باهوش تر می کنند
تمرینات عجیبی که شما را باهوش تر می کنند

تمرینات عجیبی که شما را باهوش تر می کنند

نقش هورمون ها بر اضطراب اجتماعی
نقش هورمون ها بر اضطراب اجتماعی

نقش هورمون ها بر اضطراب اجتماعی

راه کار هایی برای کشف علایق خود
راه کار هایی برای کشف علایق خود

راه کار هایی برای کشف علایق خود

آیا می توان خوشحالی را با پول خرید؟
آیا می توان خوشحالی را با پول خرید؟

آیا می توان خوشحالی را با پول خرید؟

ورزش هایی که باعث کاهش افسردگی و اضطراب می شود
ورزش هایی که باعث کاهش افسردگی و اضطراب می شود

ورزش هایی که باعث کاهش افسردگی و اضطراب می شود

آشنایی با نگرانی بیش از حد و راه های در مان آن
آشنایی با نگرانی بیش از حد و راه های در مان آن

آشنایی با نگرانی بیش از حد و راه های در مان آن

جملاتی که عمل به آن ها انگیزه شروع هر کاری را به شما می دهد
جملاتی که عمل به آن ها انگیزه شروع هر کاری را به شما می دهد

جملاتی که عمل به آن ها انگیزه شروع هر کاری را به شما می دهد

چگونه منفی بافی را تبدیل به مثبت اندیشی کنیم؟
چگونه منفی بافی را تبدیل به مثبت اندیشی کنیم؟

چگونه منفی بافی را تبدیل به مثبت اندیشی کنیم؟

آشنایی با خصوصیات رفتاری آدم های شاد
آشنایی با خصوصیات رفتاری آدم های شاد

آشنایی با خصوصیات رفتاری آدم های شاد

کار های ساده ای که حالمان را خوب می کند
کار های ساده ای که حالمان را خوب می کند

کار های ساده ای که حالمان را خوب می کند

فرصت ها و چالش های نظام پارلمانی برای آینده ایران
فرصت ها و چالش های نظام پارلمانی برای آینده ایران

فرصت ها و چالش های نظام پارلمانی برای آینده ایران

رویارویی با خطر تعصب و تعصب دینی در جهان اسلام
رویارویی با خطر تعصب و تعصب دینی در جهان اسلام

رویارویی با خطر تعصب و تعصب دینی در جهان اسلام

لایحه بودجه‌1400 و بحث های اولیه آن
لایحه بودجه‌1400 و بحث های اولیه آن

لایحه بودجه‌1400 و بحث های اولیه آن

تکدی‌گری مدرن برخی از جوانان/ از بازاریابی شبکه‌ای چه می دانید؟
تکدی‌گری مدرن برخی از جوانان/ از بازاریابی شبکه‌ای چه می دانید؟

تکدی‌گری مدرن برخی از جوانان/ از بازاریابی شبکه‌ای چه می دانید؟

بررسی جریان مک فارلین
بررسی جریان مک فارلین

بررسی جریان مک فارلین

سخن آوا | چرا فرزندآوری کم شده / استاد مومنی
سخن آوا | چرا فرزندآوری کم شده / استاد مومنی

سخن آوا | چرا فرزندآوری کم شده / استاد مومنی

بیمه چیست و چرا ۱۳ آذر، روز بیمه نامیده می‌شود؟
بیمه چیست و چرا ۱۳ آذر، روز بیمه نامیده می‌شود؟

بیمه چیست و چرا ۱۳ آذر، روز بیمه نامیده می‌شود؟

بشار رسن در آستانه جدایی از پرسپولیس قرار گرفته است؟/ ماجرای اضافه شدن پول چه بود؟
بشار رسن در آستانه جدایی از پرسپولیس قرار گرفته است؟/ ماجرای اضافه شدن پول چه بود؟

بشار رسن در آستانه جدایی از پرسپولیس قرار گرفته است؟/ ماجرای اضافه شدن پول چه بود؟

فیلم حمله عجیب هزاران زنبور به هواپیمای هندی
فیلم حمله عجیب هزاران زنبور به هواپیمای هندی

فیلم حمله عجیب هزاران زنبور به هواپیمای هندی

بخشیده شدن جریمه‌ محدودیت‌های کرونایی
بخشیده شدن جریمه‌ محدودیت‌های کرونایی

بخشیده شدن جریمه‌ محدودیت‌های کرونایی