0
ویژه نامه ها

همه چیز راجع به اوتیسم

با شناخت علائم اوتیسم می‌توانید تا حدی زیادی شک خود را نسبت به رفتارها و نشانه‌های عدم پیشرفت رشدی در کودکتان برطرف کنید. توجه داشته‌ باشید تشخیص قطعی تنها بر عهده‌ی پزشک و یا روانشناس متخصص است. ممکن است شما نیز نسبت به برخی از نشانه های اوتیسم در فرزند خود مشکوک باشید. در ادامه توضیح داده‌ایم که از محوری‌ترین ویژگی‌های افراد اوتیسم تعاملات اجتماعی ضعیف، ناتوانی در برقراری ارتباط و میل به رفتارهای تکراری است.
همه چیز راجع به اوتیسم

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یکی از انواع اختلالات عصبی‌_رشدی است که به روش‌های مختلف بر روی پردازش انسان اثر می‌گذارد. افراد مبتلا به اوتیسم مشکلات ارتباطی دارند و نمی‌توانند به خوبی با دیگران تعامل داشته باشند.

علاوه بر این ممکن است که نقص‌های حسی و ناهماهنگی‌های عضوی نیز در افراد مبتلا به اوتیسم وجود داشته باشد. این افراد رفتارهای تکراری انجام می‌دهند و علائق بسیار محدودی دارند. معمولا اوتیسم در دو سالگی مشخص می‌شود و شیوع در مردان بیش تر از زنان است.1
 

سن تشخیص اوتیسم

خیلی از نشانه های اوتیسم از حدود 6 تا 12 ماهگی خود را نشان می‌دهند. اما سن مناسب برای تشخیص قطعی اوتیسم توسط متخصص معمولا از حدود 18-24 ماهگی است که کودک شروع به ارتباط کلامی می کند و تعامل با محیط بیشتر شکل می‌گیرد. با وجود این بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم تا حدود 4 سالگی تشخیص نمی گیرد، همین موضوع می تواند درمان آن ها را به تعویق انداخته و احتمال بهبود آن ها را ضعیف‌تر کند.

در واقع هرچه تشخیص در سنین کمتری صورت گیرد و اقدام به درمان و آموزش سریع‌تر باشد کودکان پیشرفت بیشتری می کنند. کودکانی که به موقع درمان و آموزش دیده‌‌اند، عملکردشان به دیگر کودکان نزدیک تر است. معمولا خانواده ها و والدین پس از مواجهه با بیماری فرزندشان، دچار تشویش شده و ناراحتی از خود نشان می دهند.1

همه چیز راجع به اوتیسم

علائم اتیسم در کودکان

 
تأخیر زبانی دارد
کودک ممکن است برای بیان نیازهایش مشکل داشته باشد. برخی کودکان مبتلا به اتیسم اصلاً حرف نمی‌زنند و برخی کودکان مبتلای دیگر هم زبان را یاد می‌گیرند ولی نمی‌توانند در یک گفت‌وگو شرکت کنند.
 
الگوهای گفتاری غیرعادی دارد
ممکن است تأمل‌کنان و با صدای تیز یا یکنواخت صحبت کند. ممکن است به جای جمله از یک کلمه استفاده کند یا کلمه یا عبارتی را بارها و بارها تکرار کند. ممکن است به جای پاسخ به یک سؤال، خود سؤال را تکرار کند.
 
به نظر نمی‌رسد حرف‌هایی را که به او گفته می‌شود بفهمد
کودک ممکن است به اسمش پاسخ ندهد یا نتواند دستورات شما را دنبال کند. همچنین ممکن است به شکل نابجایی بخندد، گریه کند یا جیغ بکشد.
 
به شکل خاصی تمرکز می‌کند
با دقت زیاد و هر بار فقط روی یک شیء، بخشی از یک شیء، مثلاً چرخ یک اسباب‌بازی یا یک موضوع تمرکز می‌کند.
 
کمتر تقلید می‌کند
به ندرت از کارهای شما تقلید می‌کند و در بازی‌های ساختگی و وانمودی شرکت نمی‌کند.
 
به نظر می‌رسد از تنها بازی کردن راضی است
به نظر می‌رسد که علاقهٔ ‌اندکی به دیگر کودکان داشته باشد و معمولاً چیزی را با آنها تقسیم نمی‌کند یا نوبتی بازی نمی‌کند.
 
رفتاری انعطاف‌ناپذیر در برابر تغییر نشان می‌دهد
ممکن است به برنامهٔ روزانه و شرایط روتین وابستگی زیادی داشته باشد و برعکس با تغییر مشکل داشته باشد. برای مثال، تغییر مسیر رفتن از مهدکودک به خانه ممکن است او را سرخورده و ناامید کند یا به جار و جنجال منتهی شود. ممکن است دربارهٔ چیزهایی که می‌خورد و نمی‌خورد بسیار دقیق و سختگیر باشد یا بخواهد هنگام خوردن غذا یا میان‌وعده‌ها تشریفات دقیق و منظمی را رعایت کند.
 
به شکلی غیرمعمول با اشیا یا اسباب‌بازی‌ها بازی می‌کند
کودک ممکن است زمان زیادی را صرف ردیف کردن اشیا در یک خط یا چیدن آنها طبق نظم خاصی کند. از باز و بسته کردن مکرر یک در لذت می‌برد یا مشغولیت زیادی به فشار دادن مکرر یک کلید یا دکمهٔ روی اسباب‌ بازی یا چرخاندن چرخ یک ماشین اسباب‌بازی پیدا کند.
 
به انواع مختلف تحریک بسیار حساس است
ممکن است در برابر لمس شدن مقاومت کند، از سروصدا آشفته شود، به بوها فوق‌العاده حساس باشد یا از خوردن بسیاری از غذاها پرهیز کند. او ممکن است بخواهد تنها لباس‌هایی که برچسب دارد یا لباس‌هایی که از پارچهٔ خاصی دوخته شده است بپوشد.
 
واکنش‌های غیرمعمولی در برابر درد دارد
ممکن است به برخی از انواع درد واکنش بیش از حد و به برخی از آنها واکنش کمتر از معمول نشان دهد. برای مثال، ممکن است وقتی صداهای بلند را می‌شنود گوش‌هایش را بگیرد اما متوجه نشود که در حال کندن پوست زانو یا دستش است.
 
واکنش‌هایش نسبت به ترس متفاوت است
ممکن است بدون دلیل بترسد یا برعکس وقتی دلیلی برای ترس وجود دارد نترسد. برای مثال ممکن است از یک شیء بی‌خطر مثل بادکنک بترسد اما از ارتقاع نترسد.
 
اختلالات خواب دارد
بسیاری از کودکانی که اتیسم دارند در به خواب رفتن مشکل دارند و اغلب در طول شب بیدار می‌شوند یا خیلی سحرخیز هستند.
 
مشکلات رفتاری نشان می‌دهد
کودک ممکن است نافرمان باشد، ‌همکاری نکند یا بیش از حد فعال باشد. او همچنین ممکن است بیش‌فعال،‌ تکانشی یا پرخاشگر باشد.
 
به خودش آسیب می‌زند
برخی کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم رفتار خودآزارانه دارند. به عنوان مثال خودشان را می‌زنند یا گاز می‌گیرند.
 
کارهایی تکراری انجام می‌دهد
کارهایی تکراری مثل بال زدن یعنی بالا و پایین بردن دست‌هایش شبیه پرنده‌ها را مکرراً انجام می‌دهد.2

همه چیز راجع به اوتیسم

آیا اوتیسم قابل درمان است ؟

اوتیسم درمان قطعی ندارد، بسیاری اوتیسم را یک اختلال طولانی مدت در نظر می گیرند، که می تواند به طور موثر با افزایش آگاهی عمومی و حمایت ها اختلال طیفی اوتیسم را مدیریت کرد برخی افراد مبتلا به ای اس دی خود را فردی عادی می دانند، نه افراد مبتلا به نقص؛ آن ها بر این باورند که به سادگی و روش منحصر به فرد با جهان پیرامون خود تعامل دارند.

روش های درمانی که متخصصان برای کودکان مبتلا به اوتیسم پیش می گیرند شامل:
 
دارو درمانی
دارو برای جلوگیری از خشم، عصبانیت، مشکلات حواس، بیش فعالی، مشکلات خوب، بی پروا بودن، زودرنج بودن و زود عصبانی شدن، به کار می رود.
 
 تجزیه رفتار کاربردی ( ABA)
برای تقویت مهارت های مختلف کاربرد دارد. این برنامه در منزل کودک صورت می گیرد.
 
درمان و تدریس به کودک اوتیسمی ( TEACH)
 در این روش به کودک با استفاده از عکس ها نشان می دهند که چه کارها و مهارت هایی را باید انجام دهد.
 
صحبت درمانی
در این روش با کودک خیلی واضح و روشن حرف می زنند. ممکن است ساعت ها طول بکشد تا بتوان یک جمله را به کودک یاد داد.3
 

کنترل و کاهش علائم اوتیسم با تغذیه

رژیم غذایی متعادل ، مغذی برای همه کودکان ضروری است، منیزیم به طور خاص مربوط به افرادی است که از اوتیسم رنج می برند. فقر منیزیم می تواند به علائمی منجر شود که با الگوهای رفتاری مشاهده شده در کودکان اوتیسمی از جمله تکان دادن ، ساییده شدن دندان، اضطراب، ضعف تمرکز و کم توجهی دیده می شوند. با کسب اطمینان از اینکه منیزیم بخشی از مصرف مواد مغذی هر روزه است، این نشانه ها را می توان کاهش داد و به درمان موثرتر رفتاری کمک کرد.
 
روغن ماهی
اسیدهای چرب امگا 3 نیز به همراه انواع دیگر اسیدهای چرب، در واقع برای رشد طبیعی و سلامت بدن مفید و ضروری هستند. مطالعات نشان داده اند سطح بالای امگا 3 باعث افزایش اجتماعی شدن افراد مبتلا به اوتیسم میشود همچنین رفتارهای هایپر اکتیو ،رفتارهای مخرب را نیز تسکین می دهد. روغن ماهی شکلی از امگا 3 و به آسانی قابل دسترس است .
 
ملاتونین
یکی از مهم ترین علایم و شرایط مربوط به اوتیسم ، عادات خواب بد است. اختلال در چرخه های معمولی خواب می تواند باعث عصبانیت، کمبود تمرکز، اضطراب اجتماعی و استرس مزمن شود. با این حال ملاتونین یک ماده آرام بخش است که می تواند خواب سالم و آرامش بخش را تضمین کند در نتیجه به کودکان اوتیسمی کمک می کند تا یک برنامه را حفظ کنند. رفتارهای مرتبط با بد خوابی کاهش خواهد یافت و تمرینات موثرتری برای مهارت های اجتماعی و ارتباطی فراهم خواهد کرد .
 
همه چیز راجع به اوتیسم
 
پروبیوتیک
بسیاری از محققان استدلال کرده اند یکی از مهم ترین دلایل اوتیسم ، رژیم غذایی در طبیعت است. به عبارت دیگر، سلامت شکم و جذب مواد غذایی، دو عامل اصلی در شدت ( یا حتی پیشرفت) اوتیسم استذ . نفوذپذیری گازی به شدت به اوتیسم مرتبط بوده و پروبیوتیک ها معمولا بهترین درمان هستند. پروبیوتیک ها رشد باکتری های مفید در روده را تحریک می کنند که به ما کمک می کند به طور موثر مواد مغذی را جذب کرده و از روده حفاظت کنیم. پروبیوتیک را می توان در مقدار زیادی از ماست یافت ، با یک سیستم معده و روده سالم تر ، برخی از علائم اوتیسم را کاهش دهید.
 
غذاهای بدون شکرو گلوتن
اگرچه تحقیقات هنوز در مورد این استراتژی درمانی خاص ادامه دارد اما افراد زیادی وجود دارند که معتقدند با حذف شکر، گلوتن و دیگر غذاهای فرآوری شده، علایم اوتیسم کاهش می یابد و رفتار شروع به حرکت " عادی "می کند. یک موضوع بسیار قابل بحث روز است، به خصوص با توجه بیشتر به گلوتن در سال های اخیر، و ظهور رژیم های بدون گلوتن، صرف نظر از این که آیا به دلیل آلرژی غذایی است یا خیر.
 
ضد باکتریایی و ضد انگلی
نظریه های دیگر در مورد اوتیسم از دیدگاه محیطی این گونه استدلال می کنند ،اوتیسم به دلیل انگل ها و باکتری های باقی مانده سمی که شکم کودکان رها می کنند ، گسترش می یابد. این مواجهه با باکتری های خطرناک در سنین پایین بسیاری از علائم اوتیسم را نشان می دهد. بنابراین محافظت از کودکان در برابر باکتری ها و انگل های خطرناک ، برای محافظت کامل از آن ها در برابر پیشرفت اختلال ضروری است.3

پینوشتها
1.www.honarehzendegi.com
2.www.madarsho.com
3.www.namnak.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما