آشنایی با دستور تهیه کلوچه خرمایی با سه روش

یکی از کارهای مورد علاقه در بین خانم های خانه دار پخت انواع کلوچه ها و شیرینی های خوشمزه است در این مطلب ما قصد داریم تا شما را با طرز تهیه سه نوع کلوچه خرمایی خوشمزه آشنا سازیم .
شنبه، 21 خرداد 1401
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: نیر زارع کابدول
موارد بیشتر برای شما
آشنایی با دستور تهیه کلوچه خرمایی با سه روش

کلوچه خرمایی شوشتری و دزفولی

کلوچه خرمایی از انواع شیرینی های محلی استان سیستان است که از زمان های گذشته تا به امروز پخت این کلوچه خوشمزه در بین سیستانی ها رواج داشته است. طرز تهیه کلوچه خرمایی را با بهترین روش و به صورت مرحله به مرحله برای شما عزیزان در این مقاله آورده ایم.


یکی از کارهای مورد علاقه در بین خانم های خانه دار پخت انواع کلوچه ها و شیرینی های خوشمزه است در این مطلب ما قصد داریم تا شما را با طرز تهیه کلوچه خرمایی خوشمزه آشنا سازیم که می توانید این کلوچه خوش طعم و لذیذ را برای پذیرایی از مهمان های خود به مناسبت های مختلف در منزل تهیه کنید.

کلوچه فومن و کلوچه خرمایی و کلوچه خانگی از انواع کلوچه هایی هستند که می توانید از آن ها به عنوان عصرانه و یا میان وعده در منزل استفاده کنید. کلوچه خرمایی طعم و عطر بی نظیری دارد و بهتر است که این کلوچه را در منزل تهیه کنید.


مواد لازم
آرد: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
شیر ولرم: ½ لیوان فرانسوی دسته‌دار
کره آب شده در دمای اتاق: ½ لیوان فرانسوی دسته‌دار
سفیده تخم مرغ در دمای اتاق: ۱ عدد
خمیر مایه: ۱ قاشق چایخوری
نمک: ½ قاشق چایخوری
شکر: ۱ قاشق غذاخوری

مواد میانی کلوچه
خرمای جنوب بدون هسته: ۲/۳ لیوان فرانسوی دسته‌دار
گردو: ½ لیوان فرانسوی دسته‌دار
روغن مایع: ۲ قاشق غذاخوری
هل یا دارچین: ½ قاشق غذاخوری
زیره سبز: مقداری
کنجد: مقداری

مواد رو مال کلوچه
زرده تخم مرغ: ۲ عدد
شیر: ۱ قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده غلیظ: ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه

برای درست کردن کلوچه خرمایی و کنجدی ساده خانگی فر را روشن کنید و روی دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید تا گرم شود. ابتدا باید خمیر کلوچه را درست کنید. پس خمیر مایه، شکر و شیر ولرم (در حدی که دست را نسوزاند)، کره آب شده و سفیده تخم مرغ را با هم خوب مخلوط کنید. خمیر را ورز دهید. ۱۰ دقیقه ورز دادن کافی است.

سپس در یک کاسه که آن را چرب کرده‌اید خمیر را بگذارید و روی آن را با پارچه بپوشانید. یکی از دلایل خشک و استخوانی شدن کلوچه ورز دادن بیش از حد خمیر است. پس خمیر را زیاد ورز ندهید.

خمیر را در دمای محیط بگذارید و به مدت ۱ ساعت صبر کنید تا حجم خمیر دو برابر شود. در این فاصله مواد میانی کلوچه را در میکسر یا غذاساز بریزید و میکس کنید تا پوره شوند.

طرز تهیه کلوچه خرمایی خانگی شوشتری و دزفولی نرم و ترد

خمیر ور آمده را کمی دیگر ورز دهید تا پف آن گرفته شود. حالا برای هر عدد کلوچه خرمایی یک چانه از خمیر به اندازه یک نارنگی بردارید و با وردنه باز کنید، مقداری از مواد میانی (به اندازه یک گردوی کوچک) را وسط آن بگذارید، خمیر را ببندید و با وردنه مقداری صاف کنید.

مراقب باشید کلوچه حین صاف کردن پاره نشود. در صورت تمایل لبه‌های کلوچه را هم با نوک انگشتان خیس دالبر دالبر کنید و روی کلوچه‌ها را با نوک چنگال سوراخ سوراخ کنید.
 
کف سینی فر کاغذ روغنی بیندازید و کلوچه‌ها را روی آن بچینید. ۳۰ دقیقه صبر کنید تا کلوچه‌ها کمی استراحت کنند. سپس رومال کلوچه را درست کنید. شیر و تخم مرغ و زعفران دم کرده غلیظ را با هم مخلوط کنید و با برس روی کلوچه‌ها بمالید. مقداری زیره و کنجد هم روی کلوچه‌ها بپاشید.
 
سینی را در طبقه وسط فر به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید تا کلوچه‌ها پخته شوند. در قسمت پایین فر یک کاسه آب قرار دهید تا کلوچه‌ها در زمان پخت خشک نشوند.

در گذشته کلوچه‌های خرمایی خانگی که یک نوع شیرینی کوکی سنتی هستند را در تنور گلی یا گازی درست می‌کردند که کلوچه‌ها را حسابی نرم و پف می‌کرد.1

آشنایی با دستور تهیه کلوچه خرمایی با سه روش


کلوچه خرمایی با ماست

مواد لازم

آرد نانوایی ۳ پیمانه
تخم مرغ ۱ عدد
ماست‏ خانگی ۱ پیمانه
روغن مایع ۶ قاشق سوپ خوری
خمیر مایه ۳ قاشق چای خوری
شکر ۱۰ قاشق چای خوری
آب ولرم ۳ قاشق سوپ خوری

مواد میانی
خرما بدون هسته ۲۰۰ گرم
کره به مقدار لازم
گردو خرد شده به مقدار لازم
گلاب به مقدار لازم
دارچین به مقدار لازم

مواد رومال
تخم مرغ ۱ عدد
خامه صبحانه ۱ قاشق غذا خوری
زعفران دم کرده به مقدار لازم

کنجد برای روی کلوچه به مقدار لازم

طرز تهیه

آب ولرم ،خمیرمایه و۱قاشق چای خوری شکرراباهم مخلوط میکنیم وبه مدت ۱۰ دقیقه درجای گرمی قرارمی دهیم(تمامی موادازیک ساعت قبل دردمای محیط باشند)

۹قاشق چای خوری شکرروباروغن وماست وتخم مرغ هم میزنیم(همزن دستی)

موادخمیرمایه راپس ازورآمدن به مواد تخم مرغی اضافه میکنیم.

آردالک شده راکم کم به مواداضافه کرده تاخمیرلطیفی بدست آیدوبه دست نچسبد(بسته به آردی که استفاده میکنیداین میزان خیلی کم بالا وپایین میشود)خلاصه خمیرلطیفی هست وخیلی سفت نباشد.

خمیررادرظرفی که چرب کردیدبه مدت ۱ساعت درجای گرمی بپوشانید تااستراحت کند.

خرمای بدون هسته راباکمی آب روی حرارت گذاشته تانرم شودوباپشت قاشق یکدست کنید.آب خرماکاملاکشیده شود.

بقیه موادمیانی رابه دلخواه به خرمای میکس شده اضافه کنیدوباکره تف دهید. میزان دلخواه بستگی به ذائقه شمادارد.اگرطعم گلاب را میپسندید میزان گلاب نسبت به دارچین بیشترشوددرغیراین صورت دارچین بیشتری بزنید. شماکدبانوهستیدوذائقه خانواده رامیدانید پس موادمیانی راباعشق میزان کنید.

موادرومال روهم باهم مخلوط کرده وباچنگال بزنیدتایکدست شود.

بعدازورآمدن خمیربه اندازه ی گردوازخمیربرداشته ودرکف دست بازکنید.۱قاشق مرباخوری ازموادمیانی راداخل خمیربگذاریدوخمیراجمع کنید درکف دست خمیرراپهن کرده وباچاقوطرح دهید.

کف سینی راچرب کرده ویاکاغذروغنی پهن کنید خمیرراداخل سینی گذاشته وباقلمورومال بزنید،کمی کنجدبپاشید.

سینی راداخل فرازقبل گرم شده قراردهیدوبادمای ۱۸۰درجه سانتی گرادبه مدت۱۵الی۲۰ دقیقه اجازه دهیدتاکلوچه هابپزند.برای خوشرنگ ترشدن کلوچه هابعدازپخت کمی گریل راروشن کنید. حواستان باشدکه نسوزد.2

آشنایی با دستور تهیه کلوچه خرمایی با سه روش


کلوچه خرمایی بدون فر


مواد لازم
آرد سفید قنادی: ۲ الی ۲.۵ لیوان
شیره خرما ارگانیگ: ۱/۳ لیوان
تخم مرغ کوچک: ۲ عدد (یا ۱ عدد تخم مرغ درشت)
روغن جامد: نصف لیوان
پودر هل یا دارچین: ۱ قاشق چای خوری
گلاب: ۳ قاشق غذاخوری

دستور پخت

در تهیه کلوچه خرمایی می توانید به جای روغن مایع از کره استفاده نمایید که باید ابتدا کره یا روغن را در دمای اتاق قرار دهید تا نرم شده و باز شود.

مرحله بعد در ظرفی مناسب کره را همراه گلاب، تخم مرغ ها و پودر هل(یا دارچین و یا زنجفیل) با استفاده از چنگال یا همزن برقی خوب مخلوط نمایید تا مواد یکدست شوند.

بعد باید شیره خرما را به مواد بیفزایید و مخلوط کنید. سپس آرد را کم کم با الک بر روی مواد بپاشید و هر بار با قاشق خوب مخلوط کنید و مابقی آرد را روی مایع الک نمایید، در نهایت خمیر را با دست ورز دهید تا یکدست و نرم گردد.

درون کف تابه دو طرفه ای را با کاغذ روغنی بپوشانید، سپس مقداری از خمیر به اندازه یک گردو بردارید و با دست آن را گرد کنید، بعد به وسیله مهر با شکل دلخواه روی خمیر فشار وارد کنید تا مقداری پهن شود و شکل مهر روی خمیر حک شود. سپس ان را درون تابه بگذارید.

مابقی خمیر را نیز  به همین ترتیب آماده کنید و با فاصله درون تابه بگذارید. بعد درب تابه را ببندید و اجازه دهید تا به مدت تقریبا نیم ساعت با حرارت کم بپزد.3
 

نکات طلایی پخت کلوچه خرمایی:

مقدار آرد مصرفی خیلی کم و یا زیاد نباشد، باید به حدی باشد که خمیر به دست نچسبد.

حرارت به گونه ای باید باشد که کلوچه ها بپزند.

استفاده از شعله پخش کن برای زیر تابه را فراموش نکنید، بهتر است از قبل گرم کنید و بعد تابه را روی آن بگذارید.

در صورت پخت با فر مدت پخت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه می باشد و حرارت ـن ۱۷۵ درجه سانتیگراد است.

برای شیرینی بیشتر کلوچه خرمایی می توانید ۲ قاشق شکر نیز به آن اضافه نمایید.

از تابه معمولی نیز می توانید استفاده نمایید که درب آن را باید با دم کنی بپوشانید.
 
 امیدواریم از دستور پخت کلوچه خرمایی با این روش نهایت لذت ببرید و لحظات خوبی و خوشی را در کنار اعضای خانواده خود با سرو این کلوچه سپری کنید

پی نوشت:

1.www.yjc.ir
2.www.sarashpazpapion.com
3.www.arga-mag.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.