شیوه رفتار با کودک دو تا سه سال

برای برخورد با کودکان دو تا سه ساله، ابتدا باید به آنها توجه کنیم و به صحبت‌هایشان گوش دهیم. همچنین باید به آنها فرصت داد تا خودشان کارهای خود را انجام دهند و آنها را تشویق کنیم. باید با کودکان به شیوه‌ای مثبت و محبت‌آمیز صحبت کنیم و از برخورد های خشن و تنبیه‌های بی‌مورد خودداری کنیم.
جمعه، 24 شهريور 1402
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: زینب اندجی گرمارودی
موارد بیشتر برای شما
شیوه رفتار با کودک دو تا سه سال

ویژگی کودکان دو تا سه سال

کودکان بین 2 و 3 سال دوست دارند درباره خودشان بیشتر بدانند. آنچه که می‌خواهند و نمی‌خواهند.از آنجایی که آن‌ها در حال شروع صحبت کردن به صورت جملات هستند و گاهی اوقات چیزهایی را با صدای بلند و اعتماد به نفس می‌گویند، آسان است فکر کنید که کودک شما بزرگتر از سنش رفتار میکند، ولی مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که کودک شما، حتی در این سن، هنوز یک نوزاد است. 

کودک شما  احساسات قوی را درون خود  دارد، اما این احساسات به راحتی می‌توانند به صورت شور و شوق، ترس یا نارضایتی بیرون بریزند. وقتی آن‌ها کنترل این احساسات بزرگ را از دست می‌دهند، ممکن است بسیار ترسناک باشد. شما باید درکنار کودک و او را در اغوش بگیرید  و به بگویید که او را دوست دارید.

کودک شما از بازی کردن با دیگران، لباس پوشیدن، نقاشی با انگشتان یا قلم مو و بازی لذت می‌برد. راوی‌گویی، خواندن و خواندن داستان‌ها، فعالیت‌های لذت‌بخش دیگری هستند که نوپای شما در این سن دوست دارد انجام دهد.
 

در سن دو تا سه سالگی کودک با چه اتفاق هایی رو به رو میشود

احساسات:

این دوره یکی از مهمترین سنین برای رشد عاطفی است.کودک شما در حال تجربه احساسات مختلف است و در عین حال درباره احساسات دیگران نیز یاد می‌گیرد. تنش ها در این دوره رایج هستند، زیرا کودک شما همیشه نمی‌تواند نیازهای خود را رفع کند. آنها اغلب نمی‌دانند چگونه احساسات قوی مانند ناامیدی، خشم، شرم و خجالت را با کلمات بیان کنند.

کودک شما همچنین شروع به درک این می‌کند که رفتارش چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد و چگونه رفتار شما بر رفتار آنها تأثیر می‌گذارد. کودک شما ممکن است زیاد ناراحت نشود که شما او را ترک کنید. اما همچنان بسیاری از توجه شما را می‌خواهد و ممکن است در هنگام خستگی، ترس فقط برای یک لحظه آغوش به شما بچسبند.
 

صحبت کردن:

در سن دو سالگی، کودکان می‌توانند از جملاتی با ۲-۳ کلمه استفاده کنند و کلمات "من"، "تو" و "او" را درک کنند. آنها در حال یادگیری کلمات زیادی هستند و ممکن است صحبت کردنشان راحت‌تر باشد.

در سن سه سالگی، کودکان می‌توانند از جملاتی با ۳-۵ کلمه یا بیشتر استفاده کنند. آنها در حال یادگیری صحبت کردن هستند و ممکن است بتوانند با شما گفت‌وگوی کوتاهی داشته باشند.

کودکان در این سن به یادگیری صحبت کردن درباره رویدادهای روزانه خود هستند و ممکن است بتوانند با کمک شما رویدادها را به ترتیب قرار دهند تا یک داستان ساده بسازند. به عنوان مثال، "من به فروشگاه رفتم" و "من شیر خریدم". آنها ممکن است همچنین بتوانند داستان‌های کوتاهی بر اساس تجربیات خودشان بسازند.

علاوه بر این، کودکان در این سن می‌توانند درباره افراد و اشیاءی که حاضر نیستند صحبت کنند. به عنوان مثال، "مادربزرگ در فروشگاه است" یا "توپ من در حیاط است".
 

فکر کردن:

همه چیزی که کودکان تاکنون یاد گرفته‌اند، تفکر آنها را توسعه داده است.کودک شما در حال فهمیدن مفاهیمی مانند زمان است. به عنوان مثال، بزرگ/کوچک و روز/شب. کودک شما همچنین در حال اشاره به بخش‌های بدن بر اساس کاربرد آنها، مرتب کردن اشیاء و تطبیق شکل‌ها و رنگ‌ها است. و کودک شما در حال یادگیری این است که برخی اشیاء چگونه به نظر می‌رسند. به عنوان مثال، سیب‌ها قرمز و گرد هستند.
 

بازی کردن و یادگیری:

بازی کردن، روشی است که کودکان همه چیزی را که تا به حال یاد گرفته‌اند، توسعه دهند. کودک شما در حال یادگیری مفاهیمی مانند زمان ومفاهیمی مثله، بزرگ / کوچک و روز / شب است. آن‌ها همچنین به اجزای بدن براساس عملکرد آن‌ها اشاره می‌کنند، اشیاء را مرتب می‌کنند، شکل‌ها و رنگ‌ها را تطبیق می‌دهند. کودک شما همچنین در حال یادگیری این است که برخی از اشیاء چگونه به نظر می‌رسند.

شیوه رفتار با کودک دو تا سه سال
 

چگونگی ارتباط با کودکان در این سن

ارتباط با کودکان دو تا سه سال نیازمند رویکردهای خاصی است. در این دوره، کودکان در حال توسعه زبان و مهارت‌های اجتماعی خود هستند و نیاز به تعامل و ارتباط با بزرگسالان دارند. در زیر چند راهنمایی برای برقراری ارتباط مؤثر با کودکان دو تا سه سال آورده شده است:

1. صبر و حوصله:

کودکان در این دوره ممکن است زمان زیاد را برای پاسخ به شما یا فهمیدن دستورات شما نیاز داشته یاشند. صبر و حوصله داشته باشید و به آن‌ها فرصت بدهید تا خودشان را بیان کنند.
 

2. استفاده از زبان ساده:

در صحبت کردن با کودک، از جملات ساده و قابل فهم استفاده کنید. جملات کوتاه و مختصر بهترین گزینه هستند.
 

3. استفاده از عبارات مثبت:

هنگام صحبت کردن با کودک، از عبارات مثبت و تشویق‌کننده استفاده کنید. به آن‌ها بگویید که چقدر خوب و باهوش هستند.
 

4. بازی و سرگرمی:

از بازی‌ها و سرگرمی‌های مناسب برای این دوره استفاده کنید. بازی‌های تعاملی مانند پازل، قصه خواندن، نقاشی کردن و بازی با عروسک‌ها می‌تواند راه خوبی برای برقراری ارتباط با کودکان دو تا سه سال باشد.
 

5. حفظ روال:

در این دوران، حفظ روال و زمان‌بندی منظم بسیار مؤثر است. به کودک خود گفتگو در مورد فعالیت‌های روزمره مثل خوردن صبحانه، شستشو و خوابیدن را چگونگی اجرای آن توضیح دهید.

شیوه رفتار با کودک دو تا سه سال
 

کمک به رشد کودک نوپا در 2-3 سالگی

در اینجا کارهای ساده ای وجود دارد که می توانید برای کمک به رشد کودک نوپا در این سن انجام دهید:

به کودک نوپا خود فرصت بازی با دیگران را بدهید:

بازی راهی عالی برای کودک نوپا شما است تا یاد بگیرد چگونه با کودکان دیگر باشد، دوست پیدا کند و مهارت های اجتماعی مانند اشتراک گذاری و نوبت گرفتن را توسعه دهد.
 

وقت خود را به بازی در فضای باز بگذرانید:

بیرون از منزل بودن با شما به کودک نوپا اجازه می دهد جهان را کشف کند و مهارت های فیزیکی رو به رشد خود را آزمایش کند.
 

مهارت های روزمره مانند استفاده از قاشق و پوشیدن کفش را تشویق کنید:

این مهارت ها شامل حرکات ماهیچه های کوچک و بزرگ و همچنین توانایی کودک نوپا شما برای فکر کردن در مورد کاری است که انجام می دهد.
 

برای کودک نوپای خود بخوانید:

می توانید با همخوانی، داستان گفتن، آواز خواندن و خواندن قافیه های مهد کودک به صحبت کردن و تخیل کودک خود کمک کنید. این فعالیت‌ها همچنین به کودک شما کمک می‌کند تا با بزرگ‌تر شدن، خواندن را بیاموزد.
 

چند نکته برای امنیت کودک

نظارت مستمر:

همواره باید کودک را تحت نظر داشته باشید و از وجود یک نفر بزرگسال در نزدیکی آنها اطمینان حاصل کنید. کودکان در این رده سنی به خطرات محیط پیرامون خود بسیار حساس هستند.
 

قفل کردن درب‌ها و پنجره‌ها:

مطمئن شوید که تمام درب‌ها و پنجره‌های خانه قفل شده و به طور منظم برسی شوند تا جلوگیری از خروج غیرقابل پیش‌بینی کودک از خانه گردد.
 

جلوگیری از دسترس‌پذیر شدن اشیاء خطرناک:

قطعات کوچک، لوازم آشپزخانه، محصولات شوینده و دارو ها را در جایی قرار دهید که کودک به آنها دسترسی نداشته باشد. همچنین، از استفاده از پلاگین‌های برقی برای محافظت از پریز‌ها استفاده کنید.
 

جلوگیری از سقوط:

مطمئن شوید که تمام تجهیزات و اسباب بازی‌های کودک در جایی قرار داده شده‌اند که به راحتی سقوط نکنند و برای کودکان امن باشند.
 

جلوگیری از خفگی:

مطمئن شوید کودکان به طور منظم و صحیح غذا خورده و همچنین اشیاء که امکان گیر کردن در گلو را دارد از دسترس آنها دور نگه دارید.

شیوه رفتار با کودک دو تا سه سال
 

نکاتی برای والدین

موارد زیر برخی از کارهایی است که شما به‌عنوان والدین می‌توانید برای کمک به کودک در این دوران انجام دهید:
زمان خاصی را برای خواندن کتاب با کودک نوپا تعیین کنید.
فرزندتان را تشویق کنید تا در بازی های وانمودی شرکت کند.
با پیاده روی به فرزندتان کمک کنید تا چیزهای اطرافش را کشف کند.
فرزندتان را تشویق کنید نام و سن خود را به شما بگوید.
هنگامی که کودک از دستورالعمل ها پیروی می کند و رفتار مثبتی از خود نشان می دهد به او توجه و تحسین کنید. به کودک خود راه های قابل قبولی را آموزش دهید تا نشان دهد که ناراحت است.
 

کلام آخر

با توجه به موضوع نحوه برخورد با کودک دو تا سه سال، می‌توان گفت که در این دوره از رشد، کودکان به دنبال استقلال و خودکفایی هستند و باید به آن‌ها فرصت داده شود تا خودشان تلاش کنند و برای رسیدن به هدف‌های خود اقدام کنند.

برای برخورد با کودکان در این دوره، باید از روش‌های مثبت و تشویقی استفاده کرد و در عین حال، مراقب برخورد های خشن و ناسازگار با رویکرد های تنبیهی باشیم. همچنین، باید به کودکان فرصت داده شود تا به طور مستقل از خطاهای خود یاد بگیرند و از آن‌ها در آینده جلوگیری کنند.

در نتیجه، برخورد با کودکان دو تا سه سال باید با توجه به نیازهای رشدی و شخصیتی آن‌ها صورت گیرد و از روش‌های مثبت و تشویقی استفاده شود.
 

منابع

https://www.cdc.gov/ncbddd/childdevelopment/positiveparenting/toddlers2.html
https://raisingchildren.net.au/toddlers/development/development-tracker-1-3-years/2-3-years
https://www.healthywa.wa.gov.au/Articles/A_E/Child-development-2-3-years


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط