زندگي زيباست، اي زيباپسند!

«من مي‌دونستم...» اين جمله را با صداي آن آدم کوچولوي بدبين کارتون گاليور بخوانيد که هميشه مي‌دانست قرار است اتفاق بدي بيفتد و به همين دليل به يکي از سمبل‌هاي بدبيني بين ما آدم بزرگ‌ها تبديل شده است. حالا بگذريم که خصلت اين کوتوله بدبين بين اطرافيان ما هم ديده مي‌شود و براي داشتن نمونه‌اي از اين جور آدم‌ها حتما لازم نيست که
يکشنبه، 8 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
زندگي زيباست، اي زيباپسند!

زندگي زيباست، اي زيباپسند!
زندگي زيباست، اي زيباپسند!


 

نويسنده: آناهيتا دروديان
 
«من مي‌دونستم...» اين جمله را با صداي آن آدم کوچولوي بدبين کارتون گاليور بخوانيد که هميشه مي‌دانست قرار است اتفاق بدي بيفتد و به همين دليل به يکي از سمبل‌هاي بدبيني بين ما آدم بزرگ‌ها تبديل شده است. حالا بگذريم که خصلت اين کوتوله بدبين بين اطرافيان ما هم ديده مي‌شود و براي داشتن نمونه‌اي از اين جور آدم‌ها حتما لازم نيست که وارد دنياي کارتوني بشويم. به هر حال بدبيني و خوش‌بيني درست مثل يک ويروس، واگير دارد و به ديگران منتقل مي‌شود. بنابراين درمورد ويروس بدبيني بيشتر احتياط کنيد...
براي شناسايي اين ويروس فرض کنيد دريک مسابقه مقاله‌نويسي شرکت کرده و دوم شده‌ايد. در اين صورت چه‌طور فکر مي‌کنيد؟ به اين مي‌انديشيد که به هر حال از شرکت در مسابقه لذت برده‌ايد و دفعه بعد براي کسب نتيجه بهتر،بيشتر تلاش مي‌کنيد يا اينکه دلسرد مي‌شويد و اگر بار ديگر از شما دعوت شود، بهانه مي‌تراشيد؟ در واقع همه ما در طول زندگي با شرايط گوناگوني روبه‌رو مي‌شويم. ممکن است ديدگاه بدبينانه را برگزينيم و با شکست‌هايمان زندگي کنيم يا اينکه حرکت در مسير خوش‌بينانه را در پيش بگيريم، با واقعيات زندگي روبه‌رو شويم و مشکلات را به مبارزه دعوت کنيم.
بايد بدانيد اشخاص خوش‌بين نسبت به برنامه‌ريزي و تمرکز روي مشکلات تمايل بيشتري دارند. آنها از «تفسير مجدد اشتباهات» بهره مي‌گيرند. به عبارت ديگر اين افراد تجربيات منفي را بار ديگر درجهتي تفسير مي‌کنند که از آن درس بگيرند. آنها در شرايط ناخوشايند به هم نمي‌ريزند و پريشان نمي‌شوند. شرايط را درک مي‌کنند و مي‌دانند که در يک ميدان مبارزه قرار دارند، پس سخت‌تر تلاش مي‌کنند. انتظارشان از زندگي مثبت است و اين طرز تفکر باعث مي‌شود که ضمن ورود به وضعيت جديد، واکنش بهتر و پيش‌بيني شده‌تري داشته باشند. به اين ترتيب به اتفاقات ناگوار و حوادث اجتناب‌ناپذير به‌طور مثبت پاسخ مي‌دهند. البته خوش‌بين بودن به خلق و خوي آدم‌ها هم مربوط مي‌شود، ضمن اينکه برخي از مردم به خوش‌بيني گرايش بيشتري دارند، از جمله ورزشکاران، نظاميان، افراد تحصيل کرده، کساني که در شغلشان موفق هستند، اشخاصي که بدنشان سالم است، غم و غصه ندارند و...
از سوي ديگر ميزان خوش‌بيني با افسردگي نيز در ارتباط است و اين موضوع جوان‌ها را هم به اندازه افراد ميانسال تحت تاثير قرار مي‌دهد.

خوش‌بين‌ها محبوب‌ترند
 

خوش‌بيني يک ويژگي پسنديده اجتماعي درهمه جوامع است. به همين دليل خوش‌بين‌ها در بين مردم محبوبيت بيشتري دارند و بهتر پذيرفته مي‌شوند. افراد خوش‌بين هنگام استرس و نگراني‌ها سطح بالاتري از آرامش ذهني را در خودشان نگه مي‌دارند، پشتکار دارند و به سادگي تسليم نمي‌شوند. آنها به صبوري هم شهرت دارند. از همه مهم‌تر اينکه ديدگاه مثبت‌شان مي‌تواند مسري باشد و به اطرافيانشان هم سرايت کند. در مقابل افراد بدبين هنگام مواجهه با شرايط پر تنش به شدت واکنش نشان مي‌دهند و وقتي مشکلي پيش مي‌آيد، از تلاش دست مي‌کشند.

عمر بيشتر براي خوش‌بين‌ها
 

تحقيقات پزشکي نشان مي‌دهد که داشتن چشم‌انداز مثبتي از زندگي مي‌تواند توانايي بدن را براي مقابله با بيماري‌ها افزايش دهد، به‌طوري که سلامت افراد خوش‌بين به طرزي غيرعادي خوب است. اين اشخاص نسبت به بدبين‌ها از بيماري‌هاي جسماني رايج به دور هستند و در مقايسه با آنهايي که نگرش منفي دارند، بيشتر عمر مي‌کنند. پس با تمام اين حرف‌ها از همين امروز سعي کنيد که عينک تيره و تار بدبيني را از چشمانتانان برداريد و زندگي را از دريچه‌اي تازه و روشن ببينيد.

6 راه براي خوش‌بين بودن
 

1-به شرايط ممکن بينديشيد و «غيرممکن» را از دايره واژگانتان حذف کنيد. بببنيد چه‌طور مي‌توانيد با مشکلات کنار بياييد. چگونه مي‌توانيد به داخل مسيرهاي دشوار نفوذ کنيد و پيروز بيرون بياييد.
2- داستان‌هاي الهام‌بخش بخوانيد. از قهرمان قصه انگيزه بگيريد و بدانيد افراد ديگري هم مانند شما با سختي‌هاي گوناگون روبه‌رو شده‌اند اما مقاومت کرده و به روياهايشان دست يافته‌اند.
3- عضوي از يک گروه باشيد. گاهي مقابله با مشکلات به تنهايي دشوار است و شما به افرادي نياز داريد تا با آنها مشورت کنيد.
4- افکار و واژه‌هاي منفي را دور بيندازيد. هيچ چيز به اندازه کاربرد لغات منفي به خوش‌بيني شما صدمه وارد نمي‌کند.
5- براي رويارويي با شرايط و مشکلات غيرقابل پيش‌بيني آماده باشيد.
6- ذهنتان را براي مسيرهاي غيرمنتظره باز نگه داريد تا بتوانيد درهاي ديگري را ببينيد. بعضي وقت‌ها راه حل مشکلات از جايي به ذهنتان مي‌رسد که تا به حال درباره آن فکر نکرده‌ايد و قبلا برايتان پيش نيامده است.
منبع:www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.