24 نکته درباره آپارتمان‌نشيني سالم و ايمن

ديگر گذشت دوره خانه‌هاي ويلايي چنداتاق‌خوابه با حياط بزرگ و حوض و باغچه و... عصر، عصر آپارتمان‌نشيني است و اگر ندانيم راه و رسم سالم زندگي کردن در آپارتمان‌هاي امروزي چگونه است، به دردسر مي‌افتيم. اين 24 نکته در کنار آن نکاتي که خودتان مي‌دانيد و تجربه کرده‌ايد، مي‌تواند کمک‌تان کند زندگي آرام و کم‌دغدغه‌اي در
دوشنبه، 16 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
24 نکته درباره آپارتمان‌نشيني سالم و ايمن

24 نکته درباره آپارتمان‌نشيني سالم و ايمن
24 نکته درباره آپارتمان‌نشيني سالم و ايمن


 

ترجمه: ندا احمدلو
 
ديگر گذشت دوره خانه‌هاي ويلايي چنداتاق‌خوابه با حياط بزرگ و حوض و باغچه و... عصر، عصر آپارتمان‌نشيني است و اگر ندانيم راه و رسم سالم زندگي کردن در آپارتمان‌هاي امروزي چگونه است، به دردسر مي‌افتيم. اين 24 نکته در کنار آن نکاتي که خودتان مي‌دانيد و تجربه کرده‌ايد، مي‌تواند کمک‌تان کند زندگي آرام و کم‌دغدغه‌اي در مجتمع مسکوني‌تان داشته باشيد....
1.آپارتمان‌تان را در برابر سيل، زلزله، آتش‌سوزي، سرقت و ساير حوادث غيرمترقبه، بيمه کنيد؛ زيرا هر چه‌قدر هم که خودتان اصول ايمني را رعايت کنيد باز هم ممکن است بي‌احتياطي يکي از همسايگان‌تان باعث صدمه رسيدن به منزل شما شود.
2.اگر آپارتمان‌تان را به تازگي خريده يا اجاره کرده‌ايد، حتما تمام قفل‌ها را عوض کنيد.
3.روي درب آپارتمان خود يک عدد چشمي نصب کنيد يا از صاحب‌خانه‌تان بخواهيد که اين کار را براي‌تان انجام دهد. اين طوري مي‌توانيد به سادگي از هويت افرادي که پشت در هستند اطلاع پيدا کنيد و در خانه‌تان را به روي هر کسي باز نکنيد. حواس‌تان باشد که چشمي جايي نصب شود که کوتاه‌قدترين فرد خانواده هم بتواند از آن استفاده نمايد.
4.به کودکان‌تان بياموزيد هيچ‌گاه افرادي را که نمي‌شناسند به داخل خانه راه ندهند؛ حتي اگر آن فرد، خودش را مامور آب، گاز يا برق يا حتي يکي از ساکنان مجتمع معرفي کند.
5.به هيچ‌وجه از در‌هايي که بخشي از آن از شيشه تشکيل شده به عنوان درب ورودي آپارتمان استفاده نکنيد. شکستن شيشه و باز کردن قفل در، يکي از ساده‌ترين کارهايي است که يک دزد مي‌تواند انجام دهد.
6.روي زنگ يا صندوق پستي‌تان، تنها نام خانوادگي خود را بنويسيد و از نوشتن اسم کوچک پرهيز کنيد.
7.چراغ‌هاي زمان‌دار براي منزل‌تان تهيه کنيد تا هرگاه که در خانه نيستيد آنها در زمان مشخصي روشن و خاموش بشوند تا سايرين از نبود شما در خانه اطلاع پيدا نکنند. حتي بد نيست تلويزيون‌تان را هم اين طوري تنظيم کنيد که هر چند ساعت يکبار به مدت نيم ساعت روشن و مجددا خاموش شود.
8.با مشورت تمام اعضاي آپارتمان، چراغ‌هايي را در مکان‌هاي پرت و تاريک مجتمع‌تان نصب کنيد تا احتمال دزدي را به حداقل برسانيد.
9.بهتر است قبل از مراجعه به پارکينگ، درب آن را با کنترل از راه دور باز نکنيد و تا از بسته شدن کامل آن پس از خروج مطمئن نشده‌ايد، گاز ماشين را نگيريد. خيلي از دزدها در کمين لحظه‌هاي غفلت شما نشسته‌اند و ورود به مجتمع از طريق در پارکينگ يکي از ساده‌ترين راه‌هاي دزدي است.
10.براي تمام پنجره‌هاي‌تان حفاظ ايمني بگذاريد؛ حتي آنهايي که به سمت حياط باز مي‌شوند و حتي اگر در طبقه هفتم زندگي مي‌کنيد پيش از خروج از منزل هم از بسته و قفل بودن پنجره‌ها مطمئن شويد.
11.در آپارتمان خود و حتي‌الامکان در راه‌پله‌ها، سيستم هشدار حريق حساس به دود و مونوکسيدکربن نصب کنيد.
12.اگر مجتمع مسکوني‌تان بزرگ است، با مشورت ساير اعضا، يک اتاق نگهباني کنار در ورودي قرار دهيد و از نگهبان بخواهيد که نام و نشان افراد ناشناس را بپرسد و پس از هماهنگي با ميزبان، او را به داخل ساختمان هدايت کند.
13.اگر هنگام ورود به مجتمع يا خروج از آن يکي از همسايگان‌‌تان را در 200، 300 متري منزل ديديد، به بهانه ورود او به مجتمع، درب ورودي را باز نگذاريد. شايد او اصلا نخواهد وارد شود يا شما در تشخيص‌تان اشتباه کرده باشيد. اگر هم اين‌طور نباشد که او خودش کليد دارد و مي‌تواند در را باز کند.
14.لباس‌هاي‌تان را براي خشک شدن به پشت بام نبريد. دزدي لباس از پشت بام يکي از رايج‌ترين دزدي‌ها در مجتمع‌هاي بيش از 8 واحد است.
15.يکي ديگر از دزدي‎هاي رايج در آپارتمان‌ها، کفش‌دزدي است. پس اگر کفش‌هاي‌تان را دوست داريد، جاکفشي‌تان را بيرون از منزل و در راه‌پله قرار ندهيد.
16.در مورد دارايي‌هاي نقدي، جواهرات و محل قرار دادن گاوصندوق‌تان با هيچ يک از اعضاي آپارتمان صحبت نکنيد.
17.يک حفاظ آهني کشويي با قفلي مطمئن، جلوي در آپارتمان‌تان نصب کنيد.
18.با مشورت ساير اعضا، يک ساعت مشخص براي خاموشي در نظر بگيريد و يک نفر را تعيين کنيد که در آن ساعت تمامي درهاي ورودي مجتمع را قفل کند.
19.قبل از ورود به آپارتمان جديد، حمام، دست‌شويي و سينک ظرف‌شويي را خوب بشوييد تا از وجود نداشتن هرگونه قارچ، کپک و آلودگي مطمئن شويد.
20.اگر آسم يا آلرژي داريد، سعي کنيد آپارتمان رو به خيابان‌هاي شلوغ و پردود را براي سکونت انتخاب نکنيد.
21.اگر به حيوانات خانگي يا پرندگان آلرژي داريد، از اينکه همسايه‌هاي‌تان حيوان خانگي ندارند، مطمئن شويد.
22.در منزل‌تان سيستم تهويه هوا نصب کنيد.
23.از کسي که براي نظافت راه‌پله‌ها مي‌آيد، بخواهيد تا پله‌ها را خوب خشک کند تا لغزندگي آنها شما را به دردسر نيندازد.
24.براي جلوگيري از افسردگي، روزي چند ساعت پرده‌هاي منزل‌تان را کنار بزنيد و پنجره‌ها را باز کنيد و اجازه دهيد تا نور و هواي تازه به درون منزل‌تان بيايد.
منبع:www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط