10 نکته برتر در ويندوز 7

ويندوز 7 تعداد زيادي ميانبر صفحه کليدي دارد که دسترسي برنامه هاي پر استفاده را آسان مي سازند. اگر اين ترکيب هاي کليدي را ياد بگيريد، خيلي زود متوجه خواهيد شد که روزانه چندين ثانيه در اينجا و آنجا در وقت تان صرفه جويي مي کنيد.
پنجشنبه، 20 مرداد 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
10 نکته برتر در ويندوز 7

 10 نکته برتر در ويندوز 7
10 نکته برتر در ويندوز 7


 


 

نکته 1. ميانبرهاي صفحه کليدي سهل الوصول
 

ويندوز 7 تعداد زيادي ميانبر صفحه کليدي دارد که دسترسي برنامه هاي پر استفاده را آسان مي سازند. اگر اين ترکيب هاي کليدي را ياد بگيريد، خيلي زود متوجه خواهيد شد که روزانه چندين ثانيه در اينجا و آنجا در وقت تان صرفه جويي مي کنيد.
* يادآوري براي کساني که نمي دانند : «لوگوي ويندوز» به کليدي اشاره دارد که پرچم ويندوز بر روي آن حک شده است، و معمولاً بين کليدهاي CTRL و ALT، در سمت چپ کليد space bar قرار دارد.
. نمايش يا پنهان سازي بخش پيش نمايش Alt-p: Explorer
. نمايش گجيت ها (1) (ابزار ک ها) در جلوي ساير پنجره ها:G-
. بزرگ نمايي :[ علامت جمع] + _
. کوچک نمايي: [علامت منفي] -_
. Maximize کردن پنجره: Up Arrow-
. Maximize کردن پنجره: Down Arrow-
. بردن پنجره به سمت چپ صفحه نمايش: Left Arrow-
. بردن پنجره به سمت راست صفحه نمايش: Right Arrow-

نکته 2. ساخت ميانبرهاي صفحه کليدي براي برنامه ها
 

علاوه بر استفاده از ميانبرهاي پيش فرض ويندوز7، براي به اجرا در آوردن برنامه هاي محبوب تان مي توانيد خودتان ميانبر صفحه کليدي بسازيد. ابتدا، روي آيکن برنامه مورد نظرتان کليک- راست کنيد، Properties را براي بازکردن پنجره Properties انتخاب کنيد. به برگه Shortcut برويد، روي کادر متني Shortcut Key کليک کنيد، و کليدي را بزنيد که مي خواهيد براي آن برنامه استفاده شود. ميانبر شما از « کليد شما-Alt-Ctrl» براي باز کردن آن برنامه بهره خواهد گرفت.

10 نکته برتر در ويندوز 7

ميانبرهاي سيستمي استاندارد را نمي توانيد عوض کنيد. افزون بر اين، واضح است که از کليدهاي shift, prtscn,spacebar,Rab, Enter, ESC يا Backspace نمي توانيد استفاده کنيد.

نکته 3. فهرست پرش
 

فهرست هاي پرش (Jump List) جديد ويندوز7 در منوي Start و دکمه هاي Taskbar براي برنامه ها ظاهر مي شوند. دستيابي سريعي را براي فرمان هاي پر استفاده مانند بازکردن فايل هاي به تازگي باز شده يا اجراي عمليات برنامه اي فراهم مي کنند.

10 نکته برتر در ويندوز 7

10 نکته برتر در ويندوز 7

براي دستيابي Jump List، هم مي توانيد روي پيکان واقع در سمت راست نام برنامه در منوي Start کليک کنيد؛ و هم مي توانيد روي يک آيکن در تاسک بار کليک - راست کنيد؛ يا کليک- چپ کنيد و با عمل موش کشي به طرف فهرست Jump List را باز کنيد. اگر سندي داشته باشيد که مايليد همواره از طريق فهرست پرش قابل دستيابي باشد، کافي است روي آيکن الصاق به فهرست پرش در سمت راست نام سند کليک کنيد.

نکته 4. صفحه نمايش را پاک سازي کنيد
 

توجه به يک پنجره به هنگامي که چند پنجره باز داريد مي تواند مايه حواس پرتي باشد. اما به جاي دکمه اي کردن (Maximize کردن) يک به يک پنجره ها، با استفاده از Aero Shake به سرعت مي توانيد صفحه نمايش را خلوت کنيد. کافي است روي نوار عنوان پنجره اي که مي خواهيد باز نماند کليک کنيد و دکمه موش را نگه داريد، موش را با سرعت به چپ و راست ببريد، صفحه نمايش خالي خواهد شد و فقط پنجره اي که در آن کار مي کرده ايد باقي مي ماند.

10 نکته برتر در ويندوز 7

نکته 5. Aroe Peek
 

يک گزينه ديگر براي کاوش در يک صفحه نمايش شلوغ شده با پنجره ها Aroe Peek است. مکان نماي موش را روي گوشه پايين-راست صفحه نمايش ببريد. اگر روي اين دکمه_ که جاي آيکن Show Desktop در ويندوز هاي پيشين در نوار ابزار Quick Launch را گرفته است_ کليک کنيد دسک تاپ تان را در حالتي که براي هر پنجره باز يک قاب ديده مي شود به نمايش در مي آورد. اگر تاسک بارتان (2) را به بالاي صفحه نمايش انتقال داده باشيد، جاي اين دکمه در گوشه بالا- راست تاسک بار خواهد بود.

10 نکته برتر در ويندوز 7

نکته6. جستجوي وب در دسک تاپ
 

با استفاده از وصل کننده هاي جستجو (3) از برنامه جستجوي ويندوز 7 مي توانيد به صورت يک برنامه جستجوي روي خطي (online) بهره بگيريد، بي آن که لازم باشد که برنامه مرورگر را باز کنيد. به عنوان مثال، اگر بخواهيد ويدئوهاي TouTube را در دسک تاپ تان جستجو کنيد، کافي است وصل کننده جستجو TouTube را از سايت TouTube دريافت و سپس آن را در کامپيوترتان نصب کنيد. گزينه «TouTube Search» به پوشه Searches شما اضافه مي شود، که به شما امکان مي دهد که TouTube را از دسک تاپ تان جستجو کنيد.
* در سايت sevenforums.com مي توانيد انواعي از وصل کننده هاي جستجو را بيابيد. دستورالعمل هاي نصب هر يک را نيز در اين سايت مي توانيد بخوانيد.
توجه داشته باشيد که وصل کننده جستجو با کادر جستجوي منوي Start تلفيق نمي شود. اگر درباره چيزي ابتدا در آنجا جستجو کنيد، و سپس کليد Enter را بزنيد، يک پنجره Explorer به نمايش در خواهد آمد که حالا حاوي مثلاً گزينه جستجوي TouTube تحت Favorites است. اگر روي آن کليک کنيد نتايج جستجوي TouTube در پنجره Explorer شما به نمايش در خواهد آمد. براي راحتي، آيکن آن را با موش کشي مي توانيد به دسک تاپ ببريد. در سايت sevenforums.com مي توانيد انواعي از وصل کننده هاي جستجو را بياييد. دستورالعمل هاي نصب هر يک را نيز در اين سايت مي توانيد بخوانيد.

10 نکته برتر در ويندوز 7

نکته 7. سريع تر کردن اجراي Internet Explorer 8
 

با غير فعال کردن افزودني هايي که IE را آهسته مي کنند بار کردن IE را مي توانيد سريع تر کنيد. براي اين که دريابيد که کدام افزودني ها را مي توانيد حذف کنيد به Tools< Manage Add-ons برويد، زمان بارشدن فهرست شده در اينجا را براي هر کدام بررسي کنيد، و بر اساس آن افزودني ها را حذف کنيد.

10 نکته برتر در ويندوز 7

نکته 8. آيکن هاي تاسک بار را ترکيب کنيد
 

هرگاه تعداد زيادي پنجره يا برنامه به طور همزمان باز باشد، پيدا کردن آنچه لازم داريم دشوار مي شود. خوشبختانه، ويندوز7 به شما امکان مي دهد که آيکن ها را طوري ترکيب کنيد که تاسک بار سازمان يافته و خلوت به نظر برسد. براي ترکيب آيکن هاي تاسک بار، روي دکمه Start کليک- راست کنيد، به Properties<Taskbar برويد، و تحت Taskbar Buttons يکي از گزينه هاي زير را انتخاب کنيد:
Always Combine, Hide Labels
Combine when taskbar is full
اگر بخواهيد همه چيز را با برچسب ببينيد مي توانيد Never combine را انتخاب کنيد.

10 نکته برتر در ويندوز 7

نکته 9 . مسائل سيستمي را پيدا و مستند کنيد
 

هنگامي که مسائل سيستمي را بررسي و مستند مي کنيد برنامه جديد Problem Steps Recorder در ويندوز 7 شما را ياري مي کند. اگر در کادر جستجوي منوي Start سرواژه «Psr» را تايپ کنيد يک برنامه ثبت کننده به اجرا در مي آيد که در زماني که مسئله را به طور گام به گام ثبت مي کنيد مي تواند آنچه را بر روي صفحه نمايش شما به نمايش در مي آيد مستند کند.
حتي توضيحات تان را مي توانيد درج کنيد. در پايام، برنامه ثبت کننده کل تصاوير ضبط شده را در يک فايل zip گردآوري مي کند که آن را مي توانيد براي يک متخصص فني ايميل کنيد.

10 نکته برتر در ويندوز 7

نکته 10 . اضافه کردن پوشه Videos در منوي Start
 

دسترسي به کتابخانه ويدئو را مي توانيد با اضافه کردن آن در منوي Start آسان کنيد. براي اين کار، روي دکمه Start کليک- راست کنيد، به Properties<Start Menu< Customize برويد و گزينه « Display as a link» را براي Videos انتخاب کنيد. در اينجا تعداد بسيار زيادي گزينه براي آنچه مي خواهيد در منوي Start به نمايش در بيايد حضور دارد. اين فهرست را بررسي کنيد و آنچه را مناسب مي دانيد انتخاب کنيد. انتخاب « Display as a link » يک دکمه متني را در ستون سمت راست منوي Start قرار مي دهد، و انتخاب « Display as a link» يک دکمه منويي حاوي انتخاب هاي فرعي را براي لينک مورد نظرتان اضافه خواهد کرد.
يک مورد بسيار مفيد اينجا Recent Items است، که به شما کمک مي کند که به سرعت به سندهايي برسيد که اخيراً بر روي آنها کار مي کرده ايد.

10 نکته برتر در ويندوز 7

پي نوشت ها :
 

1. gadget
2. Taskbar
3. search connector
 

منبع: ريز بردازنده شماره193 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.