بازدید : 127 بار

پنجشنبه، 29 تير 1391

روز ملي "شيلي"

روز ملي "شيلي"

كشور جمهوري شيلي با 756/626 كيلومتر مربع مساحت در جنوب قاره امريكاي جنوبي و در همسايگي آرژانتين، بوليوي و پرو واقع شده است. جمعيت شيلي بيش از 15 ميليون نفر است و اكثريت مردم اين كشور مسيحي و عمدتاً كاتوليك مذهبند. بيشتر سكنه شيلي دو رگه )سرخ و سفيد( هستند و زبان رسمي آنها اسپانيايي است. پايتخت شيلي سانتياگو نام دارد. واحد پول آن پزوي شيلي مي‏باشد. از شهرهاي مهم آن كونسپسيون، وينيادل مار، و والپا رايزو است. پيش‏بيني مي‏شود جمعيت شيلي تا سال 2025م، در حدود 20 ميليون نفر خواهد بود. شيلي از قرن شانزدهم ميلادي به تصرف استعمار اسپانيا درآمد و به صورت يك مستعمره كشاورزي گرديد و نه مستعمره معدني. در اين دوران شيلي در شمار قلمرو نايب السلطنه اسپانيا در پرو واقع گرديد. شيلي در سال 1788م تا حدودي از پرو مستقل شد. در هجدهم سپتامبر 1810م، شوراي دولتي شيلي، مسئله استقلال اين كشور را مطرح نمود. با اين حال مبارزات مردمي بر ضد استعمار اسپانيا ادامه يافت تا اين كه در 12 فوريه سال 1818م شيلي به استقلال كامل رسيد و نوع حكومت خود را جمهوري اعلام نمود.
تاریخ رویداد : 18 سپتامبر
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.