0
ویژه نامه ها

پذیرش عیب ‏های همسرمان

چگونگی برخورد با عیوب و ایرادهای همسر، رمز موفقیت در برطرف شدن مشکلات ارتباطی بین زن وشوهر است. پس مهم است که بتوانیم با برخورد درست خود با عیوب همسر، از آن پلی برای ارتباط عاشقانه با همسرمان ایجاد کنیم.
پذیرش عیب ‏های همسرمان
هنگام گفتگو در مورد عیوب همسر، با او همدردی کنیم.
 
چکیده : چگونگی برخورد با عیوب و ایرادهای همسر، رمز موفقیت در برطرف شدن مشکلات ارتباطی بین زن وشوهر است. پس مهم است که بتوانیم با برخورد درست خود با عیوب همسر، از آن پلی برای ارتباط عاشقانه با همسرمان ایجاد کنیم.

تعداد کلمات 817 / تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه

پذیرش عیب همسرمان

انتظار عوض شدن نداشته باشید

گل بی عیب خداست. حرفی که شاید از مادر بزرگ های خود بسیار شنیده باشید. زمانی که خواستگارهای متعدد را به بهانه های مختلف رد می کردید، و یا به خواستگاریهای زیادی می رفتید ولی مورد پسندتان واقع نمی شد، بیشتر این را می شنیدید که هیچ کسی کامل نیست. و زمانی که نمی توانید این فرد بدون عیب را بیابید، سعی می کنید کسی که ویژگی هایش به ملاک های شما نزدیک است را انتخاب کنید و این فکر را در ذهن می گذرانید که در آینده و در بطن زندگی او را تغییر خواهید داد. در حالی که شما باید همسر خود آنگونه که در ابتدا بوده است بپذیرید و از او انتظار نداشته باشید تا مطابق خواسته های شما خودش را عوض کند.
قرار نیست همسرتان خودش را در شما ذوب کند و کسی دیگر، غیر از خود شود. یادتان باشد ازدواج برده داری نیست و شما هرگز مجاز نیستید همسرتان را شبیه خودتان کنید و یا بی تفاوت به خواسته های خود و دیگری باشید.
 

او را بپذیرید

بدیهی است همسر شما نیز نقایص رفتاری خواهد داشت. در عین حال سعی کنید به او کمک نمایید نقایص رفتاری اش را اصلاح کند. تا زمانی که او را نپذیرید، نمی توانید در اصلاح رفتارش او را یاری دهید. او ممکن است تیپ مناسبی نداشته باشد، و یا نوع نشستن، حرف زدن و راه رفتنش به گونه ای باشد که مورد پسند شما نیست.
 

برخوردهای متفاوت

زنانی که می خواهند همسرشان در کار منزل به آنها کمک کند ولی راه و رسم خانه داری را به طور قطع آنگونه که یک بانو می داند، نمی داند. به همین علت ممکن است یک نقصی در کمکی که شوهرتان به شما می کند داشته باشد. مثلاً بعد از شستن ظرف‌ها توسّط همسرتان، متوجّه می شوید لکّه های  چربی روی آن است. ممکن است دو نوع برخورد داشته باشید:
 

پذیرفتن و آسودگی

الف) او را همان‌طور که هست بپذیرید: «او یک مرد است و انتظار آنکه روی بعضی ظروف لکّه چربی باقی بماند، چندان غیره منتظره نیست.»
در این صورت شما آرامش خواهید داشت. هر چند مجبورید بعضی ظرف ها را دوباره بشویید، ولی ارزش همکاری او را نادیده نگرفته اید و همه توانایی‌هایش را زیر سوال نبرده اید؛ لذا نسبت به او احساس ناخوشایندی مانند تلقّی «بی‌عُرضگی» یا اینکه «هیچ کاری را نمی توان به او سپرد»  نخواهید داشت.
 

نپذیرفتن و تنش

ب) ناراحت می شوید و افکار عجیب و غریب به ذهن شما خطور می کند. «خواسته از سر باز کند!» «من که تو را مجبور نکرده بودم، می گفتی خودم می شستم، مثل بقیه ی کارها که خودم انجام می دهم! هیچ کاری را نمی شود به تو واگذار کرد. همیشه همین‌طور هستی!»
در این حالت شما عصبانی می شوید، پرخاش می کنید و به احتمال  زیاد به مقابله ی سخت او روبه رو خواهید شد و وضع از آنچه هست بدتر می شود. از او کینه به دل خواهید گرفت و نخواهید توانست به او اعتماد کنید. به خاطر داشته باشید، هر برخورد خصمانه میان شما و او باعث سرد شدن روح زناشویی خواهد شد.
 

روحیه خراب

مردی که ایرادات سطحی از دست پخت همسرش می گیرد، «مثل همیشه، بی مزه و بی نمک! می داند من غذای بی نمک نمی خورم، عمداً بی نمک درست کرده تا تلافی دیشب را که خانه پدرش نرفتم در بیاورد.»
با چنین برخوردی، قطعاً روحیه‌ی شما خراب می گردد، عصبانی می شوید، حرص می خورید و از زندگی با او دلسرد می شوید. بله، به همین راحتی! اغلب دلسردی های زناشویی از مسائلی به‌همین کوچکی شروع شده اند و تبدیل به خشم پنهان گشته و روزی نمود پیدا کرده اند که دیگر خیلی دیر بوده است.
اما اگر به این حالت بیان شود: اگر کمی نمک اضافه می کردید، خیلی خوشمزّه تر می شد، ولی خُب به هر حال همین‌طوری هم‌دستت درد نکند.» در این حالت، شما از داشتن همسری چون او دلسرد نمی شوید. او را با همین وضعیت می پذیرید و این فرصت را دارید که در کمال ملایمت و بدون طعنه زدن و تحقیر به او بفهمانید. از این پس نمک بیشتری به غذا اضافه کند.
 

عدم لطمه به شخصیت همسر

کم بودن نمک غذا و شستن لکه دار ظروف مثال هایی ابتدایی برای درک کردن این امر است که شما باید همسرتان را با ویژگی هایی که دارد بپذیرید و اگر نیت تغییر دادن اموری را دارید به گونه ای عمل کنید که به شخصیت همسرتان لطمه ای وارد نشود و در جرقه هایی برای بحث های بزرگ زناشویی صورت نگیرد.
 
منبع: کتاب «خانواده سالم» نوشته حسنعلی میرزابیگی
 

بیشتر بخوانید : 
زشتی عیب جویی در زندگی خانوادگی
عیب‌هایت را نمی‌بینم
آداب رفتار با همسر

ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما