درمان مشکلات زودانزالی و دیرانزالی در مردان

دو اختلال رایج در میان مردان وجود دارد که به خاطر مسائل فرهنگی و اخلاقی، اقدامی برای درمان آن صورت نمی گیرد. اختلال زودانزالی و دیرانزالی مردان همان دو اختلالی است که از آن سخن می گوییم. با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید و راه های درمان آن را بیابید.
چهارشنبه، 24 مرداد 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
درمان مشکلات زودانزالی و دیرانزالی در مردان
اختلالات رایج جنسی مردان با کمک روان پزشک و روان شناس قابل درمان است.
 
چکیده: دو اختلال رایج در میان مردان وجود دارد که به خاطر مسائل فرهنگی و اخلاقی، اقدامی برای درمان آن صورت نمی گیرد. اختلال زودانزالی و دیرانزالی مردان همان دو اختلالی است که از آن سخن می گوییم. با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید و راه های درمان آن را بیابید.

 تعداد کلمات 823 / تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه

درمان مشکلات زودانزالی و دیرانزالی در مردان

اختلالات جنسی در مردان

انزال زودرس شایع ترین مشکل جنسی مردان است که تاثیرات عمیقی بر زندگی زناشویی افراد دارد. اغلب کسانی که دچار این بیماری هستند به دلایل مختلف اخلاقی و فرهنگی از مراجعه به پزشک امتناع می کنند.
اگر بیماری اختلال نعوظ شایع ترین بیماری جنسی مردان بالای ۴۰ سال باشد، قطعا انزال زودرس شایع ترین بیماری جنسی مردان زیر ۴۰ سال است. حتی برخی از دانشمندان با در نظر گرفتن کل مبتلایان این بیماری نسبت به کل جمعیت مردان، انزال زودرس را شایع ترین بیماری جنسی در کل مردان می دانند.
در بسیاری از کشورهای توسعه یافته که امکان آمارگیری در این زمینه وجود دارد، برآورد می شود ۳۰ تا ۷۰ درصد مردان به نوعی در طول عمر خود دچار این بیماری می شوند. در ایران آمار دقیقی در این باره وجود ندارد، چرا که اغلب کسانی که دچار این بیماری هستند به دلایل مختلف اخلاقی و فرهنگی از مراجعه به پزشک امتناع می کنند.
 

انزال زودرس

عبارت است از انزالی که زودتر از زمان دلخواه زوجین رخ دهد و باعث نارضایتی یک یا هر دوی آنها شود، یعنی حتی اگر زوجه نیز در اغلب نزدیکی ها احساس کند که انزال همسرش زودتر از زمان مورد اوست و این حالت باعث نارضایتی او شود یا اگر مرد چنین احساسی نداشته باشد، انزال مرد، زودرس بوده و باید بررسی شود.
نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که انزال زودرس در بسیاری از افراد و در برخی از موارد وجود دارد ولی آن انزال زودرسی بیماری تلقی می شود که در بیش از ۵۰ درصد نزدیکی های فرد رخ دهد. یعنی مردی دچار بیماری انزال زودرس است که در بیش از نیمی از موارد نزدیکی های خود دچار انزال زودرس شود.
انزال زودرس در اغلب موارد یک مشکل روانی محسوب می شود و در آن اندام های تناسلی فرد اصلا دچار اختلال نیستند.

البته آنچه مسلم است، این است که زنان معمولا دیرتر از مردان ارضا می شوند و عدم آگاهی زوجین از چگونگی ایجاد تطابق، زمان طولانی ارضا شدن زوجه و زمان کوتاه تر زوج، باعث نمود بیشتر و عذاب آورتر این مشکل می شود. در حالی که می توان با یک آموزش درست در این زمینه از احساس نارضایتی زوجین جلوگیری کرد.
مشکلات روانی که به اشکال مختلف می توانند باعث ایجاد انزال زودرس شوند زیادند. مثلا اضطراب، هیجان و استرس های روانی که فرد در زندگی روزمره خود دچار آنها می شود در بروز بیماری انزال زودرس نقش مهمی ایفا می کنند. معمولا این هیجانات و استرس‌ها باعث می شوند تا فرد در حین نزدیکی توانایی خود را در راحتی و تمرکز روی رابطه جنسی از دست داده و انزال زودرس رخ دهد. یکی دیگر از مسایلی که از طریق ایجاد مشکل روانی باعث بروز انزال زودرس می شود، ترس از بروز اختلال نعوظ است. در واقع ترسی که فرد نسبت به از دست دادن نعوظ دارد باعث می شود تا به صورت ناخودآگاه انزال زودتر از موعد رخ دهد. البته در موارد نادری هم مصرف برخی داروها مثل بعضی از داروهای اعصاب باعث بروز انزال زودرس می شود.
 

درمان بیماری زودانزالی

برای درمان انزال زودرس باید ابتدا حجب و حیای کاذب را کنار گذاشت و به روانپزشک مراجعه کرد. روانپزشک بر اساس نتایج بررسی های که می کند معمولا دو یا هر سه روش درمان اصلی انزال زودرس را تجویز می کند، یعنی: رابطه زناشویی درمانی، دارو درمانی و روان درمانی.
 

انزال دیررس در مردان

دیر ارضایی مردان خوشبختانه مشکل نه چندان شایعی است که متأسفانه دیر به درمان های رایج پاسخ می دهد. بخش عمده علل مربوط به این امر ناشی از تعارضات درونی فرد و احساس خشم و ناراحتی و تنفر آشکار با پنهانی است که نسبت به جفت فعلی در وی شکل گرفته است.
باید دید در چند مورد رابطه جنسی آخر شما در چه شرایط روحی قرار داشتید و نوع احساس و نگرش شما نسبت به آن رابطه جنسی به چه صورتی بوده است.
آنچه که در سابقه بسیاری از این مردان دیده می شود، این است که موقع خودارضایی انزال در زمان مناسب و بصورت طبیعی اتفاق می افتد. مشکل دیرارضایی فقط هنگام نزدیکی با یک جفت خاص روی می دهد که نشان از عدم تحمل روحی و عدم احساس نزدیکی عاطفی با وی است.
درمان عموما شامل شناخت رفتاردرمانی مناسب فرد و به اصطلاح «حساسیت زدایی تدریجی» است که شرح مفصل آن را می توانید در کتاب های درمان های دارویی و غیر دارویی در درمان اختلالات جنسی بیابید.
 
منبع : کتاب «دائره المعارف جنسی آقایان»
نویسنده: محمدرضا جعفری نیا

بیشتر بخوانید :
مشکلات جنسی (انزال دیررس)
مشکلات جنسی (بخش اول - کاهش میل جنسی)
انزال زود رس مردانارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.