6 گام بلند برای دور کردن افکار منفی

هرچه فکرهای منفی در ذهن‌مان فرصت بیشتری برای سخنرانی پیدا کنند با کاهش بهره وری، خلاقیت و انرژی روبرو می‌شویم و از آن طرف اضطراب و استرس افزایش می‌یابد. پس باید برای مقابله با آن چه کار کنیم؟ برای دور کردن افکار منفی از خود باید گام هایی را برداشت و این گام ها به ناچار به سمت افکار مثبت و مثبت گرایی است. با ما همراه باشید.
شنبه، 10 شهريور 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
6 گام بلند برای دور کردن افکار منفی

افکار منفی، مخرب تمام خوبی های انسان است.

چکیده: هرچه فکرهای منفی در ذهن‌مان فرصت بیشتری برای سخنرانی پیدا کنند با کاهش بهره وری، خلاقیت و انرژی روبرو می‌شویم و از آن طرف اضطراب و استرس افزایش می‌یابد. پس باید برای مقابله با آن چه کار کنیم؟ برای دور کردن افکار منفی از خود باید گام هایی را برداشت و این گام ها به ناچار به سمت افکار مثبت و مثبت گرایی است. با ما همراه باشید.

تعداد کلمات 626 / تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه

 6 گام بلند برای دور کردن افکار منفی

آثار افکار منفی

افکار منفی بدون اینکه خودمان بخواهیم در مغز و فکرمان در حال پچ پچ کردن هستند و بعضی اوقات آنقدر صدای پچ‌پچ‌شان بلند می‌شود که کلافه کننده است. همه تجربه صداهایی را در مغزمان داشتیم که می‌گفتباز این کار رو خراب کردی، از پس این کار هم بر نمیایی یا من در مقایسه با دیگران هیچم! و صدها صدای اینچنینی. صدای افکار یک فرایند طبیعی در مغز است اما مشکل از جایی شروع می‌شود که به جای افکار مثبت فکرهای منفی سهم بیشتری تصاحب می‌کنند.

۱. لحن افکار منفی
همه ما با یک لحن خاص با خودمان صحبت می‌کنیم و فکرهای منفی هم با همان لحن با ما هم سخن می‌شوند. اولین قدم پیدا کردن و شناسایی آن لحن خاص است.

۲. لیست روزانه
یک دفترچه بردارید و در پایان هر روز لیستی از جملات منفی که در مغزتان در آن روز پیچیده بنویسید. جملاتی مانند من نمی‌توانم، من بلند نیست، همیشه اشتباه می‌کنم، این کار نمی‌شود یا جملاتی منفی از این دست.

۳. شناسایی لحظه ها
حالا بنشینید و به لیست نگاه کنید چه لحظه‌هایی موجب به وجود آمدن افکار منفی شده؟ دقیقا در آن لحظه چه اتفاقی افتاده؟ آیا فشار کاریتان زیاد است؟ آیا خواسته‌های اطرافیان از شما زیاد شده؟ شرایط در خانه به هم ریخته و باعث شده تا فشار عصبی روی شما وارد شود؟

۴. وارد آن زمان ها شوید
آن لحظه ها را به دقت به یاد آورید، مثل قدح افکار که در فیلم هری پاتر بود. همه چیز را با جزئیات به یاد بیاورید. چه کسی در آن لحظه با شماست؟ چه زمانی از روز است؟ ساعت چند است؟ چه حسی دارید؟

۵. تمام شو
از این به بعد هر وقت افکار منفی سراغتان آمد با صدای بلند و قدرتمند بگویید تمام شو بس است! هرچه بلندتر و رساتر بگویید به خودتان کمک کردید. این طوری علاوه بر جلوگیری از افکار منفی آماری از زمان‌ها و مکان‌هایی که افکار منفی سراغتان می‌آید هم خواهید داشت.

۶. تغییر افکار منفی
حالا در افکار خود عمیق شوید و به ذهنیت منفی خود فکر کنید اگر افکار منفی باز سراغ تان آمد به آنها بلند و رسا بگویید تمام شو بس است! بعد فکر کنید آیا نمی‌توان در آنها نکته مثبتی پیدا کرد تا اثر منفی آن را از بین ببرید؟
 
این ۶ قدم یک روش ساده و متداول روانشانسی برای از بین بردن افکار منفی است. از این به بعد هر وقت افکار منفی سراغ تان آمد بیایید یک شکل دیگر به آن نگاه کنید به جای گفتن این جمله که من از پسش بر نمیام بگویید چطور می‌توانم آن را حل کنم؟
منبع نجواهای مغزمان یکی‌ست و با تغییر لحن و جملات آنها می‌توانیم تغییرات بزرگی برای حذف افکار منفی و جایگزینی افکار مثبت بکنیم. سعی کنیم با تمرین‌های مداوم موارد بالا، به مرور خوش‌بینی را وارد زندگی‌مان کنیم تا با افزایش اعتماد به نفس، دید جدیدی نسبت به دنیای خودمان پیدا کنیم.
مشکلات و موارد منفی همیشه در زندگی ما وجود دارند اما بهتر است به جای داشتن نگاه مشکل یا کاری انجام نشدنی به دید یک امتحان یا چالشی که باید مثل قهرمان‌ها از پس آن بر بیاییم بنگریم. انیشتین می‌گوید: مشکلات را نمی توان با همان سطح دانشی که موجب به وجود آمدنشان شده حل کرد.

منبع: سایت «سبکتو»

بیشتر بخوانید :
از همین حالا اندیشه های منفی را دور بریزید!
چگونه افکار منفی را رها کنیم
هفت ریشه‌ی احساسات منفی که باید بیابید و ریشه کن کنیدارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط