0
ویژه نامه ها

نشانه های افراد خودباور (بخش دوم)

افراد خودباور کسانی هستند که استعدادهای خود را می شناسند،آنها را به کار می گیرند و از انتقادات دیگران هراسی ندارند. با ما همراه باشید تا با دیگر ویژگی های این افراد بیشتر آشنا شوید.
نشانه های افراد خودباور (بخش دوم)
افرادی که دارای خودباوری هستند هرگز از انتقادات دیگران غمگین نمی شوند. 
 

نشانه های اعتماد به نفس بالا

 1. افرادی که دارای اعتماد به نفس مطلوبی هستنند، در بیان تجربیات و نظرات خود نسبت به دیگران، قدرت بیشتری را دارند. چرا که این افراد چنین باوری دارند که در این موضوع، دارای اندیشه و تجربیات خوبی هستند. به همین خاطر افراد خودباور، به راحتی در جلسات هم اندیشی، نظرات خود را بیان می کنند، از آن دفاع می کنند، از نقدهای دیگران استقبال می کنند و در صورت لزوم اندیشه خود را اصلاح می کنند، چرا که این افراد به دنبال اتقاء می باشند.
 2. افراد خودباوری که دارای عزت نفس مطلوبی نیز هستند، تلاش های خوبی در شبکه سازی و نیز ارتباط درست با دیگران قدم برمی دارند. این افراد می دانند که ارتباط با دیگران هیچ ضربه ای به رشد ایشان نمی زند و حتی ممکن است بتوانند از تجربیات دیگران استفاده کنند، از همین روی کار گروهی را به راحتی قبول می کنند و سعی دارند بتوانند زمینه رشد خود و دیگران را مهیا کنند.
 3. افراد دارای اعتماد به نفس بالا، به راحتی در فعالیت های اجتماعی شرکت می کنند.
این بخشی از ویژگی های افراد دارای اعتماد به نفس بالاست. ممکن است نداشتن عزت نفس مطلوب به برخی از این ویژگی ها آسیب بزند.
 
 

نشانه های اعتماد به نفس پائین

برای اینکه شما متوجه بشوید فرد خودباوری هستید یا خیر باید ببینید چه مقدار از ویژگی های افراد خودباور را دارید و چه مقدار از ویژگی های اعتماد به نفس پائین . از همین روی همانطور که صفت های افراد خودباور را شناختید لازم است که افراد دارای اعتماد به نفس پائین را نیز به درستی بشناسید.
 1. افرادی که دارای اعتماد به نفس پائین هستند، خود را حقیر و بی عزت می دانند. می توان رابطه مستقیمی را میان اعتماد به نفس و عزت نفس بیان کرد. افرادی که دارای اعتماد به نفس پائین هستند برای خود ارزشی قائل نیستند از همین روی ممکن است دست به هر کاری بزنند تا خود را به دیگران اثبات کنند.
 2. این افراد اهل تجربه کردن  نیستند. دست به کارهای جدید نمی زنند و مانع تجربه های جدید دیگران نیز می شوند. در حدیثی امیرالمومنین (علیه السلام) به مالک اشتر، اینگونه سفارش می کند: « در مشورت کردن خود افراد بخیل را دخالت مده که تو را از نیکی و کار خیر بازداشته و تو را از فقر می‌ترساند و نیز با آدم ترسو مشورت مکن که تو را در انجام کارها سست می‌کند و همچنین شخص حریص را داخل در شور قرار مده که حرص، ستم کردن را در نظرت آرایش می دهد».[1] افراد دارای اعتماد به نفس، آدم هایی بسیار ترسو هستند که همین ترس از عدم موفقیت آنها را از ورود به کارهای جدید باز می دارد.
 3. این افراد دارای مشکلات هویتی هستند. دوست دارند کس دیگری باشند و از موقعیت خود یا شخصیت خود رضایت ندارند. این افراد در توهماتی که دارند خود را جای دیگری قرار می دهند و به خاطر همین در واقعیت برای رسیدن به آن خوشبختی و موفقیت دست به کاری نمی زنند.
 4. این مشکل هویتی باعث این می شود که این افراد نتوانند در کارها خود به درستی تصمیم بگیرندو همیشه نیازمند به آن هستند که دیگران به جای آنها تصمیم بگیرند و برای مشکلات آنها فکر کنند. این افراد اگر هم تصمیم بگیرند بر روی تصمیم خود پافشاری نمی کنند و هر لحظه ممکن است از تصمیم خود برگردند. این افراد به شدت استعداد آن را دارند که تبدیل به یک شخصیت وابسته شوند.
یکی از اختلالات شخصیت، اختلال شخصیت وابسته [2](DPD) است. همانطور که از نام این اختلال مشخص است، شدت وابستگی این افراد به دیگران است که باعث شده از آن به عنوان یک اختلال روانی در دسته اختلالات شخصیت نام برده شود.
 
این افراد به طور بسیار شدیدی به سمت دیگران کشیده می شوند. آنها به قدری متکی به دیگران هستند که دیگران از این رفتارشان به ستوه آمده و از آن شکایت دارند.[3] شاید در گفتگوی های میان با دوستان خود شنیده اید که می گویند طرف آدم چسبانی هست یا مثل کنه به آدم می چسبه. شاید این الفاظ کلمات مناسبی برای شناخت افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته باشند.
 
این افراد برای هر تصمیم گیری در زندگی خود، چه تصمیم گیری های عادی و چه تصمیم گیری های مهم در زندگی به دیگران به شدت وابسته هستند در حدی که گویی خود ذهنی برای اندیشیدن و تفکر ندارند.[4]همه این رفتارها از سرناچاریست، ناچاری ای که ترس از دست دادن دیگران و جدا شدن از آن هاست.
 
افرادی که به حد قابل توجهی از خودباوری نرسیده در تصمیم گیری مشکلات اساسی دارند.
 1. افراد بی اعتماد به نفس، امیدی به آینده ندارند؛ چرا که آینده در نگاه ایشان تاریک و مبهم است. از  همین روی برای ساختن آینده خود تلاشی نمی کنند.
 2. این افراد به راحتی به زیردستان خود ظلم می کنند. افراد با اعتماد به نفس پائین از آن روی که نمی توانند در مقابل قدرت مندتر از خود قدرت نمایی کنند، به راحتی به زیردستان خود توهین کرده و سعی می کنند با این کار به گونه ای قدرت نمایی کنند.
 3. این افراد در مقابل همسالان خود سلطه پذیر و در مقابل افراد کوچک تر از خود سلطه جو هستند.
 4. این افراد گوشه گیر هستند و سعی دارند در اجتماعات شرکت نکنند.
 5. این افراد به شدت در محیط های جدید و فعالیت های جدید کاری، اضطراب پیدا می کنند و نمی توانند کاری انجام دهند.
 6. در دوست یابی به شدت مشکل دارند و توان انجام آن کار را ندارند.
 
پی نوشت: 
[1] . نامه 52 نهج البلاغه.
[2] .  Dependent personality disorder
[3] . ریچارد پی.هالجین و سوزان کراس ویتبورن، آسیب شناسی روانی، مترجم: یحیی سیدمحمدی، تهران: نشر روان، سیزدهم، 1394، ج 2، ص 317.
[4] . مهدی گنجی، آسیب شناسی روانی بر اساس DSM-5، تهران، نشر ساوالان، سوم، 1396، ج 2، ص 362
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما