0
ویژه نامه ها

پیشگیری از استرس رفتن به مدرسه

یاد آوری مواردی خاص کمکتان می کند به خاطر بیاورید چه چیزهایی از مدرسه رفتن را دوست داشتید، و توجهتان از موارد نگران کننده منحرف شود. در واقع یاد آوری روزهای شاد گذشته استرس تان را کاهش می دهد و علائم افسردگی را درمان می کند.
پیشگیری از استرس رفتن به مدرسه

پیشگیری از استرس رفتن به مدرسه

پیشگیری از استرس رفتن به مدرسه

تابستان مثل یک چشم بر هم زدن به پایان رسید و حالا پاییز پشت در خانه مان رسیده است. دانش آموزان در همه سنین از پیش دبستانی گرفته تا دانشجو، خود را برای سال جدید آماده می کنند. مدرسان جدید را پیش بینی می کنند، به دوستان جدید، و تجربیات جدیدی که قرار است بیاموزند فکر می کنند.

شاید دیده باشید بچه هایی که به  استرس مدرسه دچارند و به علت وابستگی به والدین از رفتن به مدرسه امتناع می کنند و یا خیلی دیگر از بچه ها با شروع فصل مهر هیچ شوق و اشتیاقی برای رفتن به مدرسه ندارند اول از همه باید بدانید که چه چیزهایی باعث شده تا فرزندتان از مدرسه بیزار و گریزان باشد تا دنبال راهکار آن باشید برخی از بچه ها با رفتن به مدرسه دچار استرس و تنش روحی می شوند ما می توانیم به فرزندانمان برای غلبه بر استرس مدرسه یاری کنیم.

اگر شما هم قرار است به مدرسه بازگردید ( یا فرزندتان قرار است این کار را بکند ) با انتقالی هیجان انگیز و البته استرس زا روبرو هستید. این استرس ها می توانند در شکل های متفاوتی خود را نشان دهند.

طبیعتا جهت آماده شدن برای سال جدید ماموریت های متعددی برای انجام دارید. می خواهید برای خرید لیست بلند بالایی که شامل لباس، نوشت افزار، و حتی شاید گجت های الکترونیکی است پول خرج کنید.

از نظر اجتماعی ممکن است خود را آماده ی ملاقات افراد جدید کنید و به دوستان قدیمی بدرود بگویید. از نظر احساسی با ناشناخته هایی در فرم معلم، کلاس درس، و قوانین روبرو هستید. در چنین شرایطی ممکن است به راحتی احساس ناتوانی کنید.

اما بیایید از نظر دیگر هم به این اتفاق نگاهی بکنیم، شروع سال جدید تحصیلی مسیری است به سوی فرصت های هیجان انگیز جدید. که به شما اجازه یادگیری و رشد می دهند، کاری می کند منعطف شوید و دوستان جدیدی در زندگی خود وارد کنید. برای تغییر از یک ذهنیت پر استرس به ذهنیتی مثبت اندیش، به این 5 راه علمی خود را عادت دهید تا بتوانید سال جدید را آزاد از فشارها و پر انگیزه شروع کنید.
 

1- یادی از خاطرات سال پیش

اگر فکر می کنید بازگشت به فضای تحصیلی دشوار است به یاد سال های گذشته بیفتید، و به خاطر بیاورید آنها نیز سخت بوده است. اما آنها نیز گذشته اند و منجر به یادگیری تجربیات جدید شده اند. یاد آوری مواردی خاص کمکتان می کند به خاطر بیاورید چه چیزهایی از مدرسه رفتن را دوست داشتید، و توجهتان از موارد نگران کننده منحرف شود. در واقع یاد آوری روزهای شاد گذشته استرس تان را کاهش می دهد و علائم افسردگی را درمان می کند.

تحقیقات نشان داده اند افرادی که تجربیات خوب را به یاد می آورند – مثلا با تماشای آلبوم عکس یا دیدن فیلمی در گوشی همراه – در واقع دوباره آن تجربه خوب را زندگی می کنند و از وقوع مجدد آن احساسات نفع می برند. مدتی تنها یا با دیگر دوستان به عکس های جالب سال گذشته نگاه کنید. روی هر عکس مدتی مکث کنید، و به یاد بیاورید بودن در هر کدام از آن شرایط چه احساسی داشت.

سعی کنید تمام جزئیات خوب را به خاطر بیاورید: چه چیزی پوشیده بودید؟ هوا چطور بود؟ برای به جا ماندن آن روز چه کاری کردید؟ انعکاس این موقعیت های شاد در گذشته کمک می کند استرسی که در زمان حال دارید کاهش پیدا کند.
 

2- تغییرات را به عنوان فرصتی برای رشد قبول کنید

نسیم نقولا طالب، متفکر و نویسنده کتاب پرفروش قویه سیاه است، که بر مفهوم ضد شکنندگی: توانایی رشد، کشف دوباره خود، و تکامل مهارت های جدید در زمان رویارویی با تغییر شرایط نوشته شده بود. با توجه به طرز فکر طالب، تغییر منشاء تمام خلاقیت ها و رشد در زندگی، کار، و حتی زیست شناسی و تکامل است. از این منظر، چالش ها به معنای رشد در آینده – چیزی که باید قبول کرد و از آن اجتناب نکرد – هستند.

به جای اینکه روی شروع سال تمرکز کنید، خود را در پایان آن تصور کنید. خود را ببینید که از مدرسه فارغ التحصیل شده اید ( و یا فرزندتان که فارغ التحصیل شده ) و به عقب نگاه کنید. تصور کنید چقدر تکامل یافته تر و تواناتر خواهید بود، و از اینکه به چنین موفقیتی رسیدید چقدر به خود افتخار می کنید. وقتی درک کنید که رو به رشد پیش می روید دیگر احساس اضطراب نخواهید داشت.
 

3- سازمان دهی درهم و برهمی ها

پیشگیری از استرس رفتن به مدرسه

برای کاهش استرس بازگشت به مدرسه باید رسیدگی و پیگیری تعداد زیادی از موارد فیزیکی در نظر گرفته شود. از جمله، فرم ها، برگه ها، کتاب ها، و وسایل مدرسه. اگر هر کدام از اینها در جای مناسب نگهداری نشوند، بهم ریختگی پیش می آید که یکی از عوامل اصلی ایجاد استرس و تنش است.

در تحقیقی که سال 2012 انجام شد محققان متوجه شدند درهم و برهمی فیزیکی خانه باعث افزایش شدید هورمون استرس در جریان خون خانم ها می شود. روانشناسان نیز تا به حال در این مورد بسیار گفته اند. برای اینکه از بهم ریختگی و استرسی که به دنبالش می آید جلوگیری کنید، زمانی را به مرتب کردن وسایل و قرار دادن هر چیز سر جای خود اختصاص دهید.

از شب قبل کیف مدرسه و لباستان را آماده کنید، کتاب ها و وسائل مدرسه را در کشو، دراور و هر جایی که مخصوصشان است قرار دهید. سعی کنید لیستی از کارهایی که برای آماده شدن باید انجام دهید تهیه کنید و تا پایان روز تکمیلش کنید.

4- تنفس آگاهانه برای کاهش استرس بازگشت به مدرسه

بسیاری از ما وقتی گرفتار، مشغول و یا مضطرب هستیم به صورت غیر ارادی نفسمان را حبس می کنیم. تحقیقی در سال 2007 نشان داده 80 درصد از مردم هنگام مکاتبات ایمیلی خود بدون اینکه متوجه شوند نفس خود را حبس می کنند. زمانی که مشغول انجام کاری هستیم و یا خود را آماده ی کاری می کنیم نیز پدیده ای مشابه اتفاق می افتد.

درست و عمیق نفس نکشیدن به این معناست که مغزمان به آن اندازه که نیاز است اکسیژن دریافت نمی کند. ما را از قابلیت کاهش دهنده ی استرس تنفس محروم می سازد. بسیار مهم است که هر یک مدت کمی مکث کنیم و درست نفس بکشیم. تمرین تنفس آگاهانه می تواند کمک کند مغز بهتر استرس و احساسات را کنترل نماید. تمرین تنفس آگاهانه را می توانید هر زمان و هر جایی که خواستید انجام دهید تا جلوی الگوهای تنفس مخرب مانند نگه داشتن نفس را دفع کنید.

می خواهید یک گام جلوتر بروید؟ تنها چند دقیقه مدیتیشن در روز کمک می کند افکار منفی از بین بروند و صدمه ای که استرس به بدن و ذهنمان زده التیام بیابد.

5- به ذهن خود چشم انداز های مبتنی بر آینده بدهید

ذهن از شبیه سازی حوادث قریب الوقوع استفاده می کند تا با نگرانی های آینده دست و پنجه نرم کند. ما آینده را تجسم می کنیم تا بتوانی به صورت ذهنی رفتارهای مناسب را تمرین کنیم. به سناریو فرضی پاسخ دهیم، و در نتیجه احساس کنیم که بیشتر آماده ایم. اما اگر تصویر واضحی از وضعیت آینده خود نداشته باشید.

شبیه سازی چیزهایی که در حال آمدن هستند سخت می شود: کلاستان چه شکلی خواهد بود؟ کجا خواهی نشست؟ چه کسی کنارت خواهد نشست؟ معلم چه شکلی خواهد بود؟

چیزهایی که نمی دانید را رها کنید، این تفکرات بیشتر باعث افزایش استرس و اضطراب می شود. برای اینکه به ذهنتان کمک کنید برای آینده ناشناخته بیشتر آماده شود. هر کاری بکنید تا با آنچه به زودی محیط جدیدتان می شود آشنا شوید.

بروید و کلاس جدیدتان را ببینید، به گروه های شبکه اجتماعی مخصوص مدرسه یا کلاستان ملحق شوید. با معلم جدید خود ملاقات کنید و یا به صورت آنلاین او را بررسی کنید. هر چقدر جزئیات بیشتری در اختیار داشته باشید، تصویر ذهنی بهتری خواهید ساخت. هر چقدر این تصویر واقعی تر باشد میزان استرستان نیز کمتر می شود.
پیشگیری از استرس رفتن به مدرسه

چگونه فرزندمان را سر وقت به مدرسه برسانیم؟

۱- لباس پوشیدن

بچه های من گاهی از شب قبل حمام می روند و با لباسی که قرار است فردا به مدرسه بروند می خوابند! صادقانه می گویم بابت زود لباس پوشیدن به بچه ها پاداش می دهم! از شب قبل لباسها را آماده می کنم و مرحله به مرحله آنها را می چینم تا سریع لباس خود را بپوشد.
 

۲- توصیه های زمانی

وقتی ساعت ۶ صبح است به آنها می گویم ۷ است! ( پدرم هم قبلا با ما این کار را می کرد! ). هنگام دیر کردن صبحانه، کفش پوشیدن، شانه کردن مو در ماشین انجام می شود. سعی می کنم از شب قبل یا مدتی قبل از بیدار شدن بچه ها صبحانه را آماده کنم تا کسی انتظار نکشد.
 

۳- کارهای خلاقانه

به این کارم افتخار نمی کنم، اما اگر فرزندم فراموش کرده باشد که مسواک بزند به او آدامس می دهم تا در راه مدرسه بجود. پسران من موهای فرفری دارند، گاهی وقت برای شانه کردن کم است برای همین خودم سریع با دست فرهایش را تاب می دهم! همیشه یک دست لباس کامل پیش خودم نگه می دارم تا اگر چیزی گم کرد سریع جایگزینش را داشته باشم ( به خصوص صبح ها که همیشه در حال ماندن چشمانش درباره وسائلش می پرسد!).
 

۴- نکات آموزشی

هیچ کس تا بعد از مدرسه مجبور نیست جای خود را مرتب کند و یا لباس های خود را جمع کند، من ترجیح می دهم بچه ها اول غذا بخورند. وقتی می خواهم لباس ها را بشویم لباس های مخصوص مدرسه بچه ها را در یک سبد جدا می گذارم تا بتوانند بعد از شست و شو راحت لباس خود را پیدا کنند. همیشه بچه ها قبل از صبحانه باید لباس خود را پوشیده باشند و اگر وقت خیلی تنگ باشد همیشه مقداری کیک کنار گذاشته ام که به آنها می دهم تا در راه مدرسه بخورند ( هدفم این است که هیچ وقت کار به جایی نکشد که بچه ها در راه صبحانه بخورند ولی بعضی مواقع به کار می آیند). من هر هفته لباس های مدرسه بچه ها را اتو می کشم و هر شب آنهایی را که آماده است جلوی دست می گذارم تا وقت بچه ها تلف نشود.
 

۵- وقت خواب

“به جای لباس خواب با فرم مدرسه می خوابند. از شب قبل لباسها را آماده می کنم، آب میوه بچه ها را در یخچال می گذارم و یک لقمه کره بادام زمینی یا مربا آماده می کنم تا همه چیز با سرعت پیش برود. شب هایی که بچه ها تا دیروقت بیدار می مانند برایشان تخم مرغ آب پز می کنم و در فویل نگه می دارم تا صبح از صبحانه عقب نمانند. در اتاق بچه ها یک چک لیست درست کردم تا هر شب بچه ها این چک لیست را که مربوط به وسائل مدرسه است را کامل کنند و بعد از آن بخوابند.
 

۶- میان وعده و صبحانه

پیشگیری از استرس رفتن به مدرسه

من همیشه برای یک هفته تخم مرغ آب پز درست می کنم! من یک قفسه در آشپزخانه برای میان وعده ها درست کردم هر روز صبح زودتر بیدار می شوم و ساندویچ بچه ها را در آن می گذارم. این کار حالت انگیزشی در بچه ها ایجاد می کند و هرگز میان وعده شان را فراموش نمی کنند. همچنین میان وعده های سالم به آنها می دهم تا چیپس، پفک و غذاهای بی ارزش نخورند. هر شب از بچه ها صبحانه مورد علاقه شان را می پرسم تا صبح با اشتیاق بیشتری از خواب بیدار شوند.


منبع: سایت سیمرغ
سایت تانما
سایت دکتر کرمانی
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: کیمیا صادقی گرمارودی
موارد بیشتر برای شما
نشست سواد رسانه ای-اطلاعاتی دکتر سیما میربخش
نشست سواد رسانه ای-اطلاعاتی دکتر سیما میربخش

نشست سواد رسانه ای-اطلاعاتی دکتر سیما میربخش

اضطراب تنها خوابیدن کودکان در شب
اضطراب تنها خوابیدن کودکان در شب

اضطراب تنها خوابیدن کودکان در شب

خواص سبزی شاهی
خواص سبزی شاهی

خواص سبزی شاهی

پرستاری که از لب مرز مرگ برگشت
پرستاری که از لب مرز مرگ برگشت

پرستاری که از لب مرز مرگ برگشت

برگزاری مراسم رمی جمرات با تدابیر شدید بهداشتی
برگزاری مراسم رمی جمرات با تدابیر شدید بهداشتی

برگزاری مراسم رمی جمرات با تدابیر شدید بهداشتی

افشاگری نماینده مجلس درباره مافیای کنکور
افشاگری نماینده مجلس درباره مافیای کنکور

افشاگری نماینده مجلس درباره مافیای کنکور

اتفاقی ویژه برای حل مشکل بیکاری
اتفاقی ویژه برای حل مشکل بیکاری

اتفاقی ویژه برای حل مشکل بیکاری

سرطان روده و عوامل خطر آن
سرطان روده و عوامل خطر آن

سرطان روده و عوامل خطر آن

دیوونه حیدرم و می دونن علی مولامه/ سیب سرخی
دیوونه حیدرم و می دونن علی مولامه/ سیب سرخی

دیوونه حیدرم و می دونن علی مولامه/ سیب سرخی

فاز کارگردانان و بازیگران معروف سینما عوض شد!
فاز کارگردانان و بازیگران معروف سینما عوض شد!

فاز کارگردانان و بازیگران معروف سینما عوض شد!

حیدر مولا و سرورم/ سیب سرخی
حیدر مولا و سرورم/ سیب سرخی

حیدر مولا و سرورم/ سیب سرخی

ابالحسن روحی فداک یا حیدر/ سیب سرخی
ابالحسن روحی فداک یا حیدر/ سیب سرخی

ابالحسن روحی فداک یا حیدر/ سیب سرخی

به افتخار حیدر و به برکت غدیر خم/ سیب سرخی
به افتخار حیدر و به برکت غدیر خم/ سیب سرخی

به افتخار حیدر و به برکت غدیر خم/ سیب سرخی

خمیربازی | ساخت عروسک خرس خمیری
خمیربازی | ساخت عروسک خرس خمیری

خمیربازی | ساخت عروسک خرس خمیری

ایرانی هایی که در اروپا گل کاشتند
ایرانی هایی که در اروپا گل کاشتند

ایرانی هایی که در اروپا گل کاشتند

کارتون دیجیمون/ قسمت سی و ششم
کارتون دیجیمون/ قسمت سی و ششم

کارتون دیجیمون/ قسمت سی و ششم

بازگشت موفقیت آمیز فضانوردان ناسا
بازگشت موفقیت آمیز فضانوردان ناسا

بازگشت موفقیت آمیز فضانوردان ناسا

کارتون دیجیمون/ قسمت سی و پنجم
کارتون دیجیمون/ قسمت سی و پنجم

کارتون دیجیمون/ قسمت سی و پنجم

آشپزی | طرز تهیه خوراک کلم با گوشت
آشپزی | طرز تهیه خوراک کلم با گوشت

آشپزی | طرز تهیه خوراک کلم با گوشت

ای ماه نجف/ حسین سیب سرخی
ای ماه نجف/ حسین سیب سرخی

ای ماه نجف/ حسین سیب سرخی

بیشترین آلودگی‌ و خطر کرونا کجای منزل است
بیشترین آلودگی‌ و خطر کرونا کجای منزل است

بیشترین آلودگی‌ و خطر کرونا کجای منزل است