0
ویژه نامه ها

بهترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها نیاز است

اگر بدنتان در سلامت خوبی باشد، دوره رشد ژنتیکی مو می تواند افزایش یابد. در این میان خوردن ترکیب مناسب اسیدهای آمینه، ویتامینهای b، همین طور b6، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک در برنامه مواد مکملی مهم است. کشف شده برخی مواد معدنی شامل منیزیم، سولفور، سیلیکا و روی در حفظ سلامتی مو مهم اند.
بهترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها نیاز است
رشد مو با انجام برخی موارد و رژیم‌ها بهبود پیدا می‌کند. در این مطلب ما به شما کمک می‌کنیم که به این هدف نزدیک شوید.

داشتن موهایی زیبا، پرپشت و سالم آرزوی هرکسی است مخصوصا این موضوع برای خانم‌ها که تمایل دارند موهای بلند داشته باشند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. موها نیز همانند دیگر اعضای بدن نیازمند نگهداری و مراقبت بوده و بسیار حساس هستند. عوامل ژنتیکی و نیز برخی عوامل محیطی بر سرعت رشد مو و سلامت آنها موثرند و هر یک از این موارد می‌توانند به یک اندازه در رشد مو تاثیر داشته باشند.
 

رشد مو سه مرحله دارد - آناژن ، کاتاژن و تلوژن.

هر رشته مو مرحله رشد خود را دارد و مرحله آناژن مرحله رشد است و به طور معمول بین دو تا شش سال به طول می انجامد و مرحله کاتاژن بعد از فاز آناژن می آید و مرحله انتقال یا تجدید فولیکول های مو است و مرحله تلوژن فاز استراحت است که در آن موها رشد می کنند و موهای انسان به طور متوسط حدود شش اینچ در سال رشد می کنند. اکنون که از مراحل مختلف رشد مو آگاه هستید ، بیایید در بخش سلامت نمناک ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم تا موهایتان را برای رشد تحریک کند.

بهترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها نیاز است

موهاتان مرده است ــ اجازه دهید در آرامش استراحت کند.

متأسفانه بسیاری مردم از این موضوع بی خبرند مو می تواند بطور فوق العاده ای مرتجع شود. هر مو یکبار از میان پوست ظاهر می شود و امکان تجدید و ترمیم کردن دوباره خود را ندارد.
 
تعداد استاندارد موی سر افراد معمولی 100/000 تاست که بطور میانگین سرعت رشد فقط نیم اینچ (1.3 سانتی متر) در ماه است. از نظر زمانی اگر انتهای مو رشد مستقیم رو به پایینی تا شانه داشته باشد، تقریباً 2 سال زمان لازم است.
 
در این باره فکر کنید دو سال زمان طولانی است تا مو روزانه در معرض استهلاک محیطی، شستشو، خشک کردن، شانه زدن و هر فرایند شیمیایی دیگری باشد! مو شبیه یک تکه ابریشم یا پارچه نرمی است که حتی اگر بهترین مراقبت ممکن را از موتان بکنید باز هم بعد از 2 سال رو به فرسودگی و کهنگی می رود و در دوره رشد مو، بهم فشرده و پیچیده می شود.
 

حداکثر دوره رشد مو

ویتامین ها و مواد معدنی نقش مهمی در حفظ سلامتی مو ایفا می کنند. هر کمبود مواد مغذی می تواند منجر به نازک شدن مو یا حتی طاسی کامل شود.
 
این یک حقیقت ثابت شده است که تیروئید کم کار می تواند در نتیجه باعث فرفری شدن و شکنندگی مو شود در حالی که در تیروئید پرکار، مو چرب و شل می شود.
 
دلیل اصلی باریک شدن مو نهایتاً به شرایط بدنتان برمی گردد. با بدن سالم و با تغذیه خوب، مو درخشان و باشکوهی خواهید داشت. اگر هر مشکلی از نظر سلامتی دارید یا هر کمبود غذایی را تحمل می کنید، موتان ممکن است توقف رشد یا آسیب را نشان دهد.
 
اگر بدنتان در سلامت خوبی باشد، دوره رشد ژنتیکی مو می تواند افزایش یابد. در این میان خوردن ترکیب مناسب اسیدهای آمینه، ویتامینهای b، همین طور b6، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک در برنامه مواد مکملی مهم است. کشف شده برخی مواد معدنی شامل منیزیم، سولفور، سیلیکا و روی در حفظ سلامتی مو مهم اند.
 
همچنین بتاکاروتن برای رشد مو بسیار مهم است. به خاطر اینکه به ویتامین a که به عنوان یک نیاز بدن است تبدیل می شود، به ادامه رشد نرمال مو، رشد استخوان، حفظ پوشش رشته های عصبی، همچنین به سلامتی پوست، مو و ناخن کمک می کند. بتاکاروتن در سبزیجات و میوه های زرد و سبز یافت می شود.
 

مواردی که بر رشد مو تاثیرگذار هستند

یکی از فاکتورهای اصلی که بر رشد مو شما تاثیر گذار است و متخصصین پوست و مو همواره به آن توصیه می‌کنند؛ استفاده از ویتامین ها و داشتن یک تغذیه مناسب است. این مورد می‌تواند مهم‌ترین نقش را در این زمینه ایفا کند. فرد باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشد که همه‌ی گروه‌های غذایی و همه ویتامین‌ها را در بر بگیرد زیرا کمبود هر ماده غذایی یا ویتامین باعث نقصان در رشد مو یا ریزش آن می‌گردد.

چنانچه احساس می‌کنید که وقت کافی برای تهییه رژیم غذایی مناسب ندارید؛ می‌توانید در طول روز از داروهای مولتی ویتامین استفاده کنید. موهای شما برای قوی و سالم بودن و نیز رشد کافی نیاز به تغذیه و رسیدگی مناسب دارند .

منظور ما از ویتامین‌ها برای رشد و سالم ماندن موها همه‌ی انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی است ولی برخی ویتامین‌ها تاثیر بیشتری بر سلامت پوست و مو و مخصوصا موها دارند؛ ویتامین E و ویتامین B این موارد هستند که مصرف آنها تاثیر شگفت‌انگیزی بر رشد مویتان گذاشته و موجب تقویت آن‌ها می‌گردد.

به طور کلی همه‌ی گروه‌های غذایی بر سلامت موها موثر هستند اما پروتیین‌ها برای رشد و تکثیر همه ی سلول‌های بدن لازم هستن و موها نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

مواردی که باعث جلوگیری از رشد موی می‌شوند؛ را بشناسید و از آنها دوری کنید . یکی از این موارد هر گونه استرس و تنش روانی است. اگر شما مضطرب باشید و استرس داشته باشید، اولین بخشی از بدنتان که دستخوش تغییر می‌شود پوست موهای شماست که شروع به ریزش کرده و به درستی رشد نمی‌کنند پس توصیه ما به شما این است: آرامش داشته باشید!البته لازم به ذکر است که مصرف بعضی از داروها و داشتن بعضی حالات روحی باعث کم شدن سرعت رشد مو شما می‌شود.

همچون کودکی نوپا از موهایتان مراقبت کنید. این رایج ترین اشتباهی است که برخی افراد مرتکب می شوند. به این معنی که از گران‌قیمت‌ترین محصولات آرایشی بهداشتی برای نگهداری موهایشان استفاده می‌کنند بدون اینکه به ساده‌ترین موضوع، که همان تمیز نگه داشتن و شانه کردن موهاست توجه کنند. برای این منظور اطمینان حاصل فرمایید که به صورت مرتب موهایتان را تمیز نگه می‌دارید. اگر موهای رنگ شده دارید باید از شکستن آنها جلوگیری کنید.

هرگز ویتامین C را فراموش نکنید! اگر در آرزوی داشتن موهایی براق و پرپشت هستید یا از ریزش آنها رنج می‌برید حتما جایگاه ویژه‌ای برای ویتامین C در رژیم غذایی‌تان در نظر بگیرید زیرا ویتامین C موجب کلاژن سازی شده و تاثیر به سزایی بر زیبایی پوست و موی شما دارد.

ورزش کردن یکی دیگر از مواردی است که سبب می‌شود خونرسانی به اعضای بدن بیشتر شده و رشد مو نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین ورزش را در برنامه‌ی روزانه‌تان قرار دهید.

بهترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها نیاز است

لیست مکمل ها

شیوه زندگی خود را تغییر دهید، هر روز مکمل های زیر را بخورید چون در افزایش رشد مو مؤثر است:
 
* ویتامین b کمپلکس ــ 50mg ویتامین های b مهم (شامل فولیت، بیوتین و اینوزیتول)
 
* ویتامین b6 ــ 50mg
 
* ویتامین c همراه بیوفلاونویدها ــ 1تا 2 گرم در روز
 
* ویتامین e، به میزان 400 تا 800 iu
 
* بتاکاروتن 10000 تا 15000 iu در روز
 
* توصیه در خوردن منیزیم، سولفور، روی (برای مصرف این مواد حتماً با یک متخصص مشورت کنید.)
 
* سیلیکا ــ 300mg در روز
 
* انواع گیاه گزنه 250mg سه بار در روز
 
* روغن دانه کتان یک قرص
 

شانه زدن چه تاثیری بر سلامتی و رشد مو دارد

این کار باعث تحریک پوست سر و ریشه مو شده و خونرسانی به فولیکول مو را افزایش داده و به این ترتیب سبب افزایش سرعت رشد آن‌ها و تقویتشان می‌شود. همچنین زمانی که موهایتان را می شویید پوست سرتان را تحریک کنید برای این منظور می‌توانید با مالش دادن پوست سر این شرایط را ایجاد کنید .

در بالا به طور کلی به اصلی‌ترین مواردی که بر رشد و تقویت موها موثر هستند اشاره کردیم. در ادامه به تفصیل وارد جزئیات هر یک از موارد ذکر شده می‌شویم تا بتوانیم به طور دقیق‌تری شما را در این امر راهنمایی کنیم.

بهترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها نیاز است

ماساژ پوست سر خود برای افزایش رشد مو:

به آرامی پوست سر خود را با نوک انگشتانتان ماساژ دهید.یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را گرم کنید و نوک انگشتان خود را در روغن فرو کنید و با حرکت دایره ای ماساژ دهید که نه تنها ماساژ پوست سر بسیار کارِ عالی ای است بلکه به تحریک گردش خون نیز کمک می کند.

همچنین روغن هایی وجود دارد که پوست سر را تقویت می کند و باعث تقویت ریشه ها می شود و موهای شما را مرطوب نگه می دارد .ماساژ پوست سر با محرک مانند روغن نارگیل احتمال رشد موهای بلند و قوی را افزایش می دهد، چراکه روغن نارگیل مملو از ویتامین ها و مواد مغذی ضروری است و نرم کننده طبیعی مو محسوب می شود.
 

مرتباً موهای خود را کوتاه کنید:

هر سه ماه یک بار به آرایشگاه مراجعه کنید و موهای خود را کوتاه کنید.اگر می خواهید رشد موی متعادل داشته باشید ، این روش بسیار مهم است.موهای آسیب دیده ، پر از شکستگی و موخوره ، باعث رشد نازک موها و شکستگی می شوند و از این رو کوتاه کردن موهای شما به طور مرتب ضروری است.

اگر تا به حال موخوره داشته اید ، می دانید چه مزاحمت هایی را می توانند ایجاد کنند به خصوص برای افرادی که موهای خشک یا آسیب دیده دارند و کوتاه کردن منظم موهای شما باعث کاهش تعداد آنها می شود و به موهای شما شانس رشد می دهد با این حال ، مطمئن شوید که بیش از حد پیرایش نکنید یا به یکباره موهای خود را خیلی کوتاه کنید یا مرتباً آن را کوتاه کنید.

بهترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها نیاز است

 بیش از حد موهای خود را نشویید:

یک شامپوی ملایم استفاده کنید و در برابر هرروز شستشوی موهای خود مقاومت کنید. برخی از خانمها اطمینان دارند که تنها روشی که می توانند موهای خود را زیبا کنند ، شستشوی آن با شامپو است که هر روز انجام شود ، در حالی که تمیز نگه داشتن موهای شما برای بهداشت و رشد مو ضروری است اما اگر به صورت نادرست انجام شود ، می تواند صدمه بیشتری را نسبت به خوبی، ایجاد کند.

استفاده از شامپو برای شستشوی روزانه باعث خشک شدن موهای شما و از بین رفتن بیشتر روغنهای اساسی آن می شود که این روغن ها از پوست سر به طول رشته ها حرکت می کنند ، به مرطوب نگه داشتن مو کمک می کنند و برای موهای بلند ضروری هستند و این یک عادت خوب است که یک برنامه را حفظ کنید و حداکثر هفته ای چهار تا پنج بار موهای خود را بشویید.

ماساژ پوست سر به آرامی و به درستی هنگام شامپو زدن باعث بهبود گردش خون در پوست سر و رشد موها می شود و استفاده از شامپوهایی بدون مواد شیمیایی که با مواد تقویت کننده مو غنی شده اند ، در تمیز کردن موهای موثر و در عین حال سالم و بلند بودن موها کمک می کند.

از آنجا که ریشه مو ضعیف ترین بخش مو هنگام خیس شدن است ، آن ها را باید به آرامی شانه کرد و وقتی خیس است شانه نزد تا از شکنندگی آن جلوگیری شود.اگر دلایل معتبری مانند تعریق بیش از حد و استفاده منظم از سرم ، ژل و غیره دارید ، شستن روزانه موها ضرورتاً بد نیست اما اگر عرق نمی کنید یا هر روز از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نمی کنید ، می توانید از این کار جلوگیری کنید.
 

شما به یک تخت خواب و بالش راحت نیاز دارید:

سطح بالای استرس شما باعث می شود که تمام دستاوردهای سخت خود را از دست بدهید.استرس زیاد یک علت شایع ریزش مو است و این بدان معنی است که رشته های مو به اندازه تمام توان خود در مرحله آناژن رشد نمی کنند و استرس ناشی از عوامل فیزیولوژیکی یا روانی بر سلامتی و رشد مو تأثیر منفی می گذارد و باعث می شود مو تراکم و حجم خود را از دست بدهد و باعث سوء تغذیه آن شود.

باید با تمرین منظم یوگا و مدیتیشن از استرس خود بکاهید . شما باید اطمینان حاصل کنید که حداقل روزانه هشت ساعت بخوابید و کاری انجام دهید که ذهن شما را آرام کند ، مانند خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود.
 

مدام رو بالشتی خود را عوض کنید:

شما نیاز به روکش بالش ابریشمی دارید ، روکش های بالش پنبه ای قدیمی خود را با جنس ابریشمی جایگزین کنید.اگر مصمم هستید از رشد موهای خود نهایت استفاده را ببرید ، می دانید که هر مزیت کوچکی که می توانید کسب کنید ، درنهایت باعث افزایش طول مو می شود.ابریشم صاف تر است و باعث اصطکاک کمتری می شود و این بدان معنی است که شما با موهای کمتر درهم و برهم از خواب بیدار خواهید شد.
 

برای افزایش رشد موها آب بنوشید:

اطمینان حاصل کنید که حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. نوشیدن آب برای کل بدن مفید است و این کار سموم را دفع می کند و به بدن کمک می کند تا به درستی عمل کند و از آنجا که موهای شما برای مرطوب نگه داشتن مو به بقیه بدن شما تکیه می کند ، لازم است اطمینان حاصل کنید که همیشه بدنتان هیدراته و مرطوب است.
 

موهای خود را ضد عفونی کنید:

از محصولات ضد میکروبی استفاده کنید ؛ عفونت میکروبی در پوست سر می تواند باعث ضعیف شدن فولیکول های مو شود ، به رشته های مو آسیب برساند و در نتیجه موهای ناسالم و بی جان ایجاد کند.

این بیماری باعث ایجاد بیماری های پوست سر مانند درماتیت سبورئیک ، پسوریازیس و اگزما و غیره می شود که رشد مو را مهار می کند و پاک کردن چنین عفونت هایی با استفاده از محصولات ضد میکروبی ، درمان های بالینی و داروهای مناسب به رشد سالم مو کمک می کند.
 

ویتامین B

بیوتین که با عنوان ویتامین H هم شناخته می‌شود؛ عامل بسیار مهمی در رشد سلولی، بهبود متابولیسم (سوخت و ساز بدن) و تولید اسیدهای چرب محسوب شده و تحقیقات اثبات کرده‌اند که مصرف این ویتامین برای رشد ناخن‌، مو و به‌طور کلی سلامت پوست و مو بسیار لازم و مهم است. کمبود بیوتین و به طور کلی ویتامین‌های خانواده B می‌تواند منجر به ریزش مو، سست و شکننده شدن ناخن‌ها   و عدم سلامت پوست شود. خوشبختانه، برای دریافت کافی این ویتامین که از اهمیت آن سخن گفتیم؛

نیازی به استفاده از داروها و مکمل‌های پیچیده خوراکی نبوده و تنها با مصرف چند نوع خوراکی طبیعی مقدار لازم بیوتین مورد نیاز برای بدن  را می‌توان تامین کرد و به این ترتیب زمینه را برای رشد صحیح سلول‌های بدن‌ آماده کرد. چنانچه وقت کافی برای تهییه رژیم غذایی پرویتامین را ندارید یا تمایل دارید در زمان کمتری نتیجه بگیرید؛ می‌توانید از قرص‌های ویتامین H که با همین نام هم در داروخانه‌ها بدون نسخه هم به فروش می‌رسند، با دوز ۶۰۰ تهییه کنید و هر روز یک عدد از آنها را استفاده کنید.

این ویتامین به دلیل این که محلول در آب است با احتمال بسیار کمی ممکن است مسمومیت در اثر استفاده بیش از حد بدهد. بنابر نکته‌ای که ذکر شد می‌توانید این ویتامین را حتی بدون نسخه پزشک، مصرف کنید. در ادامه مطلب ما شما را با لیستی از بهترین خوراکی‌هایی که سرشار از این ویتامین هستند؛ آشنا کرده و سایر مواد مفید برای رشد و به‌طور کلی سلامت موها را در اختیار شما قرار کنیم.
 

بادام

بادام یکی از مهم‌ترین مواد طبیعی است که برای رشد مو بسیار مهم بوده و هرگز نمی‌توان از تاثیرگذاری آن چشم‌پوشی کرد. این ماده طبیعی علاوه بر اینکه منبعی سرشار از بیوتین است حاوی مقدار زیادی  مواد مغذی لازم مانند ویتامینE  و پروتئین نیز هست. که پیش‌تر درباره‌ی تاثیر هرکدام از این موارد بر سلامت و زیبایی پوست و مو صحبت کردیم.

همچنین بادام موجب پرتر شدن صورت و سینه‌ها می‌شود؛ به همین دلیل خانم ها می‌توانند با این منظورها هم از بادام استفاده کنند. به طور کلی بادام یک میان وعده‌ی مناسب محسوب می‌شود که می‌توانید هر زمان که احساس گرسنگی کردید چند عدد بادام میل کنید که هم موجب رفع گرسنگی شده و هم موجب زیبایی شما می‌شود.
 

 هویج

هویج منبع بسیار مناسبی برای تامین‌ بیوتین لازم بدن‌ است. علاوه بر این که بتاکاروتن موجود در آن، به سلامت کلی چشم‌ها نیز کمک می‌کند. به همین منظور هویج را از برنامه غذایی‌تان حذف نکنید.
 

 گردو

گردو یکی دیگر از خوراکی‌های طبیعی است که مملو از بیوتین بوده و به همین دلیل و بنابر نکاتی که پیش‌تر گفتیم؛ مصرف آن برای رشد مو بسیار موثر است. علاوه بر این موارد، گردو و سایر دانه‌های روغنی، حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب لازم برای پوست و مو هستند که موجب جوان‌تر به نظر رسیدن شما می‌شوند.

پس با اضافه کردن تنها مقدار کمی از این ماده خوراکی به رژیم غذایی‌تان می‌توانید به خوبی مقدار لازم بیوتین برای بدن‌تان را تامین کنید. علاوه بر بیوتین و اسیدهای چرب ضروری که ذکر شد؛ گردو حاوی آنتی‌اکسیدان‌های ضروری، زینک، پتاسیم، آهن، کلسیم و پروتئینی است که همواره برای حفظ سلامتی پوست و مو و به طور کلی سلامت بدنتان به آنها نیاز دارید.
 

 اسفناج

موادی که در بالا از آنها صحبت به میان آوردیم سردمداران مواد غذایی حاوی بیوتین هستند ولی اگر فردی گیاهخواری می‌کند یا به دلیل کالری بالای مواد ذکر شده تمایل چندانی به استفاده از آنها ندارد ما استفاده از اسفناج را به این افراد پیشنهاد می‌کنیم. زیرا اسفناج جزو سبزیجاتی است که برگ‌های سبز تیره‌ای داشته و دارای مقدار زیادی بیوتین است. علاوه بر بیوتین، اسفناج سرشار از ویتامینE، ویتامینB   و فولات بوده که تاثیرات آن نه تنها بر زیبایی پوست و مو بلکه بر سلامت بدن اثبات شده و غیرقابل انکار است.
 

 ماست

ماست یکی از موادی است که سرشار از بیوتین بوده و علاوه بر آن پروتیین زیادی نیز دارد که هر دو این مواد سبب افزایش رشد مو می‌شوند. امروزه انواع ماست‌ها از جمله ماست‌های غنی شده با بیوتین تولید می‌شوند؛ که افراد می‌توانند آنها را تهییه و مصرف کنند.
 

 قارچ

قارچ‌های خوراکی منابعی بسیار مفید برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، چاقی، سرطان هستند و از طرف دیگر تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن می‌باشند. علاوه بر این، قارچ‌ها به دلیل داشتن مقادی قابل توجه از ویتامین‌ها که در راس آنها بیوتین، قرار گرفته و نیز دارا بودن مواد معدنی مفید و مغذی به رشد مو، سلامت و زیبایی پوست و به‌طور کلی سلامتی فرد، ما کمک بسیار زیادی می‌کند.

بهترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها نیاز است

 کره بادام‌ زمینی

کره بادام زمینی یک صبحانه و نیز میان وعده‌ی دلپذیر و محبوب محسوب می‌شود که جای خود را در سبد کالای خانواده پیدا کرده است. خوشبختانه این ماده‌ی غذایی علاوه بر مزه‌ی بسیار دلچسب، سرشار از بیوتین نیز هست. علاوه بر این، کره بادام‌زمینی حاوی مقدار زیادی پروتئین هم هست که این موضوع نیز عاملی دیگر برای اثبات موثر بودن آن برای سلامت پوست و رشد مناسب موهاست.

خبر خوب اینکه کره بادام زمینی یک خوراکی کم چرب محسوب شده و به همین دلیل مصرف آن برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و افرادی که شانس ابتلا به دیابت دارند، مانعی ندارد حتی به دلیل اینکه افراد را به مدت طولانی سیر نگه میدارد موجب کاهش پرخوری در افراد و استفاده از مواد غذایی کم ارزش در بین وعده‌های غذایی می‌شود.

 
بسیاری از متخصصان رژیم غذایی زیر را سفارش کرده اند که بسته به نوع مراقبت از مو، بسیار مفید است.

 
1ــ سیگار کشیدن را ترک کنید یا کمتر مصرف کنید، نوشیدنی های کافئین دار و کربنات دار (نوشابه هایی مانند کوکاکولا) بدن را ضعیف می کنند و مانع حداکثر توانایی رشد مو می شوند.
 
2ــ رژیم غذایی سالمی مصرف کنید. از غذاهایی که قند و چربی بالایی دارند اجتناب کنید.
 
3ــ از موتان مراقبت کنید و از هر شانه و برس زدن یا دست کشیدن غیر ضروری اجتناب کنید.
 
4ــ از آب داغ، خشک کننده های خیلی گرم یا شکل دهنده های مو که سبب استرس مو می شود خودداری کنید.
 
5ــ هفته ای یکبار ماساژ پوست سر دهید تا سلولهای مو تحریک شوند.
 
6ــ یک سری درمانهای مداوم روغن های گرم را انجام دهید تا از تیزشدن سر مو جلوگیری شود.
 
7ــ مرتباً مو را کوتاه کنید تا موخوره (دو شاخه شدن انتهای مو) زدوده شود و مو فرصت رسیدگی و سالم شدن را پیدا کند.
 
8ــ استراحت و خواب کافی به بدن اجازه می دهد تا مو به خوبی رشد کند.
 

علت ریزش مو چیست؟

ریزش مو یک اتفاق بسیار کلی است که ممکن است علت‌های بسیار زیادی داشته باشد و یا نمود مسائل یا بیماری های مهمی در بدن فرد باشد. هرگز نمی‌توان از نقش به سزای ژنتیک در ریزش مو غافل شد افرادی که این مشکل را در پدر یا مادر خود می‌بینند باید منتظر این امر از آستانه‌ی ۲۰ سالگی به بعد باشند. همان طور که گفته شد ریزش مو ممکن است علل مختلفی داشته باشد مثلا برخی بیماری‌های غددی همچون پرکاری یا کم‌کاری تیروئید ممکن است خود را با ریزش بیش از حد مو نشان دهد.

علاوه بر این اولین اقدام برای یافتن علت ریزش موها آزمایش خون یا گرفتن CBC است تا پزشک از وجود یا عدم وجود فقر آهن در فرد اطمینان حاصل کند زیرا اکثر خانم‌ها در سنینی که ماهانه قاعدگی را تجربه می‌کنند؛ دچار فقر آهن و کم خونی می‌شوند و علت اصلی ریزش مو ممکن است همین موضوع باشد. مسئله دیگر، مسایل هورمونی است که مخصوصا در خانم‌ها اهمیت بیشتری دارد. شاید برخی خانم‌ها متوجه شده باشند که در طول ماه در برخی روزها ریزش موهایشان افزایش می‌یابد.

این موضوع دقیقا همان تاثیر مسائل هورمونی بر این قضیه است. بیماری تخمدان پلی کیستیک نیز بیماری نسبتا شایعی است که موجب ریزش موهای سر شده و به صورت همزمان، فرد متوجه رویش بیش از حد مو در محل‌هایی مانند صورت، بین سینه‌ها در ناحیه تناسلی و به طور کلی در بدن می‌شوند.

مواردی که ذکر کردیم شایع‌ترین علت‌های ریزش مو در افراد و مخصوصا در خانم‌ها هستند ولی ریزش مو ممکن است علت‌های دیگری مانند بیماری های پوستی همچون لوپوس یا قارچ‌های پوستی و… نیز داشته باشند.
 

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که ریزش مو علت‌های بسیار متنوعی ممکن است داشته باشد و همچنین موادی که می‌توان از آن‌ها برای مراقبت از موها استفاده کرد بسیار متنوع هستند که ما در این مطلب به برخی از مهمترین‌ها اشاره کردیم و برخی دیگر از این مواد را می‌توانید در دیگر مقالات همین سایت مطالعه بفرمایید. ولی به عنوان یک نکته‌ و اصل کلی باید گفت که موهای شما به مراقبت و توجه ویژه‌ای نیاز دارند و این موضوع اصلا به معنی استفاده از شامپوها و ماسک موهای گران قیمت خارجی نیست.

فقط کافی است سعی کنید همیشه موهایتان را تمیز نگه دارید و مرتبا آنها را شانه کنید، رژیم غذایی مناسب داشته باشید و توجه ویژه‌ای به گنجاندن ویتامین‌ها مخصوصا ویتامین‌ها B و C و E در برنامه‌تان داشته باشید و گاها برای تقویت آنها از روغن‌ها گیاهی و گلاب و … استفاده کنید.


منبع: سایت دکتردکتر
سایت بیتوته
سایت نمناک
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
سخن آوا | چرا فرزندآوری کم شده / استاد مومنی
سخن آوا | چرا فرزندآوری کم شده / استاد مومنی

سخن آوا | چرا فرزندآوری کم شده / استاد مومنی

بیمه چیست و چرا ۱۳ آذر، روز بیمه نامیده می‌شود؟
بیمه چیست و چرا ۱۳ آذر، روز بیمه نامیده می‌شود؟

بیمه چیست و چرا ۱۳ آذر، روز بیمه نامیده می‌شود؟

بشار رسن در آستانه جدایی از پرسپولیس قرار گرفته است؟/ ماجرای اضافه شدن پول چه بود؟
بشار رسن در آستانه جدایی از پرسپولیس قرار گرفته است؟/ ماجرای اضافه شدن پول چه بود؟

بشار رسن در آستانه جدایی از پرسپولیس قرار گرفته است؟/ ماجرای اضافه شدن پول چه بود؟

فیلم حمله عجیب هزاران زنبور به هواپیمای هندی
فیلم حمله عجیب هزاران زنبور به هواپیمای هندی

فیلم حمله عجیب هزاران زنبور به هواپیمای هندی

بخشیده شدن جریمه‌ محدودیت‌های کرونایی
بخشیده شدن جریمه‌ محدودیت‌های کرونایی

بخشیده شدن جریمه‌ محدودیت‌های کرونایی

برای سلامتی آیت الله مصباح دعا کنیم/ آیت الله جاودان
برای سلامتی آیت الله مصباح دعا کنیم/ آیت الله جاودان

برای سلامتی آیت الله مصباح دعا کنیم/ آیت الله جاودان

معرفی دانشگاه خلیج فارس
معرفی دانشگاه خلیج فارس

معرفی دانشگاه خلیج فارس

معرفی دانشگاه بوعلی سینا (با کیفیت HD)
معرفی دانشگاه بوعلی سینا (با کیفیت HD)

معرفی دانشگاه بوعلی سینا (با کیفیت HD)

معرفی دانشگاه ایلام
معرفی دانشگاه ایلام

معرفی دانشگاه ایلام

معرفی دانشگاه رازی کرمانشاه | معرفی دانشگاه سبز رازی
معرفی دانشگاه رازی کرمانشاه | معرفی دانشگاه سبز رازی

معرفی دانشگاه رازی کرمانشاه | معرفی دانشگاه سبز رازی

امت اسلامی و ضرورت "تقریب مذاهب" و رویارویی با چالش ها
امت اسلامی و ضرورت "تقریب مذاهب" و رویارویی با چالش ها

امت اسلامی و ضرورت "تقریب مذاهب" و رویارویی با چالش ها

جاذبه های گردشگری استان لرستان
جاذبه های گردشگری استان لرستان

جاذبه های گردشگری استان لرستان

حکمت | مصداق جاهلیت / استاد حسینی قمی
حکمت | مصداق جاهلیت / استاد حسینی قمی

حکمت | مصداق جاهلیت / استاد حسینی قمی

هیچ دارویی برای کرونا نداریم!
هیچ دارویی برای کرونا نداریم!

هیچ دارویی برای کرونا نداریم!

واکسن کرونا روسی اسپوتنیک وی!
واکسن کرونا روسی اسپوتنیک وی!

واکسن کرونا روسی اسپوتنیک وی!

غرق در خاکستر!
غرق در خاکستر!

غرق در خاکستر!

ویدیوی غروب ونیزی اهواز!
ویدیوی غروب ونیزی اهواز!

ویدیوی غروب ونیزی اهواز!

معرفی دانشگاه یزد (با کیفیت HD)
معرفی دانشگاه یزد (با کیفیت HD)

معرفی دانشگاه یزد (با کیفیت HD)

ویدیوی حامد و راضیه در زندان!
ویدیوی حامد و راضیه در زندان!

ویدیوی حامد و راضیه در زندان!

امیررضا خادم بر سر مزار پدرش
امیررضا خادم بر سر مزار پدرش

امیررضا خادم بر سر مزار پدرش

معرفی دانشگاه لرستان
معرفی دانشگاه لرستان

معرفی دانشگاه لرستان