0
ویژه نامه ها

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

اسهال عفونی در کودکان شایع‌تر است و معمولا عامل ویروسی دارد. همچنین اسهال مسافرتی نیز شایع است، مخصوصا زمانی که مسافری به مناطق توسعه‌نیافته با آب‌های آلوده می‌رود. باکتری‌ها نیز اغلب در غذاهایی که به‌ شکل صحیح نگهداری نمی‌شوند یا در غذاهای پخته‌شده، علت شایع مسمومیت‌ غذایی است.
علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن
برای جلوگیری از مبتلا شدن به اسهال مهم‌ترین کار رعایت بهداشت در حد مطلوب است.
 

پیشگیری از اسهال در کودکان و بزرگسالان

* دستان خود را مرتب بشویید. پس از رفتن به توالت، تهیه غذا، عطسه، سرفه، تمیز کردن و تعویض پوشک کودکان دستان خود را کامل و حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید. (اگر نمی‌توانید از آب و صابون استفاده کنید از ضد عفونی‌کننده‌های دست استفاده کنید.

* تا جایی که امکان دارد از رستوران‌ها، فست فودی‌ها و … غذا تهیه نکنید، مگر اینکه به تمیزی و کیفیت مواد غذایی و پرسنل آنجا اطمینان داشته باشید.

* غذا را پس از پختن در اسرع وقت مصرف کنید و باقی مانده را در یخچال یا فریزر نگه دارید.

* هنگام پخت غذا به تمیزی ظروف و خوراکی‌هایی که استفاده می‌کنید توجه ویژه داشته باشید.

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

چگونه می‌توان از اسهال مسافرتی در کودکان و بزرگسالان جلوگیری کرد؟

* آب و غذا را با دقت انتخاب کنید
* از یخ‌هایی که با آب محلی ساخته شده است استفاده نکنید؛ همچنین نوشیدنی‌هایی که حاوی چنین یخ‌هایی هستند را ننوشید
* از آب بطری کارخانه‌ای (آب معدنی) برای نوشیدن و پخت غذا استفاده کنید
* حتی دندان‌های خود را با آب معدنی مسواک کنید و بشویید
* اگر امکان دسترسی به آب بطری کارخانه‌ای ندارید؛ باید آب حداقل ۳ دقیقه جوشانده شود
* نوشابه، دوغ و سایر نوشیدنی‌ها را به شکل بطری کارخانه‌ای خریداری و استفاده کنید
* از فروشندگان خیابانی غذا تهیه نکنید
* از خوردن سبزیجات و میوه‌ها در هنگام مسافرت خودداری کنید مگر آنکه آن‌ها را خوب شسته و ضدعفونی کنید و میوه‌ها را پوست بگیرید
* از خوردن محصولات لبنی غیر پاستوریزه، حتی بستنی اجتناب کنید
* غذاهایی بخورید که خوب پخته شده و داغ شده‌اند
* اجتناب از غذاهایی که خوب پخته نشده و در دمای اتاق نگه‌داری می‌شوند
* مرتب دست‌ها را بشویید؛ مخصوصا قبل از غذا خوردن و لمس کردن صورتتان
* اگر آب تمیز در دسترس شما نیست، از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید.
* اگر به منطقه‌ای سفر می‌کنید که توصیه شده قبل از سفر واکسن هپاتیت A و واکسن‌های تیفوئید را بزنید؛ حتما این کار را انجام دهید.

همه‌ی ما در طول زندگی‌مان، حتما دچار اسهال شده‌ایم که علائم شایعی مثل مدفوع آبکی، دل‌پیچه و نفخ شکم دارد. اسهال اغلب راهی است که بدن با اختلالات دستگاه گوارشی برخورد می‌کند. اسهال حاد بیش از ۲ هفته طول می‌کشد و می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

* عفونت ویروسی؛
* عفونت باکتریایی؛
* مسمومیت غذایی؛
* آنتی بیوتیکی که اخیرا استفاده شده باشد؛
* آب آلوده به عامل عفونی.

اسهال عفونی در کودکان شایع‌تر است و معمولا عامل ویروسی دارد. همچنین اسهال مسافرتی نیز شایع است، مخصوصا زمانی که مسافری به مناطق توسعه‌نیافته با آب‌های آلوده می‌رود. باکتری‌ها نیز اغلب در غذاهایی که به‌ شکل صحیح نگهداری نمی‌شوند یا در غذاهای پخته‌شده، علت شایع مسمومیت‌ غذایی است.

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

مدفوع ممکن است در رنگ‌های مختلفی دیده شود. مدفوع قرمز به علت خونریزی روده است و می تواند نشانه‌ای از عفونت شدید باشد. مدفوع سیاه و ضخیم و تیره نشان دهنده خونریزی در معده یا قسمت های بالای روده است و معمولا ناشی از عفونت حاد نیست. اسهال سبز رنگ ممکن است به علت عبور سریع روده از مدفوع باشد.

گرفتگی شکمی
گاهی اوقات اسهال با درد خفیف تا متوسط شکمی همراه است. در اسهال، درد شدید شکم یا معده معمول نیست و می‌تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد.

تب
تب بالا امر شایعی نیست. در صورت وجود تب بالا، فرد بیمار ممکن است بیماری جدی‌تری نسبت به اسهال حاد داشته باشد.

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

 نفخ و گاز

 احساس دستشویی مداوم

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

کم آبی بدن

در ادامه برخی از مؤثرترین راه‌ها را برای کنترل اسهال بیان می‌کنیم:

۱. هیدراته نگه‌داشتن بدن

زمانی که اسهال می‌شوید، هیدراتاسیون یکی از مهم‌ترین روش‌هاست. کم شدن آب بدن در اثر اسهال می‌تواند در خردسالان و افراد مسن کشنده باشد. نوزادانی که دچار اسهال شده‌اند، باید به خوردن شیر مادر یا شیر خشک ادامه دهند. برای درمان اسهال کودکان، محلول‌های هیدراسیونی که می‌توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد، مانند شربت Pedialyte می‌تواند به بهبود وضعیت کمک کند. مقدار کمی از محلول‌های هیدراسیونی باید به‌طور مکرر مصرف شود. این فرمول‌ها می‌تواند در تهیه‌ی آب‌نبات‌ها نیز به‌کار گرفته شود.

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

مطالعات نشان داده‌اند که برای بزرگسالان دارای علائم خفیف اسهال، نوشیدنی‌های ورزشی و محلول‌های هیدراسیون (که بدون نسخه هم می‌توان تهیه کرد) به یک اندازه مؤثر است. شیر، نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های گازدار یا کافئین‌دار نباید مصرف شود چون علائم و وضعیت بیمار را بدتر می‌کند.
 

۲. پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها منابع «باکتری‌های خوب» هستند که در روده‌ها فعالیت می‌کنند تا شرایط سالمی را برای روده‌ها و دستگاه گوارش ایجاد کنند. آنها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که در برخی از غذاها وجود دارند، مثل:

* پنیر کهنه‌ی نرم؛
* آب چغندر؛
* شکلات تلخ؛
* زیتون سبز؛
* کفیر؛
* خیارشور؛
* نان خمیر ترش؛
* ماست.

پروبیوتیک‌ها همچنین به شکل پودر و قرص نیز عرضه می‌شوند.

وجود باکتری‌های خوبی که در دستگاه گوارش شما زندگی می‌کنند، برای عملکرد طبیعی دستگاه گوارش ضروری است. این باکتری‌ها نقش مهمی در حفاظت از روده در برابر عفونت‌ها بازی می‌کنند. زمانی که سیستم گوارشی شما توسط آنتی‌بیوتیک‌ها تغییر کرده یا توسط باکتری‌های ناسالم و ویروس‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد، شما دچار اسهال می‌شوید. پروبیوتیک‌ها می‌توانند با بازگردانی تعادل باکتری‌ها در روده، به بهبودی شما کمک کنند.

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

ساکارومیسس بولاردی، پروبیوتیک مخمر است؛ این ماده باکتری نیست اما مثل باکتری‌ها عمل می‌کند. ساکارومیسس بولاردی می‌تواند در بهبود اسهال ناشی از آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثر باشد. همچنین می‌تواند در درمان اسهال مسافرتی نیز کمک کند. مطالعات نشان می‌دهد ساکارومیسس بولاردی به روده در مقابله با عوامل بیماری‌زای ناخواسته و جذب مواد مغذی به‌طور صحیح کمک می‌کند. از آنجایی که این ماده مخمر است، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید در استفاده از آن بیشتر احتیاط کنند.

البته ذکر این نکته ضروری است که در موارد اسهال حاد، دریافت مراقبت‌های پزشکی مناسب بسیار اهمیت دارد. قبل از استفاده از پروبیوتیک‌ها برای درمان اسهال، ابتدا با پزشک خود حتما مشورت کنید.
 

۳. داروهای بدون نسخه

اگر علائم اسهال حاد ندارید، می‌توانید با مشورت و نظارت پزشک خود چند دارو مصرف کنید که بدون نسخه می‌توان خرید که به درمان خانگی اسهال کمک می‌کند. در ادامه فهرستی از داروهایی را ارائه می‌کنیم که می‌توان بدون نسخه‌ی پزشک برای درمان اسهال تهیه کرد:

* بیسموت ساب سالیسیلات (پپتو بیسمول و Kaopectate)؛
* لوپرامید (Imodium).

این داروها فقط می‌توانند باعث کاهش علائم دردناک اسهال شوند نه این که علت اصلی را درمان کنند. کسانی که مبتلا به اسهال مزمن هستند، نباید بدون مشورت و نظر پزشک این داروها را مصرف کنند. منظور از اسهال مزمن، اسهالی است که بیش از ۱۴ روز طول بکشد. این نوع اسهال می‌تواند علل مختلفی داشته باشد.

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

اگر کودک شما دچار اسهال شد، باید بیشتر احتیاط کنید. کم شدن آب بدن ناشی از اسهال می‌تواند خطر زیادی به همراه داشته باشد و کودکان به‌سرعت به آن مبتلا می‌شوند. کم آبی شدید بدن می‌تواند زندگی انسان را تهدید کند. داروهای بدون نسخه‌ای که اینجا معرفی کردیم، برای درمان اسهال کودکان توصیه نمی‌شود، پس بهتر است در این موارد با پزشک خود مشورت کنید. کودکان زیر ۳ ماه را که دچار اسهال شده‌اند، باید فورا نزد پزشک برد.

اگر اسهال شما خونی باشد، و بیش از ۷ روز علائمی مثل تب، دل‌پیچه‌ی شدید یا اسهالی که روزبه‌روز بدتر می‌شود، داشته باشید باید حتما تحت مداوا قرار بگیرید.

۴. غذاهایی که باید بخورید

شاید گفتن اینکه هنگام ابتلا به اسهال غذا بخورید، کمی عجیب به‌نظر برسد ولی خوردن برخی غذاهای خاص می‌تواند به کاهش علائم اسهال کمک کند و باعث می‌شود در اثر نخوردن غذا حال‌تان بدتر نشود. غذاهایی که فیبر کمتری دارند، می‌توانند به سفت‌تر کردن مدفوع کمک کنند:

* موز؛
* برنج سفید؛
* پوره‌ی سیب؛
* نان تست.

غذاهای دیگری که معمولا در زمان اسهال مفید است عبارتند از:
* بلغور جو دوسر؛
* سیب زمینی آب‌پز یا پخته شده (بدون پوست)؛
* مرغ بدون پوست؛
* سوپ مرغ.
 

۵. غذاهایی که در زمان ابتلا به اسهال نباید خورد

غذاهای سرخ‌شده و چرب برای کسانی که دچار اسهال شده‌اند، مضر است. همچنین نباید غذاهایی را که فیبر زیاد دارند مصرف کنید، مانند سبوس و میوه‌ها و سبزیجاتی که باعث افزایش نفخ می‌شوند. اینجا غذاهایی را معرفی می‌کنیم که باید در مواقع ابتلا به اسهال از خوردن آنها اجتناب کرد:

* شیرین‌کننده‌های مصنوعی (که در آدامس، نوشابه‌های رژیمی و مواد جایگزین‌ شکر وجود دارد)؛
* لوبیا؛
* انواع توت‌ها؛
* کلم بروکلی؛
* کلم؛
* گل کلم؛
* نخود؛
* قهوه؛
* ذرت؛
* بستنی؛
* شیر؛
* نخودفرنگی؛
* فلفل؛
* چای؛
* آلو؛
* سبزیجات با برگ‌های سبز (مثل کاهو).
 

برای تشخیص اسهال چه کار باید کرد؟

علاوه بر انجام معاینه فیزیکی و بررسی داروها، پزشک ممکن است آزمایش‌هایی برای تعیین اینکه چه چیزی باعث اسهال می شود، تجویز کند. این آزمایشات عبارتند از:

 آزمایش خون. آزمایش خون به راحتی مشخص می‌کند چه چیزی باعث بروز اسهال شده است.

 آزمایش مدفوع. در آزمایش مدفوع مشخص می‌شود عامل بروز اسهال باکتری بوده است یا انگل.

 سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی انعطاف پذیر. پزشک ممکن است برای بررسی روده بزرگ، آزمایش سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی را تجویز کند. در هر دو روش از یک لوله نازک و روشن، برای بررسی داخل روده استفاده می شود .

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

در اسهال چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بزرگسال هستید، در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 * اسهال شما بیش از دو روز ادامه داشته باشد
 * بدن دچار کم آبی شود
* درد شدید شکم یا رکتوم دارید
* مدفوع خونی یا سیاه دارید
* تب بیش از 39 درجه سانتی گراد دارید

اسهال در کودکان  می تواند به سرعت منجر به کم آبی شود. اگر اسهال کودک شما در عرض 24 ساعت بهبود نیافت یا اگر هر یک از علائم زیر را داشت، با پزشک خود تماس بگیرید:

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

* کم آبی بدن
* تب بالای 39 درجه سانتی گراد
* مدفوع خونی یا سیاه 
 

درمان خانگی اسهال


1- آب آلوئه ورا
 آب آلوئه ورا (حدود 2/1 فنجان 3 بار در روز) در رفع یبوست موثر است و در بهبود و کاهش اسهال نیز نقش مفیدی دارد.

2- تخم شربتی و تخم کتان
فیبر محلول موجود در دانه های کتان (خواص تخم کتان چیست؟ ) و تخم شربتی (2-3 قاشق غذاخوری روزانه) می تواند روند اسهال را کاهش دهد.

3- عسل خام و زنجبیل
افزودن مقدار کمی ریشه زنجبیل و عسل به چای گیاهی، اسهال را متوقف می‌کند.

4- دانه های شنبلیله
برای درمان اسهال، دانه های شنبلیله مفید هستند. برای این منظور می‌توانید:

* یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را با یک قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید و بخورید.
* یک و نیم قاشق چای خوری دانه شنبلیله، فلفل قرمز و زیره سبز را به دو قاشق غذاخوری ماست اضافه کنید و مخلوط  حاصله را سه بار در روز مصرف کنید.

5- سرکه سیب
 یکی دیگر از درمان های مهم خانگی برای اسهال، استفاده از سرکه سیب است. سرکه سیب یک عامل موثر دربرابر باکتری هایی است که باعث بروز اسهال می شود. یک قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک لیوان آب اضافه کنید. محلول را یک یا دو بار در روز بخورید تا اسهال کاهش یابد

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

6- ماست
ماستی که حاوی باکتری های زنده مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم است، برای درمان خانگی اسهال مفید است. فقط دو کاسه ماست در روز می تواند باعث بهبود اسهال شود. برای بهبودی سریع تر به ماست، موز اضافه کنید.

7- موز
در مواجهه با اسهال، مصرف موز رسیده، به دلیل پکتین بالا، توصیه می شود. پکتین یک فیبر محلول در آب است که به کاهش اسهال کمک می کند. چندین بار در روز موز رسیده بخورید تا اسهال کاهش یابد.

8- چای بابونه
بابونه  دارای خواص ضد اسپاسم است که می تواند از درد شکمی همراه با اختلالات معده مانند اسهال جلوگیری کند. همچنین در کاهش التهاب روده مفید است.

چای بابونه را با یک قاشق چایخوری گل بابونه و یک قاشق چایخوری برگ نعناع در یک فنجان آب جوش 10 دقیقه خیس کنید و آن را چند بار در روز بخورید.

9- برنج سفید
برنج سفید برای هضم راحت در طول اسهال توصیه می شود. علاوه بر این، می تواند به اضافه کردن حجم مدفوع کمک کند. افزایش میزان برنج مصرفی اسهال را بهبود می‌بخشد.

10- سوپ هویج
سوپ هویج یک غذای پرحجم است و اثرات ضد درد دارد. سوپ هویج به ویژه برای کودکانی که از اسهال رنج می برند، مفید است؛ زیرا مواد غذایی ضروری را که در اثر اسهال از بین رفته اند، فراهم می کند. برای این منظور:

* 500 گرم هویح را بشویید و ریز کنید.
* هویج را با بیش از نیم فنجان آب در حدود 15 دقیقه بپزید.
* کمی نمک اضافه کنید.

هنگامی که از اسهال رنج می برید، روزانه این سوپ را به صورت تازه مصرف کنید.

11- آب مرکبات
در مواقع اسهال می‌توانید در طول روز چندین مرتبه آب پرتقال و آب لیمو بنوشید.

12- روغن سیاه دانه
شما می توانید از روغن سیاه دانه  برای درمان اسهال، یبوست، آسم، کولیک و گاز استفاده کنید. علاوه بر این، روغن دانه سیاه می تواند کرم های روده، گرفتگی بینی، دندان درد ، سردرد ، انگل، هموروئید یا بواسیر، سرفه، آلرژی  و کلسترول را کاهش دهد و باعث بهبود فشار خون و قاعدگی شود. برای درمان اسهال می توانید از روغن سیاه دانه استفاده کنید و دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

* یک لیوان ماست ساده را با یک قاشق چایخوری روغن سیاه دانه ترکیب کنید.
* از این مخلوط دو بار در روز برای از بین بردن علائم اسهال استفاده کنید.

13- سیب
 سیب یکی از محبوب ترین میوه ها در جهان است. این میوه غنی از مواد مغذی گیاهی و برخی از آنتی اکسیدان ها است که می تواند سلامتی را تقویت و از برخی بیماری ها مانند اسهال جلوگیری کند. سیب را می توان در غذاهای خام و یا پخته استفاده کرد. سیب فیبر بالایی دارد و در تسکین درد معده مفید است.

شما می توانید سیب را به راحتی هضم کنید و قندهای طبیعی، مواد مغذی و پکتین بیشتری دریافت کنید. همچنین می توانید برای خلاص شدن از شر اسهال، روزانه 2-3 سیب را مصرف کنید.

14- آرد
 آرد ماده ای مقوی است و از ریشه ها و دانه های غلات ساخته شده است. این ماده معمولا در ساخت انواع غذاها و کیک ها استفاده می شود. در واقع، آرد به عنوان یکی از بهترین داروهای خانگی برای درمان اسهال شناخته می‌شود. برای این منظور:

* یک فنجان آب و کمی نمک را به مقداری آرد اضافه کنید و خوب هم بزنید.
* این مخلوط را بلافاصله بنوشید تا علائم اسهال کاهش یابد.

15- سیب زمینی
 سیب زمینی به علت خاصیت ضد التهابی شگفت انگیزی که دارد، یک ماده مفید است. سیب زمینی بدن را به خوبی چرب می کند و باعث کاهش درد مفاصل، اگزما، کاهش وزن، کاهش کلسترول، بهبود سلامتی و بهبود زخم بدن می شود. سیب زمینی غنی از نشاسته است و سیستم گوارشی را بهبود می بخشد و از اسهال جلوگیری می کند. برای این منظور:

* دو عدد سیب زمینی را آب پزکنید
* مقداری نمک به آن اضافه کنید و در طول روز دوبار میل نمایید.

16- نمک و شکر
در لیست داروهای خانگی اسهال، شکر و نمک را اضافه کنید. ترکیب این دو ماده با هم باعث هضم سریع‌تر می‌شود. برای این منظور:

* یک لیوان آب جوش را درون لیوانی بریزید و اجازه دهید سرد شود. سپس نصف قاشق چای خوری نمک و یک قاشق چای خوری شکر را به آب اضافه کنید.
* این محلول را بلافاصله بنوشید و آن را چند بار در روز استفاده کنید.

17- آب نارگیل 
اسهال اغلب می تواند منجر به کم آبی شود. در چنین مواردی، آب نارگیل یک درمان خانگی عالی است. این ماده غنی از مواد معدنی یا الکترولیت هایی است که باعث تامین آب بدن می‌شود. آب نارگیل گردش خون را افزایش می دهد و اسهال را برطرف می‌کند.

18-  کدو تنبل 
برای درمان اسهال می‌توانید روزی دو بار و به مدت سه روز کدو تنبل مصرف کنید. الیاف محلول موجود در کدو باعث افزایش آب بدن می‌شود.

19- چای سبز
چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های متعددی است که عملکرد بدن را تنظیم می کنند. این ماده ناراحتی معده را برطرف می کند و در کاهش اسهال و علائم آن موثر است. اگر اسهال شما به علت هلیکوباکتر پیلوری عفونی باشد، چای سبز بهترین درمان خانگی است. برای تهیه دمنوش چای سبز به یک کیسه چای سبز و یک فنجان آب گرم نیاز دارید. سپس باید:

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

* به مدت چند دقیقه کیسه چای را در آب قرار دهید.
* چای را در حالی که گرم است بنوشید.
* همچنین می‌توانید مقداری عسل یا لیمو را به دمنوش اضافه کنید.
* این دمنوش را روزانه دو تا سه فنجان بنوشید.

20- آناناس
آناناس حاوی برملائین است که با عفونت ناشی از اسهال مبارزه می کند. ویتامین C موجود در آناناس باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. برای مدت چند روز، روزانه یک فنجان آناناس خرد شده بخورید تا اسهال برطرف شود.

21- زردچوبه
زردچوبه به علت خواص ضد میکروبی و ضد التهابی آن شناخته شده است. یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه در یک لیوان آب گرم یا سرد بریزید تا یک تونیک مؤثر برای سیستم گوارشی تهیه شود و همچنین یک محلول موثر برای اسهال عفونی و التهابی فراهم آید.

22- میوه ها و سبزیجات
 میوه ها و سبزیجات حاوی آب، فیبر و الکترولیت هستند. میوه ها و سبزیجات را بخارپز کنید تا هضم آنها آسانتر شود.


سوالات رایج در مورد اسهال

1- آیا نوزاد شیرخوار هم اسهال می شود؟

نوزاد شیرخوار به علت عفونت های ویروسی و باکتریایی، عناصر موجود در رژیم مادر، مصرف ملین، مسافرت یا از شیر گرفتن اسهال می شود. با این حال، نوزادانی که شیر مادر مصرف می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به اسهال هستند، زیرا آنتی بادی موجود در شیر مادر ممکن است با بیماری های معمول دوران کودکی مبارزه کند.
 

2- آیا عفونت مجاری ادراری (UTI) منجر به اسهال می شود؟

UTIs توسط میکروب ها یا باکتری ها ایجاد می شود که از دفاع طبیعی بدن جان سالم به در می برد. هنگامی که باکتری های مدفوع وارد مجرای ادرار می شوند، به سمت مثانه و کلیه حرکت می‌کنند و باعث عفونت ادراری می شوند. در هنگام اسهال، باکتری‌ها ممکن است از طریق بهداشت ضعیف، شنا کردن در آب غیر شرب یا رابطه جنسی مقعدی ایجاد شوند .
 

3- آیا سنگ کلیه باعث اسهال می شود؟

خیر، اما اسهال یک عامل خطر برای سنگ کلیه است. از دست دادن آب بدن، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. اسهال بر جذب مواد مغذی مانند کلسیم تاثیر می گذارد و کاهش کلسیم منجر به ایجاد سنگ کلیه می‌شود.

علل و عوامل اسهال و راه های پیشگیری، تشخیص و درمان آن

4- آیا ریفلاکس اسید (کبد) باعث اسهال می شود؟

در حالی که هیچ تحقیقی نشان نداده است که ریفلاکس اسید می تواند باعث اسهال شود، ارتباطی بین بیماری دستگاه گوارش GERD ایجاد می شود، بیماری که در آن بیماران دو بار در هفته ریفلاکس اسید را تجربه می کنند و سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، اختلالی است که بیماران در معرض درد و تغییرات در عادات روده ای مانند یبوست یا اسهال قرار می گیرند. IBS معمولا با یک فرم مزمن GERD همراه است، و این ممکن است نشان دهنده یک مکانیزم رایج برای بیماری باشد. دکتر لورن ب. گرسون از دانشگاه استنفورد همچنین می گوید که نظریه های متعددی وجود دارد که می تواند ارتباط بین GERD و IBS را نشان دهد. این نظریه ها حساسیت درد، علائم سردرگمی و به طور کلی GERD را نشان میدهند.
 

5- آیا بعد از کولونوسکوپی اسهال دارید؟ بعد از برداشتن کیسه صفرا چطور؟

پس از کولونوسکوپی برخی از بیماران معمولا اسهال را تجربه می کنند که ممکن است به علت ملین ها یا آب مورد استفاده برای آماده سازی روده بزرگ قبل از عمل باشد. برخی از افراد نیز به دلیل انتقال هوا به روده، عبور گاز را تجربه می کنند . همچنین اسهال می تواند پس از برداشتن کیسه صفرا به خاطر سندرم postcholecystectomy رخ دهد. PCS به دلیل نشت صفرا به داخل معده یا سنگ های صفراوی موجود در مجاری صفراوی رخ میدهد.
 

6- آیا پس از دویدن اسهال می شوید؟

بله اسهال پس از ورزش رخ می دهد. در حالی که شواهدی قطعی در این مورد وجود ندارد. جابجایی فیزیکی اندام ها، کاهش جریان خون به روده، تغییرات در ترشح هورمون روده و اضطراب دیگر علائم اسهال هستند. 
 

7- آیا مصرف قرص ضد بارداری باعث اسهال می شود؟

قرص های ضد بارداری (12 قرص ضد بارداری موجود در ایران ) می توانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع، گرفتگی معده، نفخ، آکنه یا یبوست ایجاد کنند. این قرص ها ممکن است خطر ابتلا به بیماری کرون را افزایش دهند که سبب اسهال، درد شدید شکم، کاهش وزن و سوء تغذیه می شود.
 

8- چه داروهایی اسهال را متوقف می کند؟

لوپرامید، بیسموت زیرالایسیلات 
 

9- چگونه اسهال را متوقف کنید؟

برای کمک به برطرف شدن علائم و نشانه های اسهال، از روش های زیر استفاده کنید:

مقدار زیادی مایعات شفابخش از جمله آب، آب گوشت و آب میوه بنوشید. از مصرف کافئین و الکل بپرهیزید. غذاهای نیمه جامد و کم فیبر را به تدریج به زمانی که جنبش روده شما به حالت عادی باز می‌گردد، اضافه کنید.
 

10- بهترین ماده غذایی برای اسهال چیست؟

رژیم غذایی BRAT: موز، برنج (سفید)، سیب زمینی و نان تست. هنگامی که سالم باشید، پزشکان معمولا غذاهای کامل و با فیبر بالا را توصیه می کنند.
 

11- وقتی اسهال هستید بهترین نوشیدنی چیست؟

هر بار که حرکت روده دارید، حداقل یک فنجان (240 میلی لیتر) مایع بنوشید. وعده های غذایی کوچک در طول روز بخورید. برخی غذاهای شور مانند برنج، سوپ و نوشیدنی های ورزشی مصرف کنید. غذاهای با پتاسیم بالا مانند موز، سیب زمینی بدون پوست و آب میوه نیز مصرف کنید.
 

12- چرا مدفوع من مثل آب است؟

اسهال زمانی اتفاق می افتد که مدفوع شل و آبکی است و به سرعت از طریق روده عبور می کند. اسهالی که حداقل چهار هفته طول می کشد ممکن است نشانه ای از بیماری مزمن مانند سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری کرون باشد. یکی دیگر از علت‌های اسهال می تواند جویدن آدامس شیرین الکلی مانند کیسیتول یا سوربیتول باشد.
 

13- آیا کوکا کولا برای اسهال خوب است؟

به بزرگسالان مقدار زیادی مایع، مانند آب میوه، نوشابه و نوشیدنی های ورزشی بدهید. در صورت ابتلا به اسهال و برای 3 تا 5 روز پس از بهبودی، از مصرف شیر یا محصولات مبتنی بر شیر، الکل، آب سیب و کافئین اجتناب کنید. این مواد اسهال را بدتر می کنند.


منبع: سایت دکتردکتر
سایت چطور
سایت اوما
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
8 فایده جسمانی و روانی روزه داری
8 فایده جسمانی و روانی روزه داری

8 فایده جسمانی و روانی روزه داری

حکمت | حرمت خدا و ماه خدا رو نگهدار! / استاد رفیعی
حکمت | حرمت خدا و ماه خدا رو نگهدار! / استاد رفیعی

حکمت | حرمت خدا و ماه خدا رو نگهدار! / استاد رفیعی

8 نکته مهمی که باید در هنگام روزه داری رعایت کنید
8 نکته مهمی که باید در هنگام روزه داری رعایت کنید

8 نکته مهمی که باید در هنگام روزه داری رعایت کنید

حکمت | ماه رمضان ماه خداست / استاد رفیعی (نسخه اینستاگرام)
حکمت | ماه رمضان ماه خداست / استاد رفیعی (نسخه اینستاگرام)

حکمت | ماه رمضان ماه خداست / استاد رفیعی (نسخه اینستاگرام)

طوفان مرغی کاربران ایرانی در توییتر!
طوفان مرغی کاربران ایرانی در توییتر!

طوفان مرغی کاربران ایرانی در توییتر!

مستند آقا مرتضی|قسمت چهارم
مستند آقا مرتضی|قسمت چهارم

مستند آقا مرتضی|قسمت چهارم

گلهای الساندرو دل پیرو
گلهای الساندرو دل پیرو

گلهای الساندرو دل پیرو

حکمت| ماه رمضان؛ ماه برکت / استاد مومنی
حکمت| ماه رمضان؛ ماه برکت / استاد مومنی

حکمت| ماه رمضان؛ ماه برکت / استاد مومنی

تلاوت آیه 2-3 سوره حدید/ استاد منشاوی
تلاوت آیه 2-3 سوره حدید/ استاد منشاوی

تلاوت آیه 2-3 سوره حدید/ استاد منشاوی

نوای زیبای حاج منصور ارضی در ماه رمضان/ پست اینستاگرام
نوای زیبای حاج منصور ارضی در ماه رمضان/ پست اینستاگرام

نوای زیبای حاج منصور ارضی در ماه رمضان/ پست اینستاگرام

تو را میخوانم/ ویژه استوری و وضعیت
تو را میخوانم/ ویژه استوری و وضعیت

تو را میخوانم/ ویژه استوری و وضعیت

عوامل تشدید کننده حساسیت فصلی | موشن گرافیک
عوامل تشدید کننده حساسیت فصلی | موشن گرافیک

عوامل تشدید کننده حساسیت فصلی | موشن گرافیک

ویدیوکلیپ عشق اینجاست با صدای شهید آوینی
ویدیوکلیپ عشق اینجاست با صدای شهید آوینی

ویدیوکلیپ عشق اینجاست با صدای شهید آوینی

جایگاه صنعت سینما در پیشبرد سیاست‌های نوعثمانی‌گری دولت اردوغان
جایگاه صنعت سینما در پیشبرد سیاست‌های نوعثمانی‌گری دولت اردوغان

جایگاه صنعت سینما در پیشبرد سیاست‌های نوعثمانی‌گری دولت اردوغان

راه رفتن روی زغال‌های سرخ شده در هند
راه رفتن روی زغال‌های سرخ شده در هند

راه رفتن روی زغال‌های سرخ شده در هند

تبلیغ تلفن هوشمند جدید سامسونگ!
تبلیغ تلفن هوشمند جدید سامسونگ!

تبلیغ تلفن هوشمند جدید سامسونگ!

عاشقانه‌های یک بازیگر سندروم داون برای همسرش در برنامه زنده
عاشقانه‌های یک بازیگر سندروم داون برای همسرش در برنامه زنده

عاشقانه‌های یک بازیگر سندروم داون برای همسرش در برنامه زنده

راهکارهای مقابل با عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی و اسرائیلی
راهکارهای مقابل با عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی و اسرائیلی

راهکارهای مقابل با عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی و اسرائیلی

علل کیست مهبل و واژن و درمان آن
علل کیست مهبل و واژن و درمان آن

علل کیست مهبل و واژن و درمان آن

زیبایی های رمضان در لبنان،مسیر قدس
زیبایی های رمضان در لبنان،مسیر قدس

زیبایی های رمضان در لبنان،مسیر قدس

کنایه زاکانی به وعده 100 روزه آخر روحانی!
کنایه زاکانی به وعده 100 روزه آخر روحانی!

کنایه زاکانی به وعده 100 روزه آخر روحانی!