15 راه ساده براي صرفه جويي و پس انداز

1-يك دفتر يا تقويم تهيه كنيد و از بزرگترين مخارج تا ريزترين آن ها را حتي با تاريخ در آن يادداشت كنيد. سعي كنيد حتي الامكان چيزي را از قلم نيندازيد. حتي اگر چكي را خرج مي كنيد و يا از كارت هاي اعتباري استفاده مي كنيد، سعي كنيد همه و همه را در دفتر مورد نظر يادداشت كنيد. با اين شيوه اولاً در آخر ماه در حالي كه بهت زده شده ايد نمي گوئيد: «نفهميدم پولم چطور تمام شد». ثانياً با احتساب روزانه مخارجتان، با كسري بودجه مواجه نمي شويد.
دوشنبه، 4 ارديبهشت 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
15 راه ساده براي صرفه جويي و پس انداز

15 راه ساده براي صرفه جويي و پس انداز
15 راه ساده براي صرفه جويي و پس انداز


 

نويسنده: زهرا صمد پور
 
1-يك دفتر يا تقويم تهيه كنيد و از بزرگترين مخارج تا ريزترين آن ها را حتي با تاريخ در آن يادداشت كنيد. سعي كنيد حتي الامكان چيزي را از قلم نيندازيد. حتي اگر چكي را خرج مي كنيد و يا از كارت هاي اعتباري استفاده مي كنيد، سعي كنيد همه و همه را در دفتر مورد نظر يادداشت كنيد. با اين شيوه اولاً در آخر ماه در حالي كه بهت زده شده ايد نمي گوئيد: «نفهميدم پولم چطور تمام شد». ثانياً با احتساب روزانه مخارجتان، با كسري بودجه مواجه نمي شويد.
2-چنان چه در طول سال پاداش و اضافه كاري دريافت كرديد، آن را پس انداز كنيد و تا مي توانيد به آن دست نزنيد. آن وقت در پايان سال مي بينيد كه همان پول هايي كه به نظرتان اندك بوده و به قول خودتان متوجه نمي شديد كجا خرج مي شده، مبلغ قابل توجهي شده است كه مي توانيد روي آن حساب كنيد.
3-هيچ وقت هزينه هاي احتمالي را از ياد نبريد. وقتي وسايل منزل دچار استهلاك شوند به اين فكر مي افتيد كه وسايل نو خريداري كرده و جايگزين وسايل مستهلك كنيد. پس بايد هميشه مقداري پول بابت اين مسئله داشته باشيد كه اين امر مستلزم پس انداز ماهانه و سالانه شماست تا در اين مواقع بدون نگراني از هزينه ها، وسايل مورد نظر را خريداري نمائيد.
4-هيچ وقت براي كارهاي غيرضروري از مساعده و يا حتي وام استفاده نكنيد. مثلاً‌ تصور كنيد وام گرفته ايد تا يك خودرو خريداري كنيد. پس از خريداري خودرو هم بايستي به فكر دادن اقساط وام باشيد و هم هزينه هاي خودروي خريداري شده را بپردازيد. اين چنين است كه گاهي اوقات فكر مي كنيد ديگر از پس مخارج برنمي آئيد و يا نرسيده به آخر ماه با كسري بودجه روبرو مي شويد و يا اگر براي مسافرت هاي برون شهري از مساعده استفاده كنيد باز هم ممكن است در پايان ماه با كسري بودجه مواجه شويد؛ اما چنانچه موارد 2 و 3 را رعايت كرده باشيد اين مشكلات گريبان شما را نخواهد گرفت.
5-هميشه هزينه هاي معمولي و ماهانه كه ثابت است، مثل قبوض و مخارج روزمره، را در اول ماه محاسبه كرده و سعي كنيد تا آن جا كه مي توانيد بيشتر از آن خرج نكنيد. در اين صورت است كه تا پايان ماه هيچ نگراني از بابت كسري بودجه نخواهيد داشت.
6-برخي از افراد، صرفه جويي را با هزينه نكردن برخي از ضروريات اشتباه مي گيرند. مثلاً از پرداختن هزينه بيمه اتومبيل خود صرف نظر مي كنند كه در اين صورت ضرر را چندين برابر پرداخت مي كنند. (البته اگر ضرر مالي باشد). اگر خداي ناكرده تصادفي اتفاق بيفتد كه حتي يك فرد آسيب ببيند، برخي اوقات جبران ناپذير است؛ بنابراين هزينه هاي ضروري را هيچ گاه از قلم نيندازيد و در محاسبات اول ماه حتماً آن را در نظر بگيريد.
7-به روشنايي منزل تان توجه كنيد تا آن جا كه مي توانيد لامپ هاي اضافي و پرمصرف را روشن نكنيد و يا لامپ هاي كم مصرف را جايگزين آن ها كنيد؛ همچنين در هنگام خروج از منزل روشنايي منزل را به حداقل برسانيد؛ روشن گذاشتن تنها يك لامپ كم مصرف كافيست.
8-هميشه به دنبال يادگيري مهارتي جديد، مثلاً‌ آرايشگري، باشيد و در خانه از آن استفاده كنيد؛ چرا كه ديگر هزينه آرايشگاه نمي دهيد و موهاي فرزندانتان را خودتان كوتاه مي كنيد. اگر خياطي آموخته باشيد، ديگر هزينه خريد لباس را مي توانيد به پس اندازتان اضافه كنيد و خودتان لباس هاي مورد نظر فرزندان و همسر و خودتان را بدوزيد.
9-اگر دست پخت تان خوب نيست و به همين جهت است كه مدام به رستوران ها و فست فودها مي رويد و كلي هزينه صرف مي كنيد تا از گرسنگي در امان بمانيد، ‌به شما پيشنهاد مي كنيم يك دوره كلاس هاي آشپزي را در آموزشگاه هاي معتبر بگذرانيد تا بتوانيد ضمن صرفه جويي در هزينه هاي گزاف رستوران، غذايي سالم و خوشمزه و مطمئن را خودتان براي خانواده تهيه كنيد و همگي لذت ببريد.
10-هميشه دماي يخچال و آبگرمكن را در حد متوسط نگه داريد تا هم مشكلي پيش نيايد و هم در مصرف انرژي صرفه جويي شود.
11-بعد از شستشوي لباس هايتان كه دقت داشته باشيد در ساعات اوج مصرف برق نباشد؛ براي خشك كردن آن ها از خشك كن ماشين لباسشويي استفاده نكنيد، لباس ها را در آفتاب پهن كنيد و اجازه دهيد تا انرژي رايگان خورشيد و باد وزنده لباس هايتان را خشك كيند. البته حتماً از گيره لباس براي نيفتادن لباس ها از روي بند و يا پايه هاي لباس استفاده كنيد.
12-قبل از خريد هر چيز، قيمت ها را مقايسه كنيد و با وارد شدن به اولين فروشگاه، دست به جيب نشويد. سعي كنيد به جاهاي مشابه ديگر هم سر بزنيد و قيمت ها را بسنجيد؛ آنگاه خريد كنيد. بدين ترتيب نه سرتان كلاه مي رود و نه پول اضافي از جيب تان خارج مي شود. ديگر اين كه سر قيمت ها چانه بزنيد، بدون اين كه خجالت بكشيد. اگر دقت كنيد مي بينيد كه افراد متمول، بيشتر از افراد ديگر بر سر قيمت ها چانه زني مي كنند؛ چون آن ها قدر پولي را كه با زحمت به دست آورده اند، مي دانند.
13-هيچ وقت فراموش نكنيد كه اكثر افراد ثروتمند و متمول از اول ثروتمند و مرفه نبوده اند و بسياري از آن ها با سختي، پس انداز اندك اندك درآمد و خرج نكردن هاي بيهوده به اين ثروت دست يافته اند. شما هم مي توانيد از همين الان شروع كنيد و زمان را از دست ندهيد.
14-برخي مي گويند ما نمي توانيم پس انداز كنيم و هر پولي دستمان بيايد خرج مي شود. راه ديگر براي پس انداز اين است كه صندوق هاي قرض الحسنه خانوادگي و فاميلي تشكيل دهيد يا اگر هست شما هم عضو شويد. بدين ترتيب اگر هم نخواهيد مجبوريد هر ماه مبلغي را به اين صندوق اضافه كنيد و از وام آن صندوق هم مي توانيد استفاده كنيد.
15-در نهايت اگر ديديد، پس اندازتان مبلغ قابل توجهي شده است، مي توانيد كمي ريسك كنيد و سرمايه گذاري كنيد و يا در سرمايه گذاري هاي مطمئن شريك و سهيم شويد. هيچ وقت بدون فكر و مشورت كاري را انجام ندهيد كه در نهايت به از دست دادن همين مبلغ پس اندازتان هم منجر شود.
منبع: نشريه بانو، شماره 31. نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط