شنبه، 25 مرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

تعویض مفصل برای درمان نکروز

پرسش :

اینجانب ۱۵سال قبل تصادف کردم و دچار نکروز مفصل لگن شدم. گاهی کمردرد دارم. بعضی پزشکان توصیه به عمل کرده اند و بعضی دیگر خیر. حال سر دوراهی ماندم. آیا مفصلی با عمر طولانی وجود دارد که بیش از ۱۵ سال در بدن بماند و آیا در صورت تعویض مجدد مشکلی نخواهد بود. بهترین نوع مفصل چیست؟


پاسخ :
پاسخ از آقای دکتر مهرداد منصوری، متخصص ارتوپدی:
نکروز و سیاه شدن سر استخوان ران در مراحل پیشرفته نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل لگن دارد. این بیماری در مراحل پیشرفته موجب تخریب سر استخوان ران شده و خراب شدن سر استخوان ران موجب درد شدید و محدودیت حرکتی در مفصل ران میشود. این درد ممکن است در ابتدا با داروهای مسکن کاهش یابد ولی در مراحل بعدی شدت درد به حدی میرسد که به دارو جواب نداده و بیمار ناچار میشود تا از عمل جراحی تعویض مفصل ران استفاده کند.

پس تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی تعویض مفصل بسته به شدت تخریب مفصل و شدت درد و محدودیت حرکتی بیمار دارد.

نکته مهم دیگر اینست که نتیجه عمل جراحی تعویض مفصل ران گرچه به نوع مفصل مصنوعی بکار برده شده بستگی دارد ولی بیش از آن وابسته به تکنیک مناسب عمل جراحی، مشکلات زمینه ای بیمار، وضعیت استخوان های اطرف مفصل ران و همکاری بیمار دارد.

مدتی که مفصل مصنوعی ران در بدن انسان به خوبی کار میکند عدد مشخصی نیست و بسته به عوامل ذکر شده برای هر فرد تفاوت دارد. مفصل مصنوعی ران ممکن است حتی بیش از سی و پنج سال هم کار کند. اگر بعد از مدتها کار، مفصل مصنوعی دچار مشکل شود ممکن است نیاز به تعویض مجدد آن باشد. در این موارد مفصل مصنوعی قبلی خارج شده و با یک مفصل مصنوعی جدید جایگزین میشود.

تولید مفاصل مصنوعی جدید هر ساله در حال تحول است و با گذشت زمان مفاصل بهتری که قابلیت انطباق بیشتری با بدن داشته و مقاومت بیشتری در مقابل سایش دارند ساخته میشود. تعیین نوع مفصل مصنوعی که باید برای بیمار بکار برده شود با پزشک معالج است. ایشان بر اساس وضعیت بالینی بیمار و مشخصات استخوان های وی بهترین مفصل مصنوعی را انتخاب کرده و از آن برای جایگزینی با مفصل بیمار خود استفاده میکند.
​​​​​​​
​​​​​​​منبع: ایران ارتوپد


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما