پنجشنبه، 25 دی 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

وسواس در تکالیف دینی

پرسش :

در مسائل دینی زیاد شک می کنم. اول از نماز و تعداد رکعت ها شروع شد بعد به تمام ارکان نماز، وضو ، غسل، تعداد ذکر های مشخص رسیده است. طوری که وقتی می‌خواهم نماز بخوانم شک می کنم که مسح پا کشیدم یا نه؟ وقتی نماز های مستحبی را نمی خوانم احساس می کنم گناه کرده‌ام و تا نخوانم آرامش پیدا نمی کنم ولی همین شک های زیاد و خستگی از چند بار نماز خواندن مانع از خواندن یا بی کیفیت شدن نمازم می شود.


پاسخ :
به نظر می رسد سطح وسواس شما در حد متوسط به بالایی است که زیربنای هر نوع وسواسی اضطراب و استرس شماست از طرفی افرادی که دچار اختلال شخصیت وسواس گونه می شوند بسیار کمال گرا هستند و همه چیز را در حد حالی اعتقاد و باور دارند مثلا در انجام مستحبات طوری رفتار می کنند که گویی واجب است و یا احساسات وجود شیطان و... .

از طرفی این مشکلات و اختلالات شخصیتی ریشه و عوامل مختلف دارد که بهتر است از طریق مشاور حضوری ریشه یابی شده و تحت درمان قرار بگیرد اما به هر حال برای مسایل مذهبی شما هرگونه احتیاط و برگشت و قبول کردن افکار منفی و بدبینانه باعث تقویت وسواس شما می باشد و شما باید بدانید که همان طور که وضوی فردی که دچار زخم و جراحت در دستش است، با وضوی فرد عادی متفاوت است احکام شما هم به دلیل زخم پنهانی بنام وسواس متفاوت است و به هیچ وجه نباید به افکار وسواس گونه تان اهمیت دهید از طرفی شما بهتر است با ارسال یک بیوگرافی کامل از مشاوره جزیی تری بهرمند شوید و یا اینکه مشاوره حضوری داشته باشید 

منبع: www.soalcity.ir


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.