رابطه جنسی در دوران قاعدگی همسر

یکی از دورانی که برای خانم ها دارای سختی های جسمی و روحی است، دوران قاعدگی (ایام عادت) است که به گونه ای بهره دهی های جنسی به همسر نیز در این دوران با نواقصی همراه است. در این نوشتار به بیان توضیحاتی در مورد رابطه جنسی در دوران قاعدگی می پردازیم.
چهارشنبه، 7 آذر 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
رابطه جنسی در دوران قاعدگی همسر
در دوران قاعدگی، ارتباط جنسی با محدودیت هایی همراه است که باید بدان توجه کرد. 
 
چکیده: یکی از دورانی که برای خانم ها دارای سختی های جسمی و روحی است، دوران قاعدگی (ایام عادت) است که به گونه ای بهره دهی های جنسی به همسر نیز در این دوران با نواقصی همراه است. در این نوشتار به بیان توضیحاتی در مورد رابطه جنسی در دوران قاعدگی می پردازیم. 

تعداد کلمات 740/ تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه
ارتباط جنسی در دوران قاعدگی

رابطه جنسی در ایام عادت ماهیانه

قاعدگی یا عادت ماهیانه، یکی از مسائلی است که گاه روابط زناشویی همسران را به مخاطره می اندازد. با اینکه رابطه جنسی در این ایام شایع نیست، گاه افرادی به آمیزش دخولی اقدام می کنند؛ غافل از آنکه این عمل از نظر شرعی حرام، و از نظر بهداشتی ناشایست است. افزون بر اکراه های روان شناختی - به ویژه برای خانم ها که ارتباط جنسی در این ایام برایشان ناخوشایند است-برخی مطالعات پزشکی نشان می دهند که احتمال ابتلا به بیماری های عفونی و برونریزی تبخال های زنانه و شدت خونریزی وجود دارد.[1]


[رفتارهای جنسی حلال در دوران قاعدگی زنان]

البته دیگر کامیابی ها و لذت جویی های جنسی در این ایام منعی ندارد؛ بلکه در برخی موارد، برای تأمین نیازهای جنسی همسر لازم هم هست. از نظر شرعی، هرگونه کامیابی و استمتاع (لذت جویی)، به جز آمیزش جنسی، در زمان حیض و عادت ماهیانه جایز است، ولی کامیابی از ناف تا زانوی زن کراهت دارد، مگر آنکه از روی لباس باشد.[2] از امام صادق (علیه السلام) سؤال شد: چه قسمتهایی از بدن همسر در ایام عادت ماهیانه برای کامجویی جایز است؟ ایشان در پاسخ فرمودند: به جز عضو جنسی (واژن)، بقیه اعضای بدن حلال است.[3]


[نبود دانش جنسی]

نبود دانش و مهارت های جنسی کافی برای ارضای زوج بدون دخول، ممکن است یکی از عوامل مهم بروز تنش های جنسی در یک رابطه عاطفی - جنسی نه چندان مستحکم در یک زوج، و نتایج مربوط به آن (همچون روابط جنسی غیر رسمی با شخصی دیگر، خارج از چارچوب خانواده) باشد. از این رو باید همسران مهارت لازم را در ارتباط جنسی غیردخولی به دست آورند. همچنین آنان باید توجه داشته باشند که با کسب این مهارت، افزون بر اینکه از مشکلات زناشویی پیشگیری می کنند، از لذت های مشروع و آرامش لازم نیز بهره مند می شوند.
ارتباط های غیردخولی در این ایام، شبیه ارتباط های جنسی دوران نامزدی است. همسران با رعایت نکات بهداشتی، خود را در ایام نامزدیشان فرض می کنند و به کام جویی از یکدیگر می پردازند. خانم مواضع جنسی اش را خوب تمیز می کند و با استفاده از نوار بهداشتی و زیر پوش مناسب، مانع از انتشار خون می شود و با خیال راحت با همسرش هم بستر می گردد. در این هنگام، آنها در آغوش هم قرار می گیرند و صحنه های عاشقانه، آرام بخش و لذت آفرینی را خلق می کنند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به همسرش آموخته بود که پارچه ای شبیه لنگ به خود بپیچد (گویی شبیه شلوارکی که امروزه می پوشند و از زانو تا ناف را می پوشاند)؛ سپس با او در یک بستر می خوابید.[4] در این حالت، می توان از همسر کام جویی کرد.[5] امام صادق (علیه السلام) در پاسخ این پرسش که چگونه می توان در این حالت با همسر رابطه داشت، فرمودند: «خانم با لباسی، تا زانوان خود را می پوشاند و از ناف به بالا را بیرون می گذارد؛ سپس بالای لباس، از آن شوهر [برای کامجویی] است.»[6]
برخی از خانم های محترم که به طور طبیعی از آمادگی روانی در این ایام به سر نمی برند، توجه داشته باشند که با کمی حوصله و رسیدگی های بهداشتی و آرایش کردن و خود را در اختیار همسر گذاشتن، می توانند نیازهای جنسی آنها را ارضا کنند و خود نیز به لذت جنسی برسند. این موضوع، آرامش روانی خانم را۔ که این روزها برای تسکین عصبی اش، نیازمند آن است. به دنبال دارد؛ چراکه از یک سو خود غرق در عشق بازی با همسر می شود و از سوی دیگر، شوهرش را از خود راضی نگه می دارد و از انحراف احتمالی باز می دارد و در نتیجه از احساس معنوی مثبت و آسودگی خاطر برخوردار می گردد.
 
 
 
پاورقی: 
 
[1] . R. B. Filer & C. II. Wu, “Coitus During Menses: Its Effect onendometriosis and Pelvic inflammatory disease", Journal of Reprod Mked, 34 (11), 1989, p.887; W. B. Cutler, E. Friedmann & N. L. McCoy, “Coitus and Menstruation in Perimenopausal Women", Journal of Psychosomatic Obstetrical Gynaecology, 17 (3), 1996, p.149.
[2] . سیدمحمدکاظم یزدی، العروة الوثفی، ج ۱، ص۳۲۰؛ سیدمجتبی حسینی، احکام روابط زن و شوهر، ص۱۱۱.
[3] . محمد بن یعقوب کلینی، الکافی، ج 5، ص539.
[4] . محمدبن علی بن بابویه قمی (شیخ صدوق)، من لایحضره الفقیه، تحقیق علی اکبر غفاری، ج 1، ص 99.
[5] . البته کامجویی از بین ناف تا زانو هنگام عادت ماهیانه، کراهت دارد. ( محمدباقر مجلسی، حلیه المتقین، ص 87)
[6] . همان.


 
منبع: کتاب «سلامت و اختلال جنسی همسران»
نویسنده: مسعود نورعلیزاده
 

بیشتر بخوانید:
مهارت های جنسی در شب زفاف
ارتباط جنسی در دوران عقد (بخش اول)
شرایط فیزیکی و کنشی همسران در هنگام ارتباط جنسی
مکان مناسب برای یک رابطه جنسی مناسب (برای همسران)
روابط جنسی همسران و نقش آن در سلامت خانواده (بخش اول)
آنچه باید در مورد رابطه جنسی زوجین بدانید
عوامل آسیب زا به میل جنسی همسران
تفاوت های زنان و مردان در ارتباط جنسیارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما