0

همه آنچه که از خواص سویا باید بدانید

سویا دارای فوایدی از جمله توانایی در بهبود سوخت و ساز بدن، کمک به افزایش وزن سالم، حفظ سلامت قلب، دفاع از سرطان و کاهش اثرات یائسگی می باشد. سویا هضم را بهبود می بخشد، سلامت استخوان را ارتقاء می دهد، از نقص های زایمان محافظت می کند، گردش خون را افزایش می دهد، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد، و به طور کلی بدن را تقویت می کند.
سطح آنتی اکسیدان ها در سویا آنها را برای جلوگیری از ابتلا به سرطان های مختلف مناسب می سازد.
 
چکیده : سویا دارای فوایدی از جمله توانایی در بهبود سوخت و ساز بدن، کمک به افزایش وزن سالم، حفظ سلامت قلب، دفاع از سرطان و کاهش اثرات یائسگی می باشد. سویا هضم را بهبود می بخشد، سلامت استخوان را ارتقاء می دهد، از نقص های زایمان محافظت می کند، گردش خون را افزایش می دهد، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد، و به طور کلی بدن را تقویت می کند.

تعداد کلمات 1483 / تخمین زمان مطالعه 7 دقیقه

سویا چیست؟

سویا گونه ای از خانواده حبوبات می باشد که به یکی از مواد غذایی رایج در دنیا تبدیل شده است. آنها برای سلامتی انسان بسیار مفید هستند و همچنین به راحتی قابل کشت می باشند. این حبوبات به میزان وسیعی در ایالات متحده و آمریکای جنوبی تولید می شوند، اما در واقع بومی شرق آسیا هستند. نام علمی آنها Glycine max است و به عنوان یک دانه روغنی طبقه بندی شده اند. سویا در دهه های اخیر به علت افزایش محبوبیت غذایی خود، از جمله شیر سویا و پروتئین سبوس دار بافتی، به خوارکی مهم و محبوبی تبدیل شده است. سطوح بالای پروتئین، محصولات سویا را به یک منبع پروتئینی ایده آل برای گیاه خواران تبدیل کرده است و انواع محصولات سویا بازار جدید بزرگی ایجاد کرده است.
یکی از دلایلی که سویا به طور گسترده ای کشت می شود این است که حاوی پروتئین بیشتری در هر هکتار زمین نسبت به سایر محصولات دیگر است. سویا تا ارتفاع ۲ متر رشد میکند و یک گیاه سبز و کم عمق است. علاوه بر این، سویا سرشار از سایر مواد مغذی ضروری است و به همین دلیل برای افرادی که دارای رژیم های غذایی هستند، افرادی که نیاز به بهبود کلی سلامت دارند و گیاه خواران در سراسر جهان بسیار مهم محسوب می شود. ما می توانیم تمام روز در مورد اهمیت سویاصحبت کنیم، اما چرا آنها تا این حد مهم هستند؟ چه چیزی دقیقا در این دانه های فوق العاده یافت می شود؟ بیایید نگاه دقیق تری به حقایق تغذیه ای سویا داشته باشیم.
 

حقایق تغذیه ای و  فواید سلامتی سویا

فواید سلامتی سویا از مواد مغذی، ویتامین ها و ترکیبات ارگانیک موجود در آن شامل مقدار قابل توجهی فیبر و مقدار زیادی پروتئین، منشاء میگیرند. از نظر ویتامین ها، سویا حاوی ویتامین K، ریبو فلانین، فولات، ویتامین B6، تیامین و ویتامین C است. از نظر مواد معدنی، سویا حاوی مقادیر قابل توجه آهن، منگنز، فسفر، مس، پتاسیم، منیزیم، روی، سلنیوم و کلسیم می باشد. آنها همچنین منبع خوبی از ترکیبات ارگانیک و آنتی اکسیدانی هستند که بیشتر به بهبود سلامت شما کمک می کنند.

فواید سلامتی سویا شامل موارد زیر می باشند:

بهبود فعالیت متابولیک

همانطور که در بالا ذکر شد، سویا منبع بسیار مهم پروتئین است. هنگامی که شما در بدن خود پروتئین کافی دارید، عملکرد متابولیک و سیستم کلی بدن به طور قابل توجهی تقویت خواهد شد. پروتئین ها بلوک های ساختمانی سلول ها و عروق خونی و اساسا هر بخش ضروری بدن انسان هستند. پروتئین های سویا در صورت نیاز برای ترمیم یا جایگزینی، سلامت و رشد مناسب سلول ها را تضمین می کنند. وقتی که شما شیوه زندگی گیاهی یا گیاه خواری را دنبال می کنید، دریافت کافی پروتئین می تواند دشوار باشد، بنابراین سویا جایگزینی عالی برای پروتئین هایی است که به طور معمول از گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، محصولات لبنی و ماهی بدست می آیند.
 

افزایش وزن سالم

سویا و محصولات مبتنی بر سویا با سرکوب اشتها برای از بین بردن پرخوری که می تواند به چاقی و خطرات مرتبط با آن منجر شود، مرتبط هستند. با این حال، سویا مقادیر قابل توجهی از فیبر و پروتئین را در اختیار شما قرار میدهد که اگر در مقدار زیاد خورده شود، می تواند به افزایش وزن کمک کند. از این رو، سویا برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند و همچنین افرادی که تمایل دارند وزن اضافه کنند، مفید است. علاوه بر این، وزنی که با خوردن سویا بدست می آورید ناشی از کلسترول یا چربی بالا یا چربی ناسالم نیست، بنابراین شما را از بیماری های خطرناک مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی محافظت می کند.
 

جلوگیری از سرطان

سطح آنتی اکسیدان ها در سویا آنها را برای جلوگیری از ابتلا به سرطان های مختلف مناسب می سازد. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را مورد هدف قرار می دهند و آنها را خنثی می کنند، رادیکال های آزاد محصولات جانبی خطرناک متابولیسم سلولی هستند. این رادیکال های آزاد می توانند باعث جهش سلول های سالم به سلول های سرطانی مرگبار شوند. علاوه بر این، محتوای بالای فیبر در سویا به کاهش سرطان کولورکتال و کولون مرتبط است، چرا که فیبر به تسهیل روند هضم کمک میکند و فشار را در سیستم گوارشی بدن کم می کند.
 

تقویت سلامت قلب

سویا منبع چربی سالم و غیر اشباع است که به پایین آوردن کلسترول کل بدن شما کمک می کند. این مسئله به شما این امکان را می دهد که از شرایطی نظیر آترواسکلروز که به راحتی می تواند منجر به حمله قلبی و سکته شود جلوگیری کنید. علاوه بر این، برخی از اسیدهای چرب خاص برای داشتن بدنی سالم ضروری هستند. دو مورد از این اسید های چرب اسید لینولئیک و اسید لینولنیک هستند. این دو اسید چرب که در مقادیر قابل توجهی در سویا یافت می شوند، عملکرد عضلات صاف را در بدن تنظیم می کنند و به حفظ سطح فشار خون مناسب کمک می کنند. در نهایت، فیبر سویا با پاک کردن کلسترول از دیواره ها و شریان های خونی باعث کاهش کلسترول در بدن می شود.
 

از بین بردن علائم یائسگی

سویا منبع بسیار خوبی از ایزوفلاون است که اجزای اساسی سیستم تولید مثل هستند. در طول یائسگی، میزان استروژن به طور قابل توجهی کاهش می یابد. ایزو فلاون ها می توانند به سلول های گیرنده استروژن متصل شوند، بنابراین بدن تغییرات چشمگیر دوران یائسگی را احساس نمی کند. سویا می تواند بسیاری ازعلائم یائسگی، مانند نوسانات خلقی، گرگرفتگی و میل شدید به چیزی را کاهش دهد. یائسگی می تواند یک دوره زمانی تروماتیک برای بسیاری از زنان باشد و سویا راهی عالی برای کاهش علائم این مرحله مهم زندگی است.

تقویت هضم

یکی از رایج ترین عناصری که در رژیم غذایی بسیاری از افراد نیست، فیبر است که به مقدار زیاد در سویا وجود دارد. فیبر بخش مهمی از بدن سالم، به ویژه از نظر سیستم گوارش، می باشد. فیبر مدفوع را حجیم و نرم می کند و باعث می شود در طول دستگاه گوارش شما به راحتی عبور کند. علاوه بر این، حرکات دودی روده را که انقباض عضلات صاف است و مواد غذایی را در روده به جلو هل میدهد، تحریک میکند. این مسئله حیاتی است زیرا یبوست می تواند یک وضعیت بسیار جدی باشد که می تواند به شرایط جدی تر، از جمله سرطان کولورکتال منجر شود.
 

بهبود سلامت استخوان

سویا دارای محتوای ویتامین و مواد معدنی بالا و میزان قابل توجهی از کلسیم، منیزیم، مس، سلنیوم و روی برای بسیاری از فرآیندهای بسیار مهم و مهمتر از همه برای استخوان های بدن، می باشد. تمام این عناصر برای ارتقای فعالیت استئوتروپیک، که اجازه می دهد تا استخوان های جدید رشد کنند و همچنین فرایند بهبود استخوان ها را سرعت می بخشد، ضروری هستند. خوردن سویا می تواند یک راه حل درازمدت برای مشکلاتی مانند پوکی استخوان باشد، که معمولا با بالا رفتن سن رخ می دهند.
 

پیشگیری از نقایص مادرزادی

سطح بالایی از ویتامین B کمپلکس و اسید فولیک در سویا برای زنان باردار بسیار حائز اهمیت است. اسید فولیک، از نقص لوله عصبی در نوزادان که اطفال شاد و سالم را تضمین می کند جلوگیری می کند.
 

بهبود گردش خون

مس و آهن دو عنصری هستند که به فراوانی در سویا یافت میشوند و هر دوی آنها برای تشکیل گلبول های قرمز ضروری هستند. با مقدار مناسب گلبول های قرمز در بدن، اندام های بدن و سیستم های ضروری بدن می توانند جریان خون و اکسیژن کافی که برای عملکرد بهتر به آن نیاز دارند را دریافت کنند. این امر فعالیت های متابولیک را به حداکثر می رساند و سطح انرژی را افزایش می دهد، در حالی که از شرایط خطرناکی مانند کم خونی جلوگیری می کند.
 

کنترل دیابت

این بیماری ترسناک در طول بیش از یک دهه در سراسر در حال افزایش است. سویا یک روش موثر پیشگیری و درمان این بیماری است، به ویژه که سویا توانایی افزایش گیرنده های انسولین در بدن را نشان می دهد و به همین دلیل کمک می کند تا این بیماری را به طور موثر کنترل و یا از ابتلا به آن در مراحل اولیه جلوگیری کند.
 

از بین بردن اختلالات خواب 

سویا به کاهش اختلالات خواب و مشکل بی خوابی کمک می کند. با این حال، سویا حاوی مقادیر زیادی منیزیم است که به طور مستقیم با افزایش کیفیت، مدت زمان و آرامش خواب شما ارتباط دارد.

منبع : سایت راستینه

بیشتر بخوانید:
خواص پروتئین سویا
معرفی سویا و خواص درمانی آن
عوارض جانبی پروتئین سویا
انواع فرآورده‌های سویا و کاربردهای آن

ارسال نظر شما
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
شنبه، 22 دی 1397
تخمین زمان مطالعه: 10 دقیقه
بازدید: 114
موارد بیشتر برای شما
زندگی در دنیا آزمونی همراه با شر و خیر!
زندگی در دنیا آزمونی همراه با شر و خیر!

زندگی در دنیا آزمونی همراه با شر و خیر!

دخالت بجا
دخالت بجا

دخالت بجا

خواست خدا
خواست خدا

خواست خدا

خدا با ماست
خدا با ماست

خدا با ماست

کم فروشی

کم فروشی

پرونده آخرت
پرونده آخرت

پرونده آخرت

قرآن در سکوت
قرآن در سکوت

قرآن در سکوت

حمله شیطون
حمله شیطون

حمله شیطون

قسم نخور
قسم نخور

قسم نخور

خدایا شکرت
خدایا شکرت

خدایا شکرت

گوش نمی­دن
گوش نمی­دن

گوش نمی­دن

مجازات سنگین
مجازات سنگین

مجازات سنگین

دلت گرفته؟
دلت گرفته؟

دلت گرفته؟

هدفون هوشمند چیست؟

هدفون هوشمند چیست؟

چگونه اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند به اطلاعات شما دستبرد بزنند را متوقف کنیم؟
چگونه اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند به اطلاعات شما دستبرد بزنند را متوقف کنیم؟

چگونه اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند به اطلاعات شما دستبرد بزنند را متوقف کنیم؟

تخت هوشمند: آیا شما هم به آن نیاز دارید؟
تخت هوشمند: آیا شما هم به آن نیاز دارید؟

تخت هوشمند: آیا شما هم به آن نیاز دارید؟

نحوه هک و جاسوسی از یک چاپگر سه بعدی
نحوه هک و جاسوسی از یک چاپگر سه بعدی

نحوه هک و جاسوسی از یک چاپگر سه بعدی

چمدان هوشمند چیست؟
چمدان هوشمند چیست؟

چمدان هوشمند چیست؟

مایکروویو هوشمند چیست؟

مایکروویو هوشمند چیست؟

وقوع سیل در شیراز
وقوع سیل در شیراز

وقوع سیل در شیراز

اگر ولایت فقیه نبود...!
اگر ولایت فقیه نبود...!

اگر ولایت فقیه نبود...!