مزایا و معایب ازدواج با خانواده های کم جمعیت و پر جمعیت

تعداد اعضای خانواده همسر می تواند به عنوان یک ملاک برای ازدواج به شمار آید. برخی از افراد ترجیح می دهند با خانواده های کم جمعیت وصلت نموده و برخی نیز ازدواج با خانواده های پر جمعیت را مناسب تر می دانند. در این مقاله شما را با مزایا و معایب هر یک از این دو انتخاب آشنا می کنیم.
شنبه، 9 آذر 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
مزایا و معایب ازدواج با خانواده های کم جمعیت و پر جمعیت

 

مقدمه

امروزه بیشتر خانواده ها ، تعداد فرزند کمتری دارند و به شعار ، فرزند کمتر، زندگی بهتر اعتقاد دارند بنابراین هنگام ازدواج نیز به جمعیت خانواده توجه می کنند و معمولا خانواده های کم جمعیت را انتخاب می کنند بنابراین فرزندان خانواده های پرجمعیت به دلیل آنکه «تعداد اعضای خانواده همسر آینده» تبدیل به یکی از موارد معیارهای انتخاب همسر شده است، در ازدواج به مشکل بر می خورند. در این مقاله علت تمایل افراد به ازدواج با خانواده های کم جمعیت را برایتان آورده ایم .
 

برخی دلایل ازدواج با خانواده های کم جمعیت

ازدواج با خانواده کم جمعیت به دلیل متمدن بودن !
اغلب افرادی که به دنبال ازدواج با خانواده کم جمعیت هستند ، کم جمعیت بودن خانواده را نشانه تمدن فرد مقابل و خانواده اش می دانند. این افراد اکثرا خودشان نیز خانواده کم جمعیتی دارند.
 
ازدواج با خانواده کم جمعیت به دلیل فرار از مشکلات
افرادی که خانواده پر جمعیتی دارند به دلیل به دنبال فرار از مشکلات زیادی جمعیت و کلافه شدن از شرایط و رفت و آمدهای خانواده پرجمعیت خواهان ازدواج با خانواده کم جمعیت هستند
.
ازدواج با خانواده کم جمعیت به دلیل عدم کمبودهایی تربیتی
اغلب افرادی که به دنبال ازدواج با خانواده کم جمعیت هستند ، گمان می کنند به دلیل جمعیت بالای خانواده ، پدر و مادر به فرزندان کمتر رسیدگی می کنند و آنها دچار برخی مشکلات و کمبودهایی چون تربیت ضعیف، مشکلات مالی فراوان هستند بنابراین افراد این خانواده همواره عقده های اقتصادی ، کمبود محبت و خلاهای عاطفی بسیار دارند.
 
ازدواج با خانواده کم جمعیت به دلیل فرهنگ متفاوت
افرادی که به دنبال ازدواج با خانواده کم جمعیت هستند بر این عقیده اند که خانواده های پرجمعیت قدیمی بوده و فرهنگ متفاوتی دارند.
 
ازدواج با خانواده کم جمعیت به دلیل رفت و آمد اندک
خانواده های پرجمعیت رفت و آمدهای فراوانی با یکدیگر دارند بنابراین بسیاری از افراد از وصلت با خانواده های پرجمعیت گریزانند.
 
ازدواج با خانواده کم جمعیت به دلیل دخالت کمتر در امور زندگی
افرادی که به دنبال ازدواج با خانواده کم جمعیت هستند بر این عقیده اند که اگر با خانواده پر جمعیت وصلت کنند ، افراد خانواده به دلیل جمعیت زیاد در پروسه ازدواج و حتی مسائل بعد از ازدواج دخالت می کنند .
 

معایب خانواده کم جمعیت

در خانواده هایی که یک فرزند دارند گاهی به دلیل توجه بیش از اندازه به فرزندشان، مشکلات ارتباطی و عاطفی و وابستگی های عمیق مشاهده می شود و چنانچه نمناک اشاره می کند از لحاظ روابط بین فردی و تعامل های اجتماعی و استقلال یافتگی فرزندان خانواده های پرجمعیت نسبت به فرزندان خانواده های کم جمعیت جلوترهستند.

فرزندان خانواده های کم جمعیت پرتوقع هستند زیرا سطح رفاه خانواده بالاتر است .

در خانواده های کم جمعیت شما احساس تنهایی و گاهی افسردگی می کنید اما اگر در خانواده ای بزرگ باشید، همیشه افرادی هستند که با آنها وقت بگذرانید.
 

مزایای داشتن خانواده های پر جمعیت

در خانواده های پرجمعیت حس مشارکت، پیوستگی، مشورت طلبی و جمع دوستی بیشتری وجود دارد.
 
  • فرزندان خانواده های پرجمعیت بیشتر تحمل کمبودهای اقتصادی و مالی را دارند و انگیزه پیشرفت بیشتری را دارا هستند.
  • خانواده های پرجمعیت دوستان زیادی دارند.
 

مزایا و فواید ازدواج با خانواده پرجمعیت

  • - در خانواده پر جمعیت افرادی هستند که همیشه از شما حمایت کنند و شما یک حامی بزرگ به نام خانواده دارید.
  • - در خانواده پر جمعیت کارها را با سرعت بیشتری به اتمام خواهید رساند.
  • - در خانواده پر جمعیت روزهای تعطیل بسیار لذت بخش خواهد بود.
  • - در خانواده پر جمعیت جشن و عزاداری شما مشترک خواهد بود و اعضای خانواده در چنین مواقعی همدیگر را درک و از هم حمایت می کنند .
  • در دوران پیری تنها نخواهید ماند.

سخن پایانی

قبل از ازدواج بهتر است شناخت بیشتری نسبت به فرد مورد نظرتانپیدا کنید و ویژگی های اخلاقی او را در نظر بگیرید ، شما در انتخابتان باید به معیار های اصلی و خانواده طرف مقابل توجه کنید اما ازدواج کردن با فردی تنها به دلیل کم جمعیت بودن یا پر جمعیت بودن خانواده اش اشتباهی محض و گاه جبران ناپذیر است.
 
منبع: سایت نمناک


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.