بازدید : 2452 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

جمال مجتهدی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع :
فرزند حاج ميرزا محمد صادق شاه آبادي و نوه ي آيت الله شاه آبادي، در تهران به دنيا آمد تحصيلات ابتدايي را در مکاتب باقي مانده از دوران قاجار در تهران پشت سر گذاشت. علاقه مجتهدي به سينما و البته زمينه ي کاري پدر به اواين اجازه را داد که زميني درکرج را به ساخت سينما اختصاص دهد. جمال مجتهدي در سال 1332 سينما شاهين را در کرج افتتاح کرد.؛ سينمايي که زمينه ورود او به شغل مديريت سينما را مهيا کرد. در سال 1334 مجتهدي کار خود را گسترش داد و سينما سيلوانا (ملت) را در ميدان ژاله (شهدا) افتتاح کرد. سينما سيلوان در اين منطقه يکي از مهم ترين سينماهاي نمايش دهنده ي فيلم هاي ايراني محسوب مي شد. مجتهدي در همين سال ها گروه سينماهاي ميامي را پي ريزي کرد. مجتهدي در سال 1345 با تأسيس سازمان سينمايي چهله ستون رسماً وارد جريان توليد فيلم هاي ايراني شد. در سال 1345 سازمان سينمايي چهل ستون با توليد فيلم ترسناک موميايي به کارگرداني، فيلم برداري و تدوين حميدمجتهدي (از معدود توليدات قابل توجه سينماي ايران در ژانر وحشت) رسماً توليد فيلم را شروع کرد. پرفروش ترين فيلم سازمان سينمايي چهل ستون فيلم رابطه ي جواني است که در 1355 دومين فيلم پرفروش سال بود. اين موفقيت باعث شد خانواده ي مجتهدي با حفظ خط داستاني و ترکيب بازيگران و عوامل فني، فيلم همکلاس را در سال 1356 روانه ي اکران گروه سينماهاي ميامي کنند. پس از انقلاب جمال مجتهدي تنها به مديريت سينماهايش پرداخت. وحيد و مجيد جاي او در مديريت سينماهاي سه گانه را گرفتند و حميد به مستندسازي روي آورد. پس از مدتي سينما ملت را فروختند و تنها دو سينماي اروپا و تهران با مالکيت خانواده ي مجتهدي باقي ماند. شادروان جمال مجتهدي يکي از پيشگامان فعاليت هاي صنفي در مديريت سينماي ايران بود. اصالت خانوادگي و تشخص شخصيتي او زبان زد همه است. او با توجه به سابقه مذهبي خانواده اش هميشه مناسک مذهبي را انجام مي داد و در بين اهل سينما هميشه به خوش حسابي و رعايت حقوق ديگران شهره بود. مجتهدي در خرداد دار فاني را وداع گفت و يک ماه بعد فرزند دومش وحيد نيز بر اثر عارضه ي قلبي درگذشت. فيلم شناسي جمال مجتهدي در مقام تهيه کنندگي: 1345: موميايي (ح. مجتهدي)، 1347: جاده ي زرين سمرقند (ناصر ملک مطيعي )، 1348: قصه ي دل ها (مجتهدي)، 1350: بده در راه خدا (رضا صفايي)، يک خوشگل و هزار مشکل (محمدعلي زرندي)، آسمون بي ستاره (مجتهدي)، 1351: طغرل (سيامک ياسمي)، 1352: پريزاد (ياسمي)، دل خودش مي خواد (ياسمي)، 1355: رابطه ي جواني) (سياوش شاکري)، هيولا (ياسمي)، 1356: همکلاس (شاکري).
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

140/6118