بازدید : 5960 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

شجاع الدین شیخ الاسلام زاده

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم)
فرزند سید حسین شیخ‏الاسلام‏زاده وكیل مبرز دادگسترى و رئیس كانون وكلاى آذربایجان، در سال 1310 در تبریز متولد شد. تحصیلات ابتدائى و متوسطه را در تبریز متولد شد. تحصیلات ابتدائى و متوسطه را در تبریز به اتمام رسانید و وارد دانشكده‏ى پزشكى تهران شد و در 1336 دكتراى خود را دریافت كرد و براى ادامه‏ى تحصیل به آمریكا عزیمت نمود و در دانشگاههاى پنسیلوانیا و اوهایو دوره‏ى تخصصى ارتوپدى را با درجه‏ى ممتاز گذرانید و چندى در بیمارستان‏هاى آمریكا كارآموزى نمود و به ایران بازگشت و یكى از مؤسسین بیمارستان مدرن و مجهر پارس شد. اولین شغل دولتى او بنیانگذارى و مدیریت عامل انجمن توان‏بخشى بود كه خدمات برجسته‏اى در این سمت انجام داد. در سال 1353 امیرعباس هویدا در كابینه‏ى خود تغییرات تازه‏اى داد و سه وزارتخانه‏ى جدید تاسیس نمود. یكى از آن سه وزارتخانه، وزارت رفاه اجتماعى بود و دكتر شجاع‏الدین شیخ‏الاسلام‏زاده را در راس آن قرار داد. هسته‏ى مركزى این وزارتخانه، سازمان بیمه اجتماعى كارگران و بانك رفاه كارگران بود. در بهمن‏ماه 1354 امیرعباس هویدا در تركیب كابینه‏ى خود تغییراتى داد. وزارتخانه‏هاى رفاه اجتماعى و بهدارى در هم ادغام شد و نام وزارت بهدارى گرفت و شجاع‏الدین شیخ‏الاسلام‏زاده در راس آن قرار گرفت. در مردادماه 1356 امیرعباس هویدا پس از دوازده سال و نیم نخست‏وزیرى، مستعفى و به جاى وى جمشید آموزگار نخست‏وزیر شد و كابینه‏ى خود را روز 16 مردادماه به شاه و مجلس معرفى كرد. در آن كابینه، دكتر شیخ‏الاسلام‏زاده وزیر بهدارى و بهزیستى شد و در تمام مدت نخست‏وزیرى آموزگار كه یك سال به طول انجامید، در كابینه عضویت داشت. در شهریورماه 1357 مهندس جعفر شریف‏امامى نخست‏وزیر شد و دست به یك سلسله كارهاى سطحى و عوام‏فریبانه زد از جمله دستور داد حكومت نظامى عده‏اى از مدیران و دولتمردان و بازرگانان را توقیف كند و در نتیجه عده‏اى از جمله دكتر شیخ‏الاسلام‏زاده طبق ماده پنج حكومت نظامى بازداشت شدند و به زندان كمیته مشترك انتقال یافت و تا 15 آبان‏ماه 1357 در آن زندان به سر مى‏برد. در ان ایام عده‏ى دیگرى از بلندپایگان از جمله امیرعباس هویدا و ارتشبد نصیرى و عبدالعظیم ولیان بازداشت شدند و به زندان جمشیدآباد انتقال یافتند و زندانیان كمیته‏ى مشترك هم به آنها ملحق شدند. روز 22 بهمن‏ماه 1357 در زندانها باز شد و و عده‏اى از آنها توسط مردم بازداشت شدند از جمله دكتر شیخ‏الاسلام‏زاده بود. شیخ‏الاسلام‏زاده مدتى در زندان اوین بازداشت بود، سپس محاكمه شد و پس از آن مورد عفو قرار گرفت. شیخ‏الاسلام‏زاده پزشكى حاذق و جراحى متبحر است و هم‏اكنون از سهامداران بیمارستان پارس مى‏باشد. وى هنگامى كه در دانشكده‏ى پزشكى تهران مشغول تحصیل بود، از دانشجویان فعال علیه رژیم پهلوى بود و اعتصابات و جنجالهاى دانشجویان را رهبرى مى‏كرد.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

156/2628