0
ویژه نامه ها

تمام آن‌چه خانم‌ها باید درباره فصل گرم بدانند

اگر این شبهه برای شما پیش آمده که تابستان، زن و مرد نمی‌شناسد، بهتر است از همین حالا رک و راست بگوییم که شما آدم نکته‌سنجی نیستید. خانم‌ها نه تنها از آقایان گرمایی‌ترند و از تابستان بیشتر عذاب می‌کشند (با این توضیح که این معمولاً آقایان هستند که وسط ظهر تابستان و در اوج گرما، در حال دویدن دنبال یک لقمه نان رؤیت می‌شوند)، بلکه تابستان اساساً فرصت خوبی برای آن‌ها است تا لذت‌هایی را تجربه کنند که آقایان معمولاً از آن‌ها بی‌بهره‌اند؛ لذتی مثل خرید کردن. ما در این
تمام آن‌چه خانم‌ها باید درباره فصل گرم بدانند
تمام آن‌چه خانم‌ها باید درباره فصل گرم بدانند
تمام آن‌چه خانم‌ها باید درباره فصل گرم بدانند

اگر این شبهه برای شما پیش آمده که تابستان، زن و مرد نمی‌شناسد، بهتر است از همین حالا رک و راست بگوییم که شما آدم نکته‌سنجی نیستید. خانم‌ها نه تنها از آقایان گرمایی‌ترند و از تابستان بیشتر عذاب می‌کشند (با این توضیح که این معمولاً آقایان هستند که وسط ظهر تابستان و در اوج گرما، در حال دویدن دنبال یک لقمه نان رؤیت می‌شوند)، بلکه تابستان اساساً فرصت خوبی برای آن‌ها است تا لذت‌هایی را تجربه کنند که آقایان معمولاً از آن‌ها بی‌بهره‌اند؛ لذتی مثل خرید کردن. ما در این پرونده قرار است از تعامل زنان و تابستان حرف بزنیم؛ از شیوه‌هایی نظیر کنار آمدن با گرما گرفته تا نحوه خرید عطر سرد و حتی سلاح سرد!
واقعیت این است که این تابستان داغ لعنتی، اگرچه اسمش جز گرمی و تشنگی و عرق ریختن و سردرد و ... چیزی را یاد آدم نمی‌آورد، ولی خودش خوبی‌هایی دارد که الحق و الانصاف در هیچ فصل دیگری پیدا نمی‌شود. مثلاً همین تعطیلات درست و حسابی و شب‌های خنک و باحالش را در کدام فصل دیگری می‌توانید تجربه کنید؟ اگر کمی صادق باشید، حتماً اعتراف می‌کنید که تابستان برخلاف اسمش، فصل خیلی خوبی است؛ فقط باید بدانید که اولاً چگونه با آن کنار بیایید و ثانیاً چگونه از آن لذت ببرید. این مطلب هم به همین جور چیزها اختصاص دارد، منتها مخاطبش فقط خانم‌ها هستند.

خانم‌ها و جوان ماندن با ضد آفتاب

از آن‌جا که خانم‌ها به صورتشان خیلی اهمیت می‌دهند و از آن‌جایی که برای اغلبشان پوست، مهم‌ترین قسمت صورت است (فعلاً بحث درباره بینی را کنار می‌گذاریم) و هرگونه تغییر و تحولی در آن تأثیر مستقیم روی یک مسأله حیاتی یعنی سن ظاهری خانم‌ها دارد؛ مراقبت از پوست و به ویژه مراقبت از پوست صورت، یکی از مهم‌ترین وظایف خانم‌ها تلقی می‌شود. این مسأله از این جهت در تابستان اهمیت دارد که دشمن شماره یک پوست، به عقیده دانشمندان، نور آفتاب است؛ به ویژه اشعه ماوراء بنفش که هیچ چیزی قادر نیست به اندازه آن، پدر پوست را درآورد. البته خطرات آفتاب منحصر به پیر و چروک شدن پوست نیست و تماس زیاد با آفتاب شدید می‌تواند منجر به سرطان‌های خطرناک پوستی شود (قابل توجه آن‌هایی که علاقه خاصی به حمام آفتاب دارند).
برا ی محافظت از پوست در مقابل آفتاب، اولین کاری که می‌توانید انجام بدهید این است که در ساعات اوج تابش خورشید، یعنی از حدود ساعت 10 صبح تا 4 بعد ازظهر، از خانه خارج نشوید.
توصیه دوم این است که از لباس‌هایی استفاده کنید که بدن را بیشتر می‌پوشانند. هیچ چیزی به اندازه لباس‌های آستین‌بلند و شلوار و دامن بلند، جلوی نور خورشید را نمی‌گیرد. البته هر چقدر لباس‌ها تیره‌تر و بافت متراکم‌تری داشته باشد، بیشتر جلوی نور خورشید را می‌گیرد ولی معمولاً کسی دلش نمی‌خواهد در تابستان لباس کلفت و تیره بپوشد و ما هم چنین پیشنهادی نمی‌کنیم. توصیه سوم، استفاده از کلاه‌های لبه‌دار است که در سال‌های اخیر کم‌کم دارد جا می‌افتد. این کلاه‌ها به خوبی از پوست صورت در مقابل نور خورشید محافظت می‌کنند؛ و اما توصیه چهارم چیزی نیست جز سفارش اکید به مصرف ضد آفتاب.
ضد آفتاب‌ها معمولاً بر اساس SPF معرفی می‌شوند. SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor، به معنای «فاکتور محافظت‌کننده در برابر خورشید» است. در مورد معنایش خیلی وارد جزئیات نمی‌شویم؛ فقط در این حد بدانید که ضد آفتاب‌هایی با SPF مساوی 15، نزدیک به 93 درصد از پرتوهای ماوراء‌بنفش خورشید را جذب می‌کنند و ضد آفتاب‌هایی با SPF معادل 30، بیش از 97 درصد. بنابراین سعی کنید ضد آفتابی را انتخاب کنید که SPF آن، حداقل 15 باشد. ضد آفتاب‌هایی با SPF بیشتر از 30 هم معمولاً فایده چندانی ندارند. در مورد استفاده از ضد آفتاب به این چند نکته هم توجه کنید:
ضد آفتاب را نیم تا یک ساعت قبل از خروج از منزل استفاده کنید.
در استفاده از ضد آفتاب خسیس نباشید. ضد آفتاب باید به صورت یک لایه نسبتا ضخیم روی پوست شما را بپوشاند.
هر 2 ساعت یک‌بار ضد آفتاب را تجدید کنید. در صورت شستن دست و صورت، شنا یا استفاده از حوله، دوباره از ضد آفتاب استفاده کنید. اگر روی محصول مورد استفاده شما نوشته شدهAll day ، به این معنا است که استفاده از این محصول برای یک‌بار در روز کافی است. اما توصیه می‌کنیم به صداقت شرکت تولیدکننده دارو شک کنید؛ چراکه هیچ ضد آفتابی نمی‌تواند در تمام طول روز دوام بیاورد.
ضدآفتاب‌ها به شکل‌های گوناگونی در بازار وجود دارند. برخی از آن‌ها به صورت کرم هستند که برای افراد دارای پوست خشک، مناسب‌ترند ولی کسانی که پوست چرب دارند، بهتر است از انواع ژل یا لوسیون ضد آفتاب استفاده کنند.
ضد آفتاب‌ها مانند هر وسیله آرایشی دیگری ممکن است برای بعضی‌ها حساسیت‌زا باشند، به ویژه ضد آفتاب‌هایی که دارای مواد معطر یا رنگی هستند. مثل هر وسیله آرایشی دیگری توصیه می‌کنیم پیش از استفاده از یک ضد آفتاب جدید، ابتدا مقداری از آن را روی بازویتان بمالید و 24 ساعت صبر کنید تا ببینید بدنتان به آن حساسیت نشان می‌دهد یا نه. اگر اتفاقی نیفتاد، می‌توانید از آن برای پوست صورتتان استفاده کنید.

چشم خانم‌‌ها و عینک‌های آفتابی

عینک آفتابی برای خانم‌ها (و همچنین برای آقایان) چیزی فراتر از عینک است. در واقع عینک آفتابی جزئی از تیپ ظاهری خیلی از خانم‌ها محسوب می‌شود و برای همین نمی‌شود از رابطه خانم‌ها و تابستان سخن گفت، ولی اشاره‌ای به عینک آفتابی نکرد. اگر از کاربردهایی مثل تیپ زدن، مراسم سوگواری و غیره بگذریم، استفاده از عینک‌های آفتابی، هرجا و هروقت که آفتاب شدیدی باشد، از چله تابستان گرفته تا وسط برف و یخ زمستان، یک ضرورت است.
نور خورشید (شامل نور مرئی و اشعه‌های فرابنفش) همان‌طور که به شدت به پوست بدن آسیب می‌رساند، می‌تواند به لایه‌های مختلف چشم هم صدمه بزند و مشکلات جدی ایجاد کند. بنابراین به همان اندازه که محافظت از پوست در مقابل نور خورشید اهمیت دارد، حفاظت از چشم‌ها هم در مقابل این اشعه‌ها یک امر حیاتی است. پس می‌بینید که برخلاف جار و جنجال‌های کژاندیشان(!)، زدن عینک آفتابی نه تنها مطلقاً به معنای قرتی‌بازی نیست، بلکه یک ضرورت است.
یک عینک آفتابی برای این‌که صرفاً وسیله‌ای برای تیپ ظاهری نباشد و بتواند از چشم شما در برابر نور خورشید مراقبت کند، باید دارای ویژگی‌هایی باشد که خیلی بعید است شما بتوانید این ویژگی‌ها را در عینک‌هایی که دست‌فروش‌ها می‌فروشند، پیدا کنید. هرچند اطمینان صد در صدی هم وجود ندارد که عینک‌هایی که از عینک‌فروشی‌های معتبر خریداری می‌کنید، قطعاً این ویژگی‌های مطلوب را داشته باشند. با این حال، اگر به چشمتان اهمیت می‌دهید، عقل حکم می‌کند که کمی بیشتر خرج کنید و عینک آفتابی را از عینک‌فروشی‌های معتبر و با دریافت برگه ضمانت خریداری نمایید. پیش از خرید عینک آفتابی، این چند نکته را به خاطر بسپارید:
عدسی‌های عینک آفتابی، یا شیشه‌ای هستند یا پلاستیکی. عدسی‌های پلاستیکی سبک‌ترند و بر اثر ضربه خرد نمی‌شوند و در نتیجه خطر آسیب به چشم در صورت وقوع حادثه، کمتر می‌شود. اما در مقابل، عدسی‌های شیشه‌ای وضوح بیشتری دارند، کمتر خش می‌افتند و البته گران‌تر هم هستند.
لازم نیست عینک آفتابی آن‌قدر تیره باشد که چشمان شما از پشت آن دیده نشود. چنین عینک‌هایی دید شما را هم کم می‌کنند.
یک عینک آفتابی استاندارد باید با یک روکش جاذب اشعه ماوراء بنفش به ضخامت 400 نانومتر پوشیده شده باشد. این روکش بین 99 تا 100 درصد پرتوهای فرابنفش نوع B خورشید را جذب می‌کند و مانع رسیدن آن به چشم می‌شود. روی چنین عینک‌هایی واژه400 - UV یا UV Protection 100 درصد حک شده است. البته عینک‌فروشی‌های معتبر، دستگاه‌هایی دارند که می‌تواند میزان واقعی محافظت عدسی عینک را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) اندازه‌گیری کند.
اگر در مورد میزان محافظت عدسی عینک در مقابل اشعه فرابنفش خورشید شک دارید، راه ساده‌ای برای امتحان کردن این موضوع وجود دارد. یک عینک فتوکرومیک را بردارید و عدسی عینک آفتابی را جلوی آن در مقابل نور خورشید بگیرید. اگر عدسی عینک آفتابی استاندارد باشد، اشعه فرابنفش خورشید را جذب می‌کند و در نتیجه، عینک فتوکرومیک تغییر رنگ نمی‌دهد.
عدسی‌های غیراستاندارد معمولاً سطح ناهموار و غیر یکنواختی دارند. برای اطمینان از عدم وجود انحراف در عدسی می‌توانید عینک را به چشم بزنید و به یک سطح منظم مثل لبه میز یا خطوط بین کاشی‌ها نگاه کنید و در همین حال سرتان را به بالا و پایین و چپ و راست حرکت دهید. اگر عدسی استاندارد باشد، این خطوط با حرکت چشم شما همچنان صاف باقی می‌مانند؛ و در غیر این صورت، کج و معوج می‌شوند.
یکی از نگرانی‌های بزرگ خانم‌های جوان در زندگی، چروک شدن گوشه چشم‌ها است! عینک‌های آفتابی بزرگ، نه تنها از چشم شما محافظت می‌کنند، بلکه با ممانعت از رسیدن نور خورشید به پوست اطراف چشم، مانع چروک شدن دور چشمتان هم می‌شوند.

تابستان و شیوع کک‌و‌مک در خانم‌ها

نور خورشید و پوست بدن، ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. اگر از قضیه پیر و چروک شدن پوست در اثر برخورد با نور خورشید بگذریم، به این بحث می‌رسیم که نور خورشید ممکن است بسیاری از بیماری‌های پوستی، از جمله سرطان پوست را ایجاد کند و همچنین ممکن است باعث تشدید بسیاری دیگر از بیماری‌های پوستی شود. یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی که در تابستان تشدید می‌شود، کک‌و‌مک است. کک‌و‌مک که در اصطلاح پزشکی به آن فرکل (freckle) می‌گویند، یک مشکل ژنتیکی است که بیشتر در خانم‌های بور و بلوند دیده می‌شود. در این گروه از خانم‌ها میزان رنگ‌دانه‌های پوست (ملانین) در بعضی قسمت‌ها و به ویژه در قسمت‌های غیر پوشیده بدن که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد، بیشتر از افراد عادی است. در نتیجه، در این نقاط، یک‌سری لک‌های قهوه‌ای روشن ایجاد می‌شود. این لک‌ها در زمستان کم‌رنگ‌ترند و در تابستان پررنگ‌تر می‌شوند. بنابراین فرا رسیدن تابستان برای این خانم‌ها چیزی معادل رسیدن سونامی به ساحل است! با این وجود، بد نیست بدانید که کک‌و‌مک هیچ خطری ندارد اما درمان مؤثری هم ندارد. اگر شما با این مشکل دست به گریبانید، بهتر است آن قسمتی را که در همین پرونده درباره ضد آفتاب حرف زده‌ایم، دوباره مطالعه کنید. خوب پوشاندن بدن، استفاده از کلاه‌های لبه‌دار و نیز کرم‌های ضد آفتاب به شما کمک می‌کند که تابستان را به سلامت بگذرانید. اگر ته ذهنتان یک جورهایی به لیزر هم امید بسته‌اید، این خبر خوش را به شما می‌دهیم که امیدتان چندان هم بی‌راه نیست. این روزها متخصصان پوست در مورد درمان کک‌و‌مک با لیزر اظهار نظرهایی کرده‌اند. البته از آن‌جایی که لیزر خودش می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های پوستی شود (به ویژه در افرادی که پوستشان تیره است)، بهتر است در این مورد با یک متخصص پوست مجرب مشورت کنید. یکی دیگر از مشکلات شایع پوستی که در تابستان تشدید می‌شود، ملاسما یا کلوآسما است. ملاسما یک لک قهوه‌ای برجسته است که معمولاً در صورت خانم‌های باردار دیده می‌شود، ولی مصرف قرص‌های ضد بارداری، نور آفتاب و برخی عوامل هورمونی هم می‌تواند باعث ایجاد آن شود. در این مورد هم استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و مواد بی‌رنگ‌کننده مخصوص، وضع را بهتر می‌کند.

خانم‌ها و خرید تابستانه

اگر ایام نزدیک به عید را که انگار همه مجبورند در حداقل زمان بیشترین خرید را داشته باشند، کنار بگذاریم؛ بهترین زمان برای خرید بادقت و سر فرصت، همین تابستان است. اهمیت پرداختن به مسأله خرید در تابستان وقتی روشن‌تر می‌شود که این چند نکته را در کنار هم بگذاریم: بیشتر جمعیت کشور ما جوان هستند، بسیاری از این جوان‌ها دانش‌آموز یا دانشجو هستند، بیشتر از نیمی از این دانش‌آموزان و دانشجویان، دختر هستند، این خانم‌ها در طول 3 ماه تابستان تعطیل هستند، به نظر می‌رسد که این گروه بزرگ، بیش از هر چیز دیگری از خرید کردن لذت می‌برند! در این قسمت، برای خانم‌هایی که بخش بزرگی از اوقات فراغت تابستانی خود را در فروشگاه‌ها سپری می‌کنند، چند نکته کاربردی در هنگام خرید را توضیح می‌دهیم:
الف) خرید لباس:
یکی از اساسی‌ترین نکات در خرید لباس، توجه به رنگ آن است. رنگ لباس، گذشته از ویژگی‌های شخصی هر فرد، می‌تواند ارتباط مستقیمی با فصل سال داشته باشد. به عنوان مثال، رنگ‌های تیره میزان بیشتری از نور خورشید را جذب می‌کنند و در نتیجه در فصل تابستان باعث می‌شوند شما بیشتر احساس گرما کنید. از سوی دیگر، رنگ قرمز به خودی خود یک رنگ گرم محسوب می‌شود و پوشیدن آن، احساس گرما را به شما و اطرافیانتان منتقل می‌کند. بنابراین استفاده از رنگ‌های سرد، مثل آبی که حس سرما را القا می‌کند، در تابستان خوشایندتر است. و حالا که صحبت به این‌جا رسید، اجازه بدهید کمی از تابستان فاصله بگیریم و چند نکته کلی در مورد خرید لباس را هم یادآوری کنیم:خانم‌هایی که پوستی تیره و چشم و ابرویی مشکی دارند، بهتر است سمت رنگ‌های گرم و تیره (مثل مشکی، قهوه‌ای و قرمز تیره) نروند و از لباس‌های صورتی، سفید و آبی ملایم استفاده کنند. برای خانم‌های بلوند، رنگ‌های خشن که متضاد رنگ پوستشان است و گاهی رنگ‌های روشن، مناسب‌ترند ولی رنگ‌های گرم چندان مناسب نیستند. به طور کلی، رنگ‌های مناسب این گروه عبارتند از: آبی ملایم، آبی سیر، سبز و قهوه‌ای. برای خانم‌هایی با رنگ پوست معمولی می‌توان هم از رنگ‌های تیره استفاده کرد، هم از رنگ‌های روشن؛ ولی رنگ‌های نزدیک به رنگ پوست آن‌ها معمولاً مناسب نیست. رنگ‌های مناسب این گروه از خانم‌ها هم به طور کلی عبارتند از: آبی، سورمه‌ای، مشکی و صورتی. توصیه آخر درباره ارتباط لباس با قد شما است. اگر شما قد کوتاهی دارید، نباید از لباس‌هایی با طرح افقی و شلوارهای بگی و جلیقه‌های دولایه استفاده کنید. استفاده از لباس‌های همرنگ که گل و گشاد نباشند، قد شما را بلندتر جلوه می‌دهند. در مقابل، اگر شما قد بلندی دارید، بهتر است از لباس‌هایی با طرح عمودی و سر تا پا یک‌رنگ اجتناب کنید. بحث انتخاب لباس را در همین جا متوقف می‌کنیم، چون اگر قرار باشد به طور مبسوط در این زمینه حرف بزنیم، معلوم نیست چند شماره مجله را باید پر کنیم.
ب) خرید کفش:
دیگر کسی نیست که نداند کفش بد یا پاشنه‌بلند باعث کمردرد و هزار جور درد و بلا می‌شود. ما هم حوصله شما را با این حرف‌های تکراری سر نمی‌بریم و فقط چند نکته را که هنگام خرید کفش باید به آن توجه داشته باشید، یادآوری می‌کنیم: پاها معمولاً در انتهای روز کمی حجیم‌تر و متورم‌تر می‌شوند. بنابراین برای این‌که کفش مناسبی بخرید، بهتر است در انتهای روز به خرید کفش بروید. هنگام خرید کفش، هر دو لنگه آن را به پا کنید. در ضمن، قبل از خرید کفش، پاشنه‌های دو لنگه را با هم مقایسه کنید تا مطمئن شوید اندازه آن‌ها یکی است. بین بلندترین انگشت پا و نوک کفش حداقل باید 1 سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد. هیچ‌گاه کفشی را که هنگام خم کردن، چروک می‌خورد؛ نخرید. در کفش‌های تابستانی معمولاً جلو یا پشت کفش، باز است. این مسأله، خطر آسیب پا در برخورد با اجسام سخت را بیشتر می‌کند. در ضمن، اغلب این کفش‌ها در پشت پا تنها یک بند باریک دارند که این بند سبب وارد آمدن فشار بر تاندون آشیل (که پشت مچ پا قرار دارد) می‌شود که این امر التهاب آن را در پی دارد. اگر قصد خرید صندل دارید، توجه داشته باشید که کفه صندل باید محکم و در عین حال نرم باشد. در ضمن، هنگام خرید صندل‌های بنددار باید حواستان به این نکته باشد که بندها نباید وسیله نگه داشتن صندل در پایتان باشند.
ج) خرید لوازم آرایش:
در این قسمت، با اجازه‌تان، می‌خواهیم به 2 تذکر مهم اکتفا کنیم: اول این‌که، با توجه به وفور لوازم آرایش تقلبی در بازار، حتماً این لوازم را از مغازه‌های معتبر تهیه کنید و خودتان هم تا می‌توانید، اطلاعات مناسب را در زمینه تفاوت محصول اصل و تقلبی به دست بیاورید. و دوم این‌که، در مورد استفاده از کرم‌هایی که برای بار اول خریداری کرده‌اید، محتاط باشید. بسیاری از کرم‌های آرایشی، به ویژه آن‌هایی که دارای بوی خاص یا نگهدارنده‌های ویژه‌ای هستند، ممکن است حساسیت‌زا باشند. در این زمینه توصیه می‌کنیم که حتی به محصولاتی که روی آن‌ها عنوان هیپوآلرژیک (کم‌حساسیت‌زا) ثبت شده هم اطمینان کامل نداشته باشید و حتماً قبل از استفاده وسیع از این محصولات، به ویژه کرم‌هایی که برای پوست صورت مصرف می‌شوند، ابتدا به اندازه یک بند انگشت از کرم را روی بازویتان بمالید و بگذارید 24 ساعت باقی بماند. اگر بدن شما به آن حساسیتی نشان نداد، می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.
د) خرید عطر:
خرید عطر یک مسأله سلیقه‌ای است و نکات آن‌چنانی هم ندارد. فقط حواستان باشد که استفاده از عطرهای حاوی 5 متوکسی پسورالن و برگاموت روی پوست، در صورتی که در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، می‌تواند باعث ایجاد لک‌های پوستی شود.غیر از این، تنها نکته‌ای که در مورد خرید عطر در تابستان مهم به نظر می‌رسد، انتخاب بوی مناسب است. اگر خودتان کلاهتان را قاضی کنید، به این نتیجه می‌رسید که در گرمای تابستان، استفاده از عطرهای خنک، هم برای شما و هم برای اطرافیانتان خیلی دلچسب‌تر خواهد بود. در حالی که انتخاب عطرهای گرم، باعث می‌شود در ایام تابستان هیچ‌کس به شما نزدیک نشود. دیگر خود دانید.

تمایل به حداکثر برنزه شدن در فصل گرم

در زمان‌های قدیم، وقتی تابستان می‌شد، مردم دنیا خودبه‌خود برنزه می‌شدند. بعد از مدتی، کم‌کم مردم حوصله‌شان از این وضع سر رفت و سعی کردند کاری بکنند که پوستشان در تابستان‌ها هم سفید بماند. این وضع تا مدت‌ها ادامه داشت تا این‌که دوباره مثل همه چیزهای دیگر، که هر چندوقت یک‌بار مد می‌شوند، برنزه شدن هم دوباره مد شد. با این تفاوت که این بار دانشمندان فهمیده بودند که آفتاب چه بلاهایی بر سر پوست می‌آورد و شروع کردند به ترساندن مردم از آفتاب. این وسط یک عده آدم کاسب آمدند و دور هم جمع شدند و گفتند حالا که هم مردم دوست دارند برنزه شوند، هم آفتاب خطر دارد؛ ما بیاییم و یک دستگاهی درست کنیم که بدون نور آفتاب، آن‌ها را برنزه کند. آن‌ها این کار را هم کردند و اسم دستگاهشان را هم گذاشتند: سولاریوم. منتها مشکل این‌جا است که این دستگاه، درست با همان مکانیسمی آدم را برنزه می‌کند که آفتاب؛ یعنی با استفاده از امواج فرابنفش. بنابراین تعجبی ندارد که امروزه دانشمندان اعلام کرده‌اند که خطر ابتلا به سرطان پوست در کسانی که از سولاریوم استفاده می‌کنند، 2 برابر افراد عادی است. تازه خبر جدید را نشنیده‌اید. آخرین تحقیقات نشان داده است که سولاریوم، آدم را معتاد هم می‌کند. با این وضع تعجبی ندارد که اواخر شهریور یک عده آدم خمار را ببینیم که پشت در سالن‌های سولاریوم صف کشیده‌اند تا در باز شود!
از ما می‌شنوید، این جور چیزها را بی‌خیال شوید و اگر خیلی هم اصرار دارید که خودتان را برنزه کنید، از همین کرم‌های برنزه کننده کمک بگیرید؛ که هم موقتی است، هم شما را به سرطان مبتلا نمی‌کند و هم معتاد نمی‌شوید

خانم‌های گرمایی و خطر گرمازدگی

خانم‌ها معمولاً نسبت به آقایان گرمایی‌ترند. این مسأله فقط به پوشش بیشتر خانم‌ها مربوط نمی‌شود، بلکه سیستم بدنی و هورمونی خانم‌ها در این میان نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. از یک سو، احساس گرگرفتگی یکی از شایع‌ترین مشکلات خانم‌هایی است که به سن یائسگی رسیده‌اند و از سوی دیگر، دمای بدن خانم‌های جوان هم در روزهای اواسط دوره ماهیانه افزایش می‌یابد. همه این‌ها وقتی در تابستان رخ می‌دهند، گرمای هوا را از آن‌چه واقعاً هست، غیر قابل ‌تحمل‌تر می‌کنند. همه این مطالب را گفتیم تا به این نتیجه برسیم که خانم‌ها باید بیشتر مراقب گرمازدگی باشند.
در طی گرمازدگی، آب بدن در اثر گرمای زیاد محیط به صورت تعریق یا تبخیر از دست می‌رود و از آن‌جایی که 50 درصد وزن خانم‌ها را آب تشکیل می‌دهد، این وضعیت باعث علایم مختلفی (از احساس آشفتگی و تهوع گرفته تا تنگی‌ نفس و کاهش سطح هوشیاری و حتی کما و مرگ) می‌شود. به همین دلیل، جبران آبِ از دست رفته بدن در گرماي تابستان اهميت حياتي دارد و برای این منظور، هرچند مصرف بستني و ميوه‌هاي آبدار و... مفيد است، اما هيچ چيز جاي خود آب را نمي‌گيرد. متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند كه در روزهاي گرم تابستان، همه افراد بايد روزانه حداقل 8 ليوان آب (خود آب، نه چيز ديگر) مصرف كنند.
اما برای خانم‌های پا به سن گذاشته‌ای که گاه و بیگاه دچار حملات گرگرفتگی می‌شوند هم یک‌سری توصیه‌های ویژه داریم:
با لباس کمتری به رختخواب بروید و از پنکه و کولر برای خنک کردن محیط استفاده کنید. البته سعی کنید در مقابل باد مستقیم کولر قرار نگیرید.
اضافه‌وزن، یک عامل زمینه‌ساز قطعی برای گرگرفتگی است. پس وزن خود را کاهش دهید.
خانم‌هایی که فعالیت جسمی بیشتری دارند، کمتر دچار گرگرفتگی می‌شوند. البته انجام ورزش‌های سنگینی که عرق آدم را درمی‌آورند، قطعاً باعث احساس گرمای شدید می‌شوند.
هرچند نیازی به گفتن ندارد ولی از مصرف نوشیدنی‌های داغ خودداری کنید.
منبع:http://tandorosti.com


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
مزوتراپی چیست و چه کاربردها و فوایدی دارد
مزوتراپی چیست و چه کاربردها و فوایدی دارد

مزوتراپی چیست و چه کاربردها و فوایدی دارد

جزئیات آتش ‌سوزی بازارچه ساحلی بندر دیلم
جزئیات آتش ‌سوزی بازارچه ساحلی بندر دیلم

جزئیات آتش ‌سوزی بازارچه ساحلی بندر دیلم

اصلی ترین منابع تامین ویتامین سی
اصلی ترین منابع تامین ویتامین سی

اصلی ترین منابع تامین ویتامین سی

انواع روش کاشت ریش و مزایا و معایب آن
انواع روش کاشت ریش و مزایا و معایب آن

انواع روش کاشت ریش و مزایا و معایب آن

عوارض نوشابه های انرژی زا
عوارض نوشابه های انرژی زا

عوارض نوشابه های انرژی زا

جایگزین سدیم در رژیم غذایی
جایگزین سدیم در رژیم غذایی

جایگزین سدیم در رژیم غذایی

ظرفیت های فرهنگی اربعین
ظرفیت های فرهنگی اربعین

ظرفیت های فرهنگی اربعین

ترک سیگار و فواید آن
ترک سیگار و فواید آن

ترک سیگار و فواید آن

آیا گیاه خواری باعث طول عمر می شود؟
آیا گیاه خواری باعث طول عمر می شود؟

آیا گیاه خواری باعث طول عمر می شود؟

طرح تبدیل رئیس صداوسیما به معاون اجرایی هیات نظارت
طرح تبدیل رئیس صداوسیما به معاون اجرایی هیات نظارت

طرح تبدیل رئیس صداوسیما به معاون اجرایی هیات نظارت

چند بار در روز مسواک بزنیم
چند بار در روز مسواک بزنیم

چند بار در روز مسواک بزنیم

آشنایی با بیماری زونا و علائم و روش های درمان این بیماری
آشنایی با بیماری زونا و علائم و روش های درمان این بیماری

آشنایی با بیماری زونا و علائم و روش های درمان این بیماری

مصاحبه ظریف با CNN
مصاحبه ظریف با CNN

مصاحبه ظریف با CNN

خواص برنج
خواص برنج

خواص برنج

عروسک‌های وحشی
عروسک‌های وحشی

عروسک‌های وحشی

اهل انصاف نزدیک‌ترین‌ها به پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)
اهل انصاف نزدیک‌ترین‌ها به پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)

اهل انصاف نزدیک‌ترین‌ها به پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)

فناتیسیسم چیست؟!
فناتیسیسم چیست؟!

فناتیسیسم چیست؟!

درمان نفخ شکم با رعایت چند نکته ساده
درمان نفخ شکم با رعایت چند نکته ساده

درمان نفخ شکم با رعایت چند نکته ساده

بمباران شیمیایی سردشت از دید شبکه فرانس 24
بمباران شیمیایی سردشت از دید شبکه فرانس 24

بمباران شیمیایی سردشت از دید شبکه فرانس 24

اهمیت پایگاه جدید دریایی ایران در تنگه هرمز
اهمیت پایگاه جدید دریایی ایران در تنگه هرمز

اهمیت پایگاه جدید دریایی ایران در تنگه هرمز

پایگاه دریایی ایران در شرق تنگه هرمز از دید شبکه های عربی
پایگاه دریایی ایران در شرق تنگه هرمز از دید شبکه های عربی

پایگاه دریایی ایران در شرق تنگه هرمز از دید شبکه های عربی