0
ویژه نامه ها

ورم مفاصل یا آرتریت

آرتریت التهاب یک یا چند مفصل است. علائم اصلی آرتریت درد و خشکی مفاصل است که به طور معمول با بالا رفتن سن بدتر شوند. دو نوع از رایج ترین آرتریت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید است.
ورم مفاصل یا آرتریت
ورم مفاصل یا آرتریت

مترجم: پریسا مرتضوی
منبع:راسخون
 

آرتریت التهاب یک یا چند مفصل است. علائم اصلی آرتریت درد و خشکی مفاصل است که به طور معمول با بالا رفتن سن بدتر شوند. دو نوع از رایج ترین آرتریت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید است.
استئو آرتریت معمولا توسط استهلاک و فرسودگی عادی ایجاد می‌شود، در حالی که آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است. انواع دیگر آرتروز می‌تواند توسط کریستالهای اوریک اسید، عفونت و یا حتی بیماری‌های زمینه ای از قبیل پسوریازیس و یا لوپوس ایجاد شود.
درمان بسته به نوع آرتریت متفاوت است. هدف اصلی از درمان آرتروز کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی است.
شایع‌ترین علایم و نشانه‌های آرتروز گرفتار شدن مفاصل است. بسته به نوع آرتریت (ورم مفاصل شما) علائم و نشانه‌های شما ممکن است شامل:
• درد
• سفتی
• تورم
• قرمزی
• کاهش محدوده حرکت باشد
دو نوع اصلی از ورم مفاصل - استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید - به روش‌های مختلف.به مفاصل آسیب می‌رسانند
استئو آرتروز
رایج ترین نوع از ورم مفاصل، استئو آرتروز شامل آسیب ساییدگی و پارگی غضروف مفصل پوشش سخت و صاف انتهای استخوان است. آسیب به اندازه کافی می‌تواند نتیجه ساییدگی به طور مستقیم استخوانباشد، که باعث درد و محدودیت حرکت شده است منجر شود.
این ساییدگی و پارگی می‌تواند پس از چندین سال رخ داده، و یا توسط یک مصدومیت مفصل یا عفونت شتاب یابد.
آرتریت روماتوئید
در روماتوئید ارتریت، سیستم ایمنی بدن به دیواره کپسول مفصلی حمله می‌کند، غشاء سختی که تمام قسمت‌های مفصل را محصورنموده. این پوشش که به عنوان غشاء سینوویال شناخته شده، ملتهب و متورم می‌شود. روند بیماری می‌تواند در نهایت موجب از بین بردن غضروف و استخوان مفصل شود.
عوامل خطر در ابتلا به آرتروز عبارتند از:
• سابقه خانوادگی: برخی از انواع آرتریت در خانواده ادامه می‌یابد، بنابراین شما ممکن است احتمال ابتلا بیشتری به آرتریت داشته باشید اگر پدر و مادر و یا خواهر و برادر شما این اختلال را دارند
ژن‌های شما می‌تواند شما را بیشتر در معرض عوامل محیطی که ممکن است آغازگر آرتریت باشد قرار دهد.
• سن : خطر ابتلا به بسیاری از انواع آرتروز از جمله استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و نقرس با سن افزایش می‌یابد.
• جنس شما: زنان بیش از مردان به مستعد آرتریت روماتوئید هستند، در حالی که بسیاری از افرادی که به نقرس مبتلا می‌شوند مردان می‌باشند.
• آسیب قبلی مفصل: افرادی که مفصل مجروح شده دارند، شاید زمانی که ورزش می‌کنند ، به احتمال زیاد در نهایت همان مفصل دچار التهاب گردد.
• چاقی. حمل وزن اضافی برمفاصل فشار می‌آورد، به خصوص زانوها، لگن و ستون فقرات. افراد چاق در معرض خطر بالاتر ابتلا به ورم مفاصل هستند.
آرتریت شدید، به خصوص اگر بر دست و یا بازوی شما اثر کند می‌تواند برای شما در مراقبت از وظایف روزانه مشکل ایجاد نماید. آرتروز مفاصل تحمل کننده وزن می‌تواند از راحت راه رفتن و یا صاف نشستن شما جلوگیری کند. در برخی از موارد، مفاصل ممکن است پیچ خورده و تغییر شکل یابد.
زمانی که شما ا برای اولین بار علائم خود را با دکتر خانوادگی مطرح می‌کنید ، او ممکن است شما را برای ارزیابی بیشتر به یک روماتولوژیست ارجاع نماید یک دکتر که متخصص در درمان مشکلات مفصلی است.
شما چه می‌توانید انجام دهید
از آنجا که قرار ملاقات می‌تواند کوتاه باشد، از پیش برنامه ریزی کنید و یک لیست بنویسید که شامل:
• شرح مفصلی از نشانه‌های شما
• اطلاعاتی از مشکلات طبی که در گذشته داشته‌اید.
• اطلاعاتی از مشکلات طبی پدر و مادر و یا خواهر و برادر خود
• همه داروها و مکمل‌های غذایی که دریافت می‌کنید
• سوالاتی که می‌خواهید از دکتر خود بپرسید
از دکتر خود چه چیزی را انتظاردارید
دکتر شما ممکن است برخی از سوالات زیر را بپرسید:
• علائم از چه زمانی شروع شد؟
• آیا فعالیت درد را بهتر یا بدتر می‌کند؟
• آیا درد فقط در یک مفصل یا بسیاری از مفاصل است؟
• آیا شما یک سابقه خانوادگی از درد مفاصل دارید؟
در معاینه فیزیکی، دکتر مفاصل شما را برای تورم، قرمزی و گرمی کنترل می‌کند. او نیز می‌خواهد تا ببینید که شما چگونه به خوبی می‌توانید مفاصل خود را حرکت دهید. بسته به نوع ورم مفاصل مشکوک، دکتر شما ممکن است برخی از تست‌های زیر را پیشنهاد دهد.
تست‌های آزمایشگاهی
تجزیه و تحلیل انواع مختلف مایعات بدن می‌تواند کمک نماید به تعیین دقیق نوع ورم مفاصل که ممکن است شما داشته باشید. مایعاتی که معمولا مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد شامل خون، ادرار و مایع مفصلی است. برای به دست آوردن یک نمونه از مایع مفصلی شما، دکتر شما محل را پاک و بی حس می‌نماید قبل از فرو کردن یک سوزن در فضای مفصلی تا قسمتی از مایع را برداشت نماید (مکش).
تصویربرداری
این نوع از آزمون می‌تواند مشکلاتی را در مفاصل شما که ممکن است دلیل علائم باشد را مشخص نماید. مثالها عبارتند از:
• اشعه ایکس: استفاده از سطوح پایین اشعه برای تجسم استخوان، اشعه ایکس می‌تواند از دست دادن غضروف، آسیب استخوان را نشان می‌دهد. اشعه ایکس ممکن است شروع آسیب مفاصل را آشکار نکند ، اما عکس‌های رایولوژی اغلب برای ردیابی پیشرفت بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
• توموگرافی کامپیوتری (CT) : اسکنر CT با اشعه X از زوایای مختلف تعدادی عکس گرفته وبا ترکیب اطلاعات نمایش مقطعی از ساختار داخلی را ایجاد می‌نماید. سی تی می‌تواند استخوان و بافت نرم اطراف آن هر دو را تجسم نماید .
• تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): ترکیبی از امواج رادیویی با یک میدان مغناطیسی قوی، MRI می‌تواند تصاویر را به صورت مقطعی با جزئیات بیشتر از بافت‌های نرم مانند غضروف، تاندون‌ها و لیگامان تولید کند.
• سونوگرافی: این تکنولوژی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا به تصویر بافت نرم، غضروف و ساختار مایع مانند بورسا را به تصویر می‌کشد. سونوگرافی برای راهنمای قرار دادن سوزن برای آسپیراسیون مفصل و تزریق نیز استفاده می‌شود.
آرتروسکوپی
در برخی از موارد دکتر شما ممکن است برای دیدن آسیب در مفصل یک لوله کوچک انعطاف پذیر به نام آرتروسکوپ را از طریق یک برش در نزدیکی مفصل در آن قرار دهد. آرتروسکوپ تصاویری از داخل مفصل به یک صفحه نمایش تصویری انتقال می‌دهد.
درمان آرتروز بر کاهش علائم و بهبود عملکرد مفاصل متمرکز است. شما ممکن است قبل از اینکه تعیین شود بهترین راه حل برای شما چیست نیاز به چند درمان‌های مختلف، و یا ترکیبی از درمان‌ها داشته باشید،
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما