سیگار کشیدن در دوران بارداری وعوارض ان روی جنین

مصرف سیگار در دوران بارداری خطر بسیاری از ناهنجاری ها را در نوزاد افزایش می دهد. زنان در دوران بارداری باید سیگار را ترک کنند زیرا با این کار سلامت خود و کودکشان را به خطر می اندازند زیرا سیگار کشیدن علت اولیه بروز عوارض جانبی در نوزادان است . سیگار علاوه بر ضرربه سلامت مادر موجب رشد نکردن کودک می شود و بر روی توده وزنی و قد نوزادان پسر تاثیر می گذارد.
يکشنبه، 19 مرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: کیمیا صادقی گرمارودی
موارد بیشتر برای شما
سیگار کشیدن در دوران بارداری وعوارض ان روی جنین

سیگار کشیدن در بارداری، چه عوارضی در پی دارد

پزشکان به تازگی دریافته اند که استعمال سیگار در دوران بارداری باعث تولد نوزادان بد اخلاق می شود.

پزشکان با بررسی برروی کودکان و نوزادان به دنیا آمده از مادران سیگاری دریافته اند که اکثر این نوزادان دچار بداخلاقی هستند.

گفتنی است همینطور کودکان و نوجوانانی که مادران سیگاری داشته اند بیشتر دچار بداخلاقی، پرخاشگری و بیش فعالی هستند.

بررسی ها نشان می دهند نیکوتین موجود در سیگار می تواند منجر به آسیب های مغزی به ویژه آسیب در بخش پاداش دهی مغز شود که سبب می شود کودک به دنیا آمده در معرض پرخاشگری و بیش فعالی ADHD قرار بگیرد.

نکته: پرخاشگری و بداخلاقی ناشی از استعمال سیگار توسط مادر، به صورت دائمی در کودک باقی می ماند و تا سال های پیری می تواند او را تبدیل به یک فرد بداخلاق نماید.

سیگار کشیدن در دوران بارداری وعوارض ان روی جنین

 محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در پژوهش اخیر خود با بررسی دقیق اثرات نیکوتین بر سلول‌ها و اندام در حال رشد جنین متوجه اثر منفی دود سیگار و نیکوتین بر جنین از ابتدای شکل‌گیری آن شدند.

این یافته به دلیل تقاضای عمومی برای تولید محصولات نیکوتین‌دار و افزایش بی‌رویه این محصولات بسیار مهم است.

در حالی که سیگار کشیدن در کشورهای غربی به دلیل اعمال مالیات‌های سنگین بر شرکت‌های دخانیات و محدودیت‌های مصرف سیگار توسط دولت‌ها در حال کاهش است، اما در سایر نقاط جهان تعداد سیگاری‌ها به میزان قابل توجهی در حال افزایش است.

متأسفانه محصولات جدید نیکوتینی مانند سیگارهای الکترونیکی و ویپرها (Vapor) با تبلیغ اینکه مضرات سیگار را ندارند، به شدت در میان نوجوانان، بزرگسالان و حتی زنان باردار در حال رواج است. مطالعه جدید امیدوار است که خطرات واقعی نیکوتین را گوشزد کند و عامه مردم را از این خطر آگاه کند.

"جوزف وو"، سرپرست این مطالعه می‌گوید: این نتایج از این نظر مهم است که پایه علمی برای آموزش مردم به خصوص زنان جوان را برای جلوگیری از سیگار کشیدن در دوران بارداری فراهم می‌کند.

وی افزود: نیکوتین موجود در محصولاتی مانند تنباکو، سیگارهای الکترونیکی و آدامس‌های نیکوتین در طول بارداری می‌تواند اثرات گسترده و مضری روی اندام مختلف جنین در حال رشد داشته باشد.

سیگار کشیدن در دوران بارداری وعوارض ان روی جنین

یک روش جدید برای بررسی اثرات نیکوتین

مطالعات قبلی در مورد نیکوتین محدود به حیوانات بود و به محققان اجازه نمی‌داد تا اثرات نیکوتین را در سطح تک‌سلولی بررسی کنند و مکانیسم‌های مولکولی پایه را به طور کامل درک کنند.

این تیم توانست از توالی تک‌سلولی RNA برای بررسی اثرات نیکوتین در طی یک دوره ۲۱ روزه بر روی ترانسکریپتوم (مجموعه‌ای از مولکول‌های آر. ان. ای پیام‌رسان) مجموعاً ۱۲۵۰۰ سلول تولیدشده برای تشکیل جنین استفاده کند.

به طور خلاصه، قرار گرفتن در معرض نیکوتین در درازمدت، میزان بقای سلول‌ها را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

این روش جدید نه تنها شیوه‌ای جدید را برای بررسی سلول‌ها و بیماری‌ها در اثر نیکوتین فراهم کرد، بلکه مطالعات استنفورد شواهد قوی‌تری برای هشدار نسبت به سیگار کشیدن مادران ارائه داد.
 

چرا در دوران بارداری سیگار خطرناک است؟ عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری روی جنین

دود سیگار حاوی بیش از 4000 مواد شیمیایی، از جمله عناصر واقعا سمی مانند سیانید، سرب و حداقل 60 نوع ترکیب سرطان زا است ؛ هنگامی که مادر باردار سیگار می کشد، دم و بازدم سمی به جریان خونش می رسد، تنها منبع اکسیژن و مواد مغذی کودک هم همین است.

در حالی که هیچ کدام از این 4000 ماده شیمیایی برای کودک مناسب نیست ( هرگز سولفور سرب و سیانید را به یک کاسه هلو اضافه نمی کنیم)، چرا که بسیار مضر هستند:نیکوتین و مونوکسید کربن. این دو سم تقریبا عامل تمام عوارض مرتبط با سیگار کشیدن در دوران بارداری به حساب می آیند ، در ادامه این بخش از بارداری و نوزاد در نمناک به بحث مهم عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری میپردازیم.
 

عوارض کلی سیگار کشیدن در دوران بارداری برای مادر و نوزاد

زایمان زودرس جدی ترین عوارض سیگار کشیدن در بارداری

زایمان زودرس همراه با وزن کم، هنگام تولد می توان به این واقعیت اشاره کرد که نیکوتین و مونوکسید کربن با هم کاری می کنند تا میزان اکسیژن رسیده به نوزاد کاهش یابد.نیکوتین با محدود کردن عروق خونی در بدن مادر، از جمله آن دسته که در بند ناف است، اکسیژن را از بین می برد. کمی شبیه به مجبور کردن کودک به نفس کشیدن از طریق یک نی باریک است. بدتر از آن، گلبولهای قرمز خون که وظیفه حمل اکسیژن را دارند، به جای اکسیژن مولکول های مونوکسید کربن را انتخاب میکنند. ناگهان، این نی باریک حتی به اندازه اکسیژن جا ندارد.

سیگار کشیدن در دوران بارداری وعوارض ان روی جنین

آیا سیگار بر کودک من تاثیر می گذارد

کمبود اکسیژن می تواند اثرات ویران کننده ای بر رشد و تکامل کودک شما داشته باشد. به طور متوسط، سیگار کشیدن در دوران بارداری، خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد یا زایمان زودرس که وزن کودک کمتر از 5/1 کیلوگرم در هنگام تولد خواهد بود. سیگار کشیدن بیش از دو برابر خطر ابتلا به مرگ نوزاد را در بر خواهد داشت.
 

عوارض سیگار کشیدن در بارداری بر جنین

سیگار کشیدن

در حین بارداری اگر سلامتی خودتان برای ترک سیگار به اندازه کافی مهم نباشد، باید سلامت نوزادتان را حفظ کنید. سیگار کشیدن در دوران بارداری بر روی شما و سلامت کودکتان قبل، حین و پس از تولد کودک تاثیر می گذارد. نیکوتین (ماده اعتیادآور در سیگار)، مونوکسید کربن و بسیاری از سموم دیگر که شما با سیگار کشیدن به بدنتان وارد می کنید، از طریق جریان خونتان به طور مستقیم به کودک می رسد.
 

عوارض سیگار کشیدن در هنگام بارداری

  1. مقدار اکسیژن موجود در خون را برای شما و نوزادتان کاهش میدهد.
  2. افزایش ضربان قلب کودک را در بر خواهد داشت.
  3. احتمال شکست درتولد نوزاد را افزایش میدهد.
  4. افزایش خطر ابتلا به زایمان زودرس و یا تولد نوزاد با وزن کم هنگام تولد .
  5. افزایش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی (ریوی) کودک .
  6. خطرات نقص های زایمان را افزایش می دهد.
  7. افزایش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان.
 

آیا سیگار کشیدن زنان باردار بر سلامت جنین تاثیر نامطلوب دارد

بیشتر سیگارهایی که در طول روز می کشید، شانس نوزاد شما برای درگیری با این مشکلات و سایر مشکلات مربوظ به حوزه ی سلامت تشدید می کنند. در بارداری سیگار کشیدن اصلا "بی خطر" نیست.
 

عوارض سیگار کشیدن در بارداری و رشد جنین

مصرف سیگار در دوران بارداری خطر بسیاری از ناهنجاری ها را در نوزاد افزایش می دهد. زنان در دوران بارداری باید سیگار را ترک کنند زیرا با این کار سلامت خود و کودکشان را به خطر می اندازند زیرا سیگار کشیدن علت اولیه بروز عوارض جانبی در نوزادان است . سیگار علاوه بر ضرربه سلامت مادر موجب رشد نکردن کودک می شود و بر روی توده وزنی (BMI) و قد نوزادان پسر تاثیر می گذارد به طوری که طی تحقیات پسرانی که قد کوتاه داشتند دارای مادران سیگاری بوده اند.

همچنین زایمان زودرس ، تولد نوزادان کم وزن و سقط جنین از عوارض مهم سیگار کشیدن در دوران بارداری هستند. زنانی که در برداری از دیابت بارداری یا فشار خون دوران بارداری رنج می برند نسبت به زنان سیگاری از بارداری ایمن تری برخوردار هستند.

سیگار کشیدن در بارداری موجب کوتاهی قد جنین می شود.

سیگار کشیدن در دوران بارداری وعوارض ان روی جنین

چگونه دود غیر مستقیم سیگار باعث اختلال بارداری می شود

دود درجه دوم (که همچنین دود غیر مستقیم یا دود سیگار محیطی نامیده می شود) یعنی دودی که به واسطه ی سیگار دیگران استنشاق می شود. دود سیگار در نهایت، در واقع شامل مواد مضر (تار، مونوکسید کربن، نیکوتین و غیره) است. اگر در حین بارداری به طور منظم در معرض دود قراربگیرید، احتمال بیشتری برای زایمان زودرس، تولد نوزاد با وزن کم، نوزاد با نقایص زایمان و سایر عوارض حاملگی خواهید داشت.نوزادان و کودکان در معرض دود سیگار همچنین ممکن است آسم، آلرژی، عفونت های ریه و گوش بیشتر را تجربه کنند و در معرض خطر بیشتری برای سندرم مرگ ناگهانی قرار بگیرند.


منبع: سایت سیمرغ
سایت ایسنا
سایت نمناک


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط