0
ویژه نامه ها

بهترین روشها و راهها برای جوانسازی پوست

حتی افزایش و یا کاهش قابل توجه وزن در پوست شما بازتاب خاص خودش را دارد. بدون شک پوست یک شاهد فیزیکی تمام عیار برای دوران زندگی شماست. هرچند هنوز راهی برای جلوگیری از پیر شدن کشف نشده، می‌توان با پیروی از توصیه‌هایی، ظهور نشانه‌های پیری را به تعویق انداخت. ورزش، تغذیه سالم و مراقبت‌های لازم سلامتی از جمله راه‌هایی هستند که بدن ما را تا سنین بالا سرحال و سالم نگه می‌دارند.
بهترین روشها و راهها برای جوانسازی پوست
رفع چین و چروک و افتادگی پوست تاثیر قابل‌توجهی در جوانی فرد و کاهش سن و سال ظاهری‌اش دارد با افزایش سن، پوست شما شادابی سابق دوران جوانی را از دست خواهد داد.همه اتفاقات روزمره که در زندگی شما رخ می‌دهد مانند آفتاب گرفتن در تابستان و تغییرات دوران بلوغ و یا حتی خندیدن با همه‌ی وجود در پوست شما منعکس شده است.

حتی افزایش و یا کاهش قابل توجه وزن در پوست شما بازتاب خاص خودش را دارد. بدون شک پوست یک شاهد فیزیکی تمام عیار برای دوران زندگی شماست. هرچند هنوز راهی برای جلوگیری از پیر شدن کشف نشده، می‌توان با پیروی از توصیه‌هایی، ظهور نشانه‌های پیری را به تعویق انداخت. ورزش، تغذیه سالم و مراقبت‌های لازم سلامتی از جمله راه‌هایی هستند که بدن ما را تا سنین بالا سرحال و سالم نگه می‌دارند.

اما این تغییرات پوست همیشه مطلوب نیستند. خوشبختانه ناهنجاری‌های بافت پوست، مانند چروک‌ها، جای جوش‌ها، کک و مک‌ها، جای آفتاب سوختگی‌ها و سلولیت‌ها همگی با کمک روش‌های جوان سازی پوست برطرف می‌شوند.

 این فرایندها که ظاهر پوست را به شکل خوبی بهبود می‌بخشند، شامل مواد و لوازم محافظت از پوست، درمان‌های مراقبتی و انجام کارهایی در مطب پزشک هستند. هدف از جوان سازی، داشتن پوستی شفاف‌تر، نرم‌تر و جوان‌تر است. 
 

ری سرفیسینگ چیست؟

یکی از مهم‌ترین مثال‌های جوان سازی پوست، ری سرفیسینگ (skin resurfacing) است. در این روش با استفاده از روش‌های درمانی گوناگون لایه‌ی بالایی پوست به صورت فیزیکی برداشته می‌شود، در واقع ری سرفیسینگ به معنی بازسازی یا ایجاد یک پوشش جدید است.

هدف این روش برداشتن سلول‌های آسیب دیده و مرده از سطح پوست به کمک روش‌های مختلفی همچون لیزر، درمان‌های نوری و اسیدها است. این روش‌ها از نظر مقدار تهاجمی و پیش رونده بودن و مدت زمان مناسب استراحت برای ریکاوری پوست متفاوت هستند.
 

روش‌های ری سرفیسینگ

برخی نمونه‌های ری سرفیسینگ پوست عبارتند از:

لایه بردارهای شیمیایی (Chemical peels)

لایه بردارهای شیمیایی از انواع مختلفی فرمول‌های شیمیایی تهیه شده و برای کل پوست صورت و یا ناحیه‌ی مشخصی از پوست در مدت زمان مشخصی استفاده می‌شوند. محلول شیمیایی روی پوست صورت به تدریج باعث پوسته پوسته شدن و در نهایت لایه برداری پوست می‌شود. 

پوست جدید چروک کم‌تری داشته و نرم‌تر و صاف‌تر است. بر حسب اینکه از چه ماده‌ی شیمیایی برای لایه برداری استفاده شده، دوره‌ی ریکاوری پوست متفاوت خواهد بود. 
 

دِرم ابرِیژن (Dermabrasion)

این روش راه دیگری برای درمان پوست آسیب دیده بوده و برای انجام آن از یک وسیله‌ی ساینده‌ی فیزیکی و نه مواد شیمیایی استفاده می‌شود.

این وسیله دستگاهی کوچک با چرخ‌هایی ساینده است که به سرعت روی پوست حرکت کرده و لایه‌ی سطحی پوست را برمی‌دارد.

پوست آسیب دیده شروع به خونریزی می‌کند، ولی پوست تازه به سرعت رشد کرده و جایگزین آن خواهد شد. بر حسب اینکه چند لایه از پوست برداشته شده و یا چه عمقی از پوست درگیر شده است، زمان ریکاوری پوست متفاوت خواهد بود. 

بهترین روشها و راهها برای جوانسازی پوست

لیزر ری سرفیسینگ (Laser resurfacing)

در این روش از نور و انرژی گرمایی برای از بین بردن قسمت نازکی از پوست استفاده می‌شود. لیزر بالاترین لایه و انرژی گرمایی لایه‌های پایین‌تر پوست را برخواهد داشت. این کار تولید فیبرهای کلاژن جدید در پوست را تحریک کرده و در نتیجه پوست جدیدی به مراتب نرم‌تر و صاف‌تر ایجاد خواهد شد. 

یکی از فواید این روش این است که آسیب بسیار کمی به پوست وارد کرده و به همین دلیل برای استفاده در مناطق حساس‌تر بدن هم بسیار مناسب است. بر حسب اینکه از کدام روش لیزر درمانی استفاده شده باشد، مدت زمان ریکاوری از چند روز تا چند هفته متفاوت خواهد بود. 

بیمارانی برای انجام روش‌های جوان سازی پوست مناسب هستند که در عین سالم بودن، دارای شخصیتی مثبت داشته و در مورد انتظارات خود از نتیجه‌ی درمان بسیار واقع گرا باشند. 
 

روش‌های درمانی جوانسازی پوست

هایفوتراپی

هایفوتراپی یکی از شیوه‌های درمانی ایمن و برای بسیاری از افراد بهترین روش جوانسازی پوست است. در این روش از امواج فراصوت استفاده می‌شود و هیچ نیازی به ایجاد برش، زخم، بخیه و مواردی از این دست وجود ندارد. دستگاه هایفوتراپی مستقیماً بر سطح پوست قرار می‌گیرد و امواج فراصوت منتشر شده از آن، بر لایه‌های زیرین پوست اثر می‌گذارد. این امواج باعث تحریک کلاژن سازی پوست می‌شوند که از اجزای ساختاری مهم پوست هستند.

با افزایش کلاژن سازی، پوست لیفت شده، سفت می‌شود و چین و چروک‌های آن از بین می‌رود. خانم‌ها و آقایان ۳۰ تا ۷۵ سال که از شل شدگی خفیف تا متوسط پوست رنج می‌برند، بهترین کاندیدا برای هایفوتراپی هستند.

بهترین روشها و راهها برای جوانسازی پوست

ماندگاری اثرات: ۱ تا ۳ سال
تعداد جلسات درمانی: معمولاً یک جلسه + جلسات ترمیمی سالیانه
کاربردها: لیفت صورت، گردن و دکلته، رفع چین و چروک‌ها، درمان افتادگی‌های پوست
نتیحه و اثر هایفوتراپی بعد از ماه سوم
 

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یکی از روش‌های باسابقه در جوانسازی پوست است ولی در سال‌های اخیر توسعه و بهبود زیادی یافته. در این روش مقادیری از گاز دی اکسید کربن به زیر پوست تزریق می‌شود. گاز کربن دی اکسید باعث تحریک خونرسانی و فعال کردن واکنش‌های ترمیمی پوست می‌شود. به این ترتیب غذارسانی و اکسیژن‌رسانی به پوست بهتر شده و بافت‌ها به صورت طبیعی وارد فرآیند جوانسازی می‌شوند.

ماندگاری اثرات: بین ۴ تا ۶ ماه
تعداد جلسات درمانی: ۴ تا ۸ جلسه (۲ هفته تا ۴ هفته یکبار)
کاربردها: درمان افتادگی‌های پوست، رفع چین و چروک‌ها، درمان استرچ مارک (ترک‌های پوستی)، موثر در درمان ریزش مو، برطرف کردن جای زخم و آثار آکنه، بهبود نتایج لیپوساکشن
 

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس طبق آمار پرطرفدارترین روش‌ جوانسازی پوست است. در این روش سمی به نام بوتولونیوم به زیر پوست تزریق شده و باعث فلج شدن عضلات صورت می‌شود. بوتاکس بیشتر از این که یک روش درمانی باشد، پیشگیری کننده است. عضلات صورت وقتی که منقبض می‌شوند، خطوطی روی چهره ایجاد می‌کنند. با افزایش سن و تکرار حرکات عضلات، خطوط موقت به چین و چروک‌های دائمی تبدیل می‌شوند. پس بوتاکس زمانی موثر است که چین و چروک‌های صورت هنوز دائمی نشده باشند. در این حالت بهترین روش جوانسازی پوست برای شما، تزریق بوتاکس است. این روش کم‌هزینه، ایمن و موثر است.

ماندگاری اثرات: تا ۶ ماه
تعداد جلسات درمانی: برای حفظ اثرات باید هر ۶ ماه تمدید شود
کاربردها: برطرف کردن خطوط صورت، بالا بردن نوک بینی، بالا بردن گوشه لب، شکل دادن به ابروها
 

تزریق ژل

ژل‌ها موادی طبیعی یا مصنوعی هستند که برای حجم دهی به پوست استفاده می‌شوند. ماندگاری ژل‌ها به جنس آن‌ها بستگی دارد. مثلاً کم‌ترین ماندگاری به ژل‌های کلاژنی و بیشترین ماندگاری به ژل‌های دائمی ساخته شده از ماده‌ی PMMA تعلق دارد. امروزه بیشتر از ژل‌های نیمه‌دائم استفاده می‌شود که از جنس هیالورونیک اسید ساخته شده‌اند. هیالورونیک اسید سیمان بین بافتی پوست ما است. برای همین ماده‌ای طبیعی، موثر و کم‌عارضه برای جوانسازی پوست به حساب می‌آید.

بهترین روشها و راهها برای جوانسازی پوست

ماندگاری اثرات: بسته به جنس ژل – بین ۶ ماه تا ۵ سال
تعداد جلسات درمانی: برای حفظ اثرات باید در بازه‌های مشخص تمدید شود
کاربردها: پر کردن خطوط صورت (خنده، اخم، چین‌های دور چشم و دور لب)، افزایش حجم لب‌ها


تزریق چربی

وقتی بحث ماندگاری نتایج حجم‌دهی به پوست در میان باشد، تزریق چربی بهترین روش جوانسازی پوست است. در تزریق چربی از بافت چربی طبیعی بدن استفاده می‌شود. یعنی مثلاً چربی‌های ران یا شکم شما را با استفاده از روش لیپوساکشن برداشت می‌کنیم و بعد از خالص سازی به زیر پوست صورت یا نواحی دیگر تزریق می‌کنیم.

ماندگاری اثرات: چند سال – می‌تواند دائمی باشد؛
تعداد جلسات درمانی: معمولاً یک جلسه – ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد؛
کاربردها: پر کردن چین و چروک‌ها، درمان افتادگی و شل شدن پوست، برجسته کردن سینه‌ها و لب‌ها، جوانسازی پشت دست.

بهترین روشها و راهها برای جوانسازی پوست

محرک‌ها

محرک‌ها شامل رادیوفرکوئنسی، مزولیفت و انواع لیزر و امواج اولتراسوند است. در تمام این روش‌ها گرما ساختارهای قدیمی‌ کلاژن را تخریب می‌کند و کلاژن‌سازی جدید را در بافت‌های زیرین پوست تحریک خواهد کرد. البته محدودیت‌هایی هم وجود دارد؛ مثلا لیزرها تا حدی عمق نفوذ دارند یا رادیوفرکوئنسی نیاز به درجه گرمایی خاصی دارد و ممکن است عوارضی داشته باشد که البته میزان این عوارض در روش‌های جدیدتر به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش یافته است.
 
یکی دیگر از روش‌های محرک برای جوان‌سازی پوست، ماساژ است. این مرکز با ارائه‌ی انواع ماساژ‌های ریلکسی، ماساژ تایلندی و درمانی، ماساژ با شمع و ماساژ سنگ داغ، شادابی و نشاط را به پوست شما هدیه می‌دهد.
 

طب سوزنی

تاثیرات شگفت‌انگیز طب سوزنی روی جوانسازی پوست در سال‌های اخیر توجه بسیاری را به خود معطوف کرده است و در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کانادا، ایالات متحده، کشورهای اروپایی، چین، ژاپن و... استفاده از سوزن های جادویی برای جوانسازی پوست جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.
 
بهترین روشها و راهها برای جوانسازی پوست

لایه‌بردارها

لایه‌بردارها شامل انواع لیزر، پیلینگ و میکرودرم ابریژن است. تمام این روش‌ها با برداشتن لایه‌ای از روی پوست به بازسازی و نو‌سازی لایه سطحی پوست کمک می‌کنند و در رفع چین‌وچروک‌های ریز سطحی و لک‌ها موثرند.
 
مراکز لیزر، پوست و مو و زیبائی در این مورد هم خدمات ویژه‌ای همچون  پلینگ ( کربن تراپی)، پاک سازی پوست، هیدرودرمی، میکرودروم ابریژین، پارافین تراپی، PRP، پلاسما تراپی، میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ و ... را ارائه می‌دهد.


منبع: سایت دکتردکتر
سایت خانه سفید
سایت برترینها
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
جای خالی اجرای قوانین حقوقی برای کودکان دارای مادران ایرانی
جای خالی اجرای قوانین حقوقی برای کودکان دارای مادران ایرانی

جای خالی اجرای قوانین حقوقی برای کودکان دارای مادران ایرانی

مدافعی که برنده توپ طلا شد!
مدافعی که برنده توپ طلا شد!

مدافعی که برنده توپ طلا شد!

تلاوت زیبای آیه 21 سوره انبیاء/ محمود شحات انور
تلاوت زیبای آیه 21 سوره انبیاء/ محمود شحات انور

تلاوت زیبای آیه 21 سوره انبیاء/ محمود شحات انور

فواید روغن ژرانیوم
فواید روغن ژرانیوم

فواید روغن ژرانیوم

مادرت را دریاب/ استاد فاطمی نیا
مادرت را دریاب/ استاد فاطمی نیا

مادرت را دریاب/ استاد فاطمی نیا

مسیحیان لبنان ایران را به عربستان ترجیح می‌دهند!
مسیحیان لبنان ایران را به عربستان ترجیح می‌دهند!

مسیحیان لبنان ایران را به عربستان ترجیح می‌دهند!

تجمع هواداران ترامپ بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی!
تجمع هواداران ترامپ بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی!

تجمع هواداران ترامپ بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی!

هر تهدید اسرائیل پاسخ مستقیم در پی دارد!
هر تهدید اسرائیل پاسخ مستقیم در پی دارد!

هر تهدید اسرائیل پاسخ مستقیم در پی دارد!

آشنایی با خواص چای گزنه
آشنایی با خواص چای گزنه

آشنایی با خواص چای گزنه

راهنمای کامل تاثیرات مزوتراپی مو و عوارض و مراحل درمانی آن
راهنمای کامل تاثیرات مزوتراپی مو و عوارض و مراحل درمانی آن

راهنمای کامل تاثیرات مزوتراپی مو و عوارض و مراحل درمانی آن

اگر به دانشمندان گوش دهیم کشور تعطیل می شود!
اگر به دانشمندان گوش دهیم کشور تعطیل می شود!

اگر به دانشمندان گوش دهیم کشور تعطیل می شود!

ربوده شدن دانش‌آموز در کلاس آنلاین!
ربوده شدن دانش‌آموز در کلاس آنلاین!

ربوده شدن دانش‌آموز در کلاس آنلاین!

آیا بن لادن واقعا زنده است؟!
آیا بن لادن واقعا زنده است؟!

آیا بن لادن واقعا زنده است؟!

درباره دهه گرفتن های مختلف عزاداری/ استاد محمدی
درباره دهه گرفتن های مختلف عزاداری/ استاد محمدی

درباره دهه گرفتن های مختلف عزاداری/ استاد محمدی

تمرینات زنان و مردان نیروی ویژه پلیس ایران!
تمرینات زنان و مردان نیروی ویژه پلیس ایران!

تمرینات زنان و مردان نیروی ویژه پلیس ایران!

معنای انا لله و انا الیه راجعون چیست؟/ استاد محمدی
معنای انا لله و انا الیه راجعون چیست؟/ استاد محمدی

معنای انا لله و انا الیه راجعون چیست؟/ استاد محمدی

پاداش کسی که تازه مسلمان میشود/ استاد محمدی
پاداش کسی که تازه مسلمان میشود/ استاد محمدی

پاداش کسی که تازه مسلمان میشود/ استاد محمدی

تلاوت آیه 18 سوره یوسف/ استاد حصان
تلاوت آیه 18 سوره یوسف/ استاد حصان

تلاوت آیه 18 سوره یوسف/ استاد حصان

پادکست «عمل امام»/ استاد عالی
پادکست «عمل امام»/ استاد عالی

پادکست «عمل امام»/ استاد عالی

حرف‌های حامد همایون پس از بهبودی از کرونا
حرف‌های حامد همایون پس از بهبودی از کرونا

حرف‌های حامد همایون پس از بهبودی از کرونا

خرید و فروش تسلیحات با ایران در پیش چشم آمریکا!
خرید و فروش تسلیحات با ایران در پیش چشم آمریکا!

خرید و فروش تسلیحات با ایران در پیش چشم آمریکا!