0
ویژه نامه ها

برخی از پیشرفت‌های آینده نگر در فناوری‌های پزشکی

دستیاران روباتی، حسگرهای سلامتی، چاپ سه بعدی بیوزیستی، دستگاه های چندکاره‌ی تست پزشکی، یادگیری ماشین، ویرایش ژنوم، و بلاک چین برخی از پیشرف های آینده‌ی نزدیک پزشکی هستند که در این مقاله به آنها پرداخته می شود.
برخی از پیشرفت‌های آینده نگر در فناوری‌های پزشکی
تصویر: پرستار روبات
منبع: www.newatlas.com
 

دستیاران روباتی بیماران را بلند می کنند، و از جراحی ها پشتیبانی می کنند

کمک به جراحی ها، ضد عفونی کردن اتاق ها، توزیع دارو، معاشرت: باور کنید اینها وظایفی هستند که روبات های پزشکی به زودی در بیمارستان ها، داروخانه ها یا نزدیکترین مطب پزشک انجام می دهند. روبات ها در مراقبت های بهداشتی همه جا هستند - و تعداد آنها در آینده مطمئناً بیشتر خواهد شد.
 
به عنوان مثال، روبات های جراحی از شگفتی های جراحی هستند. طبق تحلیل بازار، این صنعت در شرف رونق است. انتظار می رود تا پایان سال 2020 فروش روباتیک جراحی تقریباً دو برابر شود و به رقم 6.4 میلیارد دلار برسد. گل سرسبد این محصول در بازار، مشهورترین روبات جراحی، سیستم جراحی داوینچی است. این دستگاه دارای یک سیستم دید بزرگنمایی با وضوح سه بعدی بزرگ و ابزارهای کوچک مچ دار است که بسیار بیشتر از دست انسان خم می شوند و می چرخند.
 
یک مثال دیگر برای این موجودات فلزی سخت کوش، روبات TUG است که قادر است بسیاری از قفسه ها، گاری ها یا سطل های زباله را که تا 453 کیلوگرم وزن دارند حمل کند که حاوی داروها، نمونه های آزمایشگاهی یا سایر مواد حساس هستند. با این وجود، نو آوری بزرگ دیگر Riba یا «روباتی برای کمک بدنی تعاملی» (Robot for Interactive Body Assistance) است که تا حدودی شبیه TUG است اگر چه از آن بیشتر در خانه های مراقبت از بیمارانی که نیاز به کمک دارند استفاده می شود. نسخه ژاپنی آن، Robear  مانند خرسی غول پیکر و ملایم با سرِ کارتونی شکل است. ما این فرصت را خواهیم داشت که سلول های خود را با استفاده از CRISPR  در سیستم ایمنی بدن خود ویرایش کنیم تا آنها را در برابر سلول های سرطانی بهبود بخشیده و به آنها کمک کنیم تا به موقع این موجودات بدخواه را از بین ببرند. هر دو می توانند بیماران را از داخل و خارج از رختخواب بلند کرده و به حرکت در آورند، به بیماران کمک می کنند هر چند بار که می خواهند بایستند و بچرخند تا از ایجاد زخم بستر جلوگیری شود.
 

سنسورهای بهداشتی و داده های بزرگ برای اندازه گیری

فناوری پزشکی طی سال ها تحول شگفت انگیزی را پشت سر گذاشت: تاکنون هیچ سانتی متر مربعی از بدن انسان بدون داده های قابل اندازه گیری وجود ندارد. به عنوان مثال، کاردیا از الایوکور و ساعت اپل ECG را اندازه گیری می کنند و با حساسیت بالا فیبریلاسیون دهلیزی را تشخیص می دهند. Wiwe همچنین سطح اکسیژن خون را اندازه گیری می کند. Clinicloud ، EKO Core ، eKuore Pro  همگی صدای قلب و ریه را به عنوان استتوسکوپ دیجیتال اندازه گیری می کنند، در حالی که Coala سوئدی همچنین به عنوان مانیتور ECG عمل می کند. فشار خون با ساعت هوشمند فشار خونOmron ، سنسور جیبی MOCAcare و دکمه سردست فشار خون، iHealth Clear ، Skeeper ، متخصص قلب جیبی یا مانیتور فشار خون Withings و البته ده ها دکمه سردست سنتی فشار خون کنترل می شود.
 
ده ها ردیاب سلامت برای تنفس، خواب و البته حرکت وجود دارد. و در حالی که محققان نمی توانند رؤیاهای شما را رمزگشایی کنند - با این حال، آنها در کنار کشف انواع فعالیت های مغزی، روی آن کار می کنند. به عنوان مثال، از طریق EEG . این روشی است که با استفاده از الکترودهایی که از خارج به پوست سر متصل شده اند، فعالیت الکتریکی را در مغز ثبت می کند. حسگر زیستی NeuroSky و پیشانی بند Muse از این روش برای درک بهتر ذهن استفاده می کنند و در مورد دوم (یعنی پیشانی بند) امکان مراقبه مؤثرتر را فراهم می کنند. همان طور که می بینید، چیز زیاد دیگری در بدن شما اندازه گیری نشده باقی نمانده است – و این اندازه گیری ها حتی در آینده شدت می گیرد. به عنوان مثال، ما انتظار داریم که خال کوبی هایی دیجیتال پدید آیند که نه تنها اکثر علائم حیاتی ذکر شده در بالا را اندازه گیری می کنند، بلکه اندازه گیری ها را به صورت مداوم انجام می دهند.
 

بافت های مصنوعی از طریق چاپ زیستی سه بعدی

چاپ زیستی سه بعدی ممکن است پاسخی برای کمبود اعضای بدن در سراسر جهان و همچنین افزایش بی میلی برای آزمایش محصولات آرایشی، شیمیایی و دارویی جدید بر روی حیوانات باشد. آزمایشات برای چاپ سه بعدی بیولوژیک در حال حاضر در حال انجام است، که ممکن است به مسیری منجر شود که داروهای جدید یا محصولات آرایشی بر روی مواد مصنوعی آزمایش شوند و اندام در ظروف پتری رشد کنند.
 
در حالی که این فناوری هنوز در مراحل اولیه است، برخی از شرکت ها شانس خود را در بازار امتحان می کنند. CELLINK  مستقر در ایالات متحده هم چاپگرهای زیستی و هم مواد چاپ بیولوژیکی را برای تهیه مدل های آماده چاپ یا برای استفاده از مدل هایی برای محققان و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی ایجاد می کند تا موارد کشت سلول های سه بعدی، داروهای شخصی و داروهای درمانی پیشرفته را فعال کند. از این فناوری اختلالی برای چاپ بافت هایی مانند کبد، غضروف، پوست و حتی تومورهای سرطانی کاملاً کاربردی استفاده می شود که سپس می توانند برای ایجاد درمان های جدید سرطان استفاده شوند. یکی دیگر از شرکت های مستقر در ایالات متحده، که تولید کننده داروست، United Therapeutics ، بافت های ریوی را با چاپ زیستی سه بعدی چاپ کرد، در حالی که در اروپا دانشمندان دانشگاه اسپانیایی Carlos III de Madrid با همکاری شرکت مهندسی زیستی BioDan Group نمونه اولیه ای برای چاپگر زیستی سه بعدی ارائه داده اند که می تواند کاملاً پوست انسان کاربردی ایجاد کند.
 
 برخی از پیشرفت‌های آینده نگر در فناوری‌های پزشکی
 
تصویر: روندهای سلامت دیجیتال
 

سه گانه های پزشکی که بیماران را به مرکز مراقبت تبدیل می کند

حتی اگر پوشیدن پوست الکترونیکی نازک یا داشتن حسگرهای جا سازی شده هنوز گزینه مناسبی برای ما نیست، بیایید هرچه زودتر یک رؤیای قدیمی را تحقق بخشیم. مفهوم tricorder یا سه گانه های پزشکی از مجموعه پیشتازان فضا چندین دهه است که وجود دارد و ما هنوز منتظر آن هستیم. جادوی دستگاه این بود که دکتر مک کوی از آن فقط برای اسکن یک بیمار استفاده می کرد، سپس دستگاه بلافاصله تشخیص، علائم اساسی و پارامترهای سلامتی را به او می گفت.
 
نزدیکترین نمونه واقعی به آن Viatom Checkme Pro است، که نه تنها دمای بدن شما را اندازه گیری می کند، بلکه ردیابی نوار قلب، و اندازه گیری میزان نبض و ریتم، اشباع اکسیژن، فشار خون سیستولیک، فعالیت بدنی و خواب را انجام می دهد، و با این کار مفهوم مراقبت های بهداشتی را کاملا دگرگون کرده است. بیماران به جای این که دائما منتظر حکم متخصصان پزشکی باشند، در حالی که کنترل سلامتی خود را به دست خود می گیرند، به یک مرکز مراقبت تبدیل می شوند. بگذارید به زودی این اتفاق بیفتد!
 
برخی از پیشرفت‌های آینده نگر در فناوری‌های پزشکی
 
تصویر: Viatom Checkme Pro Review
منبع: www.viatom.com
 

یاد گیری ماشین در مراقبت های بهداشتی

یاد گیری ماشین روشی برای ایجاد هوش مصنوعی باریک در حوزه علوم رایانه است که کامپیوترها را قادر می سازد بدون برنامه ریزی صریح و با استفاده از آمار محاسباتی و داده کاوی، یاد بگیرند. این رشته انواع مختلفی دارد: از جمله موارد مختلف، می توان از نوع تحت نظارت، غیر تحت نظارت ، تحت نیمه نظارت یا تحت تقویت نام برد. یاد گیری ماشین پتانسیل بی سابقه ای برای تغییر روندهای مراقبت های بهداشتی و وظایف پزشکی در آینده دارد - و در حال حاضر انقلاب نامرئی خود را آغاز کرده است.
 
به عنوان مثال، با استفاده از این تکنیک، یک الگوریتم می تواند از آمار مربوط به میزان واکسیناسیون سرخک و شیوع بیماری از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، و همچنین داده های بهداشتی غیر سنتی، از جمله رسانه های اجتماعی و داده های نظارت سندرومیک تولید شده توسط نرم افزاری که موظف به استخراج طیف وسیعی از منابع سوابق پزشکی است، یک نقشه قابل اعتماد از نقاط شیوع سرخک در آینده فراهم کند. ده ها ردیاب سلامت برای تنفس، خواب و البته حرکت وجود دارد. این فقط یک مثال است، اما این زمینه در حال حاضر با الگوریتم های هوشمند سر و صدا به پا کرده است – که کمتر از موارد تأیید شده  FDAنیست.
 
 برخی از پیشرفت‌های آینده نگر در فناوری‌های پزشکی
 
تصویر: فناوری های پزشکی آینده نگر
منبع: https://blog.kolabtree.com
 

نوید CRISPR و ژنومیک

تقریباً هر دهه، فقط چند ایده جدید وجود دارد که توانایی ایجاد انقلابی در کل صنعت را نشان می دهند. روش ویرایش شگفت انگیز ژنوم، یا CRISPR ، این قدرت را دارد.
 
محققان قبلاً از ویرایش ژن برای ایجاد پشه هایی استفاده کرده اند که تقریباً کاملاً مقاوم به انگلی هستند که باعث مالاریا می شوند. برخی دانشمندان همچنین معتقدند که ما این فرصت را خواهیم داشت که سلول های خود را با استفاده از CRISPR  در سیستم ایمنی بدن خود ویرایش کنیم تا آنها را در برابر سلول های سرطانی بهبود بخشیده و به آنها کمک کنیم تا به موقع این موجودات بدخواه را از بین ببرند. در سال 2017، برخی آزمایشات همچنین نشان داد که چگونه دانشمندان از طریق ویرایش ژن قادر به درمان موش های مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن هستند. با این حال، مسئله ویرایش ژن با تمام پیامدهای قانونی، اخلاقی و بیولوژیکی آن، با پتانسیل آن برای تغییر زندگی نسل های آینده، باید جدی گرفته شود. در حالی که ویرایش ژن برای جنین هنوز ایمن در نظر گرفته نشده است، زیرا ما از عواقب احتمالی آن اطلاع نداریم، تحقیقات در مورد سلول ها ادامه دارد و ژن درمانی هایی علیه شرایط ژنتیکی اعمال می شود، بنابراین ما در نهایت به آن جا خواهیم رسید. (حداقل) یک سؤال هنوز باقی مانده است: آیا ما در آینده نوزادان طراح می خواهیم؟
 
 برخی از پیشرفت‌های آینده نگر در فناوری‌های پزشکی
 
تصویر: فناوری های پزشکی آینده نگر
 

 بلاک چِین و وعده حریم خصوصی پیشرفته

بلاک چین در سال های گذشته در لیست بالاترین حرف های باب شده قرار داشته است. در حالی که همه می دانند که بلاک چین به نوعی به ارزهای رمز پایه ارتباط دارد، تنها تعداد کمی از مردم می توانند توضیح دهند که این فناوری مخفف چیست. ما در این جا سعی می کنیم با جزئیات بیشتری آن را توضیح دهیم، اما به طور خلاصه. این یک سیستم کد پیچیده برای ایجاد اعتماد، بدون وجود هیچ واسطه ای است. هنگامی که از Ivo Lohmus ازGuardtime ، یک شرکت استونیایی در حال توسعه K.S.I. فناوری بلاکچین، در مورد این فناوری سؤال کردیم او به ما گفت که آن را به عنوان یک کتاب مشترک سوابق، یا به عبارتی فنی تر، یک پایگاه داده توزیع شده تصور کنیم که به روشی هوشمندانه طراحی شده است و هر آن چه به این پایگاه داده اضافه شود، غیرقابل تغییر است. گویی که در سنگ تراشیده شده است. هر تغییری بلافاصله مشهود می شود.
 
و چرا این فناوری یک پیروزی برای مراقبت های بهداشتی است؟ از آن جا که تغییر بلوک ها غیرممکن است، شما نمی توانید بدون گذاشتن رد پابی چیزی را حذف کنید یا تغییر دهید. این در مورد داده های بهداشتی بسیار مهم است. این می تواند سوابق بهداشتی، و سوابق کار آزمایی بالینی را ایمن سازد یا از رعایت مقررات اطمینان حاصل کند. برخی از کشورها مانند جمهوری دیجیتال، استونی، تاکنون از طریق بلاکچین امنیت سوابق سلامت شهروندان خود را تضمین کرده اند. در داروخانه، آشکارترین استفاده از بلاکچین تأمین امنیت زنجیره تأمین دارو و مبارزه با داروهای تقلبی است.
 
به نظر شما امیدوار کننده ترین نوآوری در فناوری پزشکی از این لیست چیست؟ آیا پیشرفت عمده دیگری می شناسید که ما آن را ذکر نکرده باشیم؟
 
منبع: medicalfuturist
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
تلاوت زیبای سوره طارق/ شعبان عبدالعزیز صیاد
تلاوت زیبای سوره طارق/ شعبان عبدالعزیز صیاد

تلاوت زیبای سوره طارق/ شعبان عبدالعزیز صیاد

به موقع پاسخ این ترور را خواهیم داد!
به موقع پاسخ این ترور را خواهیم داد!

به موقع پاسخ این ترور را خواهیم داد!

خواست همسر شهید فخری‌زاده از وزیر دفاع
خواست همسر شهید فخری‌زاده از وزیر دفاع

خواست همسر شهید فخری‌زاده از وزیر دفاع

اسلامی بودن مقاومت: همسویی با امت خوانشی در آیین تمدنی"بایدها"
اسلامی بودن مقاومت: همسویی با امت خوانشی در آیین تمدنی"بایدها"

اسلامی بودن مقاومت: همسویی با امت خوانشی در آیین تمدنی"بایدها"

چگونه شاد باشیم و از زندگی لذت ببریم
چگونه شاد باشیم و از زندگی لذت ببریم

چگونه شاد باشیم و از زندگی لذت ببریم

تلویزیون اسرائیلی، امارات را مسخره کرد!
تلویزیون اسرائیلی، امارات را مسخره کرد!

تلویزیون اسرائیلی، امارات را مسخره کرد!

روایت رادیو اسرائیلی از افشای سفر نتانیاهو به عربستان
روایت رادیو اسرائیلی از افشای سفر نتانیاهو به عربستان

روایت رادیو اسرائیلی از افشای سفر نتانیاهو به عربستان

مکالمه فرمانده کل قوا با ناوگروه رزمی نیروی دریایی!
مکالمه فرمانده کل قوا با ناوگروه رزمی نیروی دریایی!

مکالمه فرمانده کل قوا با ناوگروه رزمی نیروی دریایی!

چرا تنبل بودن به نفع شماست؟
چرا تنبل بودن به نفع شماست؟

چرا تنبل بودن به نفع شماست؟

دستگاه بخور در انتقال کرونا و آنفلوآنزاو موثر است؟!
دستگاه بخور در انتقال کرونا و آنفلوآنزاو موثر است؟!

دستگاه بخور در انتقال کرونا و آنفلوآنزاو موثر است؟!

چرا کتابی از اهل بیت موجود نیست؟/ استاد حامد کاشانی
چرا کتابی از اهل بیت موجود نیست؟/ استاد حامد کاشانی

چرا کتابی از اهل بیت موجود نیست؟/ استاد حامد کاشانی

فرازهایی از وصیت نامه شهید محمود شهبازی
فرازهایی از وصیت نامه شهید محمود شهبازی

فرازهایی از وصیت نامه شهید محمود شهبازی

فراز زیبای سوره الرحمن/ استاد عبدالباسط
فراز زیبای سوره الرحمن/ استاد عبدالباسط

فراز زیبای سوره الرحمن/ استاد عبدالباسط

نخست وزیر موفق ترین کشور در مهار کرونا
نخست وزیر موفق ترین کشور در مهار کرونا

نخست وزیر موفق ترین کشور در مهار کرونا

خاطره جالب مرحوم پرویز پورحسینی در خندوانه!
خاطره جالب مرحوم پرویز پورحسینی در خندوانه!

خاطره جالب مرحوم پرویز پورحسینی در خندوانه!

بسته تحلیلی خبری روز (شنبه، 8 آذر ماه)
بسته تحلیلی خبری روز (شنبه، 8 آذر ماه)

بسته تحلیلی خبری روز (شنبه، 8 آذر ماه)

فراز زیبای آیه 1 سوره اسراء/ مسعود سیاف زاده
فراز زیبای آیه 1 سوره اسراء/ مسعود سیاف زاده

فراز زیبای آیه 1 سوره اسراء/ مسعود سیاف زاده

راهکار های علمی برای غلبه بر ترس هنگام سخنرانی
راهکار های علمی برای غلبه بر ترس هنگام سخنرانی

راهکار های علمی برای غلبه بر ترس هنگام سخنرانی

سکانس بی نظیر از پرویز پورحسینی در فیلم روز فرشته
سکانس بی نظیر از پرویز پورحسینی در فیلم روز فرشته

سکانس بی نظیر از پرویز پورحسینی در فیلم روز فرشته

ارزش نماز جماعت/ استاد انصاریان
ارزش نماز جماعت/ استاد انصاریان

ارزش نماز جماعت/ استاد انصاریان

احرام حقیقی/ استاد انصاریان
احرام حقیقی/ استاد انصاریان

احرام حقیقی/ استاد انصاریان