0
ویژه نامه ها

گذراندن تعطیلات بدون استرس کاری

از «فرسودگی شغلی»، چیزی شنیده‌اید؟ در ۲۵ ماه مه سال ۲۰۱۹، سازمان بهداشت جهانی، اقدام به معرفی رسمی سندرم «فرسودگی شغلی» به‌عنوان تخلیهٔ انرژی در اثر کارِ زیاد کرد. استرس شغلی مداوم می‌تواند باعث تخلیه انرژی شود. این تخلیهٔ انرژی خود را به‌شکل خستگی و منفی نگری نشان خواهد داد.
گذراندن تعطیلات بدون استرس کاری

استرس کاری در تعطیلات هم رهایتان نمی‌کند؟

انجمن روان‌شناسی آمریکا (APA) در سال ۲۰۱۸، نظرسنجی و پژوهشی انجام داد که طی آن مشخص شد حدود ۲۱ درصد از آمریکایی‌ها در زمان تعطیلات و مرخصی هم دچار استرس کاری هستند و ۲۸ درصد در این دوران، حتی بیشتر از اوقات کاری عادی مشغول به فعالیت و کار بوده‌اند. چنین چیزی، پیامدهای قابل‌توجه زیادی خواهد داشت.

کارکردن در اوقات فراغت و تعطیلات روی روابط افراد اثرات نامطلوب می‌گذارد و باعث می‌شود که خلق‌وخوی‌شان تغییر کند و زندگی در لحظه و زمان حال را از دست بدهند. این نکات از یافته‌های پژوهش‌های علمی هستند. نبود مرزی مشخص میان زمان کار و استراحت برای سلامتی بسیار زیان‌بار است.

برای اینکه نیروهای کار در زمان تعطیلات از وقت خود نهایت لذت و بهره را ببرند، کارفرمایان باید در طول این دوران، آنها را آسوده بگذارند. فرقی نمی‌کند که موقعیت‌تان در محل کار چگونه است و چه می‌کنید؛ راهبردهای پیشنهادی که در ادامه می‌آید، به آسایش‌تان در تعطیلات و دورشدن از فرسودگی شغلی کمک خواهد کرد.


زیاد برای تعطیلات برنامه‌ریزی نکنید

اگر فقط چند روز برای سپری‌کردن تعطیلات در اختیار داشته باشید، احتمالا دوست دارید که با یک برنامه ریزی دقیق از تمام ثانیه‌های آن لذت ببرید. اما واقعیت این است که برنامه‌ریزی دقیق در این مورد، آن‌قدرها هم خوب نیست. گاهی اوقات به‌ویژه در سفر و تعطیلات، باید خود را به دست دقیقه‌ها بسپارید و کمی بی‌برنامه و رها، اوقات‌تان را سپری کنید.

در سال ۲۰۱۸، مقاله‌ای در مجله‌ٔ «دیدگاه جاری در روان‌شناسی» (Current Opinion in Psychology) هم منتشر شد که بر لذت بی‌برنامگی در تعطیلات تأکید می‌کرد. در این مقاله عنوان می‌شد که برنامه‌ریزی ممکن است زندگی در زمان حال را مخدوش کند و لذت آن را از بین ببرد.

برنامه‌ریزی دقیق برای گذراندن اوقات سفر و تعطیلات می‌تواند موجب خستگی و ناامیدی شود. مثلا اگر از قبل تحقیق کنید که بهترین رستوران شهر چیست، اما با رفتن به آن، نظر دیگری داشته باشید، به‌شدت ناامید می‌شوید و ذوق‌تان کور می‌شود. قبول دارید؟

بهتر است در تعطیلات و سفر منعطف باشید. خود را به جریان سیال زندگی بسپارید و از دوراندیشی، کمی دور شوید. اگر آزاد و رها باشید، امکان کسب تجربه‌های تازه و ماجراجویی‌های بیشتری خواهید داشت و در مسیر به چیزهای شگفت‌انگیزی برخواهید خورد که گاهی در برنامه‌های دقیق و حساب‌شده جایی ندارند.


پیش از تعطیلات، کارهایتان را سروسامان بدهید

پیش از اینکه به سفر بروید یا به‌طور کلی وارد تعطیلات شوید، باید تمام مشکلات احتمالی در نبودتان را پیش‌بینی کنید. سناریوهایی برای آینده در نظر داشته باشید و آنها را در اختیار محل کارتان قرار بدهید تا در نبودتان، از ایده‌ها و راه‌کارهایتان استفاده شود و اخلالی در کارتان پیش نیاید.

اصول و چهارچوب کار را پیش از رفتن با همکاران‌تان دوره کنید و با پیش‌بینی مشکلات محتمل و ارائهٔ راهکار برای آن‌ها، تعطیلات خود را بدون نگرانی سپری کنید.
برای خودتان حریم و حد مشخص کنید تا همه بدانند که میزان دسترسی‌شان به شما در زمان مرخصی چقدر خواهد بود. مثلا اجازه ندهید که رئیس و همکاران هر زمان که خواستند با شما تماس بگیرند و مزاحم‌تان شوند.1

گذراندن تعطیلات بدون استرس کاری


مدام نگران پیام‌های کاری نباشید

مغز ما نسبت به فناوری، رفتارهای بسیار عجیبی دارد. مثلا مدام دوست داریم که دستگاه‌های دیجیتالی‌مان را بررسی کنیم و ببینیم پیامی جدید داریم یا خیر. پژوهش‌های گوناگون نشان می‌دهد که هر فرد عادی، به‌طور متوسط حدود ۲۶۱۷ مرتبه، تلفن همراه هوشمندش را لمس می‌کند و در برنامه‌های آن چرخی می‌زند.

۱۰ درصد طرف‌دارانِ مشتاق دنیای دیجیتال هم در طی ۲۴ ساعت شبانه‌روز حدود ۵۴۲۷ مرتبه، تلفن همراه خود را بررسی و پیام‌هایش را چک می‌کنند. چنین رفتارهایی نشان می‌دهد که رفتن به سفر و تعطیلات هم مانع از سَرزدن مداوم به گوشی همراه نمی‌شود.

فکرِ اینکه شاید هر لحظه پیامی از محل کار برسد، آزاردهنده‌تر از خود پیام است
در واقع، آنچه در طول تعطیلات و مرخصی‌ها، افراد را آزار می‌دهد و باعث می‌شود همچنان تحت‌فشار و استرس قرار بگیرند، پیام‌هایی نیست که مرتبا از سوی محل کار برایشان ارسال می‌شود؛ بلکه، این فکر که شاید هر لحظه پیامی از سوی کار برایشان ارسال شود،آرامش آن‌ها را سلب می‌کند و باعث می‌شود که مدام گوشی خود را چک کنند. این فکر بسیار مخرب‌تر از برهم‌خوردن آرامش در تعطیلات با پیام‌های واقعی است.

با بررسی مدام پیام‌هایی که در گوشی تلفن همراه خود دارید، نگرانی دست از سرتان برنمی‌دارد و مانع از دورشدن از فضای کار و تمدد اعصاب می‌شود. در واقع، با سرزدن به گوشی، از محیط کارتان فاصله نمی‌گیرید و این استرس‌آور است. برای اینکه به‌خوبی استراحت کنید، باید از محیط کار دور شوید و به آن فکر هم نکنید. اما اگر قرار باشد، ذهن‌تان در محل کار جا بماند و مدام از سوی همکاران و اداره، پیام دریافت کنید، دیگر انرژی و زمانی برای استراحت‌کردن باقی نخواهد ماند.

هرکس روش ویژهٔ خود را برای دورشدن از فضای کار و استراحت در نظر می‌گیرد. مثلا برخی افراد ترجیح می‌دهند که تلفن همراه‌شان را در تعطیلات به‌کلی کنار بگذارند. برخی روزی یک بار به‌سراغ ایمیل‌ها می‌روند و افرادی هم هستند که نیم ساعت را از روز به بررسی پیام‌ها اختصاص می‌دهند و بعد ارتباط‌شان را با تلفن و کار و… قطع می‌کنند.

مدیریت پیام‌ها کاملا سلیقه‌ای است. مثلا برخی افراد ترجیح می‌دهند که به هیچ تماسی پاسخ ندهند یا فقط در ساعت‌هایی محدود به اینترنت دسترسی داشته باشند. در هر حال، باید کاری کنید که در طول تعطیلات دچار تشویش‌های کاری نباشید.2


تا جایی که ممکن است به طبیعت و فضای باز بروید

طبیعت قدرتی شگفت انگیز در آرامش بخشی و کاهش تنش ها دارد. به ویژه اگر در طول روز و در محیط کار ناگزیر هستید مدام پشت میزتان باشید، رفتن به دل طبیعت، استرس های تان را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد. مقاله ای که درس سال ۲۰۱۴ در مجله پیشگامان روانشناسی، منتشر شد، نشان داد میان احساس رضایت از زندگی، شادابی و مثبت اندیشی و رفتن به طبیعت، رابطه ای بسیار محکم و معنادار وجود دارد.

پس وقتی در تعطیلات به سر می برید به طبیعت بروید؛ بوی آب دریا یا چمن ها و آسمان آبی را حس کنید؛ در طبیعت غرق شوید و خود را از تلفن های هوشمند و ارتباطات با دنیای مدرن و خشن دور کنید. باید برای تمدد اعصاب، نهایت استفاده را از آرامش طبیعت ببرید.

گذراندن تعطیلات بدون استرس کاری


برای بازگشت به کار برنامه ریزی کنید

بیشتر افراد برای گذراندن تعطیلات خود برنامه هایی دارند؛ اما کم تر کسانی به فکر بازگشت به سرکار هم هستند. اگر ندانید که چطور باید از فشار اتمام تعطیلات رهایی پیدا کنید و به درستی، کار خود را از سر بگیرید، استرس زیادی به شما وارد خواهد شد و شاید تمام انرژی ای که در طول تعطیلات به دست آورده اید را از دست بدهید.


باید بدانید که بهترین شیوه استراحت چیست

پژوهش ها نشان می دهد که بهترین شیوه استراحت، شیوه ای است که به فرد کمک می کند از انواع استرس رهایی بیابد و با انرژی به کار و زندگی معمول خود بازگردد. چنین چیزی کاملا بدیهی است؛ اما نکته ای در اینجا وجود دارد که باید به آن دقت کنید. بهترین شیوه استراحت، قانونی کلی ندارد و هرکس به شیوه ای، انرژی های از دست رفته اش را باز می گرداند.

برخی از افراد دوست دارند با یوگا یا پیاده روی طولانی به آرامش برسند. اما برخی دیگر ترجیه می دهند از ورزش ها و تمرین های شدیدتر با میزان تحرک بالاتر بهره ببرند. انتخاب با شماست. پس باید بدانید که چه روشی به بازگشت انرژی تان کمک می کند.3


افراد موفق چگونه مسافرت خود را بدون استرس سپری می‌کنند؟

افراد موفق چون می‌دانند که در طول هفته و در کنار خانواده شان نیستند در تعطیلات بیشتر کنار خانواده خود هستند و با آنها وقت می گذرانند آنان معمولاً در تعطیلات بیشتر ورزش میکنند، زیرا زمانی برای باز شدن ذهن خلاق آنهاست.

افراد موفق در تعطیلات برای فعالیت هایی که زندگیشان را متعادل می کند  وقت می‌گذارند مثل شعر خوانی، موسیقی، نقاشی و …

رفتن به تعطیلات باعث می شود که آنان از فشار کاری و مشغله زیاد رها شوند و برای مدت کوتاهی هم که شده از خواندن ایمیل و پیام های گوشی خودداری می کنند.

معمولاً این افراد فقط کارهای مهم را در تعطیلات انجام می‌دهند و به ذهنشان استراحت می دهند.

آنها حتی در تعطیلات هم برنامه ریزی دارند حتی برای ماه آینده یا سال‌های آینده هم برنامه‌ریزی می‌کنند و هیچ وقت برنامه‌های کوتاه مدت ندارند.

آنان معمولا سعی می‌کنند با افراد جدید در سفرهایشان آشنا شوند و با آنها ارتباط برقرار کنند و اغلب آنها در تعطیلات مراقبه و مدیتیشن انجام می‌دهند و به تفکر و تعمق می پردازند افراد موفق برای تفریح هم که شده بازی، باغبانی، آشپزی و فعالیت های فرهنگی هم انجام می دهند. معمولاً تلویزیون نگاه نمی‌کنند و دائماً در حال انجام دادن کارهایی هستند تا به موفقیت بیشتری دست یابند و می‌دانند که زمان شان خیلی با ارزش تر از تفریح کردن است و این را هم می دانند که برای شارژ کردن خودشان نیاز به تفریح و استراحت هم دارند.

گذراندن تعطیلات بدون استرس کاری


۶  کاری که افراد موفق بعد از برگشتن از تعطیلات طولانی مدت انجام میدهند کدامند؟

معمولاً بعد از تعطیلات و جدا شدن از رختخواب نرم و راحت آن هم صبح زود کار آسانی نیست ولی افراد موفق برای رسیدن به موفقیت در کار و زندگی 6 روش زیر را انجام می دهند:

۱-آنها خیلی زود به سرکار می روند تا بتوانند سریعتر به کارهای خود سر و سامان بدهند و بدون استرس به وظایفشان بپردازند.

۲- آنها می دانند کارهای زیادی در دست انجام و اجرا دارند بنابراین برنامه های خود را به بخش های کوچک تقسیم می کنند و آنها را به ترتیب اولویت بندی می کنند و به تدریج آنها را انجام می دهند.

۳- آنها بلافاصله به تقویم خود نگاه می کند تا زمان و قرارهای کاری خود را بررسی کنند و برای آنها برنامه‌ریزی می‌کنند.

۴- معمولاً آنها بلافاصله بعد از بازگشت از تعطیلات با همکاران و مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنند و با آنها تماس می‌گیرند تا آنها را در جریان کار خود قرار داده و به آنها اطمینان بخشند.

۵- چون در طی تعطیلات ایمیل های زیادی داشته اند سری به ایمیل های خود می زنند و سعی می کنند آنهایی که مهم و ضروری هستند را بلافاصله پاسخ دهند.

۶- آنها آنقدر توانا هستند که حتی بعد از تعطیلات این قدرت را دارند که دوباره روی کار خود متمرکز شده و در راستای رسیدن به اهداف شان و انجام وظایف شان بپردازند برای همین بی‌وقفه کار می‌کنند و توجهی به مشکلات ندارند.4


پی نوشت:
1.www.chetor.com
2.www.imdb2.ir
3.www.daneshland.com
4.www.tavanaedu.com
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
درد استخوان دنبالچه یا کوکسیدینی،علائم و درمان آن
درد استخوان دنبالچه یا کوکسیدینی،علائم و درمان آن

درد استخوان دنبالچه یا کوکسیدینی،علائم و درمان آن

دستور تهیه چند نوع پلوی سنتی و محلی
دستور تهیه چند نوع پلوی سنتی و محلی

دستور تهیه چند نوع پلوی سنتی و محلی

آشنایی با طرز تهیه دو نوع کباب حسینی و کباب فلفلی
آشنایی با طرز تهیه دو نوع کباب حسینی و کباب فلفلی

آشنایی با طرز تهیه دو نوع کباب حسینی و کباب فلفلی

دستور پخت سه نوع غذا مناسب فصل سرما
دستور پخت سه نوع غذا مناسب فصل سرما

دستور پخت سه نوع غذا مناسب فصل سرما

طرز تهیه چند خورش با به
طرز تهیه چند خورش با به

طرز تهیه چند خورش با به

دستور پخت خورش فسنجان با سه روش مختلف
دستور پخت خورش فسنجان با سه روش مختلف

دستور پخت خورش فسنجان با سه روش مختلف

ایثار و انفاق در سیره حضرت زهرا (سلام الله علیها)
ایثار و انفاق در سیره حضرت زهرا (سلام الله علیها)

ایثار و انفاق در سیره حضرت زهرا (سلام الله علیها)

دستور تهیه کوکوی گردو با سه روش مختلف
دستور تهیه کوکوی گردو با سه روش مختلف

دستور تهیه کوکوی گردو با سه روش مختلف

ماجرا توییت کبری خزعلی چه بود؟
ماجرا توییت کبری خزعلی چه بود؟

ماجرا توییت کبری خزعلی چه بود؟

طرز تهیه چند غذا با گردو
طرز تهیه چند غذا با گردو

طرز تهیه چند غذا با گردو

دستور تهیه سه مدل تاس کباب خوشمزه
دستور تهیه سه مدل تاس کباب خوشمزه

دستور تهیه سه مدل تاس کباب خوشمزه

دستور تهیه چهار نوع غذا با مرغ
دستور تهیه چهار نوع غذا با مرغ

دستور تهیه چهار نوع غذا با مرغ

لزوم حمایت مالی بانک ها از متقاضیان مشاغل خانگی در جهت رشد اقتصادی و جهش تولید
لزوم حمایت مالی بانک ها از متقاضیان مشاغل خانگی در جهت رشد اقتصادی و جهش تولید

لزوم حمایت مالی بانک ها از متقاضیان مشاغل خانگی در جهت رشد اقتصادی و جهش تولید

آموزش طرز تهیه چند نوع خورش با مرغ
آموزش طرز تهیه چند نوع خورش با مرغ

آموزش طرز تهیه چند نوع خورش با مرغ

10 ایده برای ایجاد یک کسب و کار خانگی با کمترین سرمایه
10 ایده برای ایجاد یک کسب و کار خانگی با کمترین سرمایه

10 ایده برای ایجاد یک کسب و کار خانگی با کمترین سرمایه

تاثیرات حمایت دولت از کسب و کارهای خانگی بانوان در سال جهش تولید
تاثیرات حمایت دولت از کسب و کارهای خانگی بانوان در سال جهش تولید

تاثیرات حمایت دولت از کسب و کارهای خانگی بانوان در سال جهش تولید

دو چندان شدن اهمیت کسب و کارهای خانگی در دوران کرونا در سال جهش تولید
دو چندان شدن اهمیت کسب و کارهای خانگی در دوران کرونا در سال جهش تولید

دو چندان شدن اهمیت کسب و کارهای خانگی در دوران کرونا در سال جهش تولید

سیری در زندگی مرحوم محمدرضا اعتمادیان اولین سرپرست سازمان اوقاف پس از انقلاب
سیری در زندگی مرحوم محمدرضا اعتمادیان اولین سرپرست سازمان اوقاف پس از انقلاب

سیری در زندگی مرحوم محمدرضا اعتمادیان اولین سرپرست سازمان اوقاف پس از انقلاب

موارد مصرف و عوارض جانبی هیدروکسی زین
موارد مصرف و عوارض جانبی هیدروکسی زین

موارد مصرف و عوارض جانبی هیدروکسی زین

پویش «وقف فاطمی» به همت اداره کل اوقاف قم
پویش «وقف فاطمی» به همت اداره کل اوقاف قم

پویش «وقف فاطمی» به همت اداره کل اوقاف قم

موارد مصرف و عوارض جانبی داکسیلامین
موارد مصرف و عوارض جانبی داکسیلامین

موارد مصرف و عوارض جانبی داکسیلامین