جمعه، 24 اسفند 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

تمرکز در سر کلاس مهم‌تر است

پرسش :

همسر بنده در یک دارالقرآن مدیر است. او به خانواده‌ها توصیه می‌کند که برای خرید لوازم التحریر از طرح‌های قرآنی و مذهبی استفاده کنند؛ امّا متاسفانه چنین طرح‌هایی در بازار نیست یا قیمت‌شان از طرح‌های خارجی زیادتر است. به نظر من ابتدا باید شخصیت های اسلامی و ایرانی به مردم معرّفی شوند و بعد طرح‌هایی در قالب لوازم التحریر به بازار عرضه شود؛ چراکه وقتی کودکان الگوهای خود را بشناسند، بیشتر به سمت آن‌ها جذب می‌شوند.


پاسخ :
پاسخ از حجت الاسلام سیدعلیرضا تراشیون (کارشناس و مشاور تربیت کودک و نوجوان):

ایشان نکته‌ی درستی را بیان کردند. ما در ابتدا باید بر اساس فرهنگ مذهبی خود فیلم ها و کارتون‌هایی را تهیّه کنیم و بعد از آن بر اساس الگوهای ارائه شده، تولیداتی در زمینه‌ی وسایل مدرسه داشته باشیم.

تمرکز در سر کلاس مهم‌تر است
امّا نکته‌ی قابل توجّه در این‌جا این است ‌که  اگر ما لوازمی با طرح های مثبت و منفی به فرزندان خود ارائه دهیم، ممکن است این کار تمرکز آن‌ها را در سر کلاس از بین ببرد. والدین باید به فرزندانشان این فرهنگ را آموزش دهند که دفتر برای انجام تکالیف است. این که روی جلد دفتر چه عکسی قرار داشته باشد، تاثیری روی یاد گیری آن‌ها ندارد؛ حتی گاهی اوقات ممکن است حواس آن‌ها را نیز پرت کند.

توصیه‌ای به مسئولین
مسئولین در این رابطه می‌توانند تصاویری بر روی لوازم التحریر قرار دهند که دارای‌ یک سری مفاهیم عمیق باشد؛ مثلاً اگر شما جلد کتاب علوم را نگاه کنید تصاویر آزمایشات و وسایل آزمایشگاهی را می‌بینید؛ یا اگر کتاب فارسی را مشاهده کنید، عکس برخی از شخصیّت‌های ادبی کشور را روی آن می‌بینید. وقتی انسان به این تصاویر نگاه می‌کند، یاد مباحث علوم و ادبیات فارسی می‌افتد.

به نظر می‌‌‌‌‌‌‌آید ما نیز باید در حوزه‌ی لوازم التّحریر به این سمت حرکت کنیم؛ یعنی به دانش آموزان بفهمانیم که لزوماً نباید دنبال شخصیّت‌های کارتونی روی دفترشان باشند؛ بلکه باید به دنبال یاد گرفتن دانش بروند.​

پرسش های مرتبط:

پسر نوجوان من که پدرش را از دست داده، به تازگی گرایش به دخانیات پیدا کرده و پرخاشگر هم شده است؛ چه باید بکنم؟

آیا این طرز فکر درست است که بچّه باید با یکی از والدین صمیمی باشد و از دیگر بترسد؟

لطفاً توضیح دهید که از زمان تولّد نوزاد تا زمان بلوغ فکری، چه پوششی را برای دختران در نظر بگیریم؟

فرزند یک ساله‌ای دارم که زیاد شیر می‌خورد. چگونه باید با این مشکل برخورد کنم؟

چگونه متوجّه شویم که فرزندانمان از محبّت کردن اقناع شده‌اند یا نیاز عاطفی به ما دارند؟ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.