6 نشانه منتهی شدن یک زندگی به طلاق

طلاق یکی از مهمترین بحران­ های زندگی مشترک است؛ اما همیشه برای دور ماندن از بحران راه­ هایی وجود دارد. یکی از مهمترین این راه­ ها که می تواند به شما در تشخیص این مساله که آیا زندگی مشترک شما به طلاق منجر خواهر شد یا خیر توجه به شش نکته مهم است که در مقاله زیر آنها را می­ خوانیم.
پنجشنبه، 9 فروردين 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
6 نشانه منتهی شدن یک زندگی به طلاق
 نشانه­ های خطر آفرین در زندگی مشترک، که منجر به طلاق می­ شود.
 
چکیده: طلاق یکی از مهمترین بحران­ های زندگی مشترک است؛ اما همیشه برای دور ماندن از بحران راه­ هایی وجود دارد. یکی از مهمترین این راه ­ها که می تواند به شما در تشخیص این مساله که آیا زندگی مشترک شما به طلاق منجر خواهر شد یا خیر توجه به شش نکته مهم است که در مقاله زیر آنها را می­ خوانیم.

تعداد کلمات 741 کلمه / تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه
 
6 نشانه منتهی شدن یک زندگی به طلاق

نخستین نشانه : شروع تند و خشن

نخستین نشانه که طلاق را پیش بینی می کند، شروع بحث است، زیرا ٩٦ درصد از اوقات روش شروع بحث می تواند روشی را که بحث پایان می پذیرد، پیش بینی کند. موقعی که یکی از همسران بحث را با استفاده ای یک شروع تند و خشن همچون منفی بودن ، اتهام یا تحقیر شروع می کند، بحث اساساً محکوم به شکست خواهد بود. در سوی دیگر، موقعی که یکی از همسران بحث را با استفاده از یک شروع نرم آغاز می کند، بحث به احتمال زیاد سرانجام مثبتی خواهد داشت


دومین نشانه: ٤ تعامل منفی

یک شروع تند و خشن می تواند بحث همسران را به سقوط در یک مسیر تعامل منفی منتهی کند. این تعامل منفی می تواند زندگی مشترک را ویران کند. در حقیقت، چهار نوع تعامل منفی وجود دارد که برای یک زندگی زناشویی مهلک است. معمولاً این چهار نوع تعامل آرام آرام و به ترتیب وارد قلب زندگی های مشترک می شوند: انتقاد، تحقیر، حالت تدافعی گرفتن و اشکال تراشی.
 

سومین نشانه: طغیان کردن

طغیان کردن به این معنا است که تعامل منفی همسرتان- خواه در ظاهر عیب جویی، تحقیر یا حتی حالت دفاعی داشتن - بسیار درهم شکننده و موقتی است و معمولا به طرف مقابل یک شوک بزرگ دست می دهد. بسیاری از افراد با بی قیدی یا طفره رفتن، خودشان را از احساس طغیان کردن محافظت می کنند. این قطع رابطه عاطفی می تواند یکی از همسران را از این احساس شدید منفی محافظت کند، اما در همین زمان می تواند به طلاق نیز منجر شود.
 

چهارمین نشانه: زبان بدن

تغییرات فیزیولوژیکی در بدن همچون افزایش ضربان قلب، ترشح آدرنالین و افزایش فشار خون که همزمان با طغیان کردن است؛ این تغییرات فیزیولوژیکی در بدن ادامه بحث را غیرممکن می کند و توانایی تان برای پردازش اطلاعات را کاهش می دهد. این مساله به این معنی است که توجه به آنچه همسرتان می گوید سخت تر می شود، حل مساله خلاقانه از پنجره ذهنتان خارج می شود و در خزانه رفتاری تان تنها واکنش­ های دفاعی غیر منطقی باقی می ­ماند؛ رفتارهایی مانند نزاع (انتقاد، تحقیر و اهانت و غیره) یا گریختن (طفر رفتن) از بحث برای حل مساله، که یکی از همسران یا هر دو را به طغیان کردن منتهی کند، محکوم به شکست است و در نتیجه، مسئله حل نمی شود.
 

پنجمین نشانه: تلاش های اصلاحی شکست خورده

اقدامات اصلاحی تلاش هایی هستند که به وسیله همسران برای کاهش تعارض انجام می شوند. در واقع اقدام اصلاحی جنگ افزار سری، همسران خوشبخت است. این تلاش ها استفاده از هر روشی برای اجتناب از هیجانات منفی خزنده خارج از کنترل است. یک اقدام اصلاحی می تواند حرکتی ساده همچون خنده یا لبخند یا عذرخواهی باشد؛ هر چیزی که به همسران برای کاهش تنش کمک کند. هر چند، اگر یکی از همسران احساس طغیان کردن داشته باشد، این اقدامات اصلاحی ناموفق خواهد بود. همسری که احساس طغیان کردن دارد، خود را از قید بحث رها می کند و اقدامات اصلاحی را بیهوده می سازد.
 

 ششمین نشانه: خاطرات بد

آخرین نشانه طلاق موقعی است که همسران گذشته مشترک شان را با یک نگاه منفی به یاد می آورند. تحقیقات نشان دهنده این است که همسرانی که عمیقا با یک منظر منفی به همسرشان نگاه می کنند، اغلب دوباره گذشته شان را می نویسند. منفی گرایی اضافه ای که به این صورت در زندگی همسران وارد می شود، به درک تحریف شده­ای منتهی می شود که می تواند بر گذشته، حال و آینده یک رابطه زناشویی تاثیر بگذارد.

تهیه و تنظیم: خانم  حدیثه اسفندیار

منبع: جان گاتمن؛(1395)، هفت اصل موفقیت در ازدواج و زناشویی: راز ازدواج های موفق , مترجم سید مرتضی نظری، ناشر اندیشه معاصر

بیشتر بخوانید:
پیش بینی طلاق های ناخواسته
نکاتی درباره طلاق و جدایی
آشنایی با باور های غلط در ارتباطات بین زوجین (بخش اول)
آشنایی با باور های غلط در ارتباطات بین زوجین (بخش دوم)ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط
موارد بیشتر برای شما