گونه های تربیت فرزند

انسان تشکیل شده از جسم و روح و هر آنچه لازمه رشد او در این دو بعد است باید به کار گرفته شود. اندیشمندان حوزه تربیت گونه های مختلفی را برای پرورش روح و جسم بیان کرده اند که در این نوشتار به این گونه های تربیتی اشاره می شود.
چهارشنبه، 19 ارديبهشت 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
گونه های تربیت فرزند
انسان دارای ابعاد وجودی است که هر کدام نیاز به تربیت دارند.
 
چکیده: انسان تشکیل شده از جسم و روح و هر آنچه لازمه رشد او در این دو بعد است باید به کار گرفته شود. اندیشمندان حوزه تربیت گونه های مختلفی را برای پرورش روح و جسم بیان کرده اند که در این نوشتار به این گونه های تربیتی اشاره می شود.

تعداد کلمات 1233 / تخمین زمان مطالعه 6 دقیقه

گونه های تربیت فرزند

اقسام تربیت

تربیت، اقسام گوناگونی دارد که به شرح زیر می آید:
 

تربیت جسمی

 اسلام به پرورش جسم کودک، اهمیت می دهد؛ تربیت بدنی و جسمی، یعنی: پرورش دادن کودک، به گونه ای که بتواند با توانایی کامل کامل، کارهای خود را انجام دهد و در مقابل بیماری ها مقاوم باشد.
اسلام، ما را به بهره مندی از غذاها و نعمت های خوراکی مفید برای جسم و جان توصیه می کند و به پرورش هایی مثل تیراندازی، شنا و اسب سواری ترغیب می کند و سلامت جسم و جان را با برنامه ای منظم و به دور افراط و تفریط ارائه می نماید.
بنابراین، پدران، مادران و مربیان باید کودکان را به گونه ای تربیت نمایند که آنان نیروی جسمی خود را در راه صحیح به کار گیرند تا بتوانند ، وظایف فردی و اجتماعی خود را انجام دهند.
 

تربیت عقلی

 اسلام، دین عقل و اندیشه است و برای پرورش عقل و خرد اهمیت زیادی قائل است؛ از این رو، از پدران و مادران و مربیان می خواهد تا عقل و خرد کودک را پرورش دهند و آن را در مسیر درست قرار دهند. دین مبین اسلام، عقل را ارزشمندترین نیروی انسان معرفی می کند و از انسان می خواهد تا عقل خویش را در راه خیر و نیکی به کار گیرد؛ بنابراین، پدران و مادران و مربیان باید به تربیت و پرورش عقلی کودک توجهی ویژه نمایند و آن را نیک پرورش دهند.
 

تربیت روحی

 روح، کانون پرورش انسان را تشکیل می دهد؛ از این رو، اسلام عنایتی ویژه، به پرورش روح آدمی دارد و بهترین راه پرورش روح را در اتصال او با خدای متعال می داند. هر چه انسان به خدا نزدیک شود، روح او پرورش بهتری می یابد. پدران و مادران نیز باید در پرورش روحی کودکان خود بکوشند و با اتصال روح آنان به پاکی ها، زمینه پرورش روحی آنان را ایجاد نمایند .
 

تربیت عاطفی

احساس و عاطفه، براساس تربیت، تقویت و یا نضعیف می شود. آن گاه که به مرحله عشق و محبت می رسد، باعث تحرک و تلاش غیر قابل توصیف می گردد ، دوست داشتن و محبت سبب می شود، انسان برای دستیابی به رضایت محبوب خود، تلاش و کوشش نماید.
فرزندان باید به گونه ای تربیت شوند که از عواطف و احساسات خود به صورت صحیح بهره گیرند. توجه به جنبه های عاطفی کودک ، یکی از مهم ترین راه های شناخت تأثیر گذاری تربیت در کودک به شمار می آید.
عشق ورزیدن به دیگران و محبت بی شائبه، آن هم در چارچوب فرمان محبوب حقیقی - خداوند - روح انسان را پالایش می کند و به آسایش می رساند. از سوی دیگر بهره گیری از حس محبت و عشق کودک می تواند، راه تربیت او را هموار سازد و چگونگی کنترل دوستی و دشمنی را به او بیاموزد.
شیوه های صبر، کنترل خشم، ناراحتی، اقدامات و عکس العمل لازم در هنگام جلوه احساسات و ... به شیوه تربیتی کودک باز می گردد.
بررسی تربیت در زمینه احساس دوستی و دشمنی، ترس، حسد و بسیاری از عواطف دیگر، نیازمند نوشتن کتابی مستقل در این زمینه است.
 

تربیت معنوی و ایمانی

سلامت و درستی عقیده، روح رسالت اسلام است. همه پیامبران و کتاب های آسمانی آمده اند تا نخست اعتقادات و سپس رفتار انسان را تصحیح نمایند. هر انسانی در هر سطح و جایگاهی که باشد، به همان اندازه که مفاهیم ایمانی را در ست درک کند ، شخسیت وروح او قوی تر و اراده ای محکم تر پیدا میکند و به گونه ای که کم کم می تواند ، در برابر سختی ها، مشکلات و حوادث زندگی مقاوم تر عمل کند.
پدران ، مادران و مربیان، باید به تربیت معنوی و ایمانی ، اهمیت بیشتری بدهند؛ زیرا، این بخش از تربیت ، زمینه ساز رشد و تکامل احساسات و عواطف ، پاکیزگی روح و صفای باطن کودک می گردد و زیبایی های رفتار او را شکل می دهد؛ در نتیجه، از انواع بیماری های روانی ، دل نگرانی ها و استرس در امان می ماند.
تربیت معنوی شامل ترس از گناه، تفکر در عظمت خداوند، آفرینش، التزام به فرمان ها و دستورهای الاهی را در کودک فراهم می آورد، تا نمونه ای از این آیه شریفه گردند:
« إنما المؤمنون الذین إذا ذکر الله وجلت قلوبهم وإذا تلیت علیهم آیاته زادتهم إیمانا وعلى ربهم یتوکلون» ؛ همانا مؤمنان واقعی کسانی هستند که هرگاه نام خدا برده می شود، دل هایشان نرم می گردد و آن گاه که آیات او بر ایشان خوانده شود، ایمانشان را افزون نماید و آنان بر پروردگار خویش توکل می نمایند.
 

تربیت عبادی

عبادت، میوه اعتقاد است؛ اما، باید آموزش داده شود. اگرچه کودکان تکلیف ندارند، آماده سازی آنان برای گام نهادن به مرحله تکلیف و بلوغ ضروری است. عادت دادن و تربیت عبادی کودکان با روش های درست، آینده آنان را فراهم می سازد تا هیچ گاه از عبادت های واجب و حتی مستحب سرباز نزنند؛ البته، هر یک باید در زمان و با روش خاصی انجام گیرد.
 

تربیت اخلاقی

اخلاق زیبا، رعایت آداب نیکو، از تربیت اخلاقی درست سرچشمه می گیرند؛ ارزش کودک به ادب او است و ادب فقط باتربیت صحیح، آشکار می گردد؛ از این رو، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می فرماید:
هیچ هدیه ای از طرف پدر و مادر برای کودکان خود بهتر از و تربیت نیکو و خوب نیست.[1]
ویژگی هایی همچون: خوش اخلاقی ، صداقت ، راستگویی، برخورد زیبا، احترام به دیگران، خیر و برکت دنیا و سعادت آخرت کودک را فراهم می کنند.
 حضرت امام خمینی (ره) می فرماید:
بر ولی کودک لازم است که او را از آنچه موجب فساد اخلاقی می شود، محافظت نماید تا چه رسد به آن چه مضر به
اعتقادات وی می باشد.[2]
حضرت آیت الله گلپایگانی نیز در این باره می فرماید: والدین موظفند، کودکان خود را در جهت کسب اخلاق کریمه و آداب پسندیده تربیت نمایند و بر انجام کردار نیک و صفات مردانگی و کرامت عادت دهند و از آن چه به حال خود و دیگران مضر است، منع نمایند.
 

تربیت اجتماعی

 شخص به گونه ای تربیت شود که بتواند رابطه ای درست و صیحی با افراد جامعه داشته باشد. نگه داشتن حد و حدود، احترام به آنچه که حق دیگران است، درست برخورد کردن با هم سن و سالان و ... از مصادیق تربیت اجتماعی است که باید آموزش داده شوند و کودک بر اساس روش های درست در مسیر صحیح قرار گیرد.
 

تربیت جنسی

پدر و مادر به صورت تدریجی، حکیمانه و با توجه به مراحل گوناگون رشد کودک و نوجوان، به تربیت جنسی کودک همت می گمارند. آداب اجازه خواستن برای ورود به اتاق یا منزل، محرم یا نامحرمی، چگونه لباس پوشیدن، پرهیز از دیدن صحنه های تحریک آمیز و ... در زمره تربیت جنسی جای می گیرد.
 
منبع: کتاب «دوران طلایی تربیت» (تربیت دینی فرزند از تولد تا هفت سالگی)
نوشته: محمدعلی قاسمی
 

بیشتر بخوانید :
اساس تربیت فرزند
قوانین اساسی تربیت فرزند
دو عنصر کلیدی تربیت کودک
نگهداری و تربیت نوزاد و کودک(بخش اول)
تربیت فرزند در خانواده، بایدها و نبایدها
نکته‌هایی کوتاه پیرامون تربیت فرزند


پی نوشت :
[1] . مستدرک الوسائل، ج ۱۵، ص ۱۶۵.
[2] . تحریر الوسیلة، ج ۲، ص ۱۳.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط