روش های موثر برای صرفه جویی در هزینه های زندگی

صرفه جویی در مسائل مالی ، شاید یکی از مهمترین دغدغه های هر خانواده ایست که اگر به خوبی رعایت شود، می تواند خود موجب آرامش بخشی کسر زیاذی از آرامش زندگی باشد. با ما همراه باشید با بیان راهکارهایی در مدیریت...
سه‌شنبه، 27 آذر 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
روش های موثر برای صرفه جویی در هزینه های زندگی
برای اینکه بتوانید در هزینه های زندگی تان صرفه جویی کنید و پول بیشتری پس انداز کنید همیشه قبل خرید لیست تهیه کنید و موارد اضافه را حذف کنید.
 
چکیده : صرفه جویی در مسائل مالی ، شاید یکی از مهمترین دغدغه های هر خانواده ایست که اگر به خوبی رعایت  شود، می تواند خود موجب آرامش بخشی کسر زیاذی از آرامش زندگی باشد. با ما همراه باشید با بیان راهکارهایی در مدیریت مالی و صرفه جویی در هزینه .

تعداد کلمات 1442 / تخمین زمان مطالعه 7 دقیقه

روش های موثر برای صرفه جویی در هزینه های زندگی

با این روش ها در هزینه های زندگی صرفه جویی کنید

همیشه در زندگی ما مقدار زیادی از پولمان صرف هزینه های مازاد و خرید وسایل و لوازم بدون کاربرد می شود و از این طریق بخش زیادی از پول مان هدر می رود . کاهش هزینه ها و صرفه جویی در هزینه های زندگی یکی از مهمترین روش های پس انداز کردن پول است که با بکارگیری آن می توانید با نگرانی کمتر و با اطمینان خاطر بیشتری ماه را به پایان برسانید و در بلند مدت یک زندگی راحت و به دور از مشکل داشته باشید.

شما می توانید با روش هایی که در این بخش  معرفی می کنیم جلوی هدر رفتن تدریجی پول خود را بگیرید و در هزینه های زندگی صرفه جویی کنید.

مشخص کنید که پول تان را کجا خرج می کنید

تمام خرج های خودتان را در طول یک ماه حساب کنید و پول هایی را که خرج موارد مختلف مانند اجاره خانه، خوراک، پوشاک، پول آب، برق، گاز، تلفن منزل، تلفن های همراه و اینترنت گرفته تا پول خرید تنقلات بچه ها مثل چیپس، شکلات، بستنی و آدامس می کنید با جزئیات زیاد حتی با ته مانده پول خورد جیب های تان حساب کنید.
برای این کار می توانید یک جدول مخارج روی کاغذ بکشید و تمام مخارج ماهیانه تان را در آن بنویسید.
 

خریدهای بدون برنامه را کنار بگذارید

اگر چه خرید از فروشگاه باعث صرفه جویی در وقت می شود چرا که تمام مایحتاج ضروری در آن وجود دارد اما مشکل بزرگ هنگام خرید از فروشگاه این است که شما ناخودآگاه چشم تان به تنقلات و ... می افتد و انواع محصولات غیر ضروری را در یک چشم بهم زدن و بدون فکر خریداری می کنید .
بهتر است برای حل این مشکل لیستی از مایحتاج ضروری خود را در خانه تهیه کنید و بیش از این لیست چیزی نخرید.
 

از فروش فوق العادۀ فروشگاه ها استفاده کنید

در انتهای هر فصل بسیاری از فروشگاه های بزرگ اقلام خود را زیر قیمت عرضه می کنند . در این هنگام بهتر است به این فروشگاه ها مراجعه نمایید و یک خرید عمده داشته باشید . به این طریق می توانید مقداری قابل توجهی پول پس انداز کنید.
 

بیرون غذا خوردن را هوشیارانه طراحی کنید

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در هفته دو بار به رستوران می روید و عادت دارید بعد از غذا دسر بخورید ، برای صرفه جویی در هزینه تان دسر را حذف کرده و آن را در منزل خودتان صرف کنید.
اگر دوست دارید بلافاصله بعد از غذا دسر صرف کنید بهتر است یک بار در هفته به رستوران بروید زیرا خوردن دسر بعد از غذا هزینه اضافی است و بیشترین سود رستوران داران در فروش انواع دسرهاست. همچنین می توانید در رستوران پرخوری نکنید و ادامه غذای تان را برای تامین غذای وعده بعد به خانه آورید.
 

بلافاصله خرج های غیر ضروری را حذف کنید

یکی از روش های ساده برای پس انداز کردن پول و جلوگیری از خرج های اضافه ، حذف خرید های غیر ضروری مانند خوردن صبحانه در کافی شاپ ، خرید ده ها عنوان مجله در ماه و خرید فیلم و....است .
این خرج های غیر ضروری از روی عادت است و کافی است که قبل از خرید هر چیزی از خود بپرسیم آیا واقعا خریدش ضرورت دارد. با پاسخ به این سوال می توانید به راحتی خرج های غیر ضروری را حذف کنید و پول بیشتری پس انداز کنید.
 

بقیۀ پول تان را بگیرید

بسیاری از ما بقیۀ پول مان را بخصوص اگر ناچیز باشد، طلب نمی کنیم اما اگر دفعۀ بعد که فروشنده بقیۀ پول تان را داد، حتما" آن را بگیرید.
 

جمع مبلغ خریدتان را قبلا و پیشاپیش تخمین بزنید

قبل از خرید لوازم و وسایل ضروری قیمت آنان را تخمین بزنید مثلا اگر برای خرید لاستیک برای ماشینتان اقدام کردید و هنگام تحویل فروشنده چیزی بیشتر از قیمت تخمینی تان از شما طلب کرد ، از او تخفیف بگیرید و این قیمت اضافی را نپردازید.
 

از موقعیت های مختلف برای خرید به درستی استفاده کنید

برخی از فروشندگان تلفن، کابل و سایر خدمات کامپیوتری اغلب برای جلب مشتریان جدید به آنها پیشنهادات ویژه می دهند پس اگر شرکتی که شما مشتری قدیمی اش هستید برای شما تخفیفی قائل نشد و تسهیلاتی در اختیارتان نگذاشت ، سراغ شرکتی دیگر بروید و به عنوان مشتری جدید از تسهیلات آن بهره ببرید، این کار سبب می شود شما مقداری پول پس انداز کنید.
 

یادداشت هزینه های جاری و روزمرۀ خود را جدی بگیرید

دفترچه ای را تهیه کنید و همۀ هزینه ها را از مبالغ سنگین گرفته تا کوچکترین هزینه های روزانه در آن یادداشت کنید تا بتوانید هزینه ها را کنترل کنید و در مسیر پس انداز پول قدم بردارید.
 

برای مخارج خود حد و مرز قائل شوید

برای خرج یک ماه خود پولی کنار بگذارید و در طی ماه طبق برنامه ریزی از آن استفاده کنید و هنگامی که این پول تمام شد ، خرج کردن را متوقف کنید و اگر مقداری از این پول اضافه ماند آن را پس انداز نمایید.
 

سیستم های گرمایشی و سرمایشی خانه (گاز و برق)

برای صرفه جویی در زندگی تان از سیستم های سرمایشی و گرمایشی مانند گاز و برق درست استفاده کنیم . مثلا هنگام خروج از خانه لامپ ها را خاموش کنیم و رادیاتور یخچال را مرتب تمیز کنیم و وسایل برقی را هنگام استفاده نکردن از برق بکشیم .
هنگام خرید وسایل برقی حتما به برچسب انرژی که بازده انرژی را نشان می دهد، توجه کنیم. برای گرم کردن نگه داشتن خانه در فصل های سرد به جای افزایش شدت کار بخاری درزهای در و پنجره ها را بگیریم و از لباس گرم بیشتری استفاده کنیم.
از هزینه های تلفن و اینترنت کم کنیم و بسیاری از مکالمات خارج از کشور را از طریق اینترنت و چت تصویری انجام دهیم و یا از پیمک برای تبریک گفتن استفاده کنیم .
برای صرفه جویی در مصرف آب نیز تمامی شیرهای موجود در منزل را که چکه می کنند و سیفون های خراب را تعویض کنیم و هنگام مسواک زدن، شستن ظرف ها و حمام کردن شیر آب را همواره باز نگذاریم ، خواهید دید با همین کارهای ساده می توانیم مقدار زیادی از پول مان را صرفه جویی کنیم.
 

هزینه های سرگرمی و تفریح خود و خانواده را کاهش دهید

لازم نیست برای صرفه جویی در هزینه ها تفریح و سرگرمی خود و خانواده تان را کاهش دهید بلکه باید تفریحات ارزان قیمت تر انتخاب کنید و تعداد دفعات تفریحات گرانقیمت تر را تا جای ممکن کاهش دهید. مثلا فقط به کنسرت خواننده مورد علاقه تان بروید و یا به جای رفتن به رستوران های لوکس و شهر بازی به پارک شهر بروید و ساندویچ و بستنی بخورید.
 

تمام مواد اعتیادآور را ترک کنید

در گیر شدن به مواد اعتیاد آور علاوه بر اینکه سلامتی را به خطر می اندازد ، هزینه زیادی نیز هر ماه صرف خرید این مواد می شود . پس برای کاهش دادن هزینه ها مواد اعتیاد آور را ترک کنید و اگر هنوز به سراغ این مواد نرفته اید بهتر است فکر نزدیک شدن به آنها را نیز از سر بیرون کنید.
 

مدیریت وام ها و اقساط پرداختی

وام نگیرید یا وام هایی با سود کم بگیرید زیرا گرفتن وام سبب می شود پول زیادی از جیب شما برود. پس به جز مواقع ضروری وام نگیرید و فقط وام های که سبب سرمایه گذاری می شوند مانند وام خرید خودرو و خانه یا وام های راه اندازی کسب و کار جدید بگیرید.
 

کاهش هزینه های مواد غذایی و خورد و خوراک

پول تان را برای لذتی بزرگتر شاید خرید خانه یا ماشین پس انداز کنید و الکی برای خوردن غذا در رستوران هدر ندهید شما می توانید با قیمت کمتری در خانه غذای رستوران را درست کنید و برای لذت های خود جاگزین های ارزان قیمت تر پیدا کنید مثلا به جای چیپس های گران قیمت و شکلات های خارجی ، نمونه های ایرانی استفاده کنید.
 

کاهش هزینه های پوشاک

شما می توانید به جای خرید لباس های گرانقیمت ، تنها با انتخاب رنگ های مناسب، لباس هایی با برش مناسب که دقیقا اندازه شما باشند با هزینه ای بسیار کمتر، خوش پوشتر و شیک تر از دوستان برند پوش خود باشید

منبع : سایت نمناک 

بیشتر بخوانید :
کنترل زندگی با مدیریت مالی
مدیریت مالی خانواده
دردسرهای مالی رایج در بین همسران
گام های طلایی برای رفع مشکلات اقتصادی خانواده
رازهای مدیریت در اداره اقتصاد خانواده
راه کارهایی برای افزایش قدرت خرید خانواده
ده مهارت اقتصادی در زندگی مشترکارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط