آشنایی با آسیب های ازدواج با زن مطلقه

به دلیل شرایط و انتخاب نامناسب متاسفانه بعضی از روابط زناشویی به بن بست می رسد و زوجین مجبورند از هم طلاق بگیرند. در کشور ما نیز آمار طلاق رو به افزایش است. اما کسانی که طلاق می گیرند دوست دارند که زندگی تازه ای تشکیل دهند. البته ازدواج دوم زن و مرد معایب خاص خود را دارد. این مطلب به آسیب های ازدواج با زن مطلقه می پردازد.
يکشنبه، 25 خرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
آشنایی با آسیب های ازدواج با زن مطلقه
یکی از مهمترین آسیب های ازدواج با زن مطلقه رجوع به همسر اول است. متاسفانه بعد از ازدواج ممکن است همسر اول زن پشیمان شود.
 

آسیب های اجتماعی و روانی زن بعد از طلاق

در ابتدا بگوییم که متاسفانه زن بعد از طلاق آسیب های زیاد روحی و مادی را در زندگی خود تجربه خواهد کرد. در جامعه ما بعضی از زنان به دلیل علاقه نسبت به همسر اول خود و نیز احساساتی بودن شان افسردگی می گیرند. این زن پر از خاطرات خوب و بد زندگی با همسر اولش است. این زن در واقع بعد از طلاق به پوچی می رسد. زن مطلقه دیگر نمی تواند آنگونه که باید در جمع فامیل باشد. او گوشه گیری را انتخاب می کند. چون بدترین شکست عمرش را خورده است. زنی که در جوانی بیوه شده نمی تواند مثل سابق شاد و سرحال باشد.
 

آیا یک مرد مجرد می تواند با زن مطلقه ازدواج کند؟

در ابتدا بگوییم که این نظریه نسبی است.  شاید بعضی از آقایون با زن مطلقه ازدواج کرده و ازدواج خوبی داشته اند. اما به طور کلی روان شناسان این ازدواج را به دلایل زیر رد می کنند:
- پسر مجرد فکر می کند که شرایط ازدواج با زن مطلقه آسان تر از دختر مجرد است. زیرا به مراتب خواسته های او کم شده و هر چه می گوید زن نه نمی گوید. فکر می کنند زنان مطلقه خواسته های مالی کمتری دارند و مهریه کمتری می خواهند. بعضی از زنان مطلقه حتی از مراسم ازدواج نیز می گذرند. در کل می تواند بدون درد سر زندگی جدید را شروع کنند.

- بعد از ازدواج درخواست های این زن از شوهرش کم می شود. دیگر برای او امر و نهی نمیکند و از ترس شکست در ازدواج دومش سعی می کند هر طور که شده این شرایط را حفظ کند.

- دخالت های فامیل و خانواده او کم می شود و پسر در آزادی مطلق می تواند هر حرفی به او بزند و هر چیزی به او بگوید.

- مدیریت یک زن مطلقه به دلیل تجربیات قبلی بیشتر می شود. در واقع به پختگی می رسد و می تواند یک زندگی را اداره کند.

- زنان مطلقه برای بهتر شدن زندگی شوهر دومش تلاش می کند و سعی می کند جلوی فامیل نشان دهد که مقصر زندگی اولش او نبوده و در واقع همه چیز تمام است.
 

آسیب های ازدواج با زن مطلقه چیست؟

روان شناسان معتقدند این طرز فکر مردان نسبت به ازدواج با زن مطلقه به طور نسبی صحیح است اما می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.
 
یادآوری ازدواج قبل
یکی از آسیب های ازدواج با زن مطلقه این است که زن مدام خاطرات همسر اول را در ذهن مرور می کند. این مثل جالب را شنیده اید که می گوید هیچ بختی مثل بخت اول نمی شود؟ مصداق بارز این جمله است.
 
مقایسه کردن
یکی دیگر از آسیب های ازدواج با زن مطلقه این است که زن در مقام مقایسه بر می آید. یعنی کوچکترین ایراد شما را با همسر اول خود مقایسه می کند. طرز صحبت کردن شما، چهره شما، هیکل، مسائل اقتصادی و شغل و نوع برخوردتان در اجتماع را با همسر اول خود مقایسه می کند. حتی گاهی در دعوا نیز آن را به زبان می آورد.
 

مسائل روانی زن مطلقه

می دانید که به دلیل طلاق، زن آسیب های روحی شدیدی می بیند. این زن خاطره تلخی داشته و بسیار حساس و شکننده است. یکی از آسیب های ازدواج با زن مطلقه این است که شما همیشه باید مراقب باشید که حرفی نزنید که او را ناراحت کنید. کوچکترین کلمه ای که از دهان شما بیرون بیایید باید در ابتدا در ذهن خود بگویید آیا به زنم بر نمی خورد؟ یا در فامیل نیز اگر صحبتی از ازدواج دوم به شود همسر شما ناراحت نشود و به خود نگیرد.
 

رجوع دوباره به همسر اول

یکی از مهمترین آسیب های ازدواج با زن مطلقه رجوع به همسر اول است. متاسفانه بعد از ازدواج ممکن است همسر اول زن پشیمان شود. ممکن است دلش برای زندگی قبلی اش تنگ شود. گاهی ممکن است به هر دری بزند تا زنش را پیدا کند. گاهی نیز شماره او را دارد و به او زنگ بزند. زن نیز به دلیل احساسات و خاطراتی که با او داشته نمی تواند از او بگذرد. متاسفانه این ارتباط پایه های زندگی شما را سست خواهد کرد. مراقب این موضوع باشید.
 

آسیب های ازدواج مردان با زنان مطلقه دارای فرزند

زنان مطلقه بچه دار وضعیت شما را بسیار سخت تر می کنند. زیرا علاوه بر اینکه باید برای او وقت بگذارید و مدام سعی کنید دل او را به دست بیاورید. باید بچه او را نیز نگه داری کنید. به او توجه کنید و مخارج او را تامین کنید. اگر قصد داشته باشید خودتان بچه دار شوید نباید میان او و فرزند قبلی همسرتان کوچکترین فرقی بگذارید.
 
با محدودیت دو چندان روبرو هستید
تربیت فرزند همسرتان کاملاً باید محدود شده  باشد. حتی گاهی از اشتباهات او باید بگذرید تا همسرتان ناراحت نشود. گاهی فرزند همسرتان به دلیل اینکه از پدر اصلی خود دور بوده مشکلات زیادی برای زندگی شما ایجاد خواهد کرد. بهانه گیر و عصبی می شود. حتی ممکن است برای فرزند شما نیز مشکل ایجاد کند. در این صورت علاوه بر تهیه معاش زندگی باید سعی کنید توازن و تعادل را در زندگی خود ایجاد کنید. این امر به روحیه قوی و اعصاب قوی نیاز دارد. میدانید در این شرایط و مشکلات اقتصادی کنونی کمتر کسی از عهده این کار بر می آید.
 

توصیه ما به شما

اینکه زن مطلقه حق زندگی ندارد تصوری کاملا اشتباه است. او حق دارد زندگی خوبی داشته باشد. زن مطلقه دوست دارد مانند سایر زنان به آرزوهای خود برسد. اما مهم ترین نکته در انتخاب زن مطلقه این است که با او شرایط یکسانی داشته باشید. در واقع شما نیز قبلا طلاق گرفته باشید. دراین صورت هم درد او خواهید بود شما  هیچ برتری نسبت به او نداشته باشید که در آینده دچار مشکل شوید. در آخر این مثال را عنوان می کنیم که «کبوتر با کبوتر باز با باز کند هم جنس با هم جنس پرواز.»

منبع: مرکز مشاوره رهیاب - معصومه راهی


اخبار مرتبط
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.