بازدید : 2910 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

حسن سادات ناصری

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گلزار مشاهیر
ادیب و محقق. تولد: 1 اردیبهشت 1304، تهران. درگذشت: 14 بهمن 1368، كابل (افغانستان). سید حسن سادات ناصرى پس از اخذ دیپلم متوسطه از دبیرستان شرف در تهران، به ترتیب دوره‏ى لیسانس تاریخ و فوق لیسانس ادبیات فارسى را در دانشكده‏ى ادبیات و علوم انسانى دانشگاه تهران به پایان برد. در سال 1382 به دوره‏ى دكترى ادبیات فارسى راه یافت و پایان‏نامه‏ى خود را با عنوان «ارتباط فكر حافظ و مولانا» به راهنمایى بدیع‏الزمان فروزانفر اختیار كرد و در سال 1348 از آن دفاع نمود. بین سال‏هاى 1340 تا 1345 در شهر قم به معلمى اشتغال داشت و همانجا در محضر برخى از اساتید حوزه‏ى علمیه‏ى قم مستفیض شد. در سال 1345 رسما به عضویت در هیئت علمى در دانشكده‏ى ادبیات و علوم انسانى دانشگاه تهران درآمد. وى همچنین به اقتضاى طبع شعر مى‏سرود. ضمنا فعالیت مطبوعاتى‏اش را از سال 1325 از طریق همكارى با نشریاتى از جمله مجلات «وحید»، «یغما»، «ارمغان» و «آموزش و پرورش» آغاز كرد. آثار دكتر سید حسن سادات ناصرى به شرح زیر است: بدیع و قافیه، براى دبیرستان‏ها (در نظام قدیم آموزشى، با همكارى دكتر محمد خزائلى، 1334)؛ شركت در هیئت مؤلفان یك سلسله كتب درسى دبیرستانى (در نظام قدیم آموزشى) كه عبارتند از: قرائت و دستور زبان فارسى و همچنین فارسى و دستور زبان براى سال‏هاى اول تا سوم دبیرستان، گل‏هاى ادب (براى پنج سال اول دبیرستان‏ها، با همكارى دكتر خزائلى، بدیع الزمان كردستانى، دكتر هدایت نیرسینا، میرمیرانى)؛ تصحیح، تحشیه و تعلیق تذكره‏ى آتشكده آذر (از لفطعلى بیگ آذر بیگدلى، در هفت مجلد كه سه جلد آن منتشر شده است، به ترتیب: بخش نخست در 1336، بخش دوم در 1338 و بخش سوم در 1340)؛ اهتمام در طبع اشعار على اصغر حكمت به نام سخن حكمت؛ تصحیح و طبع دیوان ملا محمد رفیع واعظ قزوینى، (1359)؛ تألیف دو كتاب درسى براى دبیرستان (در نظام جدید آموزشى) به نام‏هاى فنون و صنایع ادبى، براى سال دوم رشته‏ى فرهنگ و ادب (1363)؛ و قافیه و صنایع معنوى براى سال سوم رشته فرهنگ و ادب (1362)؛ تصحیح و طبع دیوان لطفعلى بیگ آذر بیگدلى، با همكارى دكتر غلامحسین بیگدلى؛ تصحیح نهج‏البلاغه؛ اهتمام به چاپ قرآن كریم؛ تصحیح دیوان محتشم كاشانى؛ تصحیح دیوان حافظ؛ تألیف كتاب سرآمدان فرهنگ و تاریخ ایران در دوره‏ى اسلامى (یك مجلد آن از آ تا س در سال 1353 منتشر شد)؛ صناعات ادبى در دو مجلد؛ تصحیح و چاپ دیوان كامل صائب تبریزى در ده مجلد؛ همچنین چند اثر دیگر از وى اعم از زیر چاپ یا آماده‏ى چاپ هست، از جمله تصحیح و طبع قصص الخاقانى، اثر ابن داود قلى ولیقى شاملو، تألیف كتاب هزار سال تفسیر فارسى، تصحیح و تحشیه‏ى بخش‏هاى چاپ نشده آتشكده‏ى آذر(از بخش چهارم به بعد)؛ ارتباط افكار حافظ و مولوى. در سفرى كه سید حسن سادات ناصرى به دعوت مقامات فرهنگى كشور افغانستان، براى بازدید مراكز فرهنگى و بررسى چگونگى وضع آموزش و پژوهش زبان و ادب فارسى در آن كشور، در هفتم بهمن 1368 در حدود ساعت 7 / 5 بعدازظهر در اثناى ضیافت شامى كه از سوى كاردار سفارت جمهورى اسلامى ایران به افتخار هیئت مذكور برپا شده بود، ناگهان و بى‏هیچ سابقه‏ى قبلى دچار حمله‏ى قلبى گردید و جان سپرد. پیكر وى در ابن‏بابویه تهران به خاك سپرده شد.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

578/1006