0
ویژه نامه ها

لکه‌های قرمز روی پوست

لکه های قرمز بر روی پوست می‌توانند کاملاً بی ضرر بوده، و یا ممکن است نشانه‌ای از چندین بیماری حاد باشند. برای این عارضه چندین علل نهفته وجود دارد. اجازه دهید نگاهی به آن بیاندازیم.
لکه‌های قرمز روی پوست
لکه‌های قرمز روی پوست یکی از رایج‌ترین مشکلات پوستی است
 
لکه‌های قرمز می‌توانند در هر نقطه‌ای از بدن ظاهر شوند. گاهی اوقات، ناحیه‌‌ای از بدن که تحت تأثیر این لکه‌ها واقع شده، به تشخیص علت دقیق ظاهر‌شدن این نقاط قرمز بر روی پوست فرد کمک می‌کند. اگر چه، نقاط قرمز پوستی به احتمال زیاد بی‌ضررند، اما ضرورت دارد آن‌ها را با دقت تحت نظر بگیرید. دانه‌ یا جوش‌های پوستی به‌ظاهر بی‌ضرر ممکن است نشانه‌ای از برخی بیماری‌های کشنده باشند. در بعضی از موارد، ممکن است نشان از شروع یک بیماری باشند.
لکه‌های قرمز ممکن است همراه با خارش، درد، تورم، و علائمی از این قبیل باشند. بعضی نقاط قرمز روی پوست نیز ممکن است با مایع پر شده باشند. از سوی دیگر، ممکن است نقطه‌های قرمز رنگی روی پوست خود داشته باشید که نه درد می‌کنند و نه در طی سالیان درازی تغییر شکل داده‌اند. در حالی که بی‌ضرر قلمداد کردن این نقاط قرمز امری طبیعی است، اما بهتر است چکاپی از آن‌ها صورت بگیرد و از آن مهم‌تر چنان‌چه در طول دوران بلوغ شکل گرفته‌اند، تحت معاینه قرار گیرند. در این مقاله، برخی از علل به وجود آمدن لکه‌های قرمز پوستی را نشان داده‌ایم که بایستی ماهیت و محدوده‌ی تشکیل آن‌ها در هر فرد مشخص شود.


علت‌های به وجود آمدن نقاط قرمز بر روی پوست

آکنه (جوش صورت و پوست)
علائم آکنه قرمز یا قهوه‌ای رنگ می‌باشند. به آن‌ها «ماکول'macules' یا لکه پوستی» گفته می‌شود که به صورت مسطح هستند. ماکول‌ها جای زخمی هستند که بعد از بهبود یافتن آکنه بر جای می‌مانند. این نقطه‌ها دائمی نیستند و اغلب با مرور زمان محو می‌شوند. با این حال، قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است روند بهبود را طولانی کند.

 
 لکه‌های قرمز روی پوست

خال مادرزادی
خال‌های مادرزادی را که همانژیوم hemangioma نیز می‌نامند، لکه‌های رنگی هستند که بلافاصله بعد از تولد قابل مشاهده‌اند. هم‌چنین، آن‌ها می‌توانند بعد از تولد هم به وجود بیایند. همانژیوم بیشتر مرتبط با رگ‌های خونی است. خال‌های مادرزادی را می‌توان از دیگر لکه‌های قرمز پوستی متمایز کرد، چون اغلب در اوایل دوران کودکی ایجاد می‌شوند.
 
لکه‌های قرمز روی پوست

لکه‌های خونی / پتشی (لکه ناشی از خون مردگی Petechiae)
نقطه‌های نسبتاً قرمز یا متمایل به ارغوانی روی پوست می‌توانند نشان دهند‌ه‌ی پتشی باشند. لکه‌های قرمز در ابتدا بر روی پا ظاهر می‌شوند و پس از آن به نقاط دیگر بدن گسترش می‌یابند. ضربه‌ی جسمی، سرفه شدید، و از این دست می‌توانند باعث شوند مویرگ‌ها به درونه غشاء مخاطی پوست خونریزی کنند که این حالت به صورت نقطه‌های قرمز کوچک بر روی پوست ظاهر می‌شوند.

فیبروم پوستی
در قالب برجستگی‌های کوچک، سفت، قرمز یا قهوه‌ای می‌باشند. فیبروم‌های پوستی در نتیجه تجمع بافت‌های نرم بنام فیبروبلاست‌ها هستند. آن‌ها اغلب در پاها و تنه یافت می‌شوند. چنان‌چه وجود آن‌ها همراه با خارش یا درد باشد، بایستی به پزشک مراجعه کرد.
 
 لکه‌های قرمز روی پوست

گرانولوم چرکی  Pyogenic Granulomas
گرانولوم چرکی معمولاً در کودکان دیده می‌شود، و در نتیجه‌ی رشد بیش از حد مویرگ‌های خون رخ می‌دهد. تعداد زیادی از رگ‌های خونی انباشته شده منجر به ایجاد نقاط کوچک قرمز در سطح پوست می‌شوند. این نقاط نیز ممکن است آبی، بنفش و یا قهوه‌ای به نظر برسند. و اغلب در نتیجه‌ی آسیب یا جراحتی بوده که باعث صدمه به عروق خونی می‌شوند. اگر چه علت دقیق آن ناشناخته است، اما این عارضه سرطانی نبوده، و به صورت ژنتیکی انتقال نمی‌یابد.
 
 لکه‌های قرمز روی پوست
 
روزاسه  Rosacea
علت به وجود آمدن روزاسه هنوز ناشناخته است، اما اغلب در خانواده به طور موروثی وجود دارد. در اکثر موارد، افراد با پوست بسیار روشن تحت تأثیر روزاسه قرار می‌گیرند. تعداد خیلی زیادی از چرک دانه‌های جوش مانند قرمزی بر روی پوست ظاهر می‌شود که به صورت، ظاهری سرخ مانند می‌دهد.

لکه‌های قرمز روی پوست
 
آنژیوم گیلاسی  Cherry Angioma
آنژیوم گیلاسی با ظاهری به شکل نقاط بزرگ قرمز روی پوست رویت می‌شود. چنان‌چه لکه‌ها بزرگ‌تر شوند، رنگ آن‌ها از قرمز به آبی تغییر می‌کند. همانند روزاسه، آنژیوم گیلاسی نیز به صورت ارثی در خانواده دیده می‌شود. با این حال، گسترش آنژیوم گیلاسی تنها محدود به صورت نمی‌شود و می‌تواند در هر قسمت از بدن ایجاد شود. آنژیوم گیلاسی با هیچ‌گونه بیماری یا اختلالی در ارتباط نبوده و بی‌ضرر می‌باشد.
 
 لکه‌های قرمز روی پوست

کهیر  Hives
کهیر، مانند جوش‌های برآمده‌ی یک‌دستی بر روی پوست ظاهر می‌شود. تا حد زیادی از نظر اندازه تفاوت دارند و با ضخامتی به اندازه‌ی چند میلی‌متر تا چند اینچ وجود دارند. این کهیرها تا حد زیادی در نوسان و تغییر مداومند، به این معنی که ممکن است به سرعت در حال تغییر اندازه و یا موقعیت خود باشند. نیش زنبور عسل، حساسیت‌های دارویی، و غیره برخی از علل شایع ایجاد کهیر است. زمینه‌ی ایجاد کهیر اغلب ژنتیکی است.
 
 لکه‌های قرمز روی پوست
 
فولیکولیت  Folliculitis
نوع رایج دانه یا جوش پوستی است که به صورت برجستگی قرمز کوچک در فولیکول‌های مو ظاهر می‌شود. حدود 10 تا 100 برآمدگی که در قسمت خاصی از بدن پراکنده شده‌اند. این دانه‌ها ممکن است در قسمتی از بدن که مو رشد می‌کند، ظاهر شوند. عمدتاً باکتری عامل گسترش این دانه‌ها می‌باشد.
 
 لکه‌های قرمز روی پوست

عرق جوش  Heat Rash
هم‌چنین به آن عرق‌سوز یا جوش‌های عرق سوز گفته‌ می‌شود، که از علل کلاسیک نقاط قرمز بر روی پوست هستند. هنگامی که غدد عرق مسدود می‌شوند، این دانه‌ها به وجود می‌آیند که نتیجه‌ آن به دام افتادن عرق داخل پوست است. این امر منجر به بروز برآمدگی‌های کوچک بر روی پوست می‌شود. لباس‌های تنگ، چین و چروک در پوست و غیره، برخی از عوامل شایع به وجود آمدن دانه‌های عرق سوزند.
 
 لکه‌های قرمز روی پوست
 
 
بثورات پوشک  Diaper Rash
لکه‌های قرمز که بر روی ناحیه‌ی پوشک نوزاد دیده می‌شود، به احتمال زیاد راش پوشک است. این بثورات می‌توانند با هر چیزی نظیر رطوبت به جا مانده از پوشک، رژیم غذایی، حساسیت، عفونت و یا حتی آنتی بیوتیک به وجود آیند. در حین عوض کردن پوشک، لکه‌های قرمز همراه با احساس سوزش است. 
 
سرخک  Measles
سرخک یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که پس از ابتلا، علائم ظرف یک هفته یا بیشتر آشکار می‌شوند. در ابتدا، لکه‌های مایل به خاکستری سفید (دانه‌های کوپلیکKoplik's spots) در داخل دهان ظاهر می‌شود، با این حال، چند روز بعد لکه‌های قرمز شروع به ظاهر شدن بر روی پوست می‌کنند. علاوه بر نقطه‌های قرمز روی پوست، فرد ممکن است از تب، خستگی، آب آمدن از چشم، گلو درد، و غیره نیز رنج ببرد.
 
 لکه‌های قرمز روی پوست
 
نیش حشرات
نقاط قرمز بر روی پوست نیز می‌توانند ناشی از گزش پشه کثیف باشد. نقطه‌های سرخ بر روی پوست نیز می‌توانند به علت گزش ساس باشند. محل گزش کک، شپش، مورچه، و کنه نیز مانند لکه‌های قرمز به نظر می‌رسند. نیش حشرات خارش‌آور بوده و یا حتی در برخی موارد دردناکند. گزش هم‌چنین می‌تواند واکنش‌های آلرژیک به همراه داشته باشد.

درمان لکه‌های قرمز روی پوست

درمان لکه‌های قرمز نمی‌تواند به کل موارد تعمیم یابد، صرفاً به این دلیل که علت به وجود آمدن آن‌ها متفاوت بوده و بسته به علت نهفته‌شان، درمان و داروی لازم تجویز می‌شود.

اگر لکه‌های قرمز علائم بثورات پوشک باشند، فرد بایستی سعی کند به مدت چند روز به طور کامل از پوشک کردن نوزاد اجتناب کند. علاوه بر این، در این فاصله، نواحی از بدن که پوشک می‌شد را تمیز و خشک نگه دارید. چنانچه بثورات پوشک در مدت چند روز بعد به خودی خود بهبود نیافت، به پزشک متخصص اطفال کودک خود مراجعه کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک از هیچ پمادی استفاده نکنید.


مالیدن قسمت داخلی تکه‌هایی از گیاه آلوئه‌ورا بر روی عرق سوختگی، کمک خواهد کرد که پوست خنک شده و التهاب کاهش یابد. شستشو با بلغور جو دو سر نیز دانه‌ها یا بثورات را تسکین می‌دهد.

نبایستی پیش از مشورت با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی، از درمان‌های خانگی استفاده کنید. استفاده از چیزی بدون دانستن علت زمینه‌ای آن می‌تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

اگر لکه‌های قرمز به تازگی پدیدار شده باشند، هر‌گونه تغییر در مواد غذایی، لوازم آرایشی، لباس‌های شسته شده، صابون و غیره را مورد بررسی قرار دهید. برخی حساسیت‌ها نیز می‌توانند منجر به ایجاد نقاط قرمز بر روی پوست شوند. در هر صورت، ضرری ندارد که به یک پزشک مراجعه کرده و خود را مورد معاینه و آزمایش قرار دهید.

لکه‌های قرمز روی پوست

 

آیا برای لکه های قرمز روی پوست درمان های طبیعی وجود دارد؟

برخی از درمان های طبیعی که می توانند لکه های قرمز روی پوست را از بین ببرند، عبارتند از:

• روغن زیتون: روغن زیتون یک مرطوب کننده طبیعی است و اغلب در ترمیم سلولهای آسیب دیده پوست استفاده می شود. همچنین به صورت بالقوه می تواند سطوح ناهموار را صاف و لکه های مادرزادی را کم رنگ کند. برای امتحان کردن آن، یک پنبه آغشته به روغن زیتون را روی لکه ها بمالید و به مدت 5 دقیقه با حرکت دورانی مالش دهید و سپس با آب گرم بشویید. این کار را چهار بار در روز و به مدت چند هفته تکرار کنید.

• آب لیمو: آب لیمو به عنوان یک ماده سفید کننده طبیعی عمل می کند و می تواند لکه ها و پوست تیره را روشن کند. درمان بثورات پوستی مادرزادی با آب لیمو مانند روغن زیتون است. یک پنبه را به آبلیمو آغشته کرده و آن را به مدت چند دقیقه به صورت دورانی روی لکه ها بمالید. قبل از شستشو با آب گرم بگذارید کاملاً خشک شود. به مدت چند هفته سه بار در روز همین کار را انجام دهید.

• ویتامین آ: ویتامین آ در اغلب نسخه های درمانی ضد پیری و آکنه به چشم می خورد. این ویتامین موجب تحریک تقسیم سلول و تولید کلاژن می شود. می توانید پماد ویتامین آ را روزی دو تا سه بار در روز روی لکه ها استعمال کنید.

• ویتامین ای: این ویتامین با داشتن خواص آنتی اکسیدان که می تواند ظاهر پوست آسیب دیده را بهبود بخشد، لکه های قرمز روی پوست را کاهش می دهد. روغن کپسول ویتامین ای را دو تا سه روز روی لکه بمالید.

• کمپرس سرد: کمپرس سرد برای کمک به حفظ رطوبت در پوست مفید است و می تواند رنگدانه لکه های مادرزادی را کم رنگ تر کند. یک کیسه یخ را در پارچه یا حوله تمیز بپیچید تا پوست کودک در برابر صدمات ناشی از سرمای شدید محافظت شود. کمپرس سرد باید حدود 15 تا 20 دقیقه باشد و قرار دادن آن روی پوست کودک بیش از 20 دقیقه مجاز نیست. این کار را هر چند وقت یک بار امتحان کنید.
 

درمان پزشکی لکه های قرمز روی پوست

برای کسانی که نمی خواهند صبر کنند تا لکه های قرمز روی پوست خود به خود کم رنگ شود، لیزر پیشنهاد خوبی است. این یک روش غیرتهاجمی بوده و به صورت سرپایی انجام می شود. زمان بهبودی چندان طول نمی کشد البته گاهی کبودی یا تندرنس (حساسیت به لمس) وجود دارد.

اگرچه از بین بردن لکه ها با لیزر خطری ندارد، اما موارد زیر را به خاطر بسپارید. در بعضی موارد، روش لیزر می تواند عوارض زیبایی مانند افزایش رنگدانه به همراه دارد. در مورد انتخاب روش درمانی مناسب با پزشک مشورت کنید.


منبع: نی نی بان


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما