پیشگیری از ریزش مو ناشی از استرس

عوامل مختلفی می‌توانند منجر به ریزش موها شوند مانند شرایط آب و هوا، تغذیه، عدم تعادل هورمونی، عوامل ارثی و غیره. ولی، یکی از شایع‌ترین علل ریزش موها استرس است. آلوپسی نیز منجر به ریزش موها می‌شود؛
چهارشنبه، 22 آذر 1396
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: علی اکبر مظاهری
موارد بیشتر برای شما
پیشگیری از ریزش مو ناشی از استرس
پیشگیری از ریزش مو ناشی از استرس

مترجم: امین حسین پور
منبع:راسخون
 

عوامل مختلفی می‌توانند منجر به ریزش موها شوند مانند شرایط آب و هوا، تغذیه، عدم تعادل هورمونی، عوامل ارثی و غیره. ولی، یکی از شایع‌ترین علل ریزش موها استرس است. آلوپسی نیز منجر به ریزش موها می‌شود؛ ولی، مسائل مرتبط با محیط و استرس نیز ممکن است عامل ریزش موها باشند. استرس و سلامت ارتباط تنگانگی با هم دارند و ریزش موها یکی از عوارض جانبی استرس بیش از حد می‌تواند باشد. افزایش بیشتر از حد سطح استرس منجر به تضعیف فولیکول‌های موها می‌شود و بعد از آن است که رشد موها متوقف می‌شود.
اگر تحت دوره استرس زا بوده‌اید، ممکن است بعد از چند ماه با ریزش موها مواجه شوید. حوادث تروماتیک چه فیزیکی و چه روانی ممکن است علت پشت آن باشند. چنین حوادثی می‌توانند منجر به بروز بیماری‌هایی مانند آلوپسی شوند. آلوپسی می‌تواند کل سر را آلوده کند و حتی منجر به ریزش موهای بدن نیز بشود. مقدار ریزش موها به خاطر حوادث تروماتیک می‌تواند کاملاً خطرناک باشد و برخی اوقات حتی به هزاران شاخه مو در روز می‌رسد.
استفاده از محصولات تقویت کننده مو مانند روغن نارگیل، روغن خردل و روغن کرچک می‌توانند به جلوگیری از ریزش موها کمک کنند. این ترکیبات را به مقدار مساوی مخلوط کنید و روی پوست سر بمالید. اجازه دهید شب روی موها باقی بماند و صبح روز بعد موها را با بشویید. در حدود 6 ماه زمان لازم است تا بدن بتواند رشد طبیعی موها را بازگرداند.
در موارد شدید ریزش موها بهتر است همیشه با پزشک متخصص مشورت کنید. در رابطه با زنان، چرخه قاعدگی، بارداری و یائسگی نیز می‌توانند در ریزش موها دخیل باشند. پزشک ممکن است در کنار بیوپسی و معاینات فیزیکی دیگر آزمایش خون نیز برای تشخیص علت ریزش موها انجام دهد.
روش‌های درمان در دسترس به نوع موها و شدت ریزش موها بستگی دارد. به علاوه، مدیتیشن می‌تواند کمک زیادی به کاهش مشکل ریزش موها کند. روزانه یک ربع تا یک ساعت سعی کنید مدیتیشن انجام دهید. استفاده از رژیم غذایی مناسب و سالم و کنترل استرس را نیز فراموش نکنید که مطمئناً تأثیر بسزایی خواهند داشت.
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.