0
ویژه نامه ها

آب هیدروژنه: چرا باید این را بخورید

امروزه مصرف آب هیدروژنه افزایش یافته و ممکن است برای خیلی از افراد این سوال مطرح شود که آیا نوشیدن این نوع از آب صحیح است یا نه و آیا ضرری برای بدن دارد یا نه؟ و این‌که آیا برای بدن فایده خاصی هم دارد یا این‌که مثل آب معمولی عمل می‌کند؟
آب هیدروژنه: چرا باید این را بخورید
مزایا و فواید نوشیدن آب هیدروژنه
 
چکیده
امروزه مصرف آب هیدروژنه افزایش یافته و ممکن است برای خیلی از افراد این سوال مطرح شود که آیا نوشیدن این نوع از آب صحیح است یا نه و آیا ضرری برای بدن دارد یا نه؟ و این‌که آیا برای بدن فایده خاصی هم دارد یا این‌که مثل آب معمولی عمل می‌کند؟ اگر فایده‌ای دارد آن فایده‌ها چه هستند؟ و سوالاتی از این قبیل که به‌واسطه شیوع مصرف آب هیدروژنه ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کرده است. در این مقاله مزایا و فواید مصرف آب هیدروژنه و حتی طریقه تولید آن بیان شده است. نیز به بررسی و چگونگی نوع عملکرد آب هیدروژنه در بدن و مقایسه آن با آب مقطر یا آب معمولی تصفیه شده، پرداخته شده است.

تعداد کلمات 2491/ تخمین زمان مطالعه 13 دقیقه
آب هیدروژنه: چرا باید این را بخورید
نویسنده: Dr. Edward Group
مترجم: میثم نریمانی

مزایای هیدروژن(H2) چندین قرن پیش کشف شده بود و برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار گرفته بود. اخیرا این عنصر شیمیایی به شدت و به حد زیاد به عنوان یک ماده افزودنی به آب آشامیدنی که به عنوان "آب هیدروژنه" شناخته می شود، استفاده می‌شود که برای مصارف پزشکی و بهداشتی بسیار محبوب و مورد علاقه است.
مزایای مربوط به مصرف آب هیدروژنه شامل کاهش وزن، افزایش انرژی، و سیستم ایمنی قوی‌تر برای بدن است. هیدروژن هم‌چنین می‌تواند مضرات اکسیداتیو را در سلول های بدن شما، کاهش بدهد و خنثی کند. این می‌تواند به حفظ سلول های سالم و بافت‌ها کمک کند و برای مصرف در آب، سالم و بی خطر است.

 

تجربه من از آب هیدروژنه

وقتی من با آب هیدروژنه به مدت 18 روز روزه گرفتم، می‌دانستم که آب غنی از هیدروژن بیشترین سود و منفعت را در مقایسه با آب تصفیه شده یا آب مقطر به من می‌دهد، خصوصا با توجه به این‌که من در طی این دوره هیچ غذایی مصرف نمی‌کردم. آب آشامیدنی که هیدروژن به آن اضافه شده بود در طول مدتی که من از خوردن غذا امساک کرده بودم یک راه طبیعی برای کمک به تغذیه بدن من بود. و با توجه به کمبود مواد غذایی قابل توجه در رژیم غذایی روزانه من ، می‌دانستم که آب هیدروژنه بیشترین فایده را به من خواهد بخشید.
گرفتن روزه آب، می‌تواند نشان بدهد که تصمیم‌گیری در این خصوص که شما کدام نوع آب آشامیدنی را انتخاب می‌کنید، چه‌قدر سخت است خصوصا در مورد آب هیدروژنه. به دلیل شیوه زندگی فعالم، تصمیم گرفتم آب چشمه یا آب مقطر را وقتی که آب هیدروژنه در دسترسم نبود به‌عنوان یک جایگزین برای آب معمولی انتخاب کنم. من متوجه شدم که وقتی آب هیدروژنه را در طول مدت روزه آب می‌نوشیدم، انرژی بیشتری داشتم. دانستن این نکته که این نوع از آب بسیار قابل دسترس است کمک بزرگی است.

 

مزایای آب هیدروژنه

•    آنتی اکسیدان قوی
•    به راحتی توسط بدن شما جذب می‌شود.
•    افزایش انرژی و جلوگیری از خستگی
•    ضد پیری
•    محافظت از عملکرد میتوکندری‌ها (میتوکندری اندامکی است که وظیفه آن تنفس سلولی است و وسیله انتقال انرژی است).
•    مبارزه با خستگی عضلانی
•    به سلامت پوست کمک می‌کند.
•    مزایای بیشتری را در طول دوره روزه آب فراهم می‌کند.
•    به سلامت بهتر در طول پاک‌سازی کبد و پاک‌سازی سایر اندام‌ها کمک می‌کند.

 

هیدروژن چیست؟

هیدروژن عنصر فراوانی در جهان است و به‌عنوان شماره یک در جدول تناوبی ذکر شده است. ستاره‌ها ، مانند خورشید ما، عمدتا از این عنصر تشکیل شده‌اند. هیدروژن بی‌رنگ، بی‌بو، فاقد مزه و غیر‌سمی است و می‌تواند در درجه اول در خاک، آب و به میزان کمتر در هوا یافت شود. از آن‌جا که یک اتم هیدروژن خیلی کوچک است، می‌تواند در سلول‌ها نفوذ کند و تمام مزایای آن را در سطح سلولی به کار بگیرد.
 

آب هیدروژنه چیست؟

آب هیدروژن، آب هیدروژنه یا آب غنی شده با هیدروژن، همان آب معمولی(H2o) است که گاز هیدروژن به آن تزریق شده است.
این گاز باعث می‌شود غلظت مولکول هیدروژن در آب برای هضم آسان و نفوذ فوری در سلول، افزایش یابد، که به منافع و مزایای بهداشت عمومی کمک می‌کند.
بسیاری از چشمه‌های طبیعی که در حال حاضر بسته شده‌اند دارای غلظت بالایی از هیدروژن هستند و در طول قرن‌ها برای کمک به بهبود برخی بیماری‌ها استفاده می‌شدند. این قابلیت شفا دهنده چیزی است که ممکن است موجب شده باشد که راه‌هایی برای تزریق مولکول هیدروژن به آب پیدا کنند.
آیا می‌توانیم آب هیدروژنه را در خانه درست کنیم؟
پاسخ کوتاه این است: بله. آب هیدروژنه می‌تواند در خانه ساخته شود.
پرطرفدار‌ترین و ارزان‌ترین راه برای ساختن آب هیدروژنه خانگی شامل اسید سولفوریک غذایی، میله‌های منیزیم و آب آشامیدنی فیلتر شده است.
شما ممکن است ویدئو‌های آنلاین یا وب سایت‌هایی که در مورد چگونگی ساخت آب هیدروژنه در خانه با استفاده از میله‌های منیزیم و اسید مالیک توضیح می‌دهند را دیده باشید. راه‌های پرطرفدار و ارزان قیمت شامل اسید مالیک غذایی، میله‌های منیزیم و آب آشامیدنی فیلتر شده است. میله‌ها و اسید مالیک معمولا به صورت آنلاین به دست می‌آیند. دستور ساخت آب هیدروژنه با استفاده از این مواد متفاوت است، همان‌طور که غلظت هیدروژن در آب متفاوت است؛ هدف، رسیدن به غلظت حداقل 6/2 قسمت در میلیون (ppm) هیدروژن است. با این حال، بیشتر مردم احساس می‌کنند که فایده‌های قوی‌تر و بیشتر سلامتی، در بیش از 3 تا 4ppm دیده می‌شود.
مشکلی با این روش ساخت آب هیدروژنه خانگی وجود داشته است. مسئله ایجاد شده به غلظت H2 در سطوح مطلوب، در دسترس بودن و کیفیت میله‌های منیزیم، و فشار هیدروژن پر شده در بطری‌های سر پوشیده، مربوط می‌شود. در حال حاضر قرص‌های موجود به‌عنوان یک راه برای افزودن هیدروژن به آب درون بطری، وجود دارد، اما آن‌ها حاوی غلظت‌های کمتری از هیدروژن هستند و مستعد گران شدن می‌باشند.
علاوه بر قوطی‌های آب که ادعا می‌شود حاوی هیدروژن هستند، بطری‌های آب هیدروژنه نیز برای خریدن در دسترس هستند. این قوطی‌ها و بطری‌ها مستعد گران شدن هستند، و خیلی از آنها غلظت هیدروژنی را که می خورید به شما نمی‌گویند. از آن مهم‌تر مشکلات مربوط به محیط‌زیست برای خرید بطری‌های پلاستیکی وجود دارد.

 

سازنده‌های آب هیدروژنه

به جای بازی کردن با دستور‌العمل‌های آب هیدروژنه خانگی که نتیجه قطعی را تضمین نمی‌کنند یا به جای این‌که دائما قوطی‌ها یا بطری‌های آب هیدروژنه را بخرید، خریدن یک ماشین که ثابت شده است که مولکول هیدروژن را به آب تزریق می کند، یک گزینه خوب است. گرچه دستگاه‌های سازنده آب هیدروژنه می‌توانند گران باشند، اما ممکن است ارزش سرمایه‌گزاری را داشته باشند؛ زیرا هیچ دستور‌العملی مورد نیاز نیست، آن‌ها برای محیط‌زیست بهتر هستند و سال‌ها دوام می‌آورند.
هنگامی که دانشمندان به این باور رسیدند که آب هیدروژنه می‌تواند از سلامت سلول‌ها حمایت کند و به کاهش آسیب بافت کمک کند، شرکت‌های تولید کننده آب هیدروژنه در سراسر جهان شروع به تولید آب‌های هیدروژنه کردند. ژنراتور‌های آب هیدروژنه با PH خنثی برای تولید غلظت‌های بالای هیدروژن و برای مزایای سلامتی بهتر طراحی شدند. حتی بطری آب هیدروژنه قابل حمل نیز موجود است.
دستگاه‌های سازنده آب هیدروژنه با استفاده از یک فرآیند به نام الکترولیز آب، یا آب الکترولیز کار می‌کنند – تجزیه و جداسازی آب به گاز هیدروژن و اکسیژن به‌وسیله جریان الکتریکی. ماشین‌آلات از غشاء‌های تبادل پروتون استفاده می‌کنند که رسانایی ایجاد می‌کنند و این دستگاه‌ها توانایی تولید  H2 را در آب خالص یا آب مقطر دارند. این همیشه بهترین راه است برای دور شدن از شیر آب به دلیل سطح بالای سمی بودن آن.

 

آب هیدروژنه در مقایسه با آب قلیایی

مزایای آب هیدروژنه یک سر و گردن بالاتر از آب قلیایی است. آب قلیایی آبی است که دارای تعادل PH بالاتری از آب معمولی است (که دارای PH درجه 7 و یا همان آب خنثی می‌باشد). آب قلیایی مزایای کمتری نسبت به آب هیدروژنه دارد. با این وجود، آب قلیایی با PH بالا ممکن است به کاهش میزان اسید در دستگاه گوارش کمک کند بلکه می‌تواند یک اسید بافر خوب برای افراد مبتلا به رفلاکس معده باشد.
مزایای بهداشتی آب هیدروژنه چیست؟
آب هیدروژنه ممکن است علائم و نشانه‌های بیماری‌های مختلف را کاهش دهد و به بهبود سلامت و سرزندگی کمک کند.
مزایای سلامتی آب گسترده و زیاد است. با این حال، نشان داده شده است آب آشامیدنی تزریق شده با مولکول هیدروژن، علائم مربوط به بیماری‌های مختلف را کاهش می‌دهد و برخی از جنبه‌های سلامت فرد را بازسازی می‌کند. بیش از 700 تحقیق و پژوهش در مورد مولکول هیدروژن و اثرات درمانی آن بر مسائل مربوط به سلامت انجام شده است – از جمله 170 تحقیق و پژوهش در مورد افراد مبتلا به بیماری‌های مختلف. به‌عنوان مثال، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 متوجه شدند که سطح گلوکز آن‌ها پس از دریافت آب هیدروژن درمانی، طبیعی می‌شود. محققان این موضوع را به این واقعیت نسبت می‌دهند که اتم هیدروژن بسیار کوچک است و می‌تواند به سرعت در سلول‌ها نفوذ کند. این توانایی قادر است روند طبیعی بهبودی را آغاز کند که این روند سطح گلوکز را متعادل می‌کند.

 

یک آنتی‌اکسیدان قوی است

تحقیقات نشان داده‌اند که آب هیدروژنه می‌تواند وارد غشاء‌های سلولی شده و به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان در میتوکندری سلول‌های شما عمل کند. این به این معنی است که آب هیدروژنه با بدن شما در یک سطح مولکولی تعامل دارد و به طور کامل از فرآیند هضم عبور می‌کند.
بر خلاف سایر آنتی‌اکسیدان‌ها، هیدروژن اهدا کننده الکترون نیست، بلکه یک آنتی‌اکسیدان استراتژیک است که تنها با رادیکال‌های آزاد مخرب و مضر سلول واکنش نشان می‌دهد و بر آن‌ها اثر می‌گذارد. بدن شما میزان متعادلی از رادیکال‌های آزاد را در خود نگه می‌دارد که بعضی از آن‌ها می‌توانند در حفظ سلامتی کلی شما مفید باشند. مولکول هیدروژن، رادیکال‌های مضر آزاد مانند رادیکال‌های هیدروکسیل و سوپر اکسید را می‌خورد و از بین می‌برد، در حالی که رادیکال‌های آزادی را که به ما کمک می‌کنند تا زندگی را به صورت سالم ادامه دهیم، رها می‌کند و به حال خود وا می‌گذارد.

 

مانع از پیری سلولی می‌شود.

ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی طبیعی مولکول هیدروژن این عنصر را تبدیل به ابزاری بسیار خوب برای مبارزه با پیری کرده است. تلومر‌ها، کلاه‌هایی در انتهای هر رشته DNA هستند که از کروموزوم‌های ما محافظت می‌کنند، مانند تکه پلاستیکی که در انتهای بند کفش وجود دارد و به ما کمک می‌کند تا بند کفش‌مان را بهتر ببندیم. در تحقیقات، آب حاوی مولکول هیدروژن، به‌طور مثبت بر فعالیت تلومر‌ها اثر گذاشته است – روندی که به داشتن تلومر‌های سالم‌تر کمک می‌کند. طول و ثبات تلومر‌ها به طور مستقیم با طول عمر سلول انسانی مرتبط است، که باعث می شود آن یک بیومارکر مفید برای فعالیت‌های ضد پیری باشد.
 

التهاب را فرو می‌نشاند.

همین‌طور که سن شما بالا می‌رود، در سلول‌های شما آسیب سلولی انباشته می‌شود و افزایش می‌یابد، که اغلب بخاطر صدمات اکسیداتیو ناشی از ماندن طولانی مدت در معرض نور آفتاب و مواد شیمیایی سمی در محیط‌زیست است. آب غنی شده با هیدروژن می‌تواند سلول‌های آسیب دیده توسط اکسیداتیو را کاهش دهد و از واکنش‌های التهابی جلوگیری کند یا آن‌ها را کاهش دهد. این به‌ویژه در مورد استخوان‌ها و مفاصل درست است. در تحقیقاتی که بر روی بیمارانی که مبتلا به خشکی مفاصل بودند انجام شد، 4 تا 5 ppm از آب تزریق شده با هیدروژن، روزانه به مدت 4 هفته داده شد، در نتیجه فشار و صدمه اکسیداتیو کمتر شد و علائم آن‌ها بهبود یافت.
 

باعث کاهش وزن می‌شود.

هیدروژن باعث تحریک لپتین معده و گرلین، هورمون‌هایی در بدن که ذخیره‌سازی چربی، انرژی و تعدادی دیگر از توابع متابولیکی را تنظیم می‌کنند، می‌شود. مصرف منظم آب به تنهایی باعث تمییز شدن و پاک‌سازی هیدراتاسیون و دستگاه گوارش می‌شود، اما مصرف آب تزریق شده با هیدروژن می‌تواند به هضم بهتر کمک کند و چربی‌هایی که به طور نا خواسته جمع شده‌اند را تجزیه کند.
تحقیقات نشان داده است که افرادی که آب هیدروژنه مصرف می‌کنند در طی یک دوره مشخص از زمان، کاهش وزن و نگه‌داری وزن را در افرادی که مبتلا به سندرم متابولیک بوده‌اند، دیده‌اند. این نتایج به توانایی هیدروژن برای کاهش مضرات اکسیداتیو در سلول‌ها و توانایی هیدروژن در بهینه‌سازی توابع متابولیکی خاص، نسبت داده شده‌اند. آب غنی شده با هیدروژن نیز به بازسازی یک روده سالم و حفظ باکتری‌های سالم روده‌ای که به سلامت کلی و همه جانبه می‌انجامد، کمک می‌کند.

 

باکتری‌های سالم گلبول‌های قرمز را دوباره تنظیم می‌کند.

بدن شما در طی فرایند هضم، گاز هیدروژن را در روده ایجاد می‌کند. رژیم غذایی معمولی غربی، با این حال، فاقد فیبر محلول در آب است، که نیاز دارد غذاهای خاصی را برای تولید گاز هیدروژن، از لیست غذایی حذف کند. گنجاندن و افزودن این عنصر بسیار مورد نیاز از طریق آب غنی شده با هیدروژن، همراه با یک پروبیوتیک خوب، به رژیم غذایی شما می‌تواند به بازگرداندن تعادل سالم باکتری‌های روده کمک کند و هضم سالم در روده شما را افزایش دهد یا به آن کمک کند.
 

تقویت سیستم ایمنی بدن.

شصت درصد از سیستم ایمنی بدن شما به سلامت روده شما گره خورده است. بوجود آمدن آسیب در دستگاه گوارش می‌تواند علت بوجود آمدن تعدادی از مسائل مربوط به سلامت باشد که به نوبه خود بر سایر اعضاء بدن تاثیر می‌گذارد. توانایی هیدروژن برای کمک به خنثی‌کردن سموم در روده و افزایش ترشحات هرمون‌های سالم به طور مستقیم بر توانایی بدن برای مبارزه با بیماری و عفونت تاثیر می‌گذارد.
 

سطح انرژی را افزایش می‌دهد.

H2 می‌تواند به روش‌های مختلفی به شما انرژی بدهد زیرا می‌تواند به سرعت به سلول‌های شما وارد شود و بسیاری از منافع آن را آزاد کند. آدنوزین تری فسفات، یا ATP ، به عنوان ارز و پول رایج انرژی سلول شناخته می‌شود. هنگامی که ATP شکسته شود و تبدیل به آدنوزین دی فسفات (ADP) شود، انرژی آزاد می‌شود. این انرژی همه فعالیت‌های سلولی را حمایت و کمک می‌کند.
از آن‌جا که هیدروژن می‌تواند در سلول‌ها نفوذ کند و از میتوکندری – که همچنین به عنوان نیروگاه سلول شناخته می شود – در مقابل مضرات اکسیداتیو محافظت کند، می‌تواند به افزایش تولیدATP  و نگهداری روتین سلول کمک کند.
مولکول هیدروژن هم‌چنین می‌تواند هورمون متابولیک FGF21 را تحریک کند. FGF2 یک هورمون کبدی است که متابولیسم سلولی را افزایش می‌دهد که به مدیریت وزن کمک می‌کند و انرژی را افزایش می‌دهد. هیدروژن هم‌چنین تمام پنج مجموعه از زنجیره حمل و نقل الکترون (ETC) را راه‌اندازی می‌کند که مکانیسم اولیه میتوکندری در سلول‌های شما برای تولید ATP یا انرژی است.
آیا عوارض جانبی برای آب هیدروژنه آشامیدنی وجود دارد؟  
بر طبق گزارش وزارت غذا و دارو ایالات متحده، آب هیدروژنه ایمن و مطمئن است حتی در طول مدت زمان بسیار طولانی.
شما ممکن است تعجب کنید، "آیا خوردن هیدروژن ایمن و بی‌خطر است؟" آب تزریق شده با مولکول هیدروژن فوائد بسیاری را بدون هیچ اثر مضر عمده‌ای، ثمر داده و به بار نشانده است. مطالعات نتایج مثبتی را پس از مصرف آب هیدروژنه در طی یک دوره زمانی نشان داده‌اند و بر طبق گزارش وزارت غذا و دارو ایالات متحده، می‌توان آن را خورد. همیشه از آبی استفاده کنید که استاندارد‌های عمومی ایمنی را داشته باشد. آب مقطر یا تصفیه شده معمولا با استاندارد‌هایی بیش از استاندارد آب معمولی تصفیه شده با فیلتر مطابقت دارد یا از آن پیشی می‌گیرد. این همیشه یک ایده خوب برای ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما است، که آب هیدروژنه چیزی است که به شما کمک می‌کند احساس بهتر یا سالم‌تری را در سفر خود به سمت سلامتی کامل داشته باشید.


برگرفته از سایت:  Food Articles – Global Healing Center.url


 
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
پایان یک انحصارطلبی/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد
پایان یک انحصارطلبی/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

پایان یک انحصارطلبی/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق
استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق

استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق

تفکیک قوا در نظریه مردم سالاری دینی و قانون اساسی
تفکیک قوا در نظریه مردم سالاری دینی و قانون اساسی

تفکیک قوا در نظریه مردم سالاری دینی و قانون اساسی

کمپی برای ترک گناه در کنار  نهری بهشتی
کمپی برای ترک گناه در کنار نهری بهشتی

کمپی برای ترک گناه در کنار نهری بهشتی

هرآنچه که باید راجع به بیماری میاستنی گراویس بدانیم
هرآنچه که باید راجع به بیماری میاستنی گراویس بدانیم

هرآنچه که باید راجع به بیماری میاستنی گراویس بدانیم

از علت تا درمان فلج بل
از علت تا درمان فلج بل

از علت تا درمان فلج بل

از علت تا درمان ضایعات مغزی
از علت تا درمان ضایعات مغزی

از علت تا درمان ضایعات مغزی

جنجال گرانی اینترنت و بودجه صدا و سیما/ آیا اینترنت در سال 1400 گران می شود؟
جنجال گرانی اینترنت و بودجه صدا و سیما/ آیا اینترنت در سال 1400 گران می شود؟

جنجال گرانی اینترنت و بودجه صدا و سیما/ آیا اینترنت در سال 1400 گران می شود؟

آموزش تهیه انواع دسر با انگور
آموزش تهیه انواع دسر با انگور

آموزش تهیه انواع دسر با انگور

دستور تهیه انواع دسر انگور
دستور تهیه انواع دسر انگور

دستور تهیه انواع دسر انگور

طرز تهیه چند مدل دسر انگور
طرز تهیه چند مدل دسر انگور

طرز تهیه چند مدل دسر انگور

تهیه انواع دسر با شیر
تهیه انواع دسر با شیر

تهیه انواع دسر با شیر

سندروم بهجت، علل و علائم آن
سندروم بهجت، علل و علائم آن

سندروم بهجت، علل و علائم آن

دستور تهیه چهار مدل دسر شیر
دستور تهیه چهار مدل دسر شیر

دستور تهیه چهار مدل دسر شیر

همه جیز راجع به تومور کاذب مغزی
همه جیز راجع به تومور کاذب مغزی

همه جیز راجع به تومور کاذب مغزی

از علت تا درمان داغ شدن کف پا
از علت تا درمان داغ شدن کف پا

از علت تا درمان داغ شدن کف پا

دستور تهیه انواع دسر شیر
دستور تهیه انواع دسر شیر

دستور تهیه انواع دسر شیر

تنگی کانال نخاعی چیست و چگونه درمان میشود؟
تنگی کانال نخاعی چیست و چگونه درمان میشود؟

تنگی کانال نخاعی چیست و چگونه درمان میشود؟

آموزش درست کردن چند مدل دسر شیر
آموزش درست کردن چند مدل دسر شیر

آموزش درست کردن چند مدل دسر شیر

هرآنچه که باید راجع به سنکوپ بدانیم
هرآنچه که باید راجع به سنکوپ بدانیم

هرآنچه که باید راجع به سنکوپ بدانیم

دستور تهیه چند مدل دسر شیر
دستور تهیه چند مدل دسر شیر

دستور تهیه چند مدل دسر شیر