آشنایی با انواع اختلالات روانی

اختلالات و بیماری‌های روانی انواع مختلفی دارند که بعضی از آن‌ها در جامعه شایع‌تر بوده و فراوانی بیشتری دارند. از جمله بیماری های روانی شایع می‌توان به افسردگی و اختلالات اضطرابی اشاره کرد که در هر دو جنس زن و مرد مشاهده می‌شود و بیشترین درصد مراجعه به روانشناس و کلینیک‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.
دوشنبه، 27 مرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
آشنایی با انواع اختلالات روانی

علت بروز بیماری‌های روانی

هرکدام از بیماری‌های روانی ممکن است به دلایل مختلفی در فرد ایجاد شده باشند که در هر فرد متفاوت است اما به طور کلی بیماری‌های روانی نتیجه عوامل محیطی، خانوادگی و ژنتیک، خواست و اراده فرد هستند. آموزش‌هایی که فرد در خانواده، مدرسه و محیط می‌بیند و تاثیراتی که آن‌ها بر روی فرد می‌گذارند می‌تواند موجب بروز اختلالات روانی شود. امروزه افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند بهداشت روانی کمتری دارند و بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های روانی قرار می‌گیرند.1
 

بیماری های روانی شایع

 
اختلال کنترل تکانه
اختلالات تکانه‌ای یکی از شایع‌ترین اختلالاتی است که در جوامع مختلف وجود دارد و اشخاص زیادی را درگیر می‌کند. افرادی که مبتلا به این اختلال هستند نمی‌توانند امیال و تحریکاتی که می‌تواند برای خودشان و دیگران مضر باشد را کنترل کنند. این افراد به مصرف موادمخدر و الکل روی می‌آورند.

افرادی که این اختلال را دارند به گونه‌ای درگیر موارد اعتیادزایشان می‌شوند که پس از مدتی مسئولیت‌ها و روابطشان با دیگران را نیز از یاد می‌برند. جنون دزدی، جنون آتش افروزی، اختلال سلوک و نافرمانی مقابله جویانه از انواع این اختلالات هستند.2

اختلالات شخصیتی
اختلالات شخصیتی با الگوی پایدار افکار، احساسات و رفتار های ناهنجار که می‌ تواند بروز اختلال جدی در روابط و دیگر حوزه‌ های زندگی را در پی داشته باشد، مشخص می‌ شوند. انواع اختلالات شخصیتی عبارتند از:
 
اختلال شخصیت ضد اجتماعی
اختلال شخصیت ضد اجتماعی با بی توجهی دیرینه نسبت به قوانین، هنجار های اجتماعی و حقوق دیگران مشخص می شود. افراد مبتلا به این اختلال معمولاً علائم خود را در دوران کودکی نشان می دهند، و ضمن داشتن مشکل در احساس همدلی با دیگران، نسبت به رفتار های مخرب خود ابراز پشیمانی نمی کنند.
 
اختلال شخصیت دوری‌گزین یا اجتنابی
اختلال شخصیت اجتنابی شامل مهار اجتماعی شدید و حساسیت به رد شدن است. این احساس ناامنی منجر به بروز مشکلات اساسی در زندگی و عملکرد روزانه فرد می شود.

آشنایی با انواع اختلالات روانی
 
اختلال شخصیت مرزی
اختلال شخصیت مرزی با علائمی از جمله بی ثباتی عاطفی، روابط بین فردی ناپایدار و شدید، ناپایداری شخصیت و رفتار های تکانشی همراه است.

اختلال شخصیت وابسته
اختلال شخصیت وابسته شامل یک الگوی مزمن از ترس از جدایی و نیاز مفرط به مراقبت از آن است. افراد مبتلا به این اختلال غالباً درگیر رفتار هایی هستند که در راستای اقدامات مراقبتی نسبت به سایرین نقش دارند.
 
اختلال شخصیت نمایشی
اختلال شخصیت نمایشی با الگوی عاطفی شدید و رفتار های هدفمند همراه است. افراد با این شرایط در موقعیت هایی که در مرکز توجه قرار ندارند، احساس ناراحتی می ‌کنند، به سرعت احساسات خود را تغییر می‌ دهند، و ممکن است در رفتار های نا مناسب اجتماعی که برای جلب توجه دیگران طراحی شده ‌اند، درگیر شوند.
 
اختلال شخصیتی خودشیفته
اختلال شخصیت خودشیفتگی با الگوی پایدار خود بزرگ پنداری، خود خواهی و فقدان حس همدلی همراه است. افراد مبتلا به این اختلال بیشتر از سایرین به خود اهمیت می دهند.
 
اختلال شخصیت وسواسی-جبری
اختلال شخصیت وسواسی- جبری یک الگوی فراگیری از مشغولیت فکری نسبت به نظم، کمال گرایی، انعطاف ناپذیری و کنترل ذهنی و میان فردی است. این شرایط از اختلال وسواس فکری (OCD) متمایز است.
 
اختلال شخصیت پارانوئید
اختلال شخصیت پارانوئید با بی اعتمادی نسبت به دیگران، حتی خانواده، دوستان و همسر مشخص می شود. افراد مبتلا به این اختلال، حتی در نبود هیچ گونه مدرک و توجیهی، نسبت به هدف دیگران بدبین هستند.
 
اختلال شخصیت اسکیزوئید
اختلال شخصیت اسکیزوئید شامل علائم دربرگیرنده دوری از روابط اجتماعی می شود. افراد مبتلا به این اختلال به داشتن زندگی درونی خود متمایل اند و اغلب نسبت به روابط بی تفاوت هستند. آنها عموماً افرادی بی عاطفه تلقی می شوند و سرد و بی روح به نظر می رسند.
 
اختلال شخصیت اسکیزوتایپال
اختلال شخصیت اسکیزوتایپال با ویژگی های گفتار، رفتار، ظاهر و تفکر غیر عادی (عجیب و غریب) مشخص می شود. افراد مبتلا به این شرایط ممکن است عقاید منحصر بفرد یا “تفکر سحرآمیز” داشته باشند و در برقراری ارتباط با مشکل روبرو باشند.3
 
اختلالات خوردن از بیماری های روانی شایع
اختلالات خوردن شامل رفتارها و نگرش‌های فرد در رابطه با وزن و موادغذایی است. در این حالت فرد دچار بی‌اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی می‌شود. افراد به دلیل نگرانی از این که وزنش افزایش پیدا کند بعد از غذاخوردن سعی کند همه چیز را بالا بیاورد و دچار حالت استفراغ می‌شوند.2
 
اختلال استرس بعد از سانحه
اختلال شایعی که ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید اختلال استرس بعد از سانحه است. زمانی که یک فرد حادثه ناخوشایندی را در یک زمان و محیط خاص تجربه کند بعد از آن حادثه زمانی که به آن شرایط فکر می‌کند دچار استرس می‌شود به طوری که نمی‌تواند خودش را کنترل کند.

عموما افراد بعد از زلزله، جنگ، از دست دادن عزیزان و قرار گرفتن در شرایط تعرض جنسی یا داشتن شغلی که آن‌ها را در شرایط استرس زا قرار می‌دهد این اختلال را تجربه می‌کنند و از آن رنج می‌برند. مشحصه اصلی این اختلال اجتناب، تجربه مجدد و بیش برانگیختگی است.2

آشنایی با انواع اختلالات روانی
 
اختلالات وسواسی- جبری
اختلالات وسواسی- جبری و اختلالات مرتبط با آن دسته ای از بیماری های روانی است که موارد زیر را شامل می شوند:

اختلال وسواس فکری (OCD)

اختلال خود زشت‌ انگاری

اختلال احتکار

تریکوتیلومانیا (اختلال کندن مو)

اختلال کندن پوست
 
اختلال وسواسی-جبری و اختلالات مرتبط ناشی از مواد / دارو
اختلال وسواسی-جبری واختلالات مرتبط ناشی از وضعیت های پزشکی دیگر

هر بیماری در این طبقه بندی مجموعه معیار های تشخیصی خاص خود را دارد.

اختلال وسواسی- جبری بیانگر این است که برای تشخیص اختلال وسواسی- جبری، فرد باید وسواس، اجبار یا هر دو را تجربه کند.
 
وسواس
به عنوان افکار، تکانه ها و فشار های مکرر و مداومی تعریف می شود که منجر به پریشانی یا اضطراب می شوند
 
اجبار
رفتار های تکراری و بیش از حدی که فرد احساس می کند باید انجام شوند. این اقدامات برای کاهش اضطراب یا جلوگیری از وقوع نتایج ناگوار انجام می شود.

در راستای تشخیص وسواس و اجبار نیز، این اختلال باید در دراز مدت روی دهد، یک ساعت یا بیشتر در روز بطول بیانجامد، و یا باعث پریشانی یا اختلال عملکردی قابل توجه شود، و نباید به سایر وضعیت های پزشکی یا مصرف مواد نسبت داده شده و با سایر اختلالات روانپزشکی مانند اختلال اضطراب عمومی شرح داده شود.3
 
اختلالات مرتبط با مواد
شامل دو نوع اختلال مصرف مواد و اختلال ناشی از مواد است. در اختلال مصرف مواد ویژگی اصلی آن مجموعه‌ای از نشانه‌های شناختی، رفتاری و فیزیولوژیکی است که نشان می‌دهد فرد با وجود مشکلات قابل ملاحظه مرتبط با مواد، مصرف آن را ادامه می‌دهد. در دسته دوم طبقه کلی اختلالات ناشی از مواد، مسمومیت، ترک و اختلالات روانی دیگر ناشی از مصرف مواد را شامل می شود. 2
 
اختلال پر خوری افراطی
اختلال پر خوری افراطی اولین بار در DSM-5 مطرح شد و شامل دوره هایی از پرخوری است که در آن فرد حجم بسیار زیادی را طی چند ساعت مصرف می کند. با این حال، افراد ضمن پرخوری، حس می کنند هیچ کنترلی بر خوردن غذا ندارند. گاهی اوقات این اختلال با احساساتی مانند احساس خوشبختی یا اضطراب، خستگی یا دنبال کردن وقایع استرس زا تحریک می شوند.3

آشنایی با انواع اختلالات روانی

عوارض بیماری های روانی

بیماری های روانی می تواند عوارض مختلفی را در زندگی فرد ایجاد کند. عوارض شایع عبارتند از:

درگیری خانوادگی

از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً لذت بخش بودند

اختلال عملکرد جنسی

افزایش غیبت در محل کار یا مدرسه

کاهش عملکرد در مدرسه یا محل کار

فقر

بی خانمانی

مسائل حقوقی

مشکلات دارویی یا الکل

مشکلات سلامت جسمی

مسائل رفتاری

افزایش خطر خودکشی.1
 

درمان اختلالات روانی

اختلالات روانی در افراد، نیازمند یک فرد متخصص است که آن را تشخیص دهند و تایید کنند که فرد دچار آن اختلال شده یا ممکن است زمینه بروز یک اختلال را داشته باشد. هر کدام از اختلالات درمان متناسب با خودشان را دارند که فرد متخصص و روانشناس باید بعد از تشخیص، به شروع درمان متناسب بپردازد تا فرد بتواند بهداشت روانی کامل را بدون به خطر افتادن جوانب مختلف زندگی به دست بیاورد. 2

پینوشتها
1.www.zehnaraclinic.com
2.www.honarehzendegi.com
3.www.darmankade.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.