0
ویژه نامه ها

هرآنچه باید راجع به تزریق چربی، مزایا و معایب و هزینه های آن بدانید

تزریق چربی نوعی جراحی باز و تهاجمی است که به منظور بهبود فرم بدن و اضافه کردن حجم و تغییر شکل مناطق خاصی از بدن انجام می‌شود. به کمک لیپوساکشن چربی از نقطه‌ای از بدن برداشته شده و به دیگر ناحیه‌ی بدن تزریق می‌شود تا آن ناحیه تغییر حجم داده و تغییر شکل دهد.
هرآنچه باید راجع به تزریق چربی، مزایا و معایب و هزینه های آن بدانید
درباره‌ی تزریق چربی چه می‌دانید؟ آیا عمل تزریق چربی برای شما مناسب است؟ برای تزریق چربی چه کار باید کرد و چگونه انجام می‌شود؟ به این سوال و ده‌ها سوال دیگر در این مقاله پاسخ خواهیم داد.
 

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی (Fat injection) که با نام‌های انتقال چربی یا گرافت چربی هم شناخته می‌شود به منظور بهبود فرم و ساختار بدن و با برداشتن چربی از ناحیه‌ای از بدن و تزریق آن به ناحیه‌ای دیگر انجام می‌شود.

تزریق چربی بیش‌تر در باسن، سینه‌ها و صورت انجام می‌شود. گاهی بعد از کاهش وزن، تصادف و یا انجام عمل جراحی، بخشی از بدن شکل طبیعی خود را از دست می‌دهد و برای اصلاح آن به تزریق چربی نیاز است. 
 

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

تزریق چربی نوعی جراحی باز و تهاجمی است که به منظور بهبود فرم بدن و اضافه کردن حجم و تغییر شکل مناطق خاصی از بدن انجام می‌شود. به کمک لیپوساکشن چربی از نقطه‌ای از بدن برداشته شده و به دیگر ناحیه‌ی بدن تزریق می‌شود تا آن ناحیه تغییر حجم داده و تغییر شکل دهد. بسته به مقدار چربی مورد نیاز و ناحیه‌ای از بدن که تحت درمان قرار می‌گیرد، ممکن است انجام این روش تکرار شود. 

هرآنچه باید راجع به تزریق چربی، مزایا و معایب و هزینه های آن بدانید

یک عمل جراحی پیوند چربی استاندارد، معمولاً از 3 مرحله زیر تشکیل می شود :

حذف چربی

برای شروع این جراحی، چربی اولین چیزی است که به آن نیاز دارید! برای برداشتن چربی مورد نیاز معمولاً از لیپوساکشن استفاده می شود، تا چربی اضافی از مناطقی مانند شکم، باسن و ران برداشته شوند.

توجه : معمولاً از چربی که عمدتاً از فیبر تشکیل شده است، برای انجام این جراحی استفاده نمی شود. (مانند سینه مرد!)
برای برداشتن چربی، از محلولی که حاوی لیدوکائین و اپینفرین جهت کاهش درد، خونریزی و راحت شدن روند حذف چربی استفاده می شود.

نکته مهم :  از روش های لیپوساکشن که با لیزر انجام می شوند، مانند SmartLipoنباید استفاده شود، چرا که این اشعه و گرما موجب از بین رفتن سلول های چربی می شوند.
 

جداسازی و پاک سازی سلول های چربی

به محض آنکه مقدار مورد نیاز چربی از ناحیه مورد نظر جمع آوری شد، باید سلول های آسیب دیده از سلول های سالم جدا شوند. بعد از آن با استفاده از سانتریفیوژ مایع طلایی رنگ از سلول های چربی خالص جدا شده تا چربی مورد نیاز برای تزریق آماده شود.
 

تزریق دوباره چربی

گام نهایی برای به پایان رساندن این عمل زیبایی، تزریق چربی آماده شده، به ناحیه مورد نظر است. بسته به میزان حجم از دست رفته و شکل ناحیه، تزریق فبا شیوه های مختلف انجام می شود.

نکته مهم : به خاطر داشته باشید که به احتمال زیاد بعد از مدتی، چربی تزریق شده جذب بدن می شود. به همین دلیل برخی مواقع بر اساس تشخیص پزشک، 1.5 برابر از مقدار مورد نیاز تزریق می شود. البته لازم به ذکر است که میزان ماندگاری این عمل جوانسازی بسته به هر فرد متفاوت است. بنابراین احتمالا بعد از اولین باری که این جراحی زیبایی را انجام دادید، متوجه میزان ماندگاری آن در بدنتان خواهید شد!
 

آیاتزریق چربی برای من مناسب است؟

تزریق چربی ممکن است برای همه مناسب نباشد. پیش از هرگونه تصمیمی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک بعد از بررسی سلامت عمومی و وضعیت فرد روش درمانی مناسب را اجرا خواهد کرد:

در صورت داشتن شرایط زیر تزریق چربی برای شما مناسب است:

* شما در سلامت و وزن مناسب باشید.
* شما در مورد نتیجه‌ی عمل واقع گرا باشید.
* شما سیگار نمی‌کشید یا آن را ترک کرده‌اید.
* به دنبال انجام عمل جراحی یا تصادف و یا افسردگی از فرم ناحیه‌ی مشخصی از بدن مانند لب‌ها، گونه‌ها، باسن، سینه‌ها و سایر نقاط بدن راضی نیستید.

اگر فرد در سلامت کامل و وزن متناسب بوده و پوست بدنش دارای وضعیت کشسانی و ثبات مناسب باشد، تزریق چربی معمولاً موفقیت آمیز خواهد بود. با وجود اینکه سن فرد موضوع نگران کننده‌ای نیست، ولی باعث توجه کرد که پوست افراد مسن‌تر به کشسانی جوانان نیست و ممکن است که نتیجه‌ی تزریق چربی در این افراد متفاوت از سایرین باشد. 

هرآنچه باید راجع به تزریق چربی، مزایا و معایب و هزینه های آن بدانید

قبل از انجام تزریق چربی باید توجه داشته باشید که:

* برای رسیدن به هدف و نتیجه‌ی مطلوب گاهی اوقت سه یا 4 بار باید روند درمانی تکرار شود.

* در صورت عدم انجام بیهوشی یا بی حسی، انجام تزریق چربی غیر ممکن خواهد بود. اگر فرد مستعد خونریزی زیاد بوده و توان بهبود زخم در او کم باشد، جراحی با خطرات و عوارضی همراه خواهد بود. 
 

آیا تزریق چربی به بیهوشی نیاز دارد؟

بسته به روش تزریق چربی و مقدار چربی برداشته شده، این عمل جراحی زیبایی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام خواهد شد. اگر تنها مقدار کمی چربی و منطقه‌ی محدودی در بدن درگیر باشند، تزریق چربی تحت بی حسی موضعی انجام شده و تنها ناحیه‌ی کمی از بدن بی حس خواهد شد. اما اگر مقدار چربی تزریقی زیاد باشد، معمولاً بیهوشی عمومی انجام خواهد شد. 

روش‌های مدرن بیهوشی، ایمن و موثر هستند، اما با این همه خطراتی هم وجود دارد. برای اطلاعات بیش‌تر سوالات خود را با پزشک جراح پلاستیک و پزشک متخصص بیهوشی در میان بگذارید. 

این دو پزشک سوال‌هایی در مورد داروهایی که بیمار در گذشته و حال مصرف می‌کرده است و همچنین هرگونه حساسیت دارویی احتمالی خواهند پرسید. قبل از انجام جراحی لیست داروهای مصرفی و موادی که به آن‌ها حساسیت دارید را به روز کنید. 
 

برخی از رایج ترین کاربردهای تزریق چربی عبارت اند از :

تزریق چربی به سینه

با استفاده از تزریق فیلر به سینه نه تنها می توانید سایزش را به صورت طبیعی افزایش دهید، بلکه می توانید کاملاً طبیعی فرم دلخواهتان را نیز به آن ها بدهید. بر اساس نظرسنجی های انجام شده، استفاده از این عمل زیبایی، کاملاً طبیعی تر از از جایگذاری ایمپلنت است. معمولاً برای این عمل زیبایی سینه از چربی کمر و یا بازو استفاده می شود.
 

تزریق چربی باسن

تزریق چربی به باسن معمولاً با هدف افزایش جذابیت ظاهری انجام می شود! و ارتباط خاصی به سن فرد متقاضی ندارد. برای انجام این جراحی، معمولاً به حجم زیادی از چربی نیاز است. به همین دلیل چربی مورد نیاز را از قسمتهایی که چربی زائد دارند، برمی دارند. قسمتهایی مانند شکم و ران.
 

تزریق چربی صورت

در میان قسمت های مختلف بدن، صورت اولین جایی است که آثار پیری در آن ظاهر می شود. چرا که با گذر زمان، چربی صورت به دلیل افزایش سن و از بین رفتن مواد مغذی کم و کمتر می شود. این چربی از دست رفته موجب کاهش حجم بخش های مختلف صورت، خصوصاً زیر چشم، گونه، لب و ... می شود. بنابراین تزریق چربی به صورت معمولاً برای نواحی زیر استفاده می گردد :

هرآنچه باید راجع به تزریق چربی، مزایا و معایب و هزینه های آن بدانید

تزریق چربی به زیر چشم

تزریق چربی به زیر چشم معمولاً بنا به دلایل مختلفی انجام می گیرد. نازک و البته حساس بودن پوست دور چشم باعث می شود که اثر اشعه آفتاب و افزایش سن بیشتر از قسمت های دیگر صورت روی آن نمایان شود. بنابراین از تزریق فیلر به زیر چشم برای رفع تیرگی و کبودی دور چشم و از بین بردن چین وچروک استفاده می شود.
 

تزریق چربی به زیر چشم چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد، پوست زیر چشم به نسبت سایر قسمت های بدن، از حساسیت بیشتری برخوردار است و همین مسئله باعث می شود به محض افزایش سن و یا مشکل داخلی، چین و چروک و گودی و تیرگی زیر چشم مشاهده شود. بنابراین تزریق چربی به این ناحیه، برای جوانسازی صورت از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال، در طول جراحی، جهت جلوگیری از پخش شدن مواد در سایر قسمت ها، جراح باید علاوه بر سرعت عمل بالا، بداند که بیمار در چه شرایطی قرار گیرد. به عبارت دیگر، برای این عمل جوانسازی صورت ، فرد باید در حالت نشسته باشد و نه خوابیده. بنابراین در صورتی که تمایلی به انجام این کار دارید، بهتر است که از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.
 

تزریق چربی به گونه

یکی از قسمت های صورت که در زیبایی افراد تأثیر شگرفی دارد، گونه است! تزریق چربی به گونه معمولاً بنا به یکی از دلایل زیر انجام می شود :

* افزایش سن و افتادگی گونه
* رژیم لاغری و از بین رفتن حجم گونه ها
* دلایل ژنتیکی و مادرزادی

توجه :  این نوع تزریق، یکی از مواردی است که به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود.
 

تزریق چربی به لب

برای بزرگ کردن و افزایش حجم لب، روش های مختلفی وجود دارد که یکی از بهترینشان تزریق چربی به لب از بدن خود فرد است! روش انجام این کار به خود بیمار بستگی دارد. به عبارت دیگر شما می توانید تزریق با به یک لب و یا هر دوی آن ها انجام دهید. استفاده از این روش در مقایسه با سایر روش ها مانند تزریق ژل و کاشت پروتز عوارض کمتری دارد.

هرآنچه باید راجع به تزریق چربی، مزایا و معایب و هزینه های آن بدانید

خطرات و عوارض جانبی احتمالی تزریق چربی چیست؟

جراحی مدرن معمولاً ایمن و بدون خطر است، ولی با این همه خطر بروز مشکلات و عوارض جانبی هم وجود دارد. اگر نواحی وسیعی از بدن یا نواحی متعددی از بدن در یک زمان تحت درمان باشند ، خطر تزریق چربی بیش‌تر خواهد شد. 
 

برخی از عوارض جانبی و خطرات احتمالی عمل تزریق چربی عبارتند از:

** عوارض جانبی ناشی از ماده بیهوشی شامل مسمومیت لیگنوکائین (lignocaine toxicity) یا تجمع ماده بیهوشی در ریه‌ها است که در حجم زیاد تزریق چربی رخ می‌دهد.
** از دست دادن زیاد مایعات در حجم زیاد تزریق چربی، که منجر به شوک می‌شود. 
** تجمع مایعات 
** انتشار عفونت در بافت چربی که یک مشکل جدی بوده و بسیار سخت درمان می‌شود. 
** به تاخیر افتادن بهبودی 
** سوختگی و دیگر آسیب ها به اعصاب و پوست 
** دفرمه شدن و تغییر شکل فرم و شکل سطح پوست 
** قرینه نبودن فرم بدن 
** تغییر حساسیت پوست به گرما و سرما 
** تغییر رنگ پوست و تورم پوست 
** زخم غیر عادی 
** آسیب به ساختارهای عمقی پوست مانند، اعصاب، رگ‌های خونی، عضلات، ریه‌ها و اندام‌های شکمی 
** درد زیاد و مداوم 
** واکنش دارویی 
** ایجاد لخته‌های خون یا چربی که می‌توانند به سمت ریه بروند
** ورم دائمی پاها 
** ترومبوز سیاهرگی عمقی (Deep vein thrombosis) و مشکلات قلبی و ریوی 
** لزوم انجام جراحی‌های بیش‌تر برای برطرف کردن مشکلات 
 

جراحی تزریق چربی در چه مکانی انجام می‌شود؟

تزریق چربی در مقدار کم تحت بی حسی موضعی و در مطب متخصص زیبایی انجام می‌شود. تزریق چربی در مقدار زیادتر و نواحی بیش‌تر با در نظر گرفتن وضعیت سلامت عمومی فرد و مقدار جراحی در اتاق عمل و در بیمارستان انجام می‌شود. در برخی موارد بعد از انجام جراحی بیمار بستری می‌شود. پزشک متخصص جراحی پلاستیک بهترین فردی است که در این مورد به شما مشورت خواهد داد. 

* متناسب بودن فرم بدنی، سرعت بهبود را افزایش خواهد داد
* رسیدن به وزن مطلوب
* مشورت با پزشک جراح در مورد دارویی که باید مصرف آن‌ها را متوقف کرد
* سیگار نکشیدن 

پیشینه پزشکی خود شامل بیماری‌ها و داروهای مصرفی و حساسیت دارویی خود را به اطلاع پزشک برسانید. پزشک احتمالاً از شما خواهد خواست تا مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs)؛ آسپرین و دیگر داروهای حاوی آسپرین را متوقف کنید. برخی مواد مانند سیر، جینسینگ و فراورده‌های درخت کهن‌دار (ginkgo) بر فرایند تشکیل لخته خون و بیهوشی اثر گذار هستند، پزشک توصیه می‌کند که پیش از جراحی این مواد مصرف نشوند. 

همیشه پیش از انجام هر عمل جراحی پزشک را در جریان موادی که مصرف می‌کنید قرار دهید. قبل از جراحی شاید نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید. همچنین قبل از انجام تزریق چربی باید آزمایش خون، تصویر رادیو لوژی و نوار قلبی از بیمار گرفته شود. 

محیط مناسبی در خانه برای گذراندن دوران بعد از عمل ایجاد کنید. بالش مناسب، بسته‌های یخ به میزان لازم و کیسه‌ی آب گرم از جمله مواردی هستند که باید تهیه کنید. یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تا 24 ساعت بعد از عمل جراحی باید در کنار شما باشد. به دستوران پزشک به دقت عمل کنید.
 

بعد از جراحی تزریق چربی چه کارهایی باید انجام داد؟

بعد از جراحی ممکن است محل مورد نظر پانسمان شود. برای کاهش میزان تورم و سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم از لباس‌های مخصوص بعد از عمل جراحی زیبایی یا پانسمان‌های دارای قدرت ارتجاعی استفاده کنید. گاهی برای تخلیه خون و مایعات اضافی از زیر پوست از لوله‌ای کوچک و ظریف استفاده خواهد شد.

بستگی به میزان تزریق چربی فرد به یک یا چند روز استراحت نیاز خواهد داشت. از بلند کردن اشیا سنگین، فعالیت بدنی زیاد، شنا کردن و انجام حرکات قدرتی ورزشی جلوگیری کنید.
 

در صورت داشتن هر کدام از نشانه‌های زیر سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

* تب بالای 38 درجه یا احساس سرمای بیش از حد 
* خونریزی شدید از محل برش جراحی 
* قرمزی شدید اطراف برش 
 

پزشک جراح بعد از انجام تزریق جراحی توصیه‌های لازم را به بیمار خواهد کرد، این توصیه‌ها عبارتند از:

* چگونگی مراقبت از محل جراحی 
* چگونگی مصرف داروهای خوراکی و یا چگونگی استفاده از پمادها و سایر داروهای موضعی برای کاهش خطر عفونت 
* چه زمانی بعد از عمل دوباره باید به پزشک مراجعه کرد 
 

عوارض جانبی ناشی از عمل 

سوال‌های خود را با پزشک در میان بگذارید، سوالات احتمالی شامل:

* بعد از پایان عمل جراحی من به کدام بخش بیمارستان فرستاده خواهم شد؟
* بعد از انجام جراحی چه داروهایی باید مصرف کنم؟
* آیا بعد از تزریق چربی محل زخم پانسمان خواهد شد؟ کی پانسمان برداشته می‌شود؟
* آیا بخیه‌ها کشیده می‌شوند؟ چه زمانی؟
* چه زمانی میتوان فعالیت‌های روزانه و ورزش را از سر گرفت؟
* چه زمانی بعد از عمل برای چکاپ باید به پزشک مراجعه کنم؟
 

آیا جای زخم  تزریق چربی روی پوست باقی خواهد ماند؟

جای زخم بخش اجتناب ناپذیری از هر عمل جراحی است. با این همه پزشک جراح زیبایی همه‌ی تلاش خود را به کار می‌گیرد تا جای زخم و بخیه بسیار کم بوده و برش را در جایی ایجاد کند که به آسانی قابل مخفی شدن باشد. با این روش جای زخم جزئی از خط‌ها و تاخوردگی‌های طبیعی بدن به نظر خواهند آمد. جای زخم جراحی به مرور زمان کمرنگ شده و قابل مشاهده نخواهد بود. 
 

آیا نیازی به انجام جراحی ترمیمی و مجدد وجود دارد؟

بستگی به ناحیه‌ای که تزریق چربی در آن انجام شده، گاهی نیاز به تکرار جراحی وجود دارد. با این همه به مانند همه‌ی جراحی‌ها، جراحی ترمیمی به منظور برطرف کردن مشکلات جزئی انجام می‌شود. 

هرآنچه باید راجع به تزریق چربی، مزایا و معایب و هزینه های آن بدانید

هزینه‎‌ی تزریق چربی چه‌قدر است؟

هزینه‌ی این کار به نوع جراحی انتخابی بستگی دارد و قیمت هر روش در بین متخصصین جراحی زیبایی و پلاستیک مختلف کاملاً متفاوت است. برخی از عوامل مانند تجربه‌ی پزشک جراح، نوع روش درمانی و موقعیت جغرافیایی مطب پزشک بر قیمت‌ها تاثیر خواهد گذاشت.
 

این عوامل قیمت تزریق چربی را تشکیل می‌دهند:

1.دستمزد جراح 

2.هزینه‌های بیمارستان و اتاق عمل 

دستمزد پزشک متخصص بیهوشی

3.هزینه‌‌ی نسخه‌های دارویی 

هزینه‌ی خرید لباس‌های مخصوص بعد از جراحی زیبایی 

4.هزینه‌ی آزمایش‌های پزشکی

پزشک و کادر درمانی به همه‌ی سوالات شما در مورد ریز هزینه‌ها پاسخ خواهند داد
 

برخی کلمات مهم:

بیهوشی عمومی: در جریان جراحی برای کم کردن درد و کاهش سطح هوشیاری از داروها و گازهای مخصوصی استفاده می‌شود. 
آرام‌بخش‌های داخل وریدی: برای تسکین و آرام کردن بیمار، آرامبخش‌ها و مسکن‌ها با تزریق به درون رگ بیمار وارد می‌شوند. 
بی‌حسی موضعی: در این روش به منظور کاهش درد بیمار، داروی مخصوصی مستقیماً به بخش آسیب دیده تزریق می‌شود. 
هماتوم: جمع شدن خون در زیر پوست خارج از رگ‌های خونی 
بخیه جراحی: بعد از پایان جراحی پزشک با استفاده از نخ و سوزن بافت پوست را کنار هم نگه می‌دارد.
 
آیا شما تجربه‌ی انجام عمل تزریق چربی را دارید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید پرسش‌های خود را در قسمت نظردهی بنویسید تا پزشکان دکتر دکتر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ دهند.
 

روش های جایگزین برای تزریق چربی کدام ها هستند؟

روش‌های جایگزین برای هر نوع جراحی همیشه وجود دارد. اهداف شما برای بهبود صورت خود عوامل مهمی هستند که تعیین می‌کنند کدام روش‌ها برای شما مناسب است. اگر بخواهید بافت پوست خود را بهبود ببخشید یا چین و چروک ها را کم کنید، انجام لیفت صورت روش مناسبی نیست. اگر میخواهید خطوط موجود بین فواصل سوراخ های بینی تا گوشه های دهان (چروک نازو- لابیال) برداشته شود، لیفت صورت می‌تواند آنها را صاف تر کند، اما به طور کامل حذف نمی‌کند. لیفت صورت بر یک سوم بالایی صورت، و یا پلک ها یا ابروها، تاثیری ندارد. هر گونه عمل لیفت صورت در درجه اول نیمه پایین صورت، گردن، خط فک و قسمت های پایین گونه ها را ترمیم می‌کند. تمرینات صورت، و سایر تمرینات می‌تواند موجب بهبود و صاف تر شدن پوست صورت شود. لوسیون ها، معجون ها، میکرودرم ، لایه برداری پوست  و گاز CO2 و استفاده از لیزر  می تواند تغییرات بزرگی در بافت و رنگ پوست شما ایجاد کند، اما چربی اضافی را برطرف نمی‌کند، ماهیچه ها و پوست قسمت پایین صورت و گردن را سفت تر نکرده و هیچ حجم اضافی به ساختار صورت، اضافه نمی کند. گاهی اوقات تنها لیپوساکشن صورت (یا با یک پروتز چانه ) می‌تواند تغییرات فوق العاده ای را برای بیماران نسبتا جوان تر با پوست خوب ایجاد کند. بسیاری از مواد مختلف به عنوان پر کننده‌ پوست صورت  استفاده می‌شوند، از جمله این مواد می توان به کلاژن، گورتکس، آلودرم، و سایر مواد اشاره کرد. چربی های خود شما، که تا حد زیادی، طبیعی ترین، ارزان ترین و امن ترین ماده ای است که برای بازیابی حجم از دست رفته صورت شما، قابل استفاده است.
 

آیا می توان  پس از تزریق بوتاکس، عمل تزریق چربی را نیز انجام داد؟

بوتاکس با مسدود کردن تحریک عصبی عضلات صورت، باعث فلج عضلات صورت می‌شود، به طوری که آنها قادر به منقبض شدن نیستند. اگر تزریق ها به اندازه کافی تکرار شوند، عضلات صورت به طور کامل آتروفیز می‌شوند و این ناحیه صورت، توده عضلانی خود را از دست می‌دهد. برای تزریق چربی، بهتر است که عضلات ناحیه تحت درمان برای مدت طولانی بوتاکس نشده باشند. در واقع، این امر ممکن است تنها در مورد پیشانی و ناحیه بین ابرو، جایی که اکثر تزریق‌های بوتاکس انجام می‌شود، موضوع نگران کننده ای باشد. حتی پس از انجام تزریق چربی نیز، بخشی از چربی باید ” برداشته ” شود.
 

آیا تزریق چربی می‌تواند تکرار شود؟

بله، بعضی از بیماران که از نتایج تزریق اول بسیار احساس رضایت می‌کنند و می‌خواهند نواحی دیگری از صورت خود را تحت درمان قرار دهند، می‌توانند دوباره از روش تزریق چربی استفاده کنند. بیماران می‌توانند منطقه تحت درمان را در ابتدا مشخص کنند و سپس برای درمان سایر نواحی دوباره به پزشک مراجعه کنند. مناطق دیگر را می توان 4-6 هفته پس از اولین عمل تزریق چربی، درمان کرد.


منبع: سایت دکتردکتر
سایت بلوتاچ
سایت کلینیک رازی
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
بایدها و نبایدهای تغذیه ای برای داشتن پوستی زیبا
بایدها و نبایدهای تغذیه ای برای داشتن پوستی زیبا

بایدها و نبایدهای تغذیه ای برای داشتن پوستی زیبا

اهمیت وقف / حجت الاسلام حسینی
اهمیت وقف / حجت الاسلام حسینی

اهمیت وقف / حجت الاسلام حسینی

وقف توشه ای برای آخرت / حجت الاسلام قرائتی
وقف توشه ای برای آخرت / حجت الاسلام قرائتی

وقف توشه ای برای آخرت / حجت الاسلام قرائتی

بررسی فعالیت های در امور وقف / حجت الاسلام شرفخانی
بررسی فعالیت های در امور وقف / حجت الاسلام شرفخانی

بررسی فعالیت های در امور وقف / حجت الاسلام شرفخانی

با خواص پاپ کورن آشنا شوید
با خواص پاپ کورن آشنا شوید

با خواص پاپ کورن آشنا شوید

نحوه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی
نحوه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

نحوه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

انواع روشهای درمان ریزش مو
انواع روشهای درمان ریزش مو

انواع روشهای درمان ریزش مو

سرقت مسلحانه طلافروشی در کرمان
سرقت مسلحانه طلافروشی در کرمان

سرقت مسلحانه طلافروشی در کرمان

اهمیت روغن خوراکی/ استاد خیراندیش
اهمیت روغن خوراکی/ استاد خیراندیش

اهمیت روغن خوراکی/ استاد خیراندیش

چگونگی اجرای نیات واقفین توسط متولی | سید حسن جنتی
چگونگی اجرای نیات واقفین توسط متولی | سید حسن جنتی

چگونگی اجرای نیات واقفین توسط متولی | سید حسن جنتی

شیرینی | طرز تهیه کیک سه بعدی
شیرینی | طرز تهیه کیک سه بعدی

شیرینی | طرز تهیه کیک سه بعدی

شیرینی | طرز تهیه سوهان ایرانی
شیرینی | طرز تهیه سوهان ایرانی

شیرینی | طرز تهیه سوهان ایرانی

تلاوت سورة آل عمران/ محمود شحات انور
تلاوت سورة آل عمران/ محمود شحات انور

تلاوت سورة آل عمران/ محمود شحات انور

فواید گیاه شاه پسند
فواید گیاه شاه پسند

فواید گیاه شاه پسند

نقاشی پرتره در 30 ثانیه
نقاشی پرتره در 30 ثانیه

نقاشی پرتره در 30 ثانیه

نورپردازی بسیار زیبا در افتتاحیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان
نورپردازی بسیار زیبا در افتتاحیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان

نورپردازی بسیار زیبا در افتتاحیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان

گلهای زلاتان ابراهیموویچ برای آث میلان
گلهای زلاتان ابراهیموویچ برای آث میلان

گلهای زلاتان ابراهیموویچ برای آث میلان

خواص گیاه گلرنگ
خواص گیاه گلرنگ

خواص گیاه گلرنگ

ورود کاروان به کربلا/ کوثری
ورود کاروان به کربلا/ کوثری

ورود کاروان به کربلا/ کوثری

گلهای ساموئل اتوئو در فاصله 2004 تا 2009
گلهای ساموئل اتوئو در فاصله 2004 تا 2009

گلهای ساموئل اتوئو در فاصله 2004 تا 2009

گفت ای گروه هر که ندارد هوای ما/ محمود کریمی
گفت ای گروه هر که ندارد هوای ما/ محمود کریمی

گفت ای گروه هر که ندارد هوای ما/ محمود کریمی