خواص درمانی روغن سیاه دانه

گیاهان درمان های طبیعی برای تمام انواع اختلالات سلامتی را در اختیار بدن قرار می دهد- دارچین برای سطوح بالای قند خون، لیمو برای تقویت سیستم ایمنی بدن و چای سبز برای محافظت در برابر سموم. گیاهان شگفت انگیز بسیار زیادی در این سیاره وجود دارند، اما چند گیاه نسبت به بقیه برتری دارند.
يکشنبه، 14 بهمن 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
خواص درمانی روغن سیاه دانه
روغن سیاه دانه به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین درمان‌های خانگی برای آلرژی‌ها به شمار می‌رود.
 
چکیده : گیاهان درمان های طبیعی برای تمام انواع اختلالات سلامتی را در اختیار بدن قرار می دهد- دارچین برای سطوح بالای قند خون، لیمو برای تقویت سیستم ایمنی بدن و چای سبز برای محافظت در برابر سموم. گیاهان شگفت انگیز بسیار زیادی در این سیاره وجود دارند، اما چند گیاه نسبت به بقیه برتری دارند.

تعداد کلمات 952 / تخمین زمان مطالعه 5 دقیقه

خواص درمانی روغن سیاه دانه

مقدمه

سیاه دانه (نام علمی: nigella sativa) به خوبی می تواند یکی از این گیاهان باشد. مطالعات طیف گسترده ای از فواید روغن سیاه دانه و خود سیاه دانه را کشف کرده اند.
 

مبارزه با دیابت

مطالعه ای نشان داد که مصرف تنها دو گرم سیاه دانه در روز می تواند به کاهش میزان قند ناشتا کمک کند. برای کسانی که در مورد دیابت نگران هستند، قند خون باید کنترل شود! روغن سیاه دانه نه تنها می تواند قند خون را کنترل کند، بلکه مانع از ایجاد مقاومت بدن به انسولین می شود، عملکرد سلول های بتا را افزایش می دهد و هموگلوبین گلیکوزیله را کاهش می دهد.
 

جلوگیری از تشنج

برای کسانی که مبتلا به صرع هستند، روغن سیاه دانه ممکن است مفید باشد. یکی از مزایای آن در توانایی سیاه دانه درجلوگیری از تشنج نهفته است. مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ کشف کرد که مصرف روغن سیاه دانه در آب به طور چشمگیری باعث کاهش تشنج می شود.
 

کشتن باکتری های معده

باکتری هلیکوپیلوری یکی از علل اولیه مشکلات معده است، اما به لطف ترکیبات ضد باکتریایی سیاه دانه، شما می توانید یک بار برای همیشه از شر آنها خلاص شوید.
 

کاهش فشار خون

مصرف سیاه دانه بین دوزهای ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم دو بار در روز می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. با توجه به این که بیماری قلبی، قاتل شماره ۱ در جهان امروز است، قطعا فشار خون نگرانی بزرگی به شمار می رود. با روغن سیاه دانه، می توانید فشار خون خود را کنترل کنید و خطر ابتلا به حملات قلبی را کاهش دهید.
 

سرکوب رشد سلول های سرطانی

در یک مطالعه حیوانی، روغن سیاه دانه به منظور درمان سرطان کولون به موش ها داده شد. این روغن تقریبا همانند بعضی از داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی برای سرطان روده بزرگ موثر است و پیشرفت سرطان را بدون عوارض بی شمار ناشی از داروهای شیمی درمانی سرکوب می کند.
 

پیشگیری از آسم

مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد که تیموکینین در این روغن، ترکیب ضد آسم قوی است. اعتقاد بر این است که برای درمان آسم بیشتر از داروهای فلوتیکازون موثر است. در مطالعه دیگری، جوشاندن سیاه دانه در آب می تواند به باز کردن مجاری هوا و جلوگیری از حملات آسم کمک کند.
 

محافظت از سلامت قلب

عوامل داخلی و خارجی بسیاری ممکن است به از دست رفتن سلامت قلب منجر شوند. کمبود مواد مغذی لازم خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. تامین مواد مغذی ضروری برای قلب بسیار حائز اهمیت است. روغن سیاه دانه حاوی امگا ۶ و امگا ۹ است که قابلیت ارتجاعی سلول‌های رگ‌های خونی را افزایش می‌دهند، از فشار شریانی پیشگیری می‌کنند، و سطوح قند و کلسترول خون را در بدن کاهش می‌دهند. هم‌چنین فیتواسترول‌های موجود در روغن سیاه دانه نیز در این خاصیت تاثیرگذار هستند. بنابراین، هنگامی که از خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی صحبت می‌کنیم، خاصیت این روغن را در محافظت از سلامتی قلب نباید نادیده بگیریم.
 

درمان آلرژی‌ها (حساسیت‌ها)

روغن سیاه دانه به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین درمان‌های خانگی برای آلرژی‌ها به شمار می‌رود. درمان آلرژی یکی دیگر از خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی است. عفونت سینوسی و آلرژی‌ها در اثر ضعف دستگاه ایمنی ایجاد می‌شوند. استفاده از روغن سیاه دانه فرایند بهبودی عفونت سینوسی و آلرژی‌ها را از طریق تقویت دستگاه ایمنی بدن‌تان سرعت می‌بخشد.
 

درمان عفونت‌های قارچی

عفونت‌های قارچی به دلیل حمله‌ی باکتری‌هایی ایجاد می‌شوند که عامل بروز تحریکات و خارش‌هایی بر روی پوست و سایر بیماری‌های مختلف هستند. ترکیبات فعال موجود در روغن سیاه دانه، این روغن را به یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای عفونت‌های قارچی تبدیل کرده‌اند.
 

کاهش خطر سرطان پوست

تیمو هیدروکینون و تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه در کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست موثر هستند؛ روغن سیاه دانه حاوی خاصیت ضد التهابی است که می‌تواند از ایجاد سرطان‌های مختلفی پیشگیری کند. استفاده از این روغن از طریق تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را مهار نماید.
 

کمک به ترک مواد مخدر

ترک اعتیاد به مواد مخدر یکی از سخت ترین کارها در جهان است، اما روغن سیاه دانه ممکن است این کار را اندکی ساده تر کند. مطالعه ای نشان داد که سیاه دانه می تواند با مدیریت علائم ترک که در هنگام تلاش برای ترک مواد مخدربروز میکنند، به کاهش علائم وابستگی به مواد مخدر کمک کند. سیاه دانه به اندازه درمان طولانی مدت برای ترک عادت های دارویی موثر در نظر گرفته می شود.
 

درمان MRSA

استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین نوعی باکتری است که قادر به مقاومت در برابر اثرات داروهای ضد باکتری شایع است. این باکتری مقاوم به دارو، نسبت به درمان عفونت معمولی استافیلوکوک دشوار تر است، اما در مطالعه ای ثابت شد، روغن سیاه دانه در برابر ایزوله بالینی باکتری موثر است. در حالیکه ممکن است سیاه دانه هنوز درمان محسوب نشود، اثبات این واقعیت که سیاه دانه موثر بوده است، ارزش امتحان کردن آن را به عنوان درمانی برای باکتری مقاوم به دارو را دارد.
همانطور که می بینید، دلایل بسیار خوبی برای افزودن روغن سیاه دانه به زندگی شما وجود دارد! فواید آن بسیار زیاد هستند، بنابراین ارزش دارد مقداری از آن را روی غذای خود بریزید و از آن برای بهبود سلامت خود استفاده کنید.

منبع : سایت راستینه

بیشتر بخوانید :
خواص سیاه دانه و روغن آن
روغن سیاه دانه چه خواصی دارد؟
خواص شگفت انگیز سیاه دانه
معرفی سیاه دانه و خواص درمانی آنارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.